Lokowanie produktu

reklama graficzna
Reklama graficzna
1 marca, 2022
Reklama racjonalna
Reklama racjonalna
1 marca, 2022
lokowanie produktu
lokowanie produktu

Na czym polega lokowanie produktu?

Jednym z kluczowych narzędzi, na które musi zwracać uwagę każda firma jest marketing. Trudno jest bowiem osiągnąć sukces bez klientów, dlatego tez powinni być oni stale informowani o produktach, usługach i działaniach.

Wiele przedsiębiorstw posiada specjalne działy do spraw marketingu i reklamy, a także angażuje specjalistyczne agencje reklamowe. Głównym narzędziem marketingu jest oczywiście reklama, jednak może ona przybierać różnorodną formę.

Oprócz tradycyjnych informacji za pomocą środków przekazu, takich jak Internet czy telewizja, podczas których odbiorca jest świadomy, ze ma do czynienia z reklamą, istnieje również dość nietypowe narzędzie marketingowe jakim jest lokowanie produktu. Czym zatem jest ten mechanizm i w jaki sposób on działa?

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Lokowanie produktu – jedno z narzędzi marketingowych służące promocji produktów i usług. Mechanizm polega na nawiązywaniu do produktu w środku przekazu w taki sposób, żeby przemawiał on do podświadomości odbiorcy i zachęcał go do używania bez przekazywania oczywistej i otwartej reklamy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lokowanie_produktu

Czym jest lokowanie produktu?

Samo lokowanie produktu zdecydowanie różni się od tradycyjnej reklamy. Podczas oglądania reklamy, odbiorca jest świadomy tego, że jest to reklama danego produktu lub usługi. Przeznaczony jest na to specjalnie wydzielony czas antenowy, w trakcie którego dana reklama skupia się jedynie na danym produkcie. Zazwyczaj wymieniane są zalety, przeznaczenie, możliwości zakupu, nierzadko także cena.

lokowanie produktu
lokowanie produktu

Natomiast lokowanie produktu różni się od tradycyjnej formy reklamy przede wszystkim faktem, ze odbiorca nie jest świadomy, że ma do czynienia z reklamą. Jest to jedna z form manipulacji, bowiem cały mechanizm oparty jest na nawiązaniu do produktu lub usługi w taki sposób, żeby podświadomie zachęcał odbiorcę do używania go.

W trakcie tego działania nie jest przekazywania otwarta reklama, wobec czego odbiorca nie zawsze zdaje sobie sprawę z czym ma do czynienia. Najczęściej taka forma stosowana jest w filmach, serialach, przedstawieniach czy tez w grach komputerowych.

W jaki sposób stosowane jest lokowanie produktu?

Istnieje kilka sposobów wykorzystywania tej metody. Pierwszą z nich jest pokazywanie danego produktu lub znaku towarowego danej firmy w wybranej scenie filmu lub serialu, np. znak firmowy danej marki na odzieży aktora.

Skoro czytasz wpis pt. Lokowanie produktu to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Jest to bardzo często stosowana metoda, ponieważ jest delikatna i niezbyt nachalna, wzbudza w odbiorcy pozytywne skojarzenia. Kolejny sposób to używanie produktów przez bohaterów lub korzystanie z usług danej firmy, np. konsumowanie danego produktu, korzystanie z usług danego hotelu.

Ten sposób również wzbudza w odbiorcy pozytywne odczucia, o ile oczywiście nie jest stosowana w sposób nachalny. Zaletą tego sposobu jest również fakt, ze zazwyczaj bohaterowie są autorytetami dla odbiorcy i wywierają na niego wpływ.

Z tym sposobem lokowania produktu związany jest również kolejny mechanizm, który polega na rozmowie pomiędzy bohaterami o produkcie lub firmie. Ta metoda ma jednak swoją wadę, bowiem odbiorca może zorientować się, ze ma do czynienia z reklamą i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Pamiętać bowiem należy, ze lokowanie produktu opiera się w głównej mierze na podświadomym wywieraniu wpływu na odbiorcę. Niekiedy spotkać się można z używaniem przez aktorów produktów konkretnych marek poza planem.

Zalety lokowania produktu

Ta metoda ma wiele zalet, zarówno dla reklamodawców jak i wydawców czy producentów danego projektu. Badania statystyczne pokazują, ze lokowanie produktu jest bardzo efektywne, porównywalne nawet do tradycyjnych metod. Istotne jest również, że lokowanie produktu zostało unormowane w przepisach prawa i stanowią one przekaz w zamian za wynagrodzenie. Dlatego tez często technika ta jest jednym ze sposobów finansowania danej produkcji.

Należy jednak odróżnić lokowanie produktu od kryptoreklamy. Różnica pomiędzy tymi technikami jest bardzo niewielka, a polega głównie na tym, ze kryptoreklama nie jest robiona za zgodą producenta lub wydawcy.

Lokowanie produktu to technika bardzo stara, wprowadzona w Stanach Zjednoczonych już w latach dwudziestych XX wieku. Na gruncie historii odnotowano jednak wiele nadużyć tej techniki marketingowej, zdarzało się nawet, ze odróżnienie „tradycyjnej” reklamy od lokowania produktu było znaczenie utrudnione.

Dlatego tez większość państw wprowadziła przepisy prawne, określające to narzędzie marketingowe i dozwolone sposoby jej stosowania. Również w Polsce ustawodawca pochylił się nad tym aspektem i możliwości stosowania „product placement”, czyli lokowania produktu normuje Ustawa o radiofonii i telewizji. Takie rozwiązanie ma na celu zapobieganie nadużyciom.

Audycja zawiera lokowanie produktu… podsumowanie

Podsumowując, lokowanie produktu to technika marketingowa bardzo stara, lecz skuteczna. Stosowanie przez ulubionych bohaterów określonych produktów lub marek sprawia, że odbiorca starając się naśladować autorytety również decyduje się na stosowanie tych konkretnych produktów. Używanie danych firm w znanych filmach sprawia, ze wywoływane jest w odbiorcach poczucie zaufania do danej marki, a co za tym idzie wzmożona jest chęć użycia tych produktów. Metoda ta powinna być jednak wykorzystywana z wyczuciem, tak by odbiorca nie czuł się przytłoczony informacjami. Nadmiar lokowania produktu w projekcie może bowiem wywołać skutek odwrotny do zamierzonego.

Co myślisz o temacie jakim jest Lokowanie produktu? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)