Freelancer jak zacząć. Zarobki i ponad 30 pomysłów na pracę jako freelancer.

praca zdalna
Praca zdalna –Gdzie szukać ofert pracy i 3 rzeczy, które musisz wiedzieć
6 grudnia, 2020
refunder zwrot-pieniedzy-za-kupowanie.
Refunder opinie. Aplikacja zwrot z zakupu cashback (nawet allegro)
7 grudnia, 2020
freelancer jak zacząć
freelancer jak zacząć

Freelancer jak zacząć: w tym artykule omówimy proces, który musisz przejść jeśli interesuje cię praca jako freelancer. Na koniec dowiesz się dokładnie, jakie sprawności powinieneś zdobyć by je później sprzedawać, jak zdobyć pierwszych klientów oraz jak zwiększyć swój dochód online.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Freelancer kto to

Jako wolnego strzelca możemy określić osobę, która wykonuje dla zleceniodawcy wyznaczone przez niego zadania na podstawie umowy innej niż umowa o pracę. Ta ogólna definicja może być punktem wyjścia. W rzeczywistości bowiem freelancer pracuje nieco inaczej niż osoba, która wykonuje pracę na podstawie kodeksowej umowy o pracę.

Freelancer czym się zajmuje

Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.

Jak zostać freelancerem

Moim zdaniem wystarczy pięć kroków, żeby zrezygnować z pracy biurowej u kogoś i bezboleśnie przejść do pracy w domu. Oto one:

Krok 1

Znajdź coś, co mógłbyś robić w domu. Pomoże Ci w tym lista z dalszej części tego wpisu, a jeśli nadal nie masz na siebie pomysłu – poczytaj ogłoszenia o pracy, wpisz w wyszukiwarkę „praca zdalna” i zobacz, jaką zdalną pracę ludzie oferują. Może coś Cię zainspiruje.

Krok 2

Policz, ile potrzebujesz pieniędzy, żeby przeżyć trzy miesiące. Tylko nie idź na łatwiznę, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Jeśli na etacie zarabiasz 3500 zł netto i wydajesz wszystko co do złotówki, to wcale nie oznacza, że tyle właśnie potrzebujesz, żeby się utrzymać.

Policz, jaką kwotę pochłaniają niezbędne wydatki, których w żadnym wypadku nie możesz sobie odpuścić. O taką właśnie kwotę mi chodzi.

Krok 3

Zacznij szukać zleceń, jeszcze będąc na etacie. Wiem, że to oznacza pracę po godzinach, może po kilkanaście godzin dziennie, a może w weekendy, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Zdobywając zlecenia, jeszcze przed zrezygnowaniem z etatu, nie tylko zorientujesz się, czy w ogóle jest rynek na Twoje usługi (innymi słowy: czy ktoś będzie chciał zaoferować Ci zdalną pracę i zapłacić za to, co robisz). Dzięki temu zaczniesz budować swoją bazę klientów i portfolio, którym będziesz mógł się potem pochwalić. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zarobisz dodatkowe pieniądze.

Krok 4

Odkładaj pieniądze, dopóki nie uzbierasz tyle, ile potrzebujesz, żeby przeżyć wspomniane wcześniej trzy miesiące. Jeśli poza etatową pracą będziesz przyjmował pierwsze zlecenia, prawdopodobnie oszczędzanie pójdzie Ci szybciej niż myślisz.

Krok 5

Dopiero gdy już będziesz mieć pieniądze na utrzymanie przez najbliższe miesiące zrezygnuj z etatu. Zabezpieczenie finansowe pozwoli Ci nie martwić się o to, że nie masz z czego zapłacić rachunków, a zbudowana baza klientów i portfolio pozwolą na łatwiejsze zdobywanie kolejnych zleceń.

Gdy już zdecydujesz się na ten odważny krok i złożysz wypowiedzenie, musisz przygotować się na to, że przed Tobą ciężkie miesiące.

Może się okazać, że Twój poziom życia nieco się obniży.

Nie szkodzi, początki zawsze są trudne. Przecież jeśli zmieniasz pracę i obejmujesz inne stanowisko (i nie jest to awans w tej samej firmie ani przejście do innej ze względu na lepsze warunki) to zwykle jest tak, że na początku zarabiasz nieco mniej, a z czasem Twoja pozycja się poprawia i zarobki rosną.

Musisz liczyć się z tym, że pracując jako freelancer, nie od razu zarobisz tyle, ile zarabiałeś na etacie.

Ale zaczynasz od zera, dopiero rozpoznajesz rynek, uczysz się wyceniać swoje usługi i zdobywasz zaufanie klientów.

Na zarabianie dużych pieniędzy z czasem też przyjdzie pora.

Freelancer jak zacząć szybko

Praca freelancera ma zasadniczą zaletę – możesz zacząć SZYBKO.

Wszystko co musisz zrobić to:

1. Zarejestrować się na platformie internetowej takiej jak Upwork, czy Fiverr.

Tu masz link: rejestracja w Fiverr.

jak zostać freelancerem zarobki

2. Uzupełnić swój profil i podać informacje niezbędne do otrzymywania płatności.

3. Aplikować o pracę!

Wszystko to może zająć mniej niż 10 minut i to właśnie dlatego freelancing jest takim świetnym sposobem zarabiania online.

Freelancer zawody

Lista zawodów które można wykonywać jako freelancer stale się wydłuża, jednak najpopularniejsze są wciąż branże twórcze.

Portal useme przeprowadził ankietę, która określa zawody i grupy zawodów (oraz ich procentowy udział w całym rynku wolnych strzelców), wykonywane najczęściej w ramach freelancingu. Są to:

 • Copywriting i Social media (30%)
 • Grafika / Projektowanie (24%)
 • Usługi IT/ Programowanie (12%)
 • Strony internetowe / Sklepy internetowe (10%)
 • Fotografia / Wideo / Animacja (9%)
 • Tłumaczenia (8%)
 • Wirtualna pomoc / Asystentura (4%)
 • Prace manualne / Rękodzieło (2%)

Freelancer praca w domu

Bez wychodzenia z domu mogą zarabiać:

 1. programista, twórca stron internetowych To bardzo pojemna branża, w której spotkać można kogoś, kto stawia strony na WordPressie, pisze aplikacje na komórki czy tworzy oprogramowanie do nauki
 2. webmaster, administrator stron www. Myli się ten, kto uważa, że stronę można raz postawić i więcej się nią nie zajmować. W internecie niczego nie da się zrobić raz na zawsze. Strony internetowe trzeba aktualizować, dostosowywać je do zmieniających się oczekiwań użytkowników i… algorytmów wyszukiwarek. Trzeba też dbać o ich bezpieczeństwo.
 3. pozycjoner, SEO, specjalista od optymalizacji stron. Najogólniej mówiąc: osoba, która wie, co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania.
 4. autor tekstów. To zajęcie dla kogoś, kto potrafi pisać. Na przykład freelancer copywriter (pisze teksty reklamowe, scenariusze reklam), seo copywriter (piszący teksty na potrzeby pozycjonowania ), redaktor portalu internetowego, autor tekstów na strony firmowe, dziennikarz, autor tekstów dla prasy itp.
 5. specjalista od marketingu w mediach społecznościowych, marketingu szeptanego, specjalista ds. PR i wiele pokrewnych. Dzisiaj każda firma musi być wiarygodna w social mediach, czyli ktoś musi je za nich prowadzić.
 6. analityk. To coś dla tych, którzy kochają Excela, świetnie radzą sobie z liczbami, mają zdolności analityczne. Analitycy poszukiwani są często na przykład w agencjach.
 7. grafik. To bardzo, bardzo pojemny worek ze zleceniami z różnych branż. Osoba na przykład może tworzyć projektować okładki książek czy zajmować się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm.
 8. projektant odzieży, projektant biżuterii, mebli itp.W sieci coraz częściej można znaleźć małe marki odzieżowe lub biżuteryjne, tworzone przez rzemieślników-freelancerów.
 9. rękodzielnik. Za dużo aby wymieniać.
 10. tłumacz, autor tekstów w obcych językach. Zleceń na tłumaczenia można znaleźć sporo nie tylko na polskojęzycznych portalach, ale także na zagranicznych serwisach ze zleceniami dla freelancerów.
 11. lektor, osoba do konwersacji przez Skype’a w obcym języku. Można także opracowywać własne kursy online.
 12. nauczyciel, udzielający korepetycji przez Skype’a. To spora szansa na dodatkowy zarobek szczególnie dla tych nauczycieli, których przedmioty wybierane są na maturze.
 13. sprzedawca (Allegro, małe sklepy internetowe). Może dobrym pomysłem będzie dla Ciebie dropshipping, czyli taki model sprzedaży, w którym nie masz u siebie magazynu, a jesteś jedynie pośrednikiem między kupującym a hurtownią. Tutaj masz poradnik na temat dropshippingu
 14. osoba, która robi transkrypcje nagrań. Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce podcasty, które po nagraniu są spisywane i publikowane także w formie tekstowej.
 15. księgowy. Biura rachunkowe, księgowi często świadczą swoje usługi zdalnie.
 16. architekt. Zarówno ten, który zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz, jak i architekturą zieleni.
 17. doradcy wszelkiej maści. Doradca finansowy, ubezpieczeniowy, osoba udzielająca porad prawnych, doradca ds. funduszy unijnych, pozyskiwania dotacji, przygotowywania biznesplanów itd.
 18. osoba zajmująca się wprowadzaniem danych do komputera, przygotowywaniem baz danych wg. jakiegoś klucza.
 19. konsultant ślubny. To też doradca, ale taki, który poza doradzaniem także wyręcza klienta w załatwianiu pewnych spraw.
 20. twórca szkoleń (kursy e-learningowe, webinary). To niezła opcja dla każdego, kto ma konkretną wiedzę z jakiejś dziedziny, umie rozwiązać problem, którego inni nie potrafią rozwiązać i będą szukać pomocy w internecie.
 21. telemarketer. Telefoniczna sprzedaż usług lub produktów.
 22. montażysta filmów, twórca animacji itp.W czasach wzrostu popularności telewizji internetowej i Youtube’a rośnie też zapotrzebowanie na usługi tworzenia filmów.
 23. bloger, wydawca tematycznych stron internetowych, youtuber. Można się krzywić na to, że blogi są sposobem na zarabianie w internecie, ale dobrze prosperujące mogą przynieść spory miesięczny przychód.
 24. wirtualna asystentka. Brzmi interesująco? Z pomocy wirtualnej asystentki korzystają osoby (np. freelancerzy), które nie mają czasu, by zajmować się drobnostkami.
 25. osoba do obsługi aukcji na Allegro. Duże sklepy internetowe, które działają tylko na Allegro, często poszukują kogoś, kto zajmie się samym wystawianiem, ponawianiem, aktualizowaniem aukcji.
 26. fotograf jedzenia, fotograf reklamowy. Fotograf może zarabiać nie tylko robiąc zdjęcia na zlecenie, ale także sprzedając zdjęcia, które już zrobił, na przykład na stockach.
 27. dietetyk. Konsultacje dietetyczne, usługa stworzenia diety dla klienta.
 28. osobisty stylista. Kontakt z klientem w tym przypadku będzie nieunikniony, ale zawód osobistego stylisty, który doradzi, jak dobrze dobierać części garderoby do sylwetki i pójdzie z klientem na zakupy, to z pewnością coś, co można robić, będąc freelancerem.
 29. trener fitness. Marzy Ci się kariera podobna do tej, jaką zrobiła Ewa Chodakowska? Możesz zacząć od pokazywania ćwiczeń na swoim kanale na Youtubie.
 30. inne usługi wyjazdowe. Nie tylko trener fitness może świadczyć takie indywidualne usługi w domach klientów. Inne przykłady to: masaż w domu klienta, makijaż, fryzjer z dojazdem – wszystko zależy od tego, jakie masz umiejętności.

Jak znaleźć pomysł dla siebie?

Jestem przekonany, że przez internet pracować można na tak wiele sposobów, że trudno byłoby je tutaj wymienić.

A jak znaleźć ten, który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Zastanów się przede wszystkim:

 • co lubisz robić i co umiesz robić dobrze, lepiej niż inni;
 • czy to, co umiesz robić, może przydać się innym ludziom? Jeśli tak, to komu?
 • czy inni ludzie będą skłonni zapłacić za to, byś zrobił to za nich?

Jeśli dzięki temu, co Ty możesz robić w domu, inni oszczędzą czas, pieniądze albo zrobisz za nich coś, czego sami nie potrafią zrobić, to jest spora szansa, że właśnie trafiłeś na swój pomysł na pracę w domu.

Na koniec dodam, że celowo nie wymieniam na liście wszystkich „magicznych” sposobów zarabiania przez internet, jak wypełnianie ankiet czy zarabianie na klikaniu w reklamy ponieważ celem jest tutaj zbudowanie Twojego prawdziwego biznesu.

Zalety freelancingu.

Zalety bycia freelancerem to:

 • Elastyczność czasu pracy.
 • Dowolność miejsca, w którym pracujesz.
 • Wolność przy wyborze projektów.
 • Potencjalnie wyższe stawki niż na etacie.

Wady freelancingu

Minusy bycia freelancerem to:

 • Wielu szefów zamiast jednego.
 • Niepewność finansowa.
 • Musisz sam się motywować i zarządzać swoim czasem.
 • Jesteś zdany na siebie przy poszukiwaniu projektów.

Freelancer zarobki

Zarobki nie są stałe ani ściśle określone, a wpływ na nie ma wiele czynników, przede wszystkim staż pracy, wykształcenie, doświadczenie a także ilość i wartość podjętych zleceń.

Według raportu z 2019 roku miesięczne zarobki w poszczególnych grupach zawodowych przedstawiają się następująco:

 • copywriting i praca w mediach:
  – 44% ankietowanych zarabia nie więcej niż 1000 złotych,
  – 40% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 11% oscyluje w granicach 3000- 5000 złotych,
  –  5% badanych inkasuje kwoty powyżej 5000 złotych.
 • grafika i projektowanie:
  – 45% respondentów zadeklarowało przychód do 1000 złotych,
  – 34% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 14% dostaje 3000-5000 złotych,
  –  6% badanych zarabia powyżej 5000 złotych.
 • fotografia / wideo / animacja:
  – 37% badanych ma dochód nieprzekraczający 1000 złotych,
  – 39% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  -15% inkasuje 3000-5000 złotych,
  –  9% wykazuje przychód powyżej 5000 złotych.
 • usługi IT oraz programowanie:
  – 26% pracowników zarabia do 1000 złotych,
  – 28% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 17% ma przychód w granicach 3000 -5000 złotych,
  – 29% osiąga próg powyżej 5000 złotych.
 • tłumaczenia:
  – 40% badanych nie przekracza 1000 złotych,
  – 34% zarabia 1000 – 3000 złotych,
  – 15% otrzymuje 3000-5000 złotych,
  – 11% osiąga kwoty powyżej 5000 złotych.

Gdzie szukać zleceń

Mając już przemyślaną ofertę, można ruszyć do boju i zacząć polować na pierwszego klienta.

W sieci znajdziesz wiele serwisów ogłoszeniowych, na których można szukać zleceń. Jedne są przeznaczone dla wszystkich freelancerów i firm, w innych pojawiają się zlecenia z jakiejś konkretnej branży. Ich lista nieustannie się zmienia – jedne znikają, w ich miejscu pojawiają się nowe.

Dlatego właśnie szukanie zleceń to proces ciągłego uczenia się, przeszukiwania internetu, rozglądania się wszędzie.

Niektóre z najpopularniejszych miejsc gdzie szukać pracy jako freelancer:

 • Fiverr
 • Linkedin
 • Oferia
 • Grupy na facebooku
 • Goldenline
 • OLX
 • Allegro
 • Fora internetowe
 • Portale z ogłoszeniami o pracę
 • Useme
 • Freelanceria
 • Przez polecanie przez znajomych i rodzinę

Alternatywną formą nawiązania współpracy jest bezpośredni kontakt do firm, które mogą być zainteresowane usługami, które oferujemy. A także tych, które szukają pracowników na etat, ponieważ współpraca z freelancerem może okazać się dla nich korzystniejsza.

Freelancer jak zacząć- podsumowanie wpisu

Każdy kto zastanawia się nad przejściem na tę formę działalności powinien rozważyć wszystkie wady i zalety. I przygotować się na to, że początki (naprawdę) bywają trudne. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i wytrwałości – warto. Jedno jest pewne – freelancing to przyszłość.

Zachęcam do podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniem w komentarzach.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)