Zawartość strony
Zespół sprzedażowy to grupa osób posiadająca kwalifikacje i umiejętności do zajmowania się organizacją sprzedaży danego produktu bądź usługi.
Jako sprzedaż rozumie się tutaj, nie tyle dokonanie transakcji polegającej na wymianie towaru na środki pieniężne, lecz złożony proces, który ma za zadanie tak zainteresować konsumenta, że zdecyduje się on na nabycie przedmiotu czy usługi określonej marki.
Zespół sprzedaży musi zatem wdrażać w życie skomplikowane strategie marketingowe i czuwać nad procesem sprzedaży na każdym jego etapie.
Zespół sprzedażowy to grupa ludzi zatrudnionych w firmie, którzy zajmują się sprzedażą produktów lub usług. Głównym celem zespołu sprzedażowego jest generowanie przychodów poprzez pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie relacji z już istniejącymi.
Zadania zespołu sprzedażowego mogą się różnić w zależności od firmy i branży, w której działa. Zazwyczaj jednak w skład zespołu wchodzą:
Efektywność zespołu sprzedażowego jest kluczowa dla sukcesu firmy. Dlatego też ważne jest, aby zespół był dobrze zorganizowany, miał jasno określone cele oraz był wyposażony w odpowiednie narzędzia i szkolenia, które pozwolą na osiąganie jak najlepszych wyników.
Grupy sprzedażowe zajmujące się marketingiem w przedsiębiorstwach lub ich oddziałach często korzystają z technik AIDA. Jest to skrót, który zawiera najważniejsze postulaty towarzyszące chęci efektywnej sprzedaży produktów bądź usług. Wymienia się tu cztery podstawowe czynniki, które muszą być uruchomione u konsumenta, aby mogła nastąpić sprzedaż:
Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę potencjalnego klienta na przedmiot sprzedaży, a zatem sprawić, żeby został on zauważony na tle innych, konkurencyjnych towarów.
Gdy uwaga zostanie już przyciągnięta, należy podtrzymywać zainteresowanie tak, aby odbiorca zechciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat proponowanego produktu. W dalszej kolejności trzeba tak przedstawić produkt, aby na pierwszym planie znalazły się jego zalety.
Kluczowe jest wzbudzenie pożądania w kliencie, czyli takiego stanu, w którym odbiorca dochodzi do przekonania, że dany produkt jest mu absolutnie niezbędny i musi go mieć. W ten sposób doprowadza się do interakcji ze strony konsumenta, gdyż bardzo prawdopodobne jest, iż po spełnieniu trzech pierwszych postulatów, sprzedaż zakończy się sukcesem.
🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸
🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).
Osoby przystępujące do zespołu sprzedażowego muszą posiadać gruntowną wiedzę o produkcie. Nie da się bowiem niczego skutecznie sprzedać, jeśli nie posiada się kompletu informacji o tej rzeczy lub usłudze, oraz odpowiedniego przeszkolenia marketingowego.
Z uwagi na fakt, iż rynek nieustannie się rozwija, osoby zajmujące się sprzedażą także muszą doskonalić swoje umiejętności i aktualizować wiedzę. Członkowie zespołów biorą udział w cyklicznych szkoleniach i konsultacjach, mających na celu podnoszenie ich kompetencji zawodowych.
REKLAMA
KONIEC REKLAMY
Zespół sprzedażowy musi być również bardzo elastyczny, ponieważ klienci są różni. Te same techniki, które zadziałają w przypadku jednego klienta, w konfrontacji z innym mogą okazać się nic niewarte. Należy każdorazowo brać pod uwagę osobiste preferencje klientów i odpowiednio spersonalizować produkty, czyli uwypuklić te cechy, które sprawią, że dany klient będzie zainteresowany. Przyjmuje się tutaj rozmaite strategie.
Dobrze działa np. promocja zakupów pod wpływem impulsu. Innymi słowy, sprzedawcy kują żelazo, póki gorące. Jeśli u klienta widoczny jest cień zainteresowania produktem, zasypuje się go serią potencjalnych korzyści, na końcu dając sygnał, że oferta za jakiś czas może nie być aktualna albo tylko teraz można nabyć produkt, bądź usługę na preferencyjnych warunkach.
Wiele osób dokonuje zakupów impulsowych, czyli takich które są efektem sporych emocji związanych z przedmiotem zakupu. Jeśli konsument miałby więcej czasu i przemyślał sytuację racjonalnie, mógłby zrezygnować z transakcji, dlatego wykorzystuje się prawo impulsu.
Impuls podczas zakupów jest zresztą powszechnym mechanizmem psychologicznym, za sprawą którego konsument rozumuje na zasadzie: „Wezmę teraz, bo potem może nie być” albo „Koniecznie muszę zacząć tego używać już dziś”.
Doświadczony zespół sprzedażowy potrafi również wykorzystać sytuację, w której klient już coś kupił i sprowokować kolejny zakup. Jeśli np. dana osoba stała się posiadaczem nowego samochodu, można jej zaproponować dywaniki samochodowe w dobrej cenie lub impregnaty do pielęgnacji lakieru.
Wielu konsumentów, którzy są jeszcze w euforii z powodu spełnienia jakiegoś swojego zakupowego marzenia, chętnie przystanie na taką propozycję. Gdy radość z udanych zakupów jest wielka, klient jest bardziej skory do wydawania pieniędzy.
Więc, jak stworzyć zespół sprzedażowy?
Stworzenie skutecznego zespołu sprzedażowego wymaga od firmy odpowiedniego podejścia i kilku kluczowych kroków:
Członkowie zespołów sprzedażowych są przede wszystkim nastawieni na efekty i wzrost słupków sprzedaży. Najczęściej ich pracodawcy stosują ciekawe metody motywacyjne jak np. prowizje od sprzedaży dokładane do zasadniczych pensji.
Wówczas każdej osobie z grupy sprzedających będzie zależało na tym, by wypaść jak najlepiej i regularnie sprzedawać produkty, bądź usługi. Czynnikami zachęcającymi do wzmożonej pracy i kreatywności mogą być również dodatkowe przywileje, jak dni wolne dla najlepszych sprzedawców, karnety na basen, siłownię, bilety do kina, bony na zakupy, etc.
W zespołach sprzedażowych znajdzie się miejsce, zarówno dla doświadczonych i zaawansowanych przedstawicieli handlowych, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają karierę w handlu i uczą się pewnych strategii od podstaw.
W firmach handlowych liczy się bowiem nie tylko poziom wykształcenia, ale przede wszystkim umiejętności nabywane podczas codziennej praktyki zawodowej. W ten sposób osoby mniej doświadczone mogą uczyć się od najlepszych. Zdarza się, że w pracownikach, którzy przyszli do firmy jako kompletni laicy, odkryty zostaje drzemiący potencjał i smykałka do sprzedaży.
A jak jest u Ciebie?
Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Zespół sprzedażowy -jak go rozwijać i budować?
Napisz w komentarzu.
Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:
Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!
Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.
Skontaktuj się z nami:
Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?
Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111
Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)