Webarchive – archiwum stron internetowych https://web.archive.org/

Baidu
Baidu wyszukiwarka – wszystko, co trzeba wiedzieć
29 marca, 2022
skracanie linków
Skracanie linków – na czym polega ?
29 marca, 2022
Webarchive
Webarchive

Webarchive – archiwum stron internetowych https://web.archive.org/

„Wyobraź sobie pisanie historii skandali Billa Clintona w połowie lat dziewięćdziesiątych lub ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku bez użycia zarchiwizowanych stron internetowych…”

  • Ian Milligan

W ciągu ostatnich kilku lat archiwizacja internetowa zyskała coraz większą uwagę w popularnych mediach. Narzędzia wykorzystywane do tego celu doczekały się już specjalistycznych opracowań i artykułów w tak renomowanych czasopismach głównego nurtu jak „New York Times” czy „Washington Post”.

Archiwa internetowe były wykorzystywane również jako dowód w sprawach sądowych, często po to, by pociągnąć różnych polityków i rządy do odpowiedzialności za to, co powiedzieli w przeszłości. Jednym z najbardziej funkcjonalnych narzędzi tego typu jest webarchive. W poniższym tekście postaramy się przedstawić tą usługę, historię jej powstania, sposób obsługiwania i perspektywy użycia.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Czym jest archiwizacja internetowa?

Zacznijmy jednak od podstaw. A zatem czym jest tak właściwie web archive, tj. archiwizacja internetowa i czy jest to lepsze rozwiązanie niż zrobienie prostego zrzutu ekranu strony internetowej?

Po pierwsze, zrzuty ekranu mogą wystarczyć jako szybkie przypomnienie, jak wyglądała strona internetowa dawniej, ale obrazy takie jak zrzuty można łatwo edytować i manipulować, więc nie nadają się za bardzo jako dowód w jakiejś sprawie.

Ponadto zrzuty ekranu mają to do siebie, że są niestety statyczne. Co to oznacza? Nie możliwa jest interakcja z daną stroną, przewijanie, najeżdżanie kursorem, klikanie linków, a nawet ujawnianie stron internetowych, do których odnoszą się linki na stronie.

Archiwizacja internetowa jest to zatem proces gromadzenia danych, które zostały zarejestrowane w sieci www, przechowywania ich, zabezpieczania danych w archiwum i udostępniania zebranych danych do przyszłych celów. Warto przypomnieć, że kilka bibliotek narodowych zainicjowało praktykę archiwizacji internetowej już w 1996 roku.

Międzynarodowe Warsztaty Archiwizacji Internetowej rozpoczęte w 2001 roku, zapewniły platformę wymiany doświadczeń i pomysłów w tym zakresie.

Późniejsze założenie Międzynarodowego Konsorcjum Ochrony Internetu (2003) znacznie ułatwiło współpracę międzynarodową w zakresie opracowywania standardów i narzędzi open source do tworzenia archiwów internetowych.

Rosnąca część kultury ludzkiej tworzonej i rejestrowanej w sieci sprawiają, że nieuniknione jest, że coraz więcej bibliotek i archiwów będzie musiało stawić czoła wyzwaniom związanym z archiwizacją w sieci.

Webarchive – czym jest i jaka była geneza powstania?

Usługa webarchive narodziła się we wspomnianym już roku 1996. Powstała z inicjatywy organizacji non-profit, która stworzyła cyfrową bibliotekę.

Za pomocą tej usługi możliwe jest studiowanie historii danej domeny od momentu jej pierwszego wejścia do bazy danych.

Chociaż wiele archiwów internetowych przechowuje treści internetowe jako zasoby informacyjne, a nie jako dowód, koncepcja pochodzenia danej domeny nadal jest istotna.

W przypadku zarchiwizowanych zasobów sieci Web pochodzenie obejmuje adres URL witryny internetowej, producentów treści oraz transakcję biznesową lub cel, który spowodował utworzenie zasobów.

Webarchive
Webarchive, lub pisane oddzielnie Web archive

Jak działa webarchive?

Najprościej ujmując, użytkownicy webarchive mogą wpisać w wyszukiwarkę narzędzia dowolny adres URL i prześledzić jego archiwalną wersję. Dotyczy to nawet wypadków jeśli dana witryna nie funkcjonuje już w sieci. Co może najważniejsze, dostęp do usługi jest darmowy i nie wymaga rejestracji ani założenia konta. Wystarczy wejść na stronę www.web.archive.org.

Ciekawym narzędziem jest też załączony kalendarz pokazujący, ile razy i kiedy poszukiwana witryna była indeksowana i archiwizowana.

Użycie webarchive stało się ponadto istotnym źródłem informacji o pozycjonowaniu stron i pomaga w analizie wyników i dokonywaniu przemyślanych zmian w strategii SEO.

Dodajmy, że baza cały czas się rozrasta, a to dzięki temu, że po zdecydowaniu się na założenie darmowego konta, użytkownicy mogą przesłać dowolne cyfrowe treści i multimedia do zarchiwizowania.

Zalety usługi webarchive

Jest to po prostu ogromna baza danych. Szacuje się, że w tym momencie webarchive gromadzi blisko 590 miliardów stron! Poprzez usługę można dotrzeć do nieprzebranych ilości materiałów takich jak książki i artykuły, nagrania wideo i audio.

Narzędzie pozwala też na praktyczne porównanie jak z biegiem lat zmieniała się dana domena internetowa.

Od momentu pojawienia się webarchive, narzędzie to dostarcza naukowcom nauk społecznych ogromną ilość informacji historycznych na temat samej sieci, najnowszej historii i kultury oraz tego, jak sieć zmieniła sposób komunikowania się ludzi.

Jaskrawym przykładem wykorzystania webarchive były badania prowadzone przez cytowanego na wstępie historyka Ian Milligan’a, który poprzez archiwa internetowe eksplorował społeczność internetową GeoCities z końcówki lat 90-tych.

Zbadał dzięki temu, w jaki sposób użytkownicy online tworzyli własne społeczności i kontaktowali się z innymi, jeszcze przed czasami mediów społecznościowych takich jak Facebook. Milligan przypisuje także archiwom internetowym umożliwienie i wzmocnienie badania ważnych wydarzeń kulturalnych i historycznych z ostatnich 20 lat.

Co sądzisz o wpisie pt. Webarchive – archiwum stron internetowych (web archive)? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)