Poligrafia

Internetowe kampanie reklamowe
Internetowe kampanie reklamowe
22 lutego, 2022
reklama zewnętrzna
Reklama zewnętrzna
23 lutego, 2022
Poligrafia
Poligrafia

Poligrafia historia narzędzi drukarskich

Aby w pełni uświadomić sobie, jak doniosłym wydarzeniem było wynalezienie druku, maszyn drukarskich oraz ich rozpowszechnienie, spróbujmy wyobrazić sobie świat sprzed epoki drukarskiej.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Począwszy od procesu powstawania książki, który był niesamowicie pracochłonny i długotrwały, aż po jej dystrybucję, która była znacznie ograniczona ze względu na znikomą ilość egzemplarzy – cały obieg kulturowy dzieł był bardzo utrudniony. Powszechne czytelnictwo praktycznie nie istniało.

Sytuacja ta, miała ogromny wpływ na powolne rozprzestrzenianie się i utrudniony dostęp do wiedzy. Wartość ksiąg była na tyle wysoka, że na ich posiadanie pozwalali sobie tylko nieliczni. Można ten stan uznać za bardzo poważne wykluczenie znacznej części społeczeństwa z możliwości zdobywania informacji i uczenia się.

Co więcej, brak druku i powszechnego dostępu do materiałów powielających mowę powodował, że wykształcenie i utrwalanie się jednolitego języka narodowego, o określonych zasadach gramatycznych i stylistycznych, było niemożliwe. Pojawienie się nowego medium komunikacyjnego, jakim był druk, odwróciło zupełnie bieg wielu procesów kulturowych oraz zrewolucjonizowało podejście do wiedzy, czyniąc ją znacznie łatwiej dostępną.

Poligrafia
Poligrafia

Początki druku – Gutenberg

To nazwisko słyszeliśmy już od podstawówki (jest słynne niemalże tak samo jak data bitwy pod Grunwaldem) – i bardzo słusznie – Jan Gutenberg to wynalazca, który zmienił, w znacznym stopniu, oblicze świata. Choć jego współcześni nie potrafili jeszcze przewidzieć jak znamienne będą odkrycia Gutenberga i pozwolili mu na śmierć w biedzie i zapomnieniu, dzisiaj jego nazwisko jest powtarzane na wszystkich lekcjach historii. Rok 1450 to data, którą można uznać za początki poligrafii.

Skoro czytasz wpis pt. poligrafia to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Wtedy to niemiecki złotnik, o którym wspominam powyżej, wpadł na genialny pomysł zastosowania ruchomych czcionek. Data ta jest również traktowana jako początek epoki powszechnego czytelnictwa. Obok prochu i busoli wynalazek druku jest uważany za jedno z odkryć, które na zawsze zmieniło bieg historii.

Warto wiedzieć, że jak ze wszystkimi innowacjami, druk miał również wielu przeciwników. Jak w przypadku każdego nowego medium komunikacyjnego, wzbudzał spory dotyczące szkodliwości upowszechnienia się metody drukarskiej. Z perspektywy czasu, możemy stwierdzić, że obawy te były całkowicie bezpodstawne, a druk przyczynił się ogromnie dla rozwoju kultury na całym świecie.

Szybkobieżna maszyna pisarska i maszyna rotacyjna

Kolejnym, milowym krokiem w rozwoju poligrafii było powstanie szybkobieżnej maszyny pisarskiej napędzanej silnikiem parowym. Jej twórcą był Friedrich Koenig – niemiecki inżynier i wynalazca.

Dzięki niemu poligrafia zyskała nie tylko technologiczny rozpęd, ale też, istniejącą do dziś, jedną z najstarszych na świecie, fabrykę maszyn drukarskich, której był założycielem. Następnym, ważnym rozwiązaniem technologicznym było skonstruowanie rotacyjnej maszyny drukarskiej, której wydajność i szybkość pracy przewyższała wcześniejsze modele maszyn – otwierając przed drukiem nowe możliwości. Wynalazek ten powstał w 1847 roku.

Poligrafia. Dalsze losy maszyn drukarskich – monotyp i linotyp

W historii rozwoju druku i metod jego wykonywania przyszedł moment na rozwiązanie problemu ze składaniem tekstu – powstał linotyp – czyli maszyna drukarska służąca do składania całych wierszy. Tym samym, w roku 1884, ręczne składanie odeszło w niepamięć, a poligrafia weszła w kolejne stadium rozwoju. Następcą linotypu był monotyp, stworzony trzy lata później. Maszyna ta pozwalała na składanie tekstu z oddzielnych czcionek.

1904 – zwiększone zapotrzebowanie na szybki druk – powstaje maszyna offsetowa.

Znamienny wynalazek, pozwalający by poligrafia rozwijała się jeszcze bardziej dynamicznie, to druk offsetowy. Błyskawicznie stał się on jedną z najczęściej używanych technik poligraficznych. Mechanizm działania druku offsetowego polega na przenoszeniu obrazu, przy użyciu specjalnego cylindra pokrytego obciągiem, z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe.

Metoda ta jest tania i umożliwia wielonakładowe wydruki, w związku z czym bardzo szybko zyskała na popularności. Jest stosowana do powielania na papierze książek, gazet, ulotek czy też map.

Współczesna poligrafia – DTP (desktop publishing)

Powstanie komputerów wpłynęło na następne rozwojowe postępy w dziedzinie poligrafii. Współcześnie, materiały graficzne i czcionki do wydruku są opracowywane komputerowo, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Następnie, wzory powstałe w komputerze są przenoszone na nośniki cyfrowe i używane do produkcji form drukowych.

Programy drukarskie pozwalają nie tylko na stworzenie odpowiedniego projektu, ale służą również do sterowania maszynami drukarskimi i naświetlarkami. Pytanie o przyszłość poligrafii i jej miejsce w cyfrowym świecie jest często zadawane w kontekście błyskawicznego rozwoju technologicznego mediów.

Jak prognozują eksperci, w najbliższych latach poligrafia będzie nastawiona na produkcję druków o charakterze luksusowym. Czy poligrafia ulegnie całkowitej cyfryzacji? Czy wynalazek Gutenberga przetrwa próbę czasu? Odpowiedź na to pytanie przyniesie, najprawdopodobniej, kolejne dziesięciolecie.

Co myślisz o temacie jakim jest poligrafia ? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)