TLS, protokół Transport Layer Security (jak działa)

Snippet
Snippet — co to jest?
7 marca, 2022
pinterest-Static-Ads-vs.-Video-Ads
Reklama graficzna czy wideo. Co jest lepsze? (nowe badanie + infografika)
7 marca, 2022
TLS

Transport Layer Security (TLS)

Transport Layer Security (TLS) szyfruje dane przesyłane przez Internet, aby zapewnić, że cyberprzestępcy i hakerzy nie zobaczą przesyłanych danych, co jest szczególnie przydatne w przypadku prywatnych i poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych i korespondencja osobista.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Co to jest TLS?

TLS to protokół kryptograficzny, który zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo danych przesyłanych między aplikacjami przez Internet. Jest on znany użytkownikom głównie dzięki wykorzystaniu go do bezpiecznego przeglądania stron internetowych, a w szczególności ikony kłódki, która pojawia się w przeglądarkach internetowych po ustanowieniu bezpiecznej sesji. Może i rzeczywiście powinien być również używany do innych zastosowań, takich jak poczta e-mail, przesyłanie plików, wideo/audiokonferencje, wiadomości błyskawiczne i VoIP, a także usługi internetowe, takie jak DNS i NTP.

Protokół TLS wyewoluował z protokołu Secure Socket Layers (SSL), pierwotnie opracowanego przez Netscape Communications Corporation w 1994 r., w celu zabezpieczenia sesji internetowych. SSL 1.0 nigdy nie został opublikowany, podczas gdy SSL 2.0 został szybko zastąpiony przez SSL 3.0, na którym oparty jest TLS.

Jak działa TLS?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jak działa certyfikat TLS nie jest taka prosta. TLS wykorzystuje kombinację kryptografii symetrycznej i asymetrycznej, ponieważ zapewnia to dobry kompromis między wydajnością a bezpieczeństwem podczas bezpiecznego przesyłania danych.

W przypadku kryptografii symetrycznej dane są szyfrowane i odszyfrowywane za pomocą tajnego klucza znanego zarówno nadawcy, jak i odbiorcy; zwykle 128, ale najlepiej 256 bitów (wszystko mniej niż 80 bitów jest uważane za niepewne). Kryptografia symetryczna jest wydajna pod względem obliczeń, ale posiadanie wspólnego tajnego klucza oznacza, że ​​należy go udostępniać w bezpieczny sposób.

Kryptografia asymetryczna wykorzystuje pary kluczy – klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz publiczny jest matematycznie powiązany z kluczem prywatnym, ale przy wystarczającej długości klucza obliczeniowo niepraktyczne jest wyprowadzanie klucza prywatnego z klucza publicznego. Dzięki temu nadawca może użyć klucza publicznego odbiorcy do zaszyfrowania danych, które chcemy mu wysłać, ale dane te można odszyfrować tylko za pomocą klucza prywatnego odbiorcy.

Zaletą kryptografii asymetrycznej jest to, że proces udostępniania kluczy szyfrowania nie musi być bezpieczny, ale matematyczna zależność między kluczami publicznymi i prywatnymi oznacza, że ​​wymagane są znacznie większe rozmiary kluczy. Zalecana minimalna długość klucza to 1024 bity, preferowane 2048 bitów, ale wymaga to do tysiąca razy większej mocy obliczeniowej niż klucze symetryczne o równoważnej sile (np. 2048-bitowy klucz asymetryczny jest w przybliżeniu równoważny 112-bitowemu kluczowi symetrycznemu) i sprawia, że ​​szyfrowanie asymetryczne jest zbyt wolne dla wielu celów.

Z tego powodu TLS wykorzystuje kryptografię asymetryczną do bezpiecznego generowania i wymiany klucza sesji. Klucz danej sesji jest następnie używany do szyfrowania danych przesyłanych przez jedną stronę i do deszyfrowania danych odbieranych przez drugą stronę. Po zakończeniu sesji klucz sesji jest odrzucany.

TLS
TLS
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)