Wizerunek firmy, marki, przedsiębiorstwa. Jak go budować?

Corporate identity
Corporate identity -co to jest i jak tworzyć silny wizerunek firmy
8 kwietnia, 2022
Analiza marketingowa
Analiza marketingowa -czym jest? Przykładowy plan i strategia
8 kwietnia, 2022
Wizerunek firmy
Wizerunek firmy

Wizerunek firmy, marki, przedsiębiorstwa. Jak go budować?

Wizerunek firmy jest bardzo istotny w kwestii budowania marki. Często wydaje się ludziom, iż jest to szereg mniejszych szczegółów zewnętrznych prezentowanych przez przedsiębiorstwo. Okazuje się jednak, iż jest to nieco mylne przekonanie, ponieważ tego typu wizja jest tylko namiastką definicji wizerunku firmy. Warto dowiedzieć się, dlaczego wizerunek przedsiębiorstwa jest taki istotny w kwestii budowania marki.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Czym jest wizerunek firmy?

Firmy przez wiele lat kreują swój pożądany wizerunek. Właściciele firm liczą na to, że jeśli nie wystąpi kryzys, to z przedsiębiorstwem będzie wszystko w porządku.

Jednakże wiele osób zastanawia się, czy na wizerunek firmy składa się tylko brak problemów, które mogą być zauważone przez otoczenie.

Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym z definicji jest wizerunek firmy. Należy pamiętać, że zrozumienie pojęć marketingowych nierzadko przysparza ludziom pewnych trudności.

Bardzo dużo kwestii wydaje się oczywistymi, jednakże niekiedy trzeba wytłumaczyć jakieś pojęcie, bowiem nie każdy wie, jak to ubrać w słowa.

Webmail

Pozytywny wizerunek firmy

Na ratunek przychodzą wszelkie naukowe definicje starające się objaśnić wszystkie marketingowe określenia. Wizerunek firmy to zbiór przekonań oraz myśli o nim, o jego marce bądź produktach.

Niektórzy będą uznawać wizerunek firmy za obraz stworzony bezpośrednio w umyśle odbiorcy. Inny natomiast myślą o nim, jako o strategii oraz nowych technikach kreowania wizerunku. Wizerunek firmy często też tłumaczony jest jako świadomość przedstawicieli grup społecznych, które wchodzą w skład otoczenia przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że świadomość konsumentów, ich wyobrażenie o przedsiębiorstwie, a także rezultat doświadczeń z daną organizacją to główne elementy, które składają się na wizerunek firmy. Ponadto jest to projekcja osobowości przedsiębiorstwa, z która wiele osób się identyfikuje – nierzadko wyraża własne opinie, a także odczucia.

Co składa się na wizerunek firmy

Najważniejsze elementy które składają się na wizerunek firmy to nazwa, identyfikacja wizualna, logo, rodzaj kontaktu firmy z otoczeniem, kultura organizacyjna.

Wizerunek marki a wizerunek przedsiębiorstwa

Żeby wytłumaczyć wizerunku firmy trzeba najpierw określić szereg przedsięwzięć, które mają na celu utworzyć w oczach konsumentów pożądany obraz danego podmiotu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wizerunek przedsiębiorstwa możliwy jest do zidentyfikowania jako zestaw wyobrażeń, który jest reakcją konsumentów na daną markę.

Warto też dodać, że wizerunek firmy jest kompozycją osobowości firmy, która wyrasta z jego filozofii, stylu kierowania, strategii, reputacji, a także zachowania wszystkim pracowników czy przedstawicieli innych przedsiębiorstw. Bardzo dużo osób zastanawia się, co wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Na jego wizerunek składać się będzie szereg różnych czynników.

Należy pamiętać, że wszystko zależy głównie od działań podjętych przez dane przedsiębiorstwo. W przypadku gdy firma jest świadoma swoich wszystkich zalet oraz wad, to dużo łatwiej będzie można rozpocząć tak zwane kreowanie wizerunku firmy.

Jednakże trzeba pamiętać o tym, że brak działa będzie prowadził do wytworzenia w głowie konsumenta obrazu firmy. Dlatego jest to mniej pożądany wizerunek niż ten, który powinien być wykreowany świadomie.

W kwestii wizerunki firmy najważniejsza będzie przemyślana strategia.

Musi być ona oparta na wartościach, prawdzie, a także umiejętności radzenia sobie w wyjątkowych sytuacjach. Trzeba też wspomnieć o tym, że w zależności od wielkości podmiotu, tego typu działania mogą być mniej bądź dużo bardziej rozbudowane.

Z tego powodu bardzo istotne będzie, żeby permanentnie odejść od przekonania, iż marketing oraz publiczne relacje należą do manipulacji oraz kłamstwa, które kierowane są w stronę klientów – celem takiego działania jest manipulacja działaniami.

Oczywiście nie jest to prawda, bowiem publiczne relacje budują wizerunek firmy i nie mogą być oparte na kłamstwie.

Dlaczego wizerunek firmy jest istotny?

Jeżeli chce się budować pozytywny wizerunek firmy, to trzeba najpierw zacząć od kreowania określonej wcześniej strategii.

Ponadto należy ustalić cele, które firma ma osiągnąć. Kolejnym krokiem jest opracowanie sposobów, które pozwolą osiągnąć wcześniej wspomniane cele.

Na początku należy wyznaczyć najważniejsze wartości firmy, jej wizje, a także misje. Ponadto należy przedstawić dokładne aspekty, które pozwolą ustalić wartości przedsiębiorstwa. Dzięki temu można będzie wyróżnić się na tle konkurencji.

Na początku warto będzie przemyśleć to, jaki jest obecny wizerunek firmy, a także jaka jest świadomość o niej wśród konsumentów.

W przypadku gdy nikt nie zna jeszcze przedsiębiorstwa, będzie to idealna okazja do stworzenia wizerunku od jego podstaw.

Bardzo istotne będzie pamiętanie o tym, iż jedną z najistotniejszych spraw będzie określenie grupy docelowej, do której będą kierowane wszystkie komunikaty firmy.

O wiele łatwiej będzie projektować wszelkie działania w kwestii prowadzenia firmy. Jeżeli chcemy, aby nasza firma wyróżniała się na tle innych, zdecydowanie na początku należy zadbać o prawidłowy wizerunek przedsiębiorstwa.

Dzięki temu będzie możliwe budowanie solidnej marki, która zdobędzie w przyszłości wielu konsumentów. Wpływy finansowe z firmy powinny się zwiększyć.

Pojęcie wizerunku przedsiębiorstwa:

Wizerunek firmy (image) to uśredniony obraz podmiotu gospodarczego wykreowany w jego otoczeniu, polegający na odzwierciedleniu w świadomości członków tej grupy przeszłych i obecnych składnik rzeczywistości, związanych bezpośrednio z tym podmiotem lub jego otoczeniem.

https://mfiles.pl/pl/index.php/Wizerunek_firmy

Rodzaje wizerunku firmy

Wyróżniamy kilka rodzajów wizerunku:

 • rzeczywisty (obcy)- rzetelny obraz firmy,
 • lustrzany (własny)- obraz firmy wśród jej pracowników,
 • pożądany- docelowy obraz, który firma chce kreować
 • optymalny – kompromis trzech powyższych
Test strony internetowej
Wizerunek firmy, marki, przedsiębiorstwa. Jak go budować?

Czynniki kształtujące wizerunek firmy

Wizerunek firmy który powstaje wśród klientów składa się z 5 kluczowych czynników:

Tożsamość firmy:

 • Logo,
 • Nazwa,
 • Poziom i jakość reklamy,
 • Ceny.

Reputacja:

 • Poziom świadczenia usług,
 • Styl zarządzania i przywództwa,
 • Kultura organizacyjna skupiona na potrzebach klienta.

Oferta usługowa:

 • Usługi dodatkowe,
 • Usługi podstawowe,
 • Procedury operacyjne,
 • Dostępność usług.

Środowisko, czyli otoczenie fizyczne:

 • Wystrój wnętrza,
 • Atmosfera,
 • Architektura,
 • Oświetlenie.

Personel mający kontakt z klientem:

 • Kompetencje,
 • Postawa i wygląd,
 • Zachowanie.
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)