Redis (baza danych)- co to i do czego służy

Microsoft Azure
Microsoft Azure co to jest i do czego służy
4 kwietnia, 2022
Microsoft office
Microsoft office, co trzeba wiedzieć o pakiecie biurowym Microsoftu?
4 kwietnia, 2022
Redis
Redis

Redis (baza danych)- co to i do czego służy

Redis jest obecnie jedną z najpopularniejszych baz danych. Warto wiedzieć, czym jest dokładnie, a także – jakie jest jej zastosowanie.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Redis – co to?

Redis to baza danych, która działa w oparciu o zasadę klucz – wartość.

Od standardowych rozwiązań różni się ona tym, że struktury danych są tutaj magazynowane w pamięci RAM – a nie przechowywane na dysku. Obejmuje również różnego rodzaju listy, uporządkowane zestawy ciągów, mapy bitowe, a także dane powiązane z przestrzennymi obiektami.

Pomimo tego że baza danych Redis przechowuje dane w pamięci RAM, to jednak bez żadnego problemu można przenieść je też na dyski.

Korzystanie z niej daje przeciętnemu użytkownikowi bardzo szeroki wachlarz umiejętności. Warto podkreślić, że baza danych Redis odpowiednia jest nawet dla początkujących użytkowników, a to ze względu na to, że jej obsługa jest bardzo prosta.

Redis to baza, którą użytkownicy wybierają głównie przez to, że wykazuje doskonałą wydajność. Nic więc dziwnego, że korzystają z niej najbardziej znane światowe firmy.

Mowa tutaj między innymi o Pintereście, Snapchacie czy też Twitterze.

Oczywiście, Redis swoje usługi adresuje nie tylko do światowych gigantów, ale także do mniejszych firm. Pozwala im na przyspieszenie działania strony internetowej przy pomocy object cache.

Ai marketing

Jakie są wady i zalety Redis?

Redis posiada bardzo długą listę zalet, na której szczycie z pewnością warto umieścić jego wyjątkową wydajność. Nie sposób nie wspomnieć także o wielozadaniowości.

Z racji tego, że ta baza danych nie pracuje, korzystając z dysków, to wyszukiwanie poszczególnych elementów jest tutaj o wiele szybsze i łatwiejsze.

Redis jest w stanie udzielić odpowiedzi w zaledwie kilka mikrosekund i bez problemu wykonuje kilka milionów tego typu żądań na sekundę. I nie są to tylko czcze przechwałki – ponadprzeciętna wydajność bazy danych potwierdzona została przez różnego rodzaju niezależne testy.

Z racji tego, że każdy użytkownik może bazę Redis dopasować do własnych potrzeb, jej możliwości są niezliczone.

Natomiast, Redis nie jest bazą danych, która pozbawiona jest wad. Właściwie warto wspomnieć wyłącznie o jednej – z racji tego, że opiera się na bardzo specyficznym sposobie działania, to przechowywanie danych wymaga ogromnej ilości pamięci RAM.

Natomiast drugorzędne znaczenie ma wielkość dysków. Podsumowując, Redis jest ogólnie uważany za bardzo udany projekt, w którym ciężko znaleźć jakieś większe wady.

Jakie są zastosowania bazy danych Redis?

Redis pozwala na skrócenie czasu potrzebnego przez użytkownika, by uzyskać dostęp do pożądanych danych.

Umożliwia to wykonywanie różnego rodzaju zadań w bardzo skróconym czasie.

Redis – w przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych – działa głównie po to, by osiągnąć jak największą szybkość działania. Dzięki temu użytkownik unika długiej komunikacji pomiędzy procesami, zachwycając się dużą wydajnością aplikacji.

Jeśli chodzi o zarządzanie danymi geoprzestrzennymi, to Redis posiada w swojej pamięci specjalne struktury stworzone dokładnie do tego celu. Dlatego wielu osób używa tej bazy danych, dodając do swoich aplikacji funkcje oparte o lokalizację.

Użytkownicy często stosują także Redis w celu wykrycia różnego rodzaju oszustw w aplikacjach oraz finansowych usługach.

Maszynowe nauczanie przetwarza gigantyczne ilości danych, automatyzuje podejmowane decyzje. Magazyn danych Redis pozwala na tworzenie i wdrażanie uczenia maszynowego, co sprawdza się w wielu najważniejszych światowych branżach.

Co ciekawe, Redis pozwala również na strumieniowe przesyłanie multimediów. Z pewnością z chęcią skorzystają z tej opcji ci użytkownicy, którzy często prowadzą transmisje na żywo.

Dzięki temu materiał może dotrzeć jednocześnie do kilku milionów użytkowników – niezależnie od tego, czy korzystają oni z komputerów stacjonarnych, czy też urządzeń mobilnych.

Microsoft Azure
Redis

Czy warto korzystać z bazy danych Redis?

Pomimo tego że Redis nie należy do standardowych baz danych, to z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Zapewnia on swoim użytkownikom tak wiele możliwości, że wielu z nich z na pewno zdoła wykorzystać go w swoich projektach.

Dokumentacja, jaką udostępnili twórcy bazy danych Redis, pozwala użytkownikom na wdrożenie nowych rozwiązań, przyspieszenie efektywności wykonywanej pracy, a także pełne poznanie możliwości oferowanych przez bazę.

Z bazy danych Redis warto korzystać choćby z tego powodu, że jest to przełomowy projekt, jeśli chodzi o światowe bazy danych. Działa on na zupełnie inny schematach, niż te znane do momentu jego stworzenia.

Swoim użytkownikom zapewnia nie tylko wiele zaawansowanych funkcjonalności, ale także intuicyjny i prosty interfejs.

Dzięki temu ta baza danych doceniana jest nie tylko przez osoby, które sprawnie poruszają się w świecie komputerów i internetu, ale także przez użytkowników, którzy dopiero stawiają tutaj swoje pierwsze kroki.

Jak widać, o bazie danych Redis z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej. Osoby, które chcą uzyskać szczegółowe informacje na jej temat, powinny zajrzeć na jej oficjalną stronę internetową.

Co sądzisz o wpisie pt. Redis (baza danych)- co to i do czego służy? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)