Aktualizacje Google, algorytm seo, chrome, sklep play i android

Kampania programmatic buying i video 360 (marketing, reklama)
1 września, 2021
Grafiki YouTube. Wymiary grafik na kanał i miniaturka
2 września, 2021
aktualizacje google

Aktualizacje algorytmu Google – informacje ważne podczas SEO

Wyszukiwarka Google jest chyba najbardziej znaną stroną internetową, używaną przez praktycznie każdego. To właśnie dzięki niej możemy w kilka sekund znaleźć interesujące nas informacje, filmy, czy też produkty sklepów e-commerce. Jednak właściciele własnych stron internetowych postrzegają ją nieco inaczej. Dla każdego, komu zależy na pozyskaniu wielu odwiedzających na swojej witrynie Google jest jedynie firmą narzucającą ciągle zmieniające się wymagania dotyczące budowy stron www i zawartej w nich treści. Wszystko to przez regularne aktualizacje algorytmu Google.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jak działa wyszukiwarka Google?

Po wyszukaniu danej frazy kluczowej w Google, wyszukiwarka nie tylko znajduje pasujące do niej witryny, ale również ustawia je w odpowiedniej kolejności. Na ustalanie tego „rankingu” wyników wyszukiwania składa się znacznie więcej czynników niż mogłoby się wydawać – jest ich ponad 200. Jak to możliwe, że w ciągu mniej niż jednej sekundy wyszukiwarka jest w stanie sprawdzić tak dokładnie każdą witrynę, a na dodatek ułożyć je w najlepszej dla użytkownika kolejności?

Algorytmy Google

Google, jak wiele innych wyszukiwarek przez lata wypracowało sobie wiele zautomatyzowanych metod sortowania wszystkich wyników wyszukiwania. Robi to sztuczna inteligencja, która działa na podstawie określonych przez firmę algorytmów. Algorytmy te są niczym filtry, które pozwalają botom w sekundy wyłapać strony o pożądanych cechach. Boty te zliczają ilość słów kluczowych, odnośników, zawartych na stronie informacji i produktów, a także wiele innych elementów składających się na większość stron www i na podstawie odpowiednich obliczeń w nanosekundy są w stanie znaleźć witryny najbardziej dopasowane do wyszukiwanych przez użytkowników fraz.

Wiele osób próbuje na siłę dopasować się do wymagań stawianych przez każdy z algorytmów, tak aby ich strona internetowa zawsze znajdowała się na szczycie wyników wyszukiwania. O ile kiedyś była to najpowszechniejsza strategia marketingowa, a w każdym artykule znajdowały się setki słów kluczowych i linków zewnętrznych, teraz jest to jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas amatorskich prób pozycjonowania stron internetowych. Dlaczego? Nietrudno było o to, żeby Google szybko zdał sobie sprawę z zaistniałej sytuacji, dlatego firma stworzyła całą masę nowych algorytmów, które zamiast podwyższać pozycję takich stron w wynikach wyszukiwania jedynie ją obniżają. Algorytmy te cały czas są aktualizowane, dlatego pozycjonowanie i optymalizacja witryn internetowych staje się coraz trudniejsza.

Aktualizacje algorytmu Google

Algorytmy pozycjonowania są aktualizowane praktycznie każdego miesiąca, cały czas zmieniając metody działania botów Google, nadając inną wartość każdemu z kryteriów sortowania stron www, a także dodając nowe filtry do i tak już długiej listy wymagań wyszukiwarki. Co więcej większość nowych algorytmów nie jest znana nikomu oprócz zajmujących się nimi osób. Dlatego specjaliści od pozycjonowania często muszą opierać swoje działania na domysłach i niepewnych założeniach. Jest jednak kilka ważnych algorytmów Google, które zostały ogłoszone publicznie i obróciły świat pozycjonowania do góry nogami. Jakie to algorytmy?

Najważniejsze algorytmy wyszukiwania Google

Google lubi nadawać każdemu z algorytmów przyjazne imię, dlatego zamiast mieć do czynienia z „Algorytmem wyszukiwarki #137” specjaliści od pozycjonowania walczą z takimi przeciwnikami jak „Pirat”, czy „Phantom”. Najważniejsze algorytmy przyjmą jednak nazwy zwierząt i na chwilę obecną można wyróżnić cztery z nich.

Pierwszym „zwierzątkiem” Google jest algorytm „Panda”, który powstał w celu dokładnego badania treści na wszystkich stronach internetowych. „Panda” podwyższa pozycje wszystkich stron z oryginalnymi, przydatnymi artykułami. Analogicznie algorytm ten przyczynia się do znacznie mniejszej ilości wyświetleń lub nawet całkowitego ich zaniechania na stronach, które używają plagiatowanych treści i na siłę umieszczają w nich wszystkie słowa kluczowe. Warto też wspomnieć, że „Panda” stosuje różne metody NLP, czyli przetwarzania języka naturalnego. Sprawia to, że algorytm ten daje pierwszeństwo wszystkim treściom, które są napisane w sposób łatwy do zrozumienia dla potencjalnego odbiorcy.

Innym, równie ważny algorytmem Google jest „Pingwin”. Ten arktyczny ptak kontroluje wszystkie linki przekierowujące użytkowników na daną stronę. Dzięki niemu na szczycie wyników wyszukiwania nie pojawiają się strony z nienaturalną liczbą odnośników na stronach trzecich lub tych o słabej jakości. Od jego wprowadzenia spamowanie linkami do swojej strony na każdej możliwej witrynie zaczęło przynosić jedynie negatywne efekty.

Nie można też zapomnieć o znacznie mniejszym, jednak równie niebezpiecznym dla specjalistów SEO ptaszku Google – algorytmie „Koliber”. Odpowiada on za personalizowanie wyświetlanych wyników wyszukiwania w zależności od geolokalizacji każdego użytkownika, dzięki czemu właściciele lokalnych firm mogą cieszyć się znacznie większym zainteresowaniem niż ogólnopolscy usługodawcy. Co więcej algorytm ten bierze pod uwagę również kontekst w jakim została użyta wyszukiwana fraza kluczowa, dzięki czemu coraz rzadziej zdarzają się pomyłki spowodowane wieloznacznością wielu wyrazów.

Aktualizacje Google to nie tylko SEO

Aktualizacja w tej olbrzymiej sieci przebiega cały czas. Przeglądarka Google Chrome, sklep google play, aktualizacja aplikacji google maps, android… Automatyczny update teoretycznie przynajmniej poprawia funkcję zabezpieczeń urządzenia, czy dysku google. Więc jak najbardziej nie ma się czego bać i w spokoju można aktualizować chrome do najnowszej wersji.

Natomiast jeśli chodzi o pozycjonowanie to zmiany algorytmu zawsze niosą ze sobą przerażenie w branży SEO 🙂 Rank Brain, koliber, hummingbird, panda, NLP…

Więc każdy w branży jest wtedy zmuszony zaktualizować swoje działania pod najnowsze wytyczne dla webmasterów. Więc poza faktem że dostępność aktualizacji google search jest powszechna nie ma się czego bać.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)