Media społecznościowe. Definicja social media (najpopularniejszy serwis i portal)

Na czym można zarobić
Na czym można zarobić pieniądze. Pomysł na biznes aby zarabiać
22 sierpnia, 2021
Marketing online
Marketing online. Agencja która tworzy marketing internetowy (digital i social media)
22 sierpnia, 2021
Media społecznościowe
Media społecznościowe

Wady i zalety mediów społecznościowych

Nie od dziś wiadomo, że w internecie toczy się ogromna część współczesnego życia. Stał się on miejscem pracy, nauki oraz rozrywki dla milionów osób na całym świecie. Ostatnimi czasy bardzo popularne są portale społecznościowe, które pełnią bardzo wiele różnych funkcji.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

W założeniu miały one służyć podtrzymywaniu znajomości, jednak obecnie są także bardzo ważnym środkiem reklamy oraz marketingu. Tym, co sprawia, że media społecznościowe są tak popularne, jest fakt, że w zdecydowanej większości są one darmowe – pomijając oczywiście dodatkowe, płatne funkcje.

Konto na portalu społecznościowym może posiadać każda osoba, która ma aktywne połączenie z internetem. Trzeba jednak wiedzieć, że media społecznościowe mają nie tylko pozytywne cechy, ale także złe strony. Dlatego korzystając z nich warto zachować daleko idącą ostrożność – tak jak przy każdej czynności, którą wykonuje się w sieci.

Jeśli chodzi o zalety portali społecznościowych, to z pewnością jest to bardzo długa lista. Obejmuje ona między innymi nawiązywanie oraz podtrzymywanie relacji międzyludzkich, reklamowanie swojej działalności oraz możliwość poszerzania swoich pasji.

Podtrzymywanie relacji międzyludzkich

Już w założeniu media społecznościowe miały służyć podtrzymywaniu kontaktów z innymi osobami, a zwłaszcza z tymi, których nie widuje się na co dzień. Dzięki nim łatwo można porozumieć się z dalszą rodziną oraz znajomymi. Ta funkcja jest przydatna zwłaszcza dla osób, które na co dzień mieszkając z daleka od swoich przyjaciół czy rodzin.

Jest to bardzo wygodne i oczywiście darmowe – co ma ogromne znaczenie w porównaniu do rozmów telefonicznych. Ostatnimi czasy śmiało można powiedzieć, że większość osób korzysta z darmowych komunikatorów portali społecznościowych zamiast z telefonu.

Dzięki tej funkcji możliwe jest wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych, za które nie trzeba płacić. Media społecznościowe przydają się także w przypadku dłuższych wyjazdów czy wakacji – dzięki nim można nawiązywać kontakt z osobami, które zostały w domu. Nawet za granicą nie trzeba wydawać fortuny na te rozmowy. Portale społecznościowe umożliwiają także umawianie się na różnego rodzaju spotkania, także z nieznajomymi osobami. W tym wypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, kto czeka po drugiej stronie.

Odświeżanie kontaktu ze starymi znajomymi

Liczba osób, która dzięki portalom społecznościowym odświeżyła kontakty z dawnych czasów, jest ogromna. Media społecznościowe pozwalają odszukać przyjaciół z dzieciństwa oraz odnowić kontakty z dalszą rodziną. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można znaleźć całą grupę znajomych ze szkoły i umówić się z nimi na spotkanie. Z drugiej strony, portale społecznościowe pozwalają również na poznawanie całkiem nowych osób. Dzięki temu łatwo i szybko można poszerzyć swoje grono znajomych. Całe mnóstwo osób dzięki mediom społecznościowym nawiązało wiele przyjaźni.

Sposobem na poznanie nowych przyjaciół o takich samych zainteresowaniach jest dołączenie do grup tematycznych. W ten sposób łatwo można nawiązać dialog z wieloma osobami, które interesują się podobnymi rzeczami.

Nie ma co ukrywać, że portal społecznościowy to miejsce, w którym można spotkać swoją drugą połówkę. Wystarczy zagadać do osoby, której profil wydaje się nam interesujący. Czaty na mediach społecznościowych sprzyjają nawiązywaniu znajomości, ponieważ rozmowy w internecie z reguły prowadzi się o wiele łatwiej niż na żywo.

Reklama w mediach społecznościowych

Ogromną zaletą mediów społecznościowych jest fakt, że można na nich bardzo skutecznie reklamować swoje produkty i usługi. Obecnie uznaje się je za jeden z najbardziej efektywnych sposobów promowania swojej firmy. Wiele firm posiada swoje profile na portalu Facebook oraz innych stronach, gdzie wchodzi w interakcje z klientami, poszerzając grono swoich fanów.

Na portalach społecznościowych spotykają się nie tylko fani produktu, ale także osoby, które dopiero są nim zainteresowane. Na swoich profilach można publikować informacje o świadczonych usługach, zamieszczać zdjęcia produktów, zachęcać klientów do dyskusji oraz dodawać ankiety, które pozwolą lepiej poznać potencjalnych kupujących. Warto pamiętać, że profil firmy na portalu społecznościowym powinien być prowadzony starannie oraz zgodnie z zasadami marketingu, w przeciwnym wypadku może zostać niekorzystnie odebrany przez klientów, co jeszcze bardziej może zaszkodzić wizerunkowi firmy.

Pokazywanie swoich zainteresowań

Osoby, które na co dzień zajmują się rozwijaniem swoich talentów oraz pasji, dzięki portalom mogą podzielić się ze znajomymi efektami swojej pracy. Na portalach społecznościowych bez żadnego problemu można opublikować zdjęcia swoich dzieł, obrazów, a także innych artystycznych wyrobów. Jeśli chodzi o pokazywanie zdjęć, najpopularniejszy jest obecnie instagram. Zdjęcia publikuje tam bardzo wiele osób, także tych znanych.

Idąc tym tropem, ogromną zaletą mediów społecznościowych jest to, że swoje profile posiadają na nich znane i lubiane osoby. Wiele osób z zacięciem śledzi wpisy swoich idoli oraz wdaje się z nimi w dyskusję. To fantastyczny sposób na poznanie ulubionej osoby, a także nawiązanie z nią relacji.

Media społecznościowe jako centrum rozrywki

Media społecznościowe zapewniają swoim użytkownikom szeroko pojętą rozrywkę. Mogą oni znaleźć tutaj takie treści rozrywkowe, o jakichś aktualnie marzą. Inaczej niż w telewizji – gdzie repertuar jest z góry narzucony. Co więcej, media dostarczają informacje o wiele szybciej, niż programy w telewizji. Użytkownicy mają także tutaj dostęp do wielu gier, dzięki którym mogą zabić czas w przyjemny sposób.

Możliwość sprzedaży produktów

Media społecznościowa umożliwiają kupno i sprzedaż swoich produktów. Pomimo tego, że w internecie działa ogromna ilość stron, która ma podobne funkcje, to w mediach społecznościowych dodawanie ogłoszeń jest zupełnie darmowe. Istnieje wiele grup tematycznych, które umożliwiają zamieszczanie ofert kupna i sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów – zazwyczaj cieszą się ogromnym zainteresowaniem i docierają do dużej liczby osób. Szczególnie warto przeglądać jest oferty na lokalnej grupie – ponieważ można trafić tam na prawdziwe perełki.

Pora teraz przejść do wad, jakie mają portale społecznościowe. Pomimo ogromu zalet, trzeba także być świadomym tych negatywnych stron mediów społecznościowych, które sprawiają, że należy zachować ostrożność podczas korzystania z nich.

Mnóstwo oszustów

Media społecznościowe niestety są wymarzonym miejscem dla różnego rodzaju oszustów. Z reguły nie trzeba na nich podawać swoich prawdziwych danych, dlatego wiele osób posługuje się fałszywymi profilami, żeby zdobyć zaufanie innych użytkowników. W ten sposób łatwo mogą wykorzystać ich finansowo i emocjonalnie. Dlatego przed nawiązaniem kontaktu z jakąkolwiek osobą, należy zachować szczególną ostrożność, i upewnić się że jest tym, za kogo się podaje.

Nawet jeśli pisze do nas osoba znajoma, to warto sprawdzić, czy to na pewno ona. Posiadając profil na portalu społecznościowym warto również szczególnie przyłożyć się do jego ochrony. Coraz częściej ostatnio zdarzają się włamania na profile, dlatego warto wybierać takie hasła, które nie są łatwe do odgadnięcia. Nie wolno również podawać danych logowania innym osobom, a hasło dostępu do konta powinno być często zmieniane. Konsekwencje włamania na profil mogą być bowiem bardzo poważne.

Wydawać by się mogło, że media społecznościowe zapewniają anonimowość, która jest wodą na młyn dla różnego rodzaju nieuczciwych osób. Prawda jest jednak taka, że nie można zupełnie skryć się za ekranem swojego komputera, ponieważ tożsamość jego użytkownika zawsze może być ustalona.

Negatywne treści

Ogromną wadą mediów społecznościowych jest to, że wiele osób nie zastanawia się, co publikuje. Bardzo często więc pojawiają się tutaj posty, które oczerniają i obrażają postronne osoby. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie postępowanie może zostać zgłoszone na policję i mieć poważne konsekwencje.

Bardzo często w mediach społecznościowych pojawiają się także posty, które ośmieszają konkretne osoby, przedstawiając je we wstydliwej lub śmiesznej sytuacji. Szczególnie szkodliwe takie zachowania mogą być wśród młodzieży, dla której opinia rówieśników ma ogromne znaczenie. Ośmieszenie także ma prawo być zgłoszone na policję. Takie zachowania są nazywane obecnie cyberprzemocą, są niestety coraz popularniejszym zjawiskiem, na szczęście coraz większa liczba osób decyduje się na walkę z nimi. Publikowanie obraźliwych treści na portalach społecznościowych jest piętnowane, a sprawcy – zazwyczaj bardzo szybko wykrywani.

Podsumowując, media społecznościowe mają tak samo dużo zalet, jak i wad. Są one nowoczesnym medium komunikacyjnym, które umożliwia nam nie tylko nawiązywanie nowych znajomości, ale także odnawianie dawnych, zapomnianych kontaktów oraz poznanie drugiej połówki. Z drugiej strony, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są one również idealnym miejscem do działalności dla złodziei, oszustów i innych tego typu nieuczciwych osób. Dlatego przy korzystaniu z mediów społecznościowych warto zachować zdrowy rozsądek, cieszyć się ich zaletami, ale także pamiętać o wadach.

Niemniej jednak, ciężko sobie wyobrazić współczesny świat, w którym nie istniałyby media społecznościowe. W marketingu popularne jest powiedzenie, że firma, która nie ma swojego profilu na Facebooku, tak naprawdę nie istnieje. Ciężko się z tym nie zgodzić – portale społecznościowe umożliwiają tak skuteczną promocję, jak żadne inne medium. Dodatkową zaletą tego typu reklamy jest fakt, że jest ona zupełnie darmowa. Dzięki mediom społecznościowym każda firma może dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców – co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie sprzedaży.

Jak widać, media społecznościowe są bardzo przydatne nie tylko w prywatnym życiu, ale także w prowadzeniu działalności biznesowej. Nawet jeśli pamięta się o ich wadach, to ich znaczenia nie sposób we współczesnym świecie przecenić.

Jak wykorzystać media społecznościowe, social media aby wypromować portal serwis

Komunikacja internetowa Twojej marki to musi być przemyślany schemat. Serwisy społecznościowe charakteryzują się innymi strategiami. Na przykład platforma twitter i linkedin to zupełnie inne bestie. Tak samo facebook i tik tok. Więc starannie planuj swój digital marketing, przekaz reklamowy i m.in. dbaj o to aby użytkownicy mediów społecznościowych odbierali Ciebie i Twój biznes jak najlepiej.

Jedno pytanie na koniec. Jak uważasz, gdzie jest przyszłość? Tiktok, youtube, linkedin, facebook, twitter lub inna platforma? Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)