Format WebP , czy plik jpg (kompresja, optymalizacja seo)

Jak zdobyć pieniądze
Jak zdobyć pieniądze (szybko zarobić pieniądze) Możesz zarabiać pieniądze nawet w domu
24 sierpnia, 2021
Google Page Speed insights
Google PageSpeed Insights optymalizacja szybkość ładowanie strony i wynik page speed
24 sierpnia, 2021
WebP

WebP to format pliku, zmniejszający rozmiary obrazów

Komputery, smartfony i tablety są coraz bardziej wydajne, prawda jest taka, że odwiedzane przez użytkowników strony internetowe zawierają treści o coraz wyższej jakości. Oznacza to, że gdy odwiedzamy strony zawierające treści multimedialne, możemy zauważyć, że czas ładowania lub prędkość spada. Obrazy zawarte na stronie internetowej są niewątpliwie jedną z głównych przyczyn powolnego ładowania się witryny. Jeżeli jedna strona zawiera wiele wysokiej jakości obrazów, czas ładowania może się znacznie wydłużyć. Jednak kilka lat temu zaczął być używany format WebP, bardziej wydajny sposób na obrazy w Internecie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest format WebP?

Czym jest webP? Jest alternatywnym formatem obrazu do kompresji bezstratnej i stratnej. Format obrazu został opracowany przez Google, ponieważ rosnące wykorzystanie obrazów na stronach internetowych stało się mylącą nazwą pod względem czasu ładowania. Jego podstawą techniczną jest VP8, który wywodzi się z formatu wideo WebM.

Krótko mówiąc, jest to format pliku, który zmniejsza rozmiar obrazów, a tym samym skraca czas ich ładowania. Oszczędza przepustowość, a zatem obrazy ze stron internetowych korzystających z tego formatu obrazu ładują się szybciej.

Obrazy w tym formacie kompresji są o około 30% mniejsze niż te same obrazy w innych popularnych formatach, takich jak JPG, JPEG lub PNG, przy tej samej jakości obrazu i w oparciu o własne metody kompresji. Podczas gdy pliki JPG są oparte na stratnej metodzie kompresji, pliki PNG robią to samo, ale bez strat, a WebP obsługuje obie strony.

Zalety i wady WebP w porównaniu z JPEG

Najczęściej używanym formatem obrazów w internecie jest format JPG lub JPEG. Podstawową zaletą WebP jest to, że oferuje stratną i bezstratną metodę kompresji. Jednak ten format ma również inne zalety, takie jak:

  • Oszczędność miejsca — format kompresji obrazów WebP zajmuje znacznie mniej miejsca na dysku twardym lub serwerze przy tej samej jakości obrazu w formacie JPG, lub PNG.
  • Skrócony czas kompresji — bardzo ważne jest, aby obrazy zajmowały mało miejsca, jednak równie istotna jest szybkość ładowania się stron internetowych. W tym sensie format stworzony przez Google również znacznie przekracza czasy dekodowania i ładowania innych formatów graficznych.
  • Obsługa przezroczystości — jest to format obsługujący przezroczystość obrazu.
  • Obsługa animacji — WebP obsługuje również animację, co czyni go świetnym rywalem dla formatu GIF.

Minusem WebP jest maksymalna rozdzielczość w pikselach – 16 383 × 16 383. Choć jest bardzo duża, prawda jest taka, że jest znacznie niższa niż maksymalna rozdzielczość, jaką oferuje JPEG, czyli 65 535 × 65 535 pikseli, choć prawdą jest, że w sieci nie używa się obrazów o żadnym z tych rozmiarów.

Innym ważnym szczegółem do rozważenia jest ograniczenie oferowane przez format WebP w stosunku do niektórych przeglądarek, ponieważ większość aplikacji do przeglądania obrazów nie pozwala na otwarcie tego formatu pliku.

Jak otwierać i konwertować pliki WebP?

Jeśli korzystamy z przeglądarki internetowej Google, możliwe jest, że podczas pobierania obrazu w formacie WebP — jeśli mamy Chrome jako domyślną przeglądarkę na naszym komputerze — przeglądarka zostanie zmapowana jako domyślna przeglądarka do otwarcia zdjęcia.
Jeśli nie, możemy otworzyć obraz w tym formacie, po prostu przeciągając go na okno Chrome. Inne przeglądarki oparte na Chromium również oferują tę obsługę, chociaż niektóre starsze wersje mogą jeszcze jej nie obsługiwać. Może się to również zdarzyć w przypadku innych przeglądarek internetowych.
Obrazy WebP są przeznaczone do użytku w internecie i trudno je odróżnić od JPEG i PNG. Obraz WebP można zapisać na swoim komputerze tak jak każdy inny obraz w internecie. Wystarczy kliknąć obraz prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknąć „Zapisz obraz jako” i wybrać
miejsce docelowe na komputerze, w którym chcemy zapisać obraz.

Jeśli jednak chcemy otworzyć obraz w tym formacie za pomocą narzędzia do wizualizacji lub edycji obrazu, musimy poszukać takiego, które obsługuje ten format.

Pliki WebP można edytować za pomocą oprogramowania graficznego, takiego jak GIMP, ImageMagick lub Microsoft Paint, które domyślnie otwierają pliki WebP natywnie. W systemie Windows obraz należy kliknąć prawym przyciskiem myszy, wskazać polecenie „Otwórz za pomocą” i wybrać program, którego chcemy użyć do edycji.

IrfanView, Windows Photo Viewer i Photoshop wymagają wtyczek do otwierania obrazów WebP.

Konfiguracja serwera WWW, pliki w formacie webp

Aby strony internetowe mogły poprawnie wyświetlać format obrazu WebP, serwer sieciowy musi być odpowiednio skonfigurowany. Wtedy, jeśli obraz jest dostępny w formacie WebP, WebP jest ładowany z przeglądarki jako preferowany format obrazu.
W przypadku witryn z niewielką liczbą obrazów dodatkowe obrazy można wygenerować lokalnie w formacie WebP, a następnie po prostu przesłać przez FTP. Nie jest to jednak praktyczne w przypadku sklepów internetowych z dziesiątkami tysięcy obrazów, które prawdopodobnie są podzielone na kilka folderów. W tym celu można utworzyć skrypt, za pomocą którego można wygenerować istniejące obrazy bezpośrednio na serwerze.

Webp converter, kompresja jpg a czas ładowania

Konwersja nie zawsze przebiega płynnie. Sprawdź jak wszystko działa w różnych przeglądarkach. Google chrome, safari, edge, internet explorer, opera, firefox. Oczywiście naszym zadaniem jest rozszerzyć format obrazków o te które przeglądarka lubi najbardziej.

Kilka haseł na które musisz zwrócić uwagę: optymalizacja konwersji stratnej, rozmiar pliku, image jpg i png, gif.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)