Serwer VPN, wirtualna sieć prywatna. Jaki wybrać darmowy czy płatny? Twoja prywatność w internecie

Serwer VPN, wirtualna sieć prywatna. Jaki wybrać darmowy czy płatny? Twoja prywatność w internecie

VPN
VPN

Co to jest VPN i do czego służy? Definicja.

VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, która umożliwia użytkownikom wirtualne połączenie prywatne między dwiema lub większą liczbą sieci. Umożliwia użytkownikom dostęp do sieci publicznych, takich jak Internet, bez konieczności otwierania portów i przekazywania informacji o lokalizacji.

VPN umożliwia użytkownikom tworzenie szyfrowanych połączeń z zewnętrznymi sieciami, dzięki czemu dane są bezpieczne. Jest to szczególnie przydatne w przypadku przesyłania danych poufnych, takich jak hasła, ponieważ jest bardziej bezpieczne niż przesyłanie takich informacji przez sieć publiczną.

Dlaczego potrzebujesz vpn?

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że film, który chciałeś obejrzeć nie był dostępny w twoim kraju, albo strona internetowa, na którą chciałeś wejść była zablokowana dla twojej lokalizacji? A może podczas surfowania po Internecie okazało się, że jakaś strona nie jest do końca bezpieczna i ktoś mógłby wykraść twoje dane podczas łączenia?

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Podobnie jak podczas korzystania z publicznego wifi w centrach handlowych, restauracjach czy na lotniskach, gdzie każdy może uzyskać dostęp, również osoby o nieuczciwych zamiarach, które mogą zbierać dane pojawiające się w takiej sieci i wykorzystywać je do przestępczych celów.

Czy bałeś się lub może nawet spotkała cię lub twoich bliskich kradzież pieniędzy z karty płatniczej, internetowego konta bankowego czy kradzież tożsamości? A może lubisz podróżować i w niektórych krajach, na przykład Chinach, nie byłeś w stanie odwiedzić swoich ulubionych stron czy portali społecznościowych? Jeżeli któraś z tych sytuacji Cię dotyczy, warto zainteresować się tematem vpna.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Czym jest vpn?

Wiele osób niezwiązanych zawodowo z branżą IT często zadaje pytanie co to vpn? Najprościej mówiąc jest to narzędzie, które pozwala przeglądać sieć bardziej anonimowo, szyfrując połączenie, zmieniając nasze IP, a tym samym udając też inną lokalizację, niż tę, którą w rzeczywistości mamy.

Nazwa vpn jest skrótem od angielskiego określenia virtual private network, oznaczającego wirtualną sieć prywatną. Jest ona wirtualna, czyli istnieje jedynie w ramach sieci publicznej jako dodatkowa logiczna struktura. Jest również prywatna, gdyż tworzy prywatne połączenie, w ramach sieci publicznej, między użytkownikiem a serwerem, czyli między nadawcą i odbiorcą. Takie połączenie jest dodatkowo zabezpieczone, dane mogą być w nim zaszyfrowane, dlatego nawet gdyby komuś udało się je przechwycić to będzie miał problem z odszyfrowaniem ich.

To ważne szczególnie w przypadku połączeń z witrynami, na których będziemy podawać dane wrażliwe, np. hasła, loginy, numery kart płatniczych czy inne tego typu rzeczy. Dodatkowo dane przesyłane przez vpn mogą być kompresowane, dzięki czemu zwiększymy szybkość ich przesyłu, co ma szczególne znaczenie w przypadku słabych łączy.

Ponadto dzięki użyciu vpn strona na którą wchodzimy nie zobaczy naszej prawdziwej lokalizacji. Narzędzie często daje możliwość wyboru tego, jaką lokalizację chcemy uzyskać, dzięki czemu można obejść blokady treści dla konkretnych regionów. Daje to możliwość np. oglądania filmów i seriali normalnie niedostępnych dla naszego kraju, co ma szczególne znaczenie dla osób, które wybierają się do regionów o zwiększonych restrykcjach.

Często też vpn jest nieodzowny dla osób mieszkających poza granicami Polski, które chciałyby oglądać np. polską telewizję w serwisach VOD, które bardzo często mają ograniczenia oglądania do terytorium Polski. vpn przekierowuje ruch przez swoje serwery, aby nie szedł on bezpośrednio w miejsce, gdzie ma docelowo trafić.

Dzięki temu nie będzie wiadomo skąd dane zapytanie wyszło, od jakiego urządzenia, bo po drodze będzie jeszcze ochroniarz w postaci serwera vpn, który nie pozwoli tak łatwo odkryć nadawcy zapytania. Oczywiście vpn może działać na różnych urządzeniach, nie tylko na komputerze, ale również na telefonach czy tabletach i w zasadzie wszędzie tam, gdzie mamy połączenie z Internetem.

Jak działa ruch w Internecie?

Aby lepiej zrozumieć działanie vpn, należy zobrazować, jak wygląda ruch w Internecie i co się dzieje, gdy chcemy wejść na jakąś stronę internetową lub coś na niej kliknąć. Otóż nasze urządzenie wysyła w momencie wykonania takiego działania pakiety z danymi, wśród których znajduje się wiadomość o adresie IP i zapytanie o informacje, które chcemy uzyskać.

Jeżeli sieć jest publiczna lub niedostatecznie zabezpieczona, te pakiety mogą zostać w dość łatwy sposób przechwycone przez kogoś, kto prowadzi nasłuch. A nawet jeżeli żaden przestępca akurat na nasze pakiety nie czyha, to nasz dostawca internetowy oraz strony internetowe na które wchodzimy (a czasem również te, które mamy otwarte obok w przeglądarce) również rejestrują te pakiety, mogą je zachować, gromadzić, a ostatecznie także sprzedać.

A nawet, jeżeli nie będą ich sprzedawać, to trzeba pamiętać, że do każdej bazy danych można się włamać, bo nie ma zabezpieczeń nie do przejścia dla odpowiednio zdeterminowanego hakera, są tylko takie, których złamanie wymaga więcej czasu. Warto mieć to na uwadze i po prostu łatwiej jest tu zapobiegać poprzez wcześniejsze ukrycie swoich danych, na przykład przy pomocy vpna.

Wycieki różnych baz danych to dzisiaj właściwie codzienność, dlatego za każdym razem, gdy korzystamy bez zabezpieczenia z Internetu, musimy mieć na uwadze, że ktoś nasze działania może śledzić i mogą nas spotkać z tego tytułu różne nieprzyjemności.

Dlaczego należy chronić prywatność?

Choć dla laika takie informacje wydają się niezbyt ważne i ich ochrona również może sprawiać wrażenie zbytecznej, w rzeczywistości uzyskanie ich przez niepożądane osoby i instytucje może nieść dla nas nieprzyjemne konsekwencje.

Nawet podmioty zbierające takie dane w granicach prawa, a więc rządy czy legalnie działające instytucje niekoniecznie mogą chcieć dla nas dobrze. Wiele firm wykorzystuje takie informacje do skuteczniejszych reklam, do sprzedaży nam różnych produktów, do manipulacji swoim wizerunkiem.

Podczas surfowania w Internecie zostawiamy za sobą wiele informacji, które zebrane razem tworzą nasz profil i pokazują, jakie treści nas interesują, na co reagujemy bardziej, a na co mniej, w co klikamy, co lajkujemy, gdzie zostawiamy komentarze. Im więcej takich danych firmie uda się zebrać, tym skuteczniej nas rozpracuje i tym efektywniejszą przygotuje reklamę lub kampanię, by trafić w nasze gusta. Niestety jest wiele mechanizmów psychologicznych, którym często nieświadomie się poddajemy, a sprzedawcy to wykorzystując by wcisnąć nam kolejne, niekoniecznie przydatne rzeczy i wyciągnąć od nas pieniądze.

To jednak nie jest jeszcze najgorsze, co może nas spotkać. Informacje takie zbierają również rządy państw. I choć trudno posądzać je o złe zamiary, bo z pewnością dzięki takim działaniom łapanych jest wielu przestępców, to wiele osób zastanawia się zapewne, czy to dobrze, że politycy tyle o nas wiedzą.

Na podstawie naszych profili dostarczane są nam pewne treści, które mają wpłynąć na nasze wybory polityczne. Zapewne wiele osób przypomina sobie teraz aferę związaną z facebookiem, który bez wiedzy użytkowników gromadził dane, które następnie sprzedawał, a agencje, które się nimi posługiwały na zlecenie różnych partii i osób tworzyły treści pomagające wygrać wybory konkretnym politykom. Dzięki temu można więc sterować sympatiami politycznymi i skłonić ludzi do takiego, a nie innego głosowania, w sposób niejawny, a więc posługując się manipulacją. A raczej nikt z nas nie chciałby być manipulowany.

Im więcej swoich danych zostawiamy w sieci, tym większa szansa, że będziemy obracać się w tzw. bańce informacyjnej, czyli docierać będą do nas tylko komunikaty jednej ze stron, tej, która najbardziej nam odpowiada, więc może to być nawet przyjemne, jednak trzeba pamiętać, że takie zjawisko bardzo zaburza prawdziwy obraz świata i ciężej odnosić się krytycznie do docierających do nas newsów.

Jeżeli powyższe przykłady kogoś nie przekonują, to trzeba pamiętać też o osobach, których motywy są bez wątpienia niegodziwe. Wszelcy przestępcy, hakerzy, złodzieje, a często też terroryści również polują na nasze dane.

Czy to ci o mniejszej szkodliwości, którzy tylko próbują ukraść nam numer karty kredytowej, włamać się na portale społecznościowe, a później sprzedać konto do farmy lajków, czy włamać się na maila, by przejąć nasze hasła do serwisów, czy też ci bardziej szkodliwi, którzy planują morderstwa czy ataki terrorystyczne, zamieniają nasze komputery w zombie, które rozsyłają oszustwa i atakują serwery ich wrogów, albo w koparki kryptowalut, lub infekują nasze kamerki i mikrofony, by nagrywać obraz i dźwięk z naszych mieszkań, biur, sypialni.

Ile kosztuje vpn?

Skoro wiesz już, przed jakimi zagrożeniami może chronić vpn to warto zorientować się, ile taka ochrona może kosztować. Tu oczywiście jest spora różnorodność. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że może to nie kosztować nic. Przykładem takiego vpna jest ten wbudowany w przeglądarkę Opera i choć ma on zarówno zwolenników jak i przeciwników, to jeżeli używamy akurat tej przeglądarki, warto zdawać sobie sprawę z tej opcji. Można znaleźć dobry vpn darmowy, a jeżeli jednak wolimy zdecydować się na płatny, to wielu dystrybutorów daje bezpłatne okresy próbne lub kody zniżkowe, które znacząco obniżają cenę.

Od jakiegoś czasu wielu youtuberów, szczególnie tych mieszkających poza Polską prowadzi współpracę z dystrybutorami vpnów i swoim widzom oferuje takie kody zniżkowe. Ale nawet bez żadnych zniżek, nie jest to wielki koszt.

Ceny mogą wynosić już od nawet kilku czy kilkunastu złotych za miesiąc, przy zakupie dłuższych okresów abonamentowych. Na stronach takich usługodawców często można też znaleźć informacje, że powinniśmy raczej unikać darmowych vpnów, gdyż skoro nie pobierają oni jawnych opłat za użytkowanie, mogą próbować zarabiać na innych rzeczach, np. również na sprzedaży zebranych danych, jednak każdy, kto decyduje się na skorzystanie z vpna powinien rozważyć, która opcja będzie dla niego najlepsza.

Wiele naszych spraw jest dzisiaj załatwianych przez Internet, który stanowi ogromną część naszego życia. Wiele osób nie wyobraża już sobie bez niego funkcjonowania. Jednak nowa rzeczywistość niesie ze sobą nowe zagrożenia, o których dobrze wiedzieć, by móc się przed nimi obronić.

VPN jest narzędziem, które może w pewnym stopniu zapewnić nam ochronę przed niektórymi z tych zagrożeń. Jest on wykorzystywany w dużej mierze przez przedsiębiorstwa, których pracownicy pracują zdalnie, aby zabezpieczyć lokalną sieć przed atakami i nieautoryzowanym dostępem, ale również coraz więcej osób używa go prywatnie. Nie powinno to dziwić, bo VPN daje naprawdę dużo nowych opcji, a odblokowanie treści wideo, audio czy stron internetowych, choć zazwyczaj najbardziej z nim kojarzone, jest tylko wierzchołkiem jego możliwości.

Dostawca, usługa i jak korzystać z vpn

Sieć vpn to bezpieczeństwo sieci wi-fi czy połączenia tradycyjnego „na kablu”. Protokół zapewnia anonimowość, bez znaczenia czy używasz system android, mac os, windows…Połączenie vpn ma za zadanie ukryć Twoją aktywność w sieci. Bo w obecnych czasach każdy chce być anonimowy. Więc zadbaj o to aby dostęp do internetu i Twój dostawca usług byli zgrani w 100% .
Dla nas zwykłych użytkowników liczy się bezpieczeństwo i prywatność co zapewnia usługa vpn.

W wielu przypadkach zaleca się aby korzystać z sieci bezpiecznej, do czego oczywiście jest potrzebne właściwe oprogramowanie. Połączenie vpn pozwala korzystać z internetu i wszelkich usług internetowych z dużo lepszym zabezpieczeniem niż w prypadku publicznej sieci otwartej.

Darmowy VPN

Jaki jest Twój ulubiony darmowy vpn? Napisz w komentarzu i zrobimy listę.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!