Nowoczesna sprzedaż i marketing -co to jest, ustawienia krok po kroku+[przykłady, definicja]

Nowoczesna sprzedaż i marketing

Czym różnią się od siebie nowoczesna sprzedaż i marketing?

Każde sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo składa się z kilku działów, które zajmują się różnymi aspektami jego działalności.

Zadaniem finansów jest zarządzanie majątkiem firmy, podczas gdy księgowość zajmuje się ewidencją dokumentów księgowych.

Zadaniem działu personalnego jest nadzór spraw pracowników, natomiast produkcja zajmuje się wytwarzaniem dostarczonych na rynek przez firmę dóbr. Bardzo istotnymi działami, jeśli chodzi o każde przedsiębiorstwo, są marketing i sprzedaż.

W dużym skrócie można powiedzieć, że marketing zajmuje się reklamą, a sprzedaż – zamianą produktu na cenne pieniądze.

Wiele osób ma jednak problem ze wskazaniem dokładnych różnicy pomiędzy tymi dwoma działami. Pora omówić tę kwestię nieco bardziej dokładnie.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Marketing i sprzedaż – który dział jest ważniejszy?

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że wystarczy dostarczyć na rynek wysokiej jakości produkt bądź też usługę, by sprzedaż ruszyła z kopyta.

Tymczasem prawda jest taka, że bez odpowiedniego marketingu produkty niewiele są warte, a całe przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem. Brak rozpoznawalności w dzisiejszych czasach jednoznacznie przekłada się na brak sukcesów.

O ile dział sprzedaży jest bardzo ważny, to jednak nie mógłby on prawidłowo funkcjonować bez działu marketingu. Oczywiście, zasada ta działa także na odwrót. Gdyby nie dział sprzedaży, marketing również nie miałby się tym zajmować.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Nowoczesna sprzedaż i marketing

Oczywiście, nie w każdej firmie dział marketingu i sprzedaży są od siebie rozdzielone. Jeśli firma nie ma zespołu zajmującego się samym marketingiem, to bardzo często jego zadania przejmuje dział handlowy.

Z kolei jeśli w przedsiębiorstwie istnieje tylko dział marketingowy, to chcąc nie chcąc, któryś z marketingowców musi zająć się zadaniami sprzedażowymi. Niezależnie od tego, jak nazywają się poszczególne działy firmy, marketing i sprzedaż zawsze się w niej pojawiają – różnią się tylko proporcjami.

Śmiało można więc powiedzieć, że obydwa te działy są równie ważne, jeśli chodzi o sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Od czego zależą proporcje marketingu i sprzedaży w firmie?

To, na jaki model biznesowy zdecyduje się konkretna firma, będzie decydowało o tym, jakie będą proporcje pomiędzy marketingiem i sprzedażą.

Producenci, którzy chcą dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców, stawiają głównie na marketing, który ma za zadanie promowanie produktów na szerokim rynku potencjalnych klientów.

Z kolei luksusowe marki, które dostarczają na rynek produkty prestiżowe, drogie i ekskluzywne, stawiają przede wszystkim na sprzedaż.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Różnica pomiędzy marketingiem a sprzedażą

Jeśli chodzi o marketing i sprzedaż, to różnic pomiędzy dwoma tymi działami można wymienić naprawdę sporo. Warto opowiedzieć o przynajmniej kilku z nich.

Rzeczą, która najbardziej odróżnia marketing od sprzedaży jest orientacja. Marketing zorientowany jest głównie na produkt, skupiając się na jego zaletach, cechach oraz funkcjach. Jego zadaniem jest pokazanie klientowi, jakie wartości się z nim wiążą. Sama sprzedaż natomiast zorientowana jest na klienta i jego potrzeby. Informuje go o tym, w jaki sposób konkretny produkt jest w stanie je zaspokoić.

Czym jest nowoczesna sprzedaż i marketing?

Nowoczesna sprzedaż i marketing to podejście do sprzedaży i promocji produktów lub usług, które wykorzystuje nowoczesne narzędzia i technologie, aby dotrzeć do klientów w sposób bardziej efektywny i skuteczny. Istotnym elementem nowoczesnego marketingu jest wykorzystanie różnych kanałów i sposobów komunikacji, takich jak media społecznościowe, reklamy programatyczne, marketing w wyszukiwarkach, e-mail marketing, marketing treści oraz marketing wideo.

Nowoczesna sprzedaż i marketing koncentruje się na kliencie i jego potrzebach. Firmy starają się poznać swoich klientów i ich preferencje, aby móc dostarczyć im spersonalizowane produkty i usługi. W tym celu stosuje się różne technologie takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy big data.

Innym ważnym elementem nowoczesnego marketingu jest mierzenie efektywności działań marketingowych i sprzedażowych. Dzięki temu firmy mogą dokonywać analizy danych, ocenić zwroty z inwestycji i dostosować swoje działania w celu osiągnięcia lepszych wyników.

W nowoczesnym marketingu i sprzedaży ważną rolę odgrywa także tworzenie wartości dla klienta. Firmy starają się tworzyć produkty i usługi, które spełniają potrzeby klientów oraz dostarczają wartość dodaną. W tym celu stosuje się m.in. design thinking, badania UX/UI czy user-centered design.

Podsumowując, nowoczesna sprzedaż i marketing to podejście, które wykorzystuje nowoczesne narzędzia i technologie, koncentruje się na kliencie i jego potrzebach, mierzy efektywność działań oraz tworzy wartość dla klienta.

Budowanie relacji w marketingu i sprzedaży

Marketing i sprzedaż różnią się od siebie także, jeśli chodzi o relacje z klientem. Zadaniem marketera jest dostarczanie przekazu reklamowego do wielu osób naraz, bardzo często anonimowych. Z kolei sprzedaż jest relacją jeden do jednego, bowiem jeden handlowiec zajmuje się dostarczaniem produktów do jednej, konkretnej osoby. Klient, w przeciwieństwie do marketingu, nie jest tutaj anonimowy – łatwo go zdefiniować i zidentyfikować.

Lepiej szybko czy szybciej?

Warto także wspomnieć tutaj o czasie. Marketing zazwyczaj skupia się na długoterminowych działaniach, które wymagają czasu, strategii oraz planu. Inwestycja w marketing zazwyczaj zwraca się dopiero po kilku miesiącach. Z kolei sprzedaż skupia się na podejściu krótkoterminowym. Zadaniem handlowca jest szybkie działanie i automatyczne dopasowywanie się do zmian zachodzących na rynku.

Cele sprzedażowe, a cele marketingowe

Jeśli chodzi o cele sprzedaży, to odpowiedzialna jest ona za przeprowadzenie klienta przez proces zakupu oraz dostarczenie mu wybranego produktu. Marketing z kolei skupia się na tym, by do tej decyzji zakupowej klienta zachęcić i doprowadzić. Jego zadaniem jest więc wzbudzenie zainteresowania.

Czym różni się przekaz marketingowy od przekazu sprzedażowego

Marketing i sprzedaż różnią się także od siebie pod względem przekazu. Zadaniem marketingu jest wzbudzenie emocji, które będą oddziaływać na odbiorcę. Potencjalny klient powinien utożsamiać się z opowiadaną historią, co wzbudzi u niego pragnienie posiadania konkretnego produktu. Z kolei sprzedaż to głównie zadawanie pytań. Handlowiec poprzez nie jest w stanie wybadać potrzeby klienta i zaoferować mu rozwiązanie, które będzie idealnie do niego dopasowane.

Sprzedaż osobista marketing

Sprzedaż osobista jest bezpośrednią formą komunikowania osoby/handlowca z nabywcami. Sprzedawca demonstruje jak działa produkt i w ten sposób zachęca potencjalnych klientów do kupna.

Marketing doskonale wspiera sprzedaż osobistą ponieważ buduje dobre wrażenie wokół firmy sprzedawcy.

A jak jest u Ciebie? Czy promocja sprzedaży marketing i reklamy są takie jakich byś chciał? Czy jesteś zadowolony z efektów? Napisz do nas.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie marketingu i sprzedaży w przedsiębiorstwie

Podsumowując, marketing i sprzedaż to dwie rzeczy, bez których nie mogłoby funkcjonować żadne przedsiębiorstwo. Nie zawsze funkcjonują one dokładnie pod tymi nazwami, jednak żadna firma nie mogłaby bez nich istnieć. Marketing jest wyjątkowo subtelny, dający delikatne sygnały klientowi, podczas gdy sprzedaż ma za zadanie sfinalizowanie znajomości, którą ten rozpoczął.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. nowoczesna sprzedaż i marketing, czyli czym różnią się od siebie marketing i sprzedaż?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!