Wizualizacja danych, a także proces osiągania celów biznesowych (kilka technik jak rozwinąć firmę)

Techniki manipulacji, jak manipulować ludźmi (metody wywierania wpływu)
11 listopada, 2021
Jak się zmotywować do pracy
Jak się zmotywować do pracy, działania i rozwijania firmy (sprawdzone sposoby na sukces)
11 listopada, 2021
Wizualizacja danych
Wizualizacja danych, a także proces osiągania celów biznesowych (kilka technik jak rozwinąć firmę) 1

Wizualizacja – czym jest i jakie metody pomagają w jej realizacji?

Każdego dnia mamy do czynienia z wizualizowaniem, chociaż nie do końca jesteśmy tego świadomi. Nawet jeśli nie należymy do grona praktyków wizualizacji, to dobrze jest wiedzieć na jej temat co nieco i odrobinkę ponadto.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Pojęcie wizualizacji – co to znaczy?

Wizualizacja w pierwszej kolejności kojarzy się zazwyczaj ze sposobem kreowania własnej rzeczywistości poprzez wyobrażanie sobie osiągniętego już celu. Jest techniką uważaną za metodę samorozwoju, która poprzez świadome oddziaływanie na podświadomość wprowadza w życie pozytywne zmiany, których oczekujemy. Niemniej jednak z pojęciem wizualizacji wiąże się znacznie więcej i bynajmniej nie w dziedzinie samorealizacji.

Mówiąc o wizualizacji, odnosimy się również do metod uwidaczniania informacji z wykorzystaniem technologii oraz grafiki. To właśnie poprzez grafikę następuje przekaz informacji dotyczących zarówno nowych koncepcji, jak i tych już istniejących w otaczającej nas rzeczywistości. Chociaż jest pojmowana głównie jako przekaz artystyczny, wspomaga przede wszystkim rozwój badań naukowych. Naturalnie metoda wizualizacji wykorzystywana jest z ogromnym powodzeniem w wielu dziedzinach naukowych, a dodatkowo wspomaga procesy dydaktyczne.

Mimo że wielu osobom wizualizacja wydaje się pojęciem abstrakcyjnym, należy sobie uświadomić, że mamy do czynienia z tą metodą w zasadzie od dziecka. Już w przedszkolu poprzez wykorzystanie grafik dzieci nabywają nową, usystematyzowaną w odpowiedni sposób wiedzę. Następnie z technikami wizualizacyjnymi stykają się w szkole podstawowej nawet w podręcznikach, gdzie infografiki niejednokrotnie przedstawiają schemat bądź całokształt skomplikowanych zjawisk przyrodniczych lub procesów technicznych.

Nawet kończąc lata szkolne, stale mamy do czynienia z procesem wizualizacji. Oglądając dokument, niejednokrotnie widzimy w nim graficzne przedstawienie najbardziej możliwego scenariusza w przypadku wyjaśniania tajemnic historii, przestępstw bądź katastrof. Nie jesteśmy wolni od wizualizacji nawet podczas oglądania programu prognozującego pogodę w najbliższym czasie, gdzie na pięknej mapce kraju grafika wyraźnie sygnalizuje prawdopodobny rozwój wydarzeń.

Metody wizualizowania informacji

Bynajmniej nie chodzi tutaj o metody wizualizacji rozumianej jako proces samodoskonalenia się, lecz jako sposób przedstawienia pewnych założeń. Dlatego zamiast o technikach wizualizacji opartej o pięć głównych filarów (relaksację, wyobraźnię, uczucia, wiarę i uwolnienie) rozwinięcie tematu opisze inne metody działania.

Infografika inaczej nazywana grafiką informacyjną to jednak z głównych metod wizualizacji. Jak ustalono wcześniej, wizualizacja polega na jasnym zobrazowaniu problemu. Dokładnie w taki sposób działają grafiki informacyjne, które dzięki wykorzystywanym rozwiązaniom pozwalają na symboliczny, aczkolwiek sensowny przekaz informacji pomiędzy całą rzeszą naukowców oraz badaczy, ale nie tylko. Głównym założeniem wykorzystywania infografiki jest prosty sposób przekazania informacji za pomocą grafiki, jakich wytłumaczenie w sposób werbalny zajęłoby mnóstwo czasu i dodatkowo byłoby nad wyraz skomplikowanym zabiegiem. Jako infografikę zaliczyć można w zasadzie każdy rodzaj mapy opatrzonej legendą wyjaśniającą ulokowane na jej całej płaszczyźnie znaczki.

Rysunek techniczny, chociaż mogłoby się wydawać inaczej, również jest techniką wizualizacyjną. Obecnie co przygotowania rysunku technicznego wykorzystuje się programy komputerowe, które pozwalają nie tylko na zachowanie precyzji w każdym calu, ale również sporą oszczędność czasu. Kiedy w procesie tworzenia rysunku technicznego wystąpi błąd, nie trzeba zaczynać wszystkiego od nowa, jak miało to miejsce lata wstecz, gdy rysunek kreślono odręcznie z wykorzystaniem rozmaitych narzędzi pomiarowych. Dodatkowo jako że rysunek techniczny wykonywany jest do graficznego przedstawiania czynionych projektów związanych najczęściej z koniecznością budowy, pozwala on na kolosalne oszczędności finansowe.

Dlaczego?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. W przypadku odręcznych rysunków, gdzie każdy pomiar robiono samodzielnie, łatwo było o pomyłkę. Znaczyło to nie mniej i nie więcej tyle, że przy pomyłce w podaniu jednego wymiaru, następowała prędzej czy później konieczność dokonania zmian, a z nimi również ponownego przeprowadzenia całości pomiarów. Jeśli błąd w pomiarach wykrywano jeszcze na etapie tworzenia rysunku technicznego, problem można było w miarę prosto i tanio rozwiązać. Sytuacja przedstawiała się diametralnie gorzej, kiedy naniesione na projekt dane zostały już przeniesione stopniowo do rzeczywistości i błąd został wykazany już w trakcie budowy maszyny bądź budynku.

Ilustracje techniczne to metody wizualizacji stosowane zazwyczaj w instrukcjach obsługi danego przedmiotu. Dzięki zawartym w niej dokładnym danym użytkownik zdobywał wiedzę w temacie sposobu użycia przedmiotu bądź maszyny, ale nie tylko. Zyskiwał on również informację na temat współpracy oraz zależności występujących pomiędzy poszczególnymi partiami jednej machiny.

Graficzne techniki analityczne zazwyczaj przyjmują formę tabeli przekazujących informację w danej dziedzinie. Jednakże nie tylko mowa o tabelach, ale również rozmaitego rodzaju diagramach. Można, a wręcz należy zaliczyć w ten pułap diagramy kołowe, wykresy ramkowe i rozrzutu, a także wszelakie histogramy. Wykresy statyczne, jak brzmi inna nazwa tej techniki wizualizacyjnej, perfekcyjnie nadają się do przedstawiania wszelkich danych obrazujących wartości matematyczne.

Dodatkowo w poczet technik wizualizacji zaliczyć należy także diagramy matematyczne jako osobną metodę, ale również kartografię, czyli sztukę polegającą na precyzyjnym wykonywaniu map.

Animacja komputerowa to kolejna z metod stosowanych w zakresie wizualizacji. Tutaj wizualizacja ma miejsce w postaci ruchomego obrazu, który połączony z technologią 3D nadaje całości całkowicie innego wymiaru. Ten rodzaj wizualizacji doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy zrozumienie danego zdarzenia wiąże się z koniecznością poznania jego dynamiki. Animację komputerową na ogół wykorzystuje się do produkcji filmów animowanych, ale także jako wizualizację czynioną w celu zrozumienia prawdopodobnego przebiegu przestępstwa. Niejednokrotnie taką wizualizację wykonuje się, ażeby zobrazować czynniki wpływające na wypadek bądź katastrofę.

Nieco inną odmianą wizualizacji następującej z wykorzystaniem urządzeń komputerowych jest wizualizacja przestrzenna. Wykorzystuje ona przede wszystkim nieco starszą technologię od animacji komputerowej. Tutaj przede wszystkim chodzi o zobrazowanie objętości trójwymiarowego przedmiotu za pomocą technologii 2D. Idealnym przykładem wykorzystania tej techniki wizualizacyjnej w praktyce jest zdjęcie wykonane z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, a nawet obraz pozyskiwany w skutek badania tomografem komputerowym.

Wizualizacja jako symulacja komputerowa

Chociaż całkiem spora część z technik wizualizacji wymienionych nieco wcześniej dotyczyła wykorzystania sprzętu komputerowego, to jednak nie ograniczała się tylko do tego typu rozwiązań. Nieco inaczej sprawy przedstawiają się w przypadku przeprowadzania symulacji komputerowych, które w pewnym sensie również stanowią odrębną technikę wizualizacyjną.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że tego typu symulatory, z których niejednokrotnie korzystamy w celu zabawy, opierają zasady swojego działania właśnie na wszystkich założeniach wizualizacji. Idealnym przykładem okażą się w tym wypadku wszelkie symulatory wirtualnej rzeczywistości. Użytkownik symulatora całkowicie zatraca się w wytworzonym sztucznie świecie, stając się podatnym na dostarczane tam rozmaite bodźce. Niemniej jednak wirtualna rzeczywistość jest szczególnym oraz wyjątkowym narzędziem do praktykowania wizualizacji. Powodem jest interaktywny charakter tejże metody, gdyż jej przeprowadzenie nie obejdzie się w żaden sposób bez dokonania interakcji pomiędzy użytkownikiem a narzędziem. W wypadku interaktywnej wizualizacji takim narzędziem staje się przede wszystkim komputer.

Wizualizacja świetnie sprawdza się w wielu dziedzinach, cały czas wspierając ich rozwój. Można wręcz nawet połasić się na stwierdzenie, że brak wizualizacji wstrzymałby bądź znacznie utrudnił rozwój naszej cywilizacji.

Jak działa wizualizacja danych

Jeśli chcesz projektować skuteczny proces produkcyjny potrzebujesz system do analizy danych. Więc dobierz odpowiednie dla siebie narzędzia do wizualizacji danych aby na ich podstawie sterować procesem, a w efekcie Twój końcowy klient zachowa pozytywne wyobrażenia z Twoją firmą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)

 

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.