Yoast SEO wtyczka wordpress SEO (skonfigurować plugin premium)

Platforma HubSpot crm marketing (integracja)
28 sierpnia, 2021
Jak pisać maile (oficjalny e-mail)
29 sierpnia, 2021
Yoast SEO

SEO YOAST dla początkujących

Nie ulega wątpliwości, że WordPress to światowy lider wśród narzędzi do zarządzania treściami na stronach internetowych. Dawniej dominował w świecie blogerów, lecz teraz jest najpopularniejszą platformą do prowadzenia oficjalnej strony firmowej lub sklepu internetowego. Do korzystania z WordPress nie trzeba znać się na kodowaniu, aby stworzyć stronę internetową. WordPress posiada wiele atrakcyjnych szablonów oraz wtyczek, jedną z nich jest Yoast SEO.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Yoast SEO – czym jest i jak działa

Yoast SEO to wtyczka, która wspomaga optymalizację strony. Monitoruje nasze działania i podpowiada, co zrobić, aby publikowane treści były jeszcze lepsze. Zainstalowanie samej wtyczki w niczym nie pomoże, ale odpowiednie jej skonfigurowanie już tak. Wtyczka pomaga w zarządzaniu treściami w podstawowym zakresie, który będzie idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze światem SEO.

Poza tworzeniem i optymalizacją strony głównej, Yoast SEO, powaga w zarządzaniu podstronami oraz postami w mediach społecznościowych. Po utworzeniu wpisu, wtyczka przeanalizuje go i da kilka podpowiedzi w celu zoptymalizowania tekstu. Wyróżniamy dwa rodzaje analizy: SEO i czytelności.

Analizę SEO znajdziemy w zakładce ,,SEO”. Do przeprowadzenia analizy SEO potrzebne jest słowo kluczowe – dopiero po jego podaniu analiza się odbędzie. Zwraca uwagę na większość elementów, które są istotne przy pozycjonowaniu. System oceniania opiera się na trzech kolorach: zielonym, pomarańczowym i czerwonym oraz systemie buziek w tych samych kolorach.

Analiza SEO opiera się na pewnych schematach – warto mieć to na uwadze, gdy zdobędziemy pomarańczową buźkę zamiast zielonej. Jeśli ktoś pracuje w SEO od kilku lat to wie, że program analizujący nie ma zawsze racji i warto się trzymać swojej wersji.

Aby sprawdzić wyniki analizy czytelności należy wejść w zakładkę o nazwie ,,czytelność”. Wtyczka sprawdza stronę bierną, długość zdań i akapitów. Podobnie jak w przypadku analizy SEO, do podpowiedzi należy podchodzić z dystansem.

Dla kogo?

Wtyczka jest przeznaczona dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem SEO i dla profesjonalistów. Z dobrodziejstw Yoast SEO, nawet w podstawowej wersji, skorzystają małe firmy lub osoby po prostu odpowiedzialne za publikację artykułów na stronie. Wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze.

Instalacja i konfiguracja

Instalacja wtyczki jest niezwykle prosta. Wystarczy pobrać ją z panelu administratora:

  • zaloguj się do panelu zarządzania;
  • w sekcji ,,WTYCZKI’’ wybierz opcję ,,DODAJ NOWĄ’’;
  • znajdź wtyczkę Yoast SEO i zainstalują ją;
  • następnie aktywuj wtyczkę;

Aby włączyć lub wyłączyć wtyczkę należy przejść do sekcji WTYCZKI > ZAINSTALOWANE WTYCZKI.

Darmowa wersja ma niektóre z funkcji wyłączone. Żeby móc korzystać ze wszystkich opcji trzeba je samodzielnie włączyć. W oknie głównym wtyczki należy wejść w zakładkę o nazwie ,,FUNKCJONALNOŚCI’’, przejść do ,,ZAAWANSOWANE USTAWIENIA’’ i kliknąć ,,WŁĄCZONE”.

Skonfigurowany Yoast SEO daje nam możliwość do szybkiej edycji tytułu, meta opisu i fraz kluczowych oraz podgląd w wyszukiwarce. Za jej pomocą skontrolujemy czytelność i zoptymalizujemy słowa kluczowe. Czasami sama optymalizacja pozwala na zwiększenie pozycji wpisów w wyszukiwarce.

Yoast SEO – możliwości

Yoast SEO automatycznie generuje mapę strony, czyli plik sitemap.xml, który natychmiast trzeba zgłosić do Google Search Console (ułatwia to Google zapis nowych stron). Plik dynamicznie dopasowuje się do zmian wprowadzonych na stronie. Śledzi częstotliwość występowania słów i fraz kluczowych. Dzięki tej wtyczce zintegrujemy stronę z największymi wyszukiwarkami: Google, Yahoo czy Bing. Z tą wtyczką w bezpieczny sposób będziemy zarządzać tekstami bez obawy o ich niepoprawną konstrukcję.

Gdy określmy główne słowo kluczowe, wtyczka, pokaże nam wskazówki, które pomogą w optymalizacji treści. Z analizą SEO i tekstu, autor będzie mógł poprawić tekst tak, aby był spójny i zoptymalizowany pod kątem SEO. Licznik linków jest przydatny w sytuacji, gdy linki w tekście odsyłają czytelnika do witryn zewnętrznych. Zbyt duża liczba odnośników nie jest zawsze mile widziana. Pomaga to dbać strukturę linków wewnętrznych na stronie.

Jak tworzyć treści pod Yoast SEO?

Na samym początku musimy zbadać i znaleźć właściwą frazę kluczową. Musi się ona znaleźć w tytule, nagłówkach, URL, meta opisach i w pierwszym zdaniu. Fraza kluczowa powinna zajmować od 0,5% do 3% objętości tekstu. Zdania powinny być formułowane w stronie czynnej a nie biernej. Zdania w stronie czynnej są krótsze i łatwiejsze do zrozumienia.

Stosuj nagłówki do oddzielenia dużych partii tekstu – w ten sposób czytelnikowi będzie o wiele łatwiej nawigować między częściami tekstu. Krótkie i zwięzłe akapity pozwolą na chwilę wytchnienia, a cały tekst jest bardziej przejrzysty.

Należy też pamiętać o tak zwanym CALL TO ACTION. Co to jest? Po polsku są to ,,wezwania do działania”. Polegają na zachęceniu czytelnika do kliknięcia w artykuł (nie mylić z clickbait – to nie to samo!). Może to brzmi banalnie, ale działa. Pewnie nie raz każdy z nas w nie kliknął z czystej ciekawości.

Plugin do wordpressa Yoast SEO posiada jak już wiesz wersję premium. Dla większości użytkowników cms WP wystarczy wersja standard. Podstawowa funkcjonalność jak robots.txt, czy sitemap.xml pomaga zoptymalizować content i wyszukiwać możliwości poprawy. Do sugerowanych możemy dodać rónież Rank Math i All In One SEO pack. Łatwo możesz modyfikować i optymalizować tytuł i opis, breadcrumbs, adresy url, edytować dane woocommerce naszej strony, przekierowania np 301, co w efekcie wpływa na indeksowanie i ustawienia seo w Twojej witrynie.

Plugin Yoast seo jest łatwy i każdy może skonfigurować wtyczkę by wycisnąć jak najwięcej z treści pod kątem pozycjonowania.

Wtyczka Yoast SEO premium i optymalizacja wordpress

Bezpłatny moduł jest dla wielu wystarczający aby dobrze wpływać na wyniki wyszukiwania w google. Pamiętaj tylko aby dobrze skonfigurować mapę xml i tag title. Wtedy aktualizacja do wersji premium nie jest potrzebna.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)