Rank Brain algorytm google seo + marketing (sztuczna inteligencja rankbrain)

Canva proste narzędzie i grafika online (tworzyć i projektować)
29 sierpnia, 2021
PrestaShop sklep internetowy i moduł (pozycjonowanie i jak założyć sklep) zalety i wady
30 sierpnia, 2021
google rank brain

Czym jest mechanizm Rank Brain?

Rank brain to algorytm stworzony przez firmę Google, który bazuje na semantyce i skupia się głównie na frazach long tail. Wyniki wyszukiwań są idealnie dopasowane do wyników wyszukiwań dla długich haseł.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest rank brain?

Rank brain wykorzystuje również zasadę geolokalizacji, dlatego jest to niezwykle skuteczne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rank brain każdego dnia uczy się nowych fraz, które są wyszukiwane przez internautów na całym świecie. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy być pewni, iż wyniki wyszukiwań będą dopasowane najlepiej jak to możliwe.

Algorytm działa na zasadzie wyszukiwania fraz synonimicznych lub konotacji w wypowiedziach, które są sformułowane w mało atrakcyjny sposób dla wyszukiwarki. Słowa niekoniecznie muszą tworzyć logiczny ciąg zapytania, ale są kojarzone z określoną rzeczą lub miejscem. W czasie jednego dnia w wyszukiwarce internetowej Google pojawiają się 2 -3 miliardy zapytań, a w tym około 400 milionów takich, które nigdy wcześniej nie były wpisywane.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki Google można tak naprawdę w parę sekund znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania. Algorytm rank brain ma na to bardzo duży wpływ, dlatego lepiej znać jego mechanizm działania. Firma Google wprowadziła ten algorytm w 2015 roku.

google rankbrain

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Wykorzystuje on sztuczną inteligencję, żeby móc lepiej dopasowywać frazy do konkretnych zapytań internautów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wcześniej odpowiedzialny był człowiek za takie procesy. Tworzona jest siatka powiązań między podobnymi pytaniami, a następnie dopasowywane są wyniki.

Należy mieć na uwadze, że użytkownikom zdarza się wpisywać w wyszukiwarkę niejednoznaczne oraz zawiłe zapytania. Algorytm jest systematycznie udoskonalany przez specjalistów Google, którzy w tym celu używają między innymi rank brain. Jest to narzędzie, które rozumie intencje pytającego, dzięki mechanizmowi uczenia oraz sztucznej inteligencji. Zapamiętuje powiązania między poszczególnymi pytaniami i w ten sposób generuje wyniki, które niekoniecznie muszą zawierać frazy z pytaniami. Potem są one układane w ranking i przedstawiane w wyszukiwarce.

Należy mieć na uwadze zapewnienia firmy Google, która podaje, że mechanizm jest regularnie udoskonalany. Może on nawet w czasie rzeczywistym uczyć się zachowań użytkowników offline, dzięki czemu wyniki są jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb oraz preferencji. Okresowo pobierana jest także historia wyszukiwarki, dzięki czemu jest możliwe monitowanie zmieniających się upodobań internautów. Wprowadzenie nowego algorytmu znacznie szybciej zauważyli specjaliście SEO niż przeciętni użytkownicy internetu.

Mechanizm rank brain

Wyniki, który powstały na bazie mechanizmu rank brain są systematycznie kontrolowane przez specjalistów Google i dopiero potem implementowane w wyszukiwarkę, dlatego nie mają bezpośredniego wpływu na to w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne pozycje. Dla branży SEO istotna jest kwestia, że firma Google ukierunkowała wszystkie zapytania na potrzeby użytkowników. Dzięki temu nastąpiła segmentacja wyników wyszukiwania, która sprawiła, że wyniki wybranego rodzaju pokazują się do jednego typu zapytań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że internauci oprócz okazji zakupowych wyszukują także wiedzę specjalistyczną, dlatego powinno się ją zapewnić.

Rank brain powoduje, że Google obejmuje zapytania użytkowników w sposób całościowy z perspektywy przeciętnego użytkownika internetu. Jest to naprawdę duża zmiana, ponieważ wcześniej segmentacja wyników bazowała przede wszystkim na słowach kluczowych. Była to dobra metoda, ale rozwój technologii sprawił, że pojawiły się nowe rozwiązania, które są znacznie bardziej skuteczne, dlatego warto z nich korzystać. Strategia Google polega na zmniejszeniu znaczenia słów kluczowych podczas tworzenia rankingu i nakierowanie go na całkowicie naturalny język internautów. Kolejnym krokiem w stronę tej strategii jest właśnie wprowadzenie mechanizmu rank brain.

Pozycja strony w wyszukiwarce

Trzeba pamiętać, że na pozycję strony w wyszukiwarce mają wpływ również inne czynniki, a wyszukiwane frazy to tylko jeden z kilku ważnych elementów. Szczególnie istotne jest także przyjazny UX oraz zaangażowanie internatów. Chodzi o to, żeby nie było żadnej różnicy między tym, jak czyta stronę mechanizm Google, a jak czytają ją ludzie. Zmiany w działaniu Google powinny być na bieżąco śledzone przez właścicieli stron oraz specjalistów SEO.

W ten sposób można bardzo szybko dostosować własną witrynę do wytycznych. Nie można zapominać o optymalizacji oraz estetyce strony. Już podczas budowania strony warto uwzględnić, żeby była zrozumiała i czytelna dla internautów, a także zgodne ze sposobem korzystania użytkowników z portali. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie ona zdecydowania lepiej przygotowana na wszystkie aktualizacje Google. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zmiany są wprowadzane cały czas, dlatego właściciele stron internetowych muszą umieć się dostosować do zmieniających warunków, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć sukces w internecie. Dobre zrozumienie rank brain przełoży się na realne zyski firmy.

Rank Brain algorytm google seo + marketing (sztuczna inteligencja rankbrain)

Rankbrain to algorytm google który działa na więcej niż po prostu content. Algorytm rankbrain nie sprawdza również tylko linków, to zaawansowany koncept machine learning, nlp + inne czynniki rankingowe. Na wyniki organiczne ma wpływ również intencji użytkownika, jak porusza się on w stosunku do stron www, które odwiedza.
Rankbrain działa na zasadzie że dzięki sztucznej inteligencji dopasowuje wyniki wyszukiwania google, sugerując odpowiedzi na zapytania jakie dostaje wyszukiwarka google od usera /użytkownika. Jest to już uczenie maszynowe dopasowane do głównego algorytmu i ustalanie miejsca strony w wynikach organicznych.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)