Podstawowe instrumenty marketingu (nie tylko marketing mix)

Ambient marketing
Ambient marketing (reklama ambientowa przykłady)
7 stycznia, 2022
Marketing wartości
Marketing wartości (strategia marketingowa o wartości dodanej Value-based)
7 stycznia, 2022
instrumenty marketingu
instrumenty marketingu

Podstawowe instrumenty marketingu, które ułatwią Ci życie

Nie możesz zadowolić wszystkich ludzi przez cały czas. Jednakże, jako marketer, Twoim zadaniem jest spróbować obalić ten pogląd i zainteresować absolutnie wszystkich tym, co masz do powiedzenia.

Jasne, nie możesz sprzedać swojego produktu wszystkim, ale im więcej osób o nim wie i polubi Twoją markę, tym większą zyskasz ekspozycję. W dłuższej perspektywie oznacza to, że więcej potencjalnych klientów przepłynie i zamieni się w cenną sprzedaż.
Brzmi ciężko? Cóż, w większości tak jest. Na szczęście istnieją setki, jeśli nie tysiące narzędzi, które pomogą Ci na każdym etapie procesu. Od planowania po narzędzia do wyświetlania reklam, istnieje oprogramowanie zaprojektowane specjalnie po to, aby ułatwić Ci życie.

Przekopywanie się przez całe dostępne oprogramowanie może być przytłaczające, więc przygotowaliśmy listę specjalnie dla Ciebie. Tutaj przyjrzymy się najlepszym narzędziom do każdego zadania, przed którym stoją dziś marketerzy.

Mała uwaga, w zależności jakie hasło wpiszesz w google to pokażą Ci się inne wyniki, instrumenty marketingu brzmi bardzo podobnie jak instrumenty marketingowe i narzędzia marketingu. Większość pokazuje koncepcję marketing mix, czyli 4p, lub jej odmiany m.in. 4C, 7p, 5p itp.

Więc aby zaspokoić ciekawość wszystkich w tym wpisie poruszymy 2 kwestie. Instrumenty i narzędzia marketingowe.

Marketing mix 4p, inaczej koncepcja 4p

Marketingowe 4P to model ulepszania elementów „marketingowego mixu” – sposobu, w jaki wprowadzasz na rynek nowy produkt lub usługę. Pomaga zdefiniować opcje marketingowe pod względem ceny, produktu, promocji i miejsca, aby Twoja oferta spełniała określone potrzeby lub wymagania klientów.
Z języka angielskiego skrót cztery p oznacza:

  • product (produkt)
  • price (cena)
  • promotion (promowanie, dystrybucja)
  • placement (umiejscowienie)

Marketing mix i 4P marketingu są często używane jako synonimy. W rzeczywistości niekoniecznie są tym samym.
„Marketing mix” to ogólne wyrażenie używane do opisania różnych rodzajów wyborów, jakich muszą dokonywać organizacje podczas procesu wprowadzania produktu lub usługi na rynek. 4P jest jednym ze sposobów (prawdopodobnie najpopularniejszym) definiowania mixu marketingowego.

Instrumenty marketingowe, jako narzędzia marketingu

1. Planowanie

Istotną częścią pracy każdego marketera jest planowanie. To podstawa, na której zbudowane jest wszystko inne, więc musisz mieć pewność, że wykonałeś tę część prawidłowo. Planowanie jest jednym z naszych największych problemów jakie mają działy marketingu jeśli nie używają dobrych instrumentów jako narzędzi.

Przykładowe instrumenty do planowania:

Trello: Dla tych, którzy nie są zaznajomieni, Trello to zasadniczo cyfrowa tablica organizacyjna, w której można podzielić większe zadania na poszczególne kroki i przypisać je różnym członkom zespołu. Z pozoru jest bardzo prosty w użyciu, ale im lepiej zapoznasz się z narzędziem, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, jak elastyczne może być.

Jedną z ogromnych korzyści, jest to, że to, co na początku wydaje się ogromnym, skomplikowanym zadaniem, może wyglądać na naprawdę proste i wykonalne, gdy wszystko jest podzielone i przypisane różnym członkom zespołu.

Terminy są łatwe do nałożenia, a narzędzie ma satysfakcjonujący przepływ. Po ustaleniu przepływu pracy (na przykład planowanie, w toku, oczekiwanie na autoryzację i zakończenie) przenoszenie kart zadań jest bardzo satysfakcjonujące. Następnie, gdy karty „kompletne” zaczną się kumulować, możesz z dumą spojrzeć wstecz na wszystko, co osiągnąłeś.

 Jira – trochę bardziej skomplikowany instrument niż Trello i nieco trudniejszy do opanowania na początku. Jednak gdy nauczysz się systemu, jest on elastyczny, głęboki i intuicyjny.

Asana – To wszechstronne narzędzie do zarządzania projektami. Dobrze zaprojektowana, łatwa w użyciu platforma, która jest bardziej skoncentrowana na popychaniu projektów do przodu i utrzymywaniu komunikacji między zespołami.

2. Reklama w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być tam, gdzie są Twoi odbiorcy, jakaś obecność w mediach społecznościowych jest absolutnie niezbędna. Teraz na każdej głównej platformie społecznościowej dostępne są opcje i narzędzia reklamowe, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do szerokiej gamy całkowicie różnych danych demograficznych.

Najlepsze narzędzie naprawdę zależy od tego, która sieć jest najlepsza dla danej grupy odbiorców. Jeśli sprzedajesz bezpośrednio klientom, Facebook jest fantastyczny. Jeśli jesteś biznesem to LinkedIn jest dobrym wyborem. Jeśli sprzedajesz ubrania lub coś bardziej wizualnego, Instagram działa naprawdę dobrze.

Ogólnie rzecz biorąc, które narzędzie działa najlepiej i sprawia, że ​​reklama w mediach społecznościowych jest dziecinnie prosta?
Facebook. Google ads jest dużo trudniejszy do nauki i panel jest o wiele mniej intuicyjny.

Ale dlaczego instrumentem reklamowym nr 1 jest FB? Po pierwsze, jest to sieć z największą bazą użytkowników. Oprócz ponad miliarda użytkowników można tam znaleźć większość firm.

Po drugie, reklama jest naprawdę prosta. Opcje zautomatyzowane są obszerne i można zagłębić się w bardzo szczegółowe informacje na podstawie zachowań i upodobań użytkowników. To wszystko jest oczywiste i intuicyjne.

Po trzecie, pozwala reklamować się w całej sieci, zaznaczając jedną opcję. Sieć Facebooka jest rozległa, co oznacza, że ​​Twoja reklama będzie widoczna w wielu różnych witrynach, a także na samym Facebooku. Oczywiście, jeśli tego chcesz.

LinkedIn – Świetne dla reklamy b2b business to business. Sposób, w jaki się reklamujesz, jest podobny do Facebooka. Analizy też są solidne.
Instagram – IG to część środowiska facebook, więc wszystko działa tak samo.
TikTok – menedżer reklam wygląda również prawie identycznie niż ten facebookowy

3. Instrumenty i narzędzia reklamowe

Jeśli chodzi o reklamę displayową online, istnieje cały szereg narzędzi do reklamy banerowej, które mogą Ci pomóc. Nawet jeśli skupisz się wyłącznie na produkcji banerów reklamowych, wiele opcji może wydawać się wręcz oszałamiające.

Jakie są najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w narzędziu reklamy display?

Narzędzie reklamy displayowej lub kreator reklam musi być łatwe w obsłudze i intuicyjne. Musi również produkować wszystkie reklamy w HTML5. Musisz także być w stanie stworzyć wiele różnych rozmiarów, najlepiej za pomocą zaledwie kilku kliknięć, aby móc bezproblemowo skalować swoje reklamy.

4. Marketing treści

W marketingu treści nie chodzi o to, z jakiej platformy korzystasz, ale bardziej o to, jak zwracasz na siebie uwagę.

Najważniejszym aspektem marketingu treści jest to, że Twoje treści trafiają do mas. Oczywiście możesz to zrobić, promując content marketing na swoich kanałach społecznościowych i za pośrednictwem poczty e-mail, ale istnieją narzędzia i instrumenty, które pomogą Ci bez problemu dotrzeć z treściami do różnych odbiorców.

Istnieją rozwiązania, instrumenty i narzędzia, które mogą pomóc, jeśli nie masz czasu na tworzenie własnych treści, ale chcesz wykorzystać tę metodę marketingową do podniesienia rangi swojej firmy.

 Jeśli działasz na rynku zagranicznym to istnieją bardzo ciekawe portale które mogą Ci pomóc w udostępnianiu treści, m.in. curata i outbrain. W Polsce niestety niezbyt popularne.

Outbrain – pozwala na rozpowszechnianie treści pisanych w całej sieci jako natywnych treści, natychmiast zwiększając zasięg.

Curata – koncentruje się na kuracji treści, jak sama nazwa wskazuje. Nie tylko ułatwia tworzenie własnych treści, ale także pomaga odkrywać rzeczy, które Cię interesują.

5. Marketing e-mailowy

Pomimo tego, co możesz usłyszeć i zobaczyć, e-mail marketing jest bardzo żywy i ma się dobrze. W rzeczywistości ponad połowa użytkowników w internecie w rzeczywistości preferuje, aby firmy kontaktowały się z nimi za pośrednictwem poczty e-mail, a nie jakąkolwiek inną metodą.

Czego należy szukać w narzędziu do e-mail marketingu? Jest kilka rzeczy do rozważenia.

Prywatny adres IP jest niezbędny, aby pomóc w blokowaniu przez filtry spamowe. Ponadto proste, ale elastyczne narzędzie do tworzenia może pomóc zaoszczędzić ogromną ilość czasu, a także umożliwia opracowanie określonego motywu i tonu w wiadomościach e-mail.

Na marginesie, dobrze jest mieć pewne ogólne wytyczne w swojej strategii e-mailowej. Powinno to obejmować fakt, że zawsze potrzebujesz zgody od użytkownika, zanim zaczniesz wysyłać mu e-maile, oraz ścisłą politykę określającą, ile razy należy wysyłać e-maile w ciągu tygodnia lub miesiąca. Nie chcesz spamować ludzi niekończącymi się e-mailami, ponieważ po prostu zrezygnują z subskrypcji.

Analityka musi być również wystarczająco solidna, aby umożliwić Ci zobaczenie, jak zoptymalizować przyszłe kampanie, a najlepiej jeśli możesz segmentować swoją bazę danych i wysyłać różne e-maile do różnych odbiorców na podstawie ich profili nabywców.

Jeśli interesuje Ciebie bardziej zaawansowany e-mail marketing, możesz ustawić automatyzację, czyli procesy które wysyłają określone e-maile do różnych odbiorców i segmentów, gdy wykonują określone działania. Dzięki temu każdy użytkownik (prospect) będzie mógł stać się klientem, bez czasochłonnego ręcznego wprowadzania danych.

Podsumowując instrumenty marketingu

Bez względu na Twój plan marketingowy, istnieje cały świat (szeroka sieć) narzędzi i instrumentów, które ułatwią Ci życie. Od planowania aż po publikowanie i wszystko pomiędzy, całe to oprogramowanie ma na celu ułatwienie nam życia.

Twoje przedsiębiorstwo może tylko zyskać na tym jeśli będziesz w stanie oferować swoje produkty lub usługi lepiej, szybciej, dokładniej. A efekt? Zadowolony konsument. Więc upewnij się że wybierzesz i przetestujesz odpowiednie dla siebie instrumenty marketingu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)