Seznam

Instagram Marketing
Kompleksowy marketing internetowy
25 marca, 2022
innowacyjny marketing
Innowacyjny marketing
26 marca, 2022
Seznam

Seznam

Seznam
Seznam

Wyszukiwarka internetowa Seznam – geneza i perspektywy rozwoju

Ktoś mądry obliczył podobno, że przeciętny człowiek żyjący we współczesnym, industrialnym społeczeństwie jest narażony na tyle różnych informacji w ciągu jednego dnia, ile osoba żyjąca 100 lat temu widziałaby w ciągu całego roku. Obejmuje to wszystko, od reklam, nagłówków gazet i wiadomości tekstowych, poprzez znaki drogowe lub slogany na koszulkach, aż po… strony internetowe.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

No właśnie! Przy takim przeciążeniu informacjami prawie niemożliwe jest zapamiętanie wszystkiego — przywoływanie nazwisk, dat, liczb, numerów telefonów, adresów e-mail oraz wszystkich informacji o firmie i klientach — aby skutecznie prowadzić interesy czy po prostu orientować się w świecie. Dlatego właśnie chętnie sięgamy po funkcjonalne narzędzia do zapamiętywania i wyszukiwania informacji za nas. Wyszukiwarki internetowe zrobiły prawdziwa furorę przez ostatnie kilkanaście lat, a jedną z bardziej nowatorskich i przyznajmy, że nadal mało spopularyzowanych, jest wyszukiwarka Seznam.

W poniższym tekście przyjrzymy się jej genezie, prześledzimy jej dynamiczny rozwój oraz wskażemy możliwe dalsze perspektywy.

Wyszukiwarka internetowa Seznam – geneza

Seznam to dzieło czeskich informatyków. Wiadomo powszechnie, że jeżeli chodzi o wyszukiwarkę internetową, jedno słowo przychodzi na myśl nieomal każdemu: Google. Wielki potentat medialny nadal króluje na komputerach i laptopach, ale Czesi zapragnęli czegoś innego, czegoś więcej…

Wyszukiwarka internetowa Seznam narodziła się w roku 1996. Jest to dziecko Ivo Lukačoviča, wówczas jeszcze studenta, który szybko przebudował wyselekcjonowany i w miarę prosty zbiór linków w języku czeskim. W ten właśnie sposób powstała pełnoprawna wyszukiwarka, a następnie wielofunkcjonalny portal dla czeskich internautów, którzy mogli znaleźć tutaj prawie wszystko.

Seznam – specyfika wyszukiwarki

Chociaż podstawą Seznamu jest silna wyszukiwarka, jest to znacznie szerszy ekosystem niż tylko konwencjonalne narzędzie do wyszukiwania adresów stron internetowych. W pewnym sensie można uznać, że czeski Seznam jest konkurentem Google w stylu Yahoo!.

Strona główna Seznam nie przedstawia wcale przejrzystego interfejsu w stylu Google, ale zamiast tego jawi się jako wszechstronny portal, który umożliwia czeskim odwiedzającym przeglądanie wiadomości, granie w gry, dostęp do informacji o pogodzie, dostęp do map i obrazów oraz wyszukiwanie stron.

Seznam oferuje również własną usługę poczty e-mail, do której można uzyskać dostęp z głównej strony.

Warto tutaj zwrócić także uwagę na nowatorską technologię wyszukiwania pełno tekstowego, opartą na architekturze programu Hadoop, czyli otwartej platformy programistycznej napisanej w języku Java.

Pozwala to na rozproszone składowanie i przetwarzanie ogromnych zbiorów danych, za pomocą pomocy komputerowych klastrów. Wszystkie dostępne pliki zostały wstępnie zindeksowane i podzielone na jednostki, takie jak domeny, serwery internetowe i adresy URL. Każda z tych sekwencji zawiera własne atrybuty do szybkiej analizy i sortowania każdej strony internetowej we wspomnianych klastrach.

Rozwój i sukces wyszukiwarki internetowej Seznam

Podobno naczelną myślą, która przyświecała ojcu tej wyszukiwarki było założenie, że oto w Czechach może powstać wyszukiwarka, która odbierze Google 40% na lokalnym, czeskim rynku. Czy to się udało? Droga do tego celu jest z pewnością jeszcze daleka, ale widać już na horyzoncie pewne pozytywne zjawiska.

Przede wszystkim Seznam okazał się pierwszą wyszukiwarką z prawdziwego zdarzenia, która zaistniała na lokalnym rynku, podejmując rękawicę do rywalizacji z amerykańskim potentatem. Podczas gdy pojawiali się inni konkurenci, Seznam był w stanie wykorzystać swój status i potencjał lidera, aby stopniowo umacniać swoją pozycję wśród czeskich internautów.

Co więcej, ponieważ Internet rozprzestrzeniał się właśnie wtedy (połowa lat 90-tych) w Czechach, Seznam był w stanie wykorzystać raczej niski jeszcze poziom znajomości języka angielskiego w tym kraju, aby zapewnić czeskim użytkownikom miejsce, w którym mogą rozpocząć swoją internetową podróż.

Zupełnie bez kompleksów! Podczas gdy dzisiaj większość młodych obywateli Czech mówi już całkiem dobrze po angielsku, zaangażowanie Seznam w dostarczanie lokalnych narzędzi językowych, wyszukiwania i wiadomości na wczesnym etapie oznacza, że pozostaje duża liczba czeskich użytkowników Internetu, którzy pozostają potwierdzonymi klientami tej wyszukiwarki.

Co więcej, podczas gdy Google mógł stać się najpopularniejszą wyszukiwarką w kraju, to okazuje się, że firmą, która nadal obsługuje najwięcej stron w kraju, jest właśnie Seznam.

Seznam to czeski konkurent google, seo, pozycjonowanie i reklama wyglądają tutaj trochę inaczej.

Dalsze perspektywy rozwoju?

Twórcy Seznam tak naprawdę nigdy nie spoczęli na laurach. Zawsze dbano tutaj o wprowadzanie atrakcyjnych dla użytkowników innowacji. Starczy wymienić serwis „Firmy”, dedykowany wyszukiwaniu wszystkich zarejestrowanych firm i zakładów pracy w Czechach.

Równie interesującym rozwiązaniem było wprowadzenie serwisu „Sreality”, który pozwalał poszukać mieszkania na sprzedaż lub wynajem, a także podobnego portalu skierowanego dla właścicieli samochodów.

Dzisiaj szacuje się, że wyszukiwarka Seznam ma ponad 25% udziału w lokalnym rynku czeskim. Do wymarzonych 40 jeszcze trochę brakuje, ale ofensywa nadal trwa!

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)