Ads, Ad – Reklama – definicja, rodzaje, cele i funkcje

Audyt Google Ads
Audyt Google Ads
1 marca, 2022
Ads on google
Ads on google
2 marca, 2022
Ads
Ads

Ads, Ad – Reklama – definicja, rodzaje, cele i funkcje

Bardzo trudnym zadaniem obecnie będzie wyobrażenie sobie funkcjonowania przedsiębiorstw, które nie stosują ads w dowolnej formie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stanowi ona punkt wyjścia dla pozostałych instrumentów promocji.

Ads najczęściej po angielsku oznacza reklamy, natomiast pojedyncze Ad to znaczy ogłoszenie.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Definicja ads

Godny uwagi jest fakt, że pojęcie ads nie doczekało się jeszcze jednej i podstawowej definicji. Jest bowiem bardzo szeroko definiowane przez różnych handlowców, ekonomistów czy marketingowców. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ jest to niezwykle szerokie zagadnienie. Można je rozumieć na różne sposoby. Ponadto wewnętrzne zróżnicowanie ads nie pozwala na zamknięcie tego pojęcia w jedną uniwersalną formułę.

Obecnie ad można określić jako zespół działań, które dążą do skomunikowania się z odbiorcą za pomocą różnych technik, by w rezultacie zwrócić jego uwagę na określony produkt czy usługę. Z kolei efektem finalnym komunikacji ma być pozytywna decyzja danego odbiorcy, co do skorzystania z oferty.

Ads
Ads

Najważniejsze funkcje Ads

Należy mieć świadomość, że ads pierwotnie pełniła funkcję informacyjną, która była związana z dotarciem do klienta, by nakłonić go do skorzystania z usługi czy kupienia określonego towaru. Jak wiadomo, dziś funkcji reklamy jest zdecydowanie więcej.

Ponadto ogromnej zmianie uległa funkcja polegająca na przekazywaniu informacji. Oczywiście jest to spowodowane ogromną konkurencją na rynku, a także rozwojem technologicznym. Istotną rolę odegrały także procesy globalizacyjne, które w pewnym sensie zmusiły reklamodawców do zintensyfikowania działań w celu „przebicia się” do głównego nurtu. Jakie można wyróżnić najważniejsze funkcje ads?

Funkcja informacyjna

W najprostszym możliwym ujęciu polega ona na poinformowaniu potencjalnych klientów o określonym produkcie, jego cenie, a także miejscu, w którym można się w niego zaopatrzyć. Oczywiście wspomniana funkcja będzie również dotyczyła przekazaniu informacji osobom zainteresowanym o warunkach sprzedaży, cechach produktu czy innych szczegółach.

Ad
Ad

Funkcja wspierająca

Jest ona bardzo powiązana z kształceniem poszczególnych postaw nabywców. Jest to zatem zespół działań, które mogą w pewien sposób oddziaływać na preferencje, a także zachowania klientów. Należy również zaznaczyć, że jest to funkcja wtórna oraz poboczna w kontekście wspomnianej wcześniej funkcji informacyjnej. Jej zadaniem jest bowiem przekonanie, a także przypomnienie o produktach i usługach klientowi, który wcześniej miał przyjemność z nich korzystać.

Skoro czytasz wpis pt. Ads czy ad to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Funkcja edukacyjna

Jej celem jest zarówno nauczenie, jak i uświadomienie potencjalnego nabywcy o korzyściach, jakie płyną z zastosowania danego produktu czy usługi. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty, które korzystają z ads z zastosowaniem omawianej funkcji edukacyjnej, będą przede wszystkim spełniały potrzeby określonych klientów.

Funkcja konkurencyjna

Jest to pewnego rodzaju forma odpowiedzi na różnego rodzaju komunikaty wysyłane przez konkurencyjne przedsiębiorstwa, marki. Oczywiście celem ads będzie utrudnienie kampanii reklamowej oponentów i zwiększenie obrotów firmy, która wydaje dany komunikat.

Warto wiedzieć, że o sukcesie będzie decydować sprawienie, by potencjalni klienci poczuli chęć posiadania poszczególnych usług lub produktów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są to najbardziej podstawowe funkcje ads wykorzystywane przez znaczną większość renomowanych agencji, które oferują przeprowadzenie profesjonalnych kampanii. Godny uwagi jest fakt, że nie ma możliwości uzyskania satysfakcjonującego rezultatu kampanii bez znajomości wymienionych funkcji.

Najważniejsze cele ads

Bardzo duże znaczenie w procesie związanym z planowaniem ads będzie właściwe określenie celów. W najprostszym możliwym ujęciu są to cele marketingowe polegające na stworzeniu wiedzy i świadomości na temat określonych usług lub produktów oferowanych przez daną firmę.

Cele ads powinny być przede wszystkim mieszalne, a także ukierunkowane na daną grupę docelową. Ponadto muszą posiadać określony punkt wyjścia, a także ustalony wcześniej czas realizacji.

Rodzaje reklamy

Wewnętrzna

Należy mieć świadomość, że są to różnego rodzaju konstrukcje wystawowe, które spełniają funkcję ekspozycyjną we wnętrzu pomieszczenia. Doskonałymi przykładami mogą być banery multimedialne, stojaki, napisy z lamp neonowych, stoiska z produktami, ściany reklamowe, drukowane litery, reklamy zwijane, lady wystawowe, wielkoformatowe plakaty.

Zewnętrzna

W najprostszym możliwym ujęciu jest to sposób prezentacji usług lub produktów w przestrzeni zewnętrznej, z którą styczność będą miały przypadkowe osoby. Warto wiedzieć, że reklama zewnętrzna będzie zawierała szyldy, ekrany, billboardy, flagi, stojaki, oklejane pojazdy, siatki, maszty. Świetnym przykładem może być plakat zachęcający do przyjścia na mecz siatkarski.

Społeczna

Jej celem jest wywarcie wpływu na zachowania społeczne poprzez np. pokazywanie bardzo drastycznych przykładów wypadków. Jest ona stosowana przez organizacje prowadzące kampanie zachęcające kierowców do mniej brawurowej jazdy.

Co myślisz o temacie jakim jest reklama ads inaczej ad? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)