Marketing, czym jest (definicja marketingu i rodzaje)

Reklama Snapchat
Reklama Snapchat ads w social media i marketing (snap ads manager)
2 stycznia, 2022
nowymarketing
Nowy marketing (portal i serwis nowymarketing online)
3 stycznia, 2022
Marketing
Marketing

Czym jest marketing. Definicja marketingu

Marketing odnosi się do działań, które firma podejmuje w celu promowania sprzedaży produktu lub usługi. Marketing obejmuje reklamę, sprzedaż i dostarczanie produktów konsumentom lub innym firmom. Niektóre działania marketingowe są prowadzone przez podmioty stowarzyszone w imieniu firmy.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Co to jest marketing?

Specjaliści pracujący w działach marketingu i promocji korporacji starają się przyciągnąć uwagę kluczowych potencjalnych odbiorców poprzez reklamę, aby zyskało na tym Twoje przedsiębiorstwo. Promocje są skierowane do określonych odbiorców i mogą obejmować rekomendacje influencerów, lub celebrytów, chwytliwe zwroty lub slogany, zapadające w pamięć opakowania czy branding produktu lub projekty graficzne oraz ogólną ekspozycję w mediach (social presence i personal brand).

Strategie marketingowe

Historia marketingu

Termin marketing jest pochodną łacińskiego słowa mercatus oznaczającego targ lub kupca.

Historycy podjęli spore badania nad pojawieniem się praktyk marketingowych, jednak nie ma zgody co do tego, kiedy oficjalnie się zaczął. Niektórzy badacze twierdzą, że praktyki marketingowe można było znaleźć już w starożytności, podczas gdy inni sugerują, że marketing w swojej nowoczesnej formie pojawił się w połączeniu wraz z rozwojem kultury konsumpcyjnej w siedemnastej i osiemnastowiecznej Europie, podczas gdy jeszcze inni badacze sugerują, że nowoczesny marketing został w pełni zrealizowany dopiero w dziesięcioleciach po rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, skąd następnie rozprzestrzenił się na Europę i Amerykę Północną. Różne daty pojawienia się marketingu można tłumaczyć problemami związanymi ze sposobem, w jaki marketing został zdefiniowany – czy odniesieniem do „nowoczesnego marketingu” jako zaplanowanego, zaprogramowanego zestawu działań obejmujących działania takie jak segmentacja, różnicowanie produktów, pozycjonowanie i marketing komunikacja czy jako „tylko marketing” czyli prosta dystrybucja i wymiana.

Neuromarketing

Marketing, reklama

Najważniejsze rzeczy jakie musisz zapamiętać to:

 •   Marketing odnosi się do wszystkich działań podejmowanych przez firmę w celu promowania i sprzedaży produktów lub usług konsumentom.
 •   Marketing wykorzystuje „marketing mix”, znany również jako cztery P — produkt, cena, miejsce i promocja.
 •   Cele podstawowe marketingu to próba wybrania produktu lub usługi, zidentyfikowania idealnych klientów i zwrócenia uwagi klientów na dostępny produkt lub usługę.

Wszystko o marketingu

Marketing jako dyscyplina obejmuje wszystkie działania podejmowane przez firmę w celu przyciągnięcia klientów i utrzymania z nimi relacji. Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi lub byłymi klientami jest również częścią pracy i może obejmować pisanie e-maili z podziękowaniami, rozmowę z potencjalnymi klientami, szybkie oddzwanianie i e-maile oraz spotkania z klientami przy kawie lub podczas firmowego lunchu.
Na najbardziej podstawowym poziomie marketing ma na celu dopasowanie produktów i usług firmy do klientów, którzy chcą mieć do nich dostęp. Dopasowanie produktów do klientów ostatecznie zapewnia rentowność.
Produkt, cena, miejsce i promocja to Cztery P marketingu. Cztery P wspólnie tworzą niezbędną mieszankę, której przedsiębiorstwo (zob. firma seo) potrzebuje, aby wypromować produkt lub usługę. Neil Borden spopularyzował ideę marketing mix i koncepcję 4P w latach 50. XX wieku.

Orientacje marketingowe

Co to jest Marketing mix

Oto co oznaczają te 4 słowa jako elementy marketingu:

Produkt (product)

Produkt odnosi się do przedmiotu lub przedmiotów, które firma planuje oferować klientom. Produkt powinien dążyć do zaspokojenia nieobecności na rynku lub zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na większą ilość już dostępnego produktu. Zanim będą mogli przygotować odpowiednią kampanię, marketerzy muszą zrozumieć, jaki produkt jest sprzedawany, jak wyróżnia się na tle konkurencji, czy produkt może być również łączony z produktem drugorzędnym lub linią produktów oraz czy na rynku są produkty zastępcze.

Cena (price)

Cena odnosi się do tego, za ile firma będzie sprzedawać produkt. Ustalając cenę, firmy muszą wziąć pod uwagę koszt jednostkowy, koszty marketingu i koszty dystrybucji. Firmy muszą również wziąć pod uwagę cenę konkurencyjnych produktów na rynku oraz to, czy proponowana przez nich cena jest wystarczająca, aby stanowić rozsądną alternatywę dla konsumentów.

Miejsce (place)

Miejsce dotyczy dystrybucji produktu. Kluczowe kwestie do rozważenia dotyczą tego, czy firma będzie sprzedawać produkt za pośrednictwem fizycznej witryny sklepowej, online, czy za pośrednictwem obu kanałów dystrybucji. Kiedy produkt jest sprzedawany w sklepie, jakiego rodzaju fizyczne lokowanie produktu zastosujemy? Kiedy jest sprzedawany online, jakiego rodzaju lokowanie produktu cyfrowego zastosujemy?

Promocja (promotion)

Promocja, czwarte P, to zintegrowana kampania komunikacji marketingowej. Promocja obejmuje różnorodne działania, takie jak reklama, sprzedaż, promocje sprzedaży, public relations, marketing bezpośredni, sponsoring i marketing partyzancki.
Promocje różnią się w zależności od etapu cyklu życia produktu. Marketerzy rozumieją, że konsumenci kojarzą cenę i dystrybucję produktu z jego jakością i biorą to pod uwagę przy opracowywaniu ogólnej strategii marketingowej.
Marketing odnosi się do wszelkich działań podejmowanych przez firmę w celu promowania kupna lub sprzedaży usługi.

Narzędzia marketingu

Biorąc pod uwagę statystyki, marketing online jest krytycznym elementem kompletnej strategii marketingowej. Marketingowcy muszą korzystać z narzędzi internetowych, takich jak media społecznościowe i reklama cyfrowa, zarówno w witrynach internetowych, aplikacjach na urządzenia mobilne, jak i forach internetowych. Ważnym krokiem jest również rozważenie odpowiedniego kanału dystrybucji dla produktów kupowanych przez Internet.
Istnieje kilka rodzajów narzędzi marketingowych, z których mogą wybierać firmy i organizacje. Oto kilka najpopularniejszych narzędzi marketingowych:

 1. Ogłoszenia drukowane
 2. Marketing internetowy
 3. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)
 4. Marketing w mediach społecznościowych (SMM)
 5. Komunikaty prasowe (PR)
 6. Reklama komercyjna
 7. Programy lojalnościowe dla klientów
 8. Zarządzanie reputacją marki
 9. Marketing wydarzeń
 10. Zbieranie informacji

Jakie są cele marketingu?

Ważnym celem marketingu jest napędzanie rozwoju firmy. Widać to poprzez przyciąganie i zatrzymywanie nowych klientów.
 Aby osiągnąć te cele, firmy mogą stosować wiele różnych strategii marketingowych. Na przykład dopasowanie produktów do potrzeb klientów może obejmować personalizację, przewidywanie i zasadniczo znajomość właściwego problemu do rozwiązania.
 Inną strategią jest tworzenie wartości poprzez doświadczenie klienta. Świadczą o tym wysiłki mające na celu podniesienie satysfakcji klienta i usunięcie wszelkich trudności związanych z produktem lub usługą.

Rodzaje marketingu

Istnieje kilka głównych różnic między marketingiem przychodzącym i wychodzącym (inbound i outbound marketing). Marketing wychodzący polega na aktywnym docieraniu do konsumentów, aby zainteresować ich produktem. Natomiast marketing przychodzący koncentruje się na tworzeniu i dystrybucji treści, które przyciągają ludzi do Twojej witryny.
Marketing wychodzący ma zazwyczaj bardziej agresywne, szeroko zakrojone podejście, z oczekiwaniem, że przynajmniej część osób zostanie Twoimi klientami. Marketing przychodzący jest zwykle bardziej subtelny i skupia się na przekonaniu określonej grupy osób do zakupu z biegiem czasu. Oto kilka innych różnic na pierwszy rzut oka.
Inbound Marketing przychodzący:

 • Informacyjne treści cyfrowe skierowane do określonych odbiorców, napisane w celu rozwiązania problemów konsumentów
 • Treści mają formę interaktywną, taką jak posty w mediach społecznościowych, blogi, raporty, webinaria itp.
 • Komunikaty są dostosowane do konkretnych odbiorców
 • Wszechstronna strategia w wielu kanałach
 • Mierzalne za pomocą oprogramowania do marketingu cyfrowego

Outbound Marketing wychodzący:

 • Treści niecyfrowe zaprojektowane w celu przyciągnięcia uwagi każdego konsumenta i napisane w celu sprzedaży produktów
 • Treści są wyświetlane w reklamach typu direct mail, w reklamach w czasopismach, na billboardach, w telewizji itp. i mają charakter pasywny
 • Wiadomości muszą wyróżniać się spośród milionów innych reklam, które konsumenci widzą każdego dnia
 • Strategia liniowa z ograniczonymi kanałami
 • Trudny do zmierzenia udział w reklamie fizycznej

Co może pomóc Ci odnieść sukces we współczesnym świecie jakim jest marketing internetowy?

Oto kilka wskazówek, jak podejść do marketingu w erze cyfrowej:
Firmy mogą wykorzystać dane do tworzenia bardziej odpowiednich i spersonalizowanych doświadczeń klientów. Ponadto wykorzystaj doświadczenia w mediach społecznościowych, aby pielęgnować silniejszą więź z odbiorcami.

Rozmawiaj z klientem z empatią i po ludzku. Eksperci z amerykańskiego stowarzyszenia marketingu zalecają że dodatkowo możesz również starać się budować społeczności wokół swojej marki.

Dobrze przeprowadzony zapewnia wysoki zwrot z inwestycji (ROI i ROAS). Social media i google ads są obecnie bardzo mocno wykorzystywane w tym celu. W kolejnych wpisach poruszymy zagadnienia content marketing i marketing automation.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)