Pozycjonowanie Łódź
Pozycjonowanie stron Toruń [1 skuteczna agencja + cennik] optymalizacja stron internetowych
16 listopada, 2022
Pozycjonowanie stron Pszczyna [1 skuteczna agencja + cennik] optymalizacja stron internetowych
16 listopada, 2022

Skuteczny marketing w firmie (prowadzić biznes, przedsiębiorstwo i zwiększyć sprzedaż)

marketing w firmie
marketing w firmie

Jak robić skuteczny marketing w firmie

Odpowiednio zaplanowana organizacja poszczególnych działów to filar każdej firmy, zarówno tej zatrudniającej pięćdziesiąt osób, jak i korporacji z liczbą pracowników przekraczającą tysiąc osób. Od prawidłowej struktury zależą szybkość i skuteczność podejmowanych decyzji, efektywność działania, obecność na rynku i stałe dążenie do poprawienia wyników. Jednym z działów, który szczególnie mocno wpływa na rozpoznawalność marki na rynku oraz wzrost satysfakcji klientów jest dział marketingu.

Marketing w firmie składa się z trzech elementów:

  • marketing zewnętrzny -reklama i promocja
  • marketing wewnętrzny – szkolenia i motywowanie pracowników do jak najlepszej pracy i obsługi klienta
  • marketing interakcyjny – techniki polepszania interakcji z klientem i ewangelizowanie marki

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Reklama:

sklep internetowy ecommerce seo sem reklama

Jak prawidłowo zbudować dział marketingu w firmie?

Marketing w firmie to swoisty fundament. Niezwykle istotne jest, aby szef marketingu posiadał bogate doświadczenie w tym obszarze, gdyż od jego podejścia, zaangażowania i stosunku do projektów będzie zależeć motywacja zespołu. Liczba osób w dziale marketingu uzależniona jest od wielkości firmy. Przedsiębiorstwa zatrudniające około dwustu osób zazwyczaj zatrudniają około sześciu lub siedmiu pracowników działu marketingu. Większe firmy oraz korporacje mogą pochwalić się marketingowym wsparciem kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób.

Jedną z kluczowych osób w marketingu jest manager lub specjalista do spraw produktu. To osoba, która odpowiedzialna jest za wdrożenie produktu na rynek i wyposażenie sił handlowych we wszystko, co jest potrzebne, aby go sprzedawać i osiągnąć sukces.

lejek content marketingowy sales funnel

Specjalista do spraw produktu przed jego wdrożeniem bada konkurencyjny rynek, zbiera opinie na temat właściwości produktu i od początku do końca pilotuje jego przygotowanie i wdrożenie. Ponadto specjalista ten projektuje wygląda opakowania, podejmuje decyzje jakie benefity należy komunikować konsumentom oraz dba o stronę formalną takiego projektu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

marketing w firmie

Kolejnym ważnym ogniwem marketingu w firmie będzie specjalista do spraw reklamy.

Marketing w działalności firmy

Reklama to od zawsze dźwignia handlu. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat reklama przeszła niemałą rewolucję i dziś to głównie internet napędza reklamę. Osoba na stanowisku specjalisty lub managera do spraw reklamy musi posiadać stosowne kompetencje: przede wszystkim dobrze orientować się w obsłudze social mediów (facebook, instagram, tik tok, youtube), znać bardzo dobrze podstawy content i trade marketingu oraz wiedzieć kiedy, w jakich sytuacjach i w jakich kategoriach produktowych skuteczniejsza będzie reklama w formie baneru, bliboardu, publikacji prasowej czy reklamy radiowej.

Te cenne umiejętności często nabywa się przez długie lata i z tego powodu obserwuje się dość długi staż pracy specjalistów do spraw reklamy.

marketing w przedsiębiorstwie

Marketing w działalności gospodarczej

W dziale marketingu nie może też zabraknąć specjalisty do spraw promocji. Osoba na tym stanowisku musi nie tylko dobrze znać branżę, profil działalności firmy oraz produkty, ale również techniki sprzedaży i promocji, aby jak najlepiej wypromować określony produkt.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Marketing w firmie nie będzie istniał bez dobrego grafika. Grafik musi charakteryzować się wybitnymi umiejętnościami z zakresu komputerowych programów do tworzenia, ale przede wszystkim powinien być bystry, szukać kolokacji i prezentować produkt firmy w sposób wyszukany i nietuzinkowy. Na rynku jest bardzo wielu grafików, niestety bardzo duża część z nich nie ma odpowiednich kwalifikacji, aby zasilić szeregi działu marketingu.

Webinarium marketing

Marketing w firmie to również wsparcie sprzedaży. Pod tym pojęciem rozumiemy wszystko, co wspiera i podtrzymuje sprzedaż: drukowane materiały marketingowe, regały promocyjne, gadżety, programy i konkursy lojalnościowe.

Każda forma wsparcia sprzedaży przybliża do celu, a trzeba mieć na względzie, że są branże, gdzie cały biznes opiera się na relacjach i na wsparciu właśnie. Dlatego każdy skuteczny zespół marketingowy powinien na bieżąco opracowywać plan wsparcia sprzedaży, dostosowywać je do specyfiki branży i rynku.

Strategia marketingowa

Każda firma musi mieć określoną strategię marketingową. Nie da się osiągać wyników sprzedaży nie mając jasno określonej polityki marketingowej, zdefiniowanych kanałów sprzedaży i ich wspierania. Strategia marketingowa jest planem działania, który pozwala skutecznie rozwijać biznes. Za strategię marketingową zawsze odpowiada dyrektor marketingu.

agencja brand marketing

Musi on jednak pamiętać, że strategia marketingowa musi być spójna z misją i wizją firmy. Tylko kompatybilność w tym zakresie pozwala na zrozumiałe komunikaty do klientów i przejrzysty program działania.

Marketing w firmie odpowiada również za gadżety opatrzone logo. W dzisiejszych czasach firmowe długopisy, kubki, parasole, teczki, notatniki, breloki, miarki, czapki czy bluzy to absolutna konieczność. Gadżety od lat budują przywiązanie do marki. Dzięki temu, że są to drobne rzeczy nakłady na ich produkcję nie są bardzo wysokie. Dział marketingu dba o to, aby gadżety na bieżąco były uzupełniane i trafiały nie tylko do klientów, ale również do pracowników.

Marketing w firmie odpowiedzialny jest też za duże kampanie promocyjne. Każdego dnia widzimy w telewizji czy internecie setki różnych reklam. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę jak wiele wysiłku kosztuje przygotowanie takiej reklamy. Kampania reklamowa zwykle ma kilka etapów: wybór i selekcja producenta filmu, nagrania czy projektu, nagrania próbne, weryfikacja i korekta scenariuszy. Często to długi i żmudny proces, zwłaszcza kiedy współpracujemy z niedoświadczonym realizatorem.

Czy warto planować marketing dla firmy?

Kampania reklamowa może być zorganizowana na dużą ogólnokrajową skalę (reklama radiowa czy telewizyjna) oraz na mniejszą: lokalną. Mniejsze kampanie reklamowe to publikacje prasowe w lokalnych gazetach i czasopismach, banery przy wejściu do sklepów, bilbordy przy ruchliwych drogach, ulotki dystrybuowane na stacjach, dworcach czy przystankach autobusowych czy reklama w mediach społecznościowych, na przykład na facebooku czy Instagramie.

agencja marketingowa

Takie formy aktywności marketingowej są zdecydowanie bardziej ekonomiczne, nie wymagają ogromnych zasobów ludzkich do ich organizacji oraz co najważniejsze są niezwykle skuteczne. Dlaczego? Dlatego, że przygotowując mniejszą kampanię reklamową można dokładnie wyspecyfikować profil odbiorcy. Dla przykładu wybierając kampanię sms możemy zawęzić jej zasięg do osób o określonym profilu: w przedziale wiekowym 30-40 lat, aktywnych zawodowo, bez dzieci, posiadających mieszkanie na własność i zarabiających określoną kwotę miesięcznie.

Jak prowadzić marketing w firmie?

Reklamy celowane od zawsze sprawdzają się dużo bardziej niż ogólne kampanie reklamowe, które mogą być np. całkowicie nieadekwatne dla matki czwórki dzieci czy emerytowanego bankiera. Warto więc profilować swoich odbiorców, aby osiągnąć lepsze wyniki w promocji towaru.

Marketing w firmie odpowiada również za tworzenie i dystrybucję wszelkich form materiałów drukowanych, które nie tylko mają za zadanie budować markę, ale również być swoistym kanałem komunikacji zarówno z klientem, jak i z pracownikami. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju ulotkach, gazetkach firmowych, plakatach, folderach, tryptykach.

Te drobne materiały marketingowe często zawierają w sobie esencję tego, co jest najważniejsze w produkcie: komunikują benefity i właściwości, w dużym skrócie prezentują najważniejsze kwestie dotyczące zastosowania czy aplikacji (są ściągą dla klienta, który nie musi być przecież fachowcem).

7p marketing mix

Konsumenci lubią ulotki i zwięzłe komunikaty, ponieważ szybko są w stanie zapoznać się z określonym produktem i nie muszą wczytywać się w żadne nieistotne szczegóły, które często znajdują się w kartach technicznych czy kartach charakterystyki produktu.

Marketing w firmie buduje też więź z pracownikami. Regularne upominki z okazji dnia dziecka, świąt wielkanocnych czy Bożego Narodzenia są miłym gestem ze strony pracodawcy, który od lat cieszy się dużym uznaniem pracowników.

Taka forma budowania relacji nie obciąża znacząco budżetu firmy, a zdecydowanie wzmacnia więź firmy z pracownikiem. I nie chodzi tutaj o żadne drogie prezenty, często wystarczy mały, drobny upominek, aby pracownik poczuł się doceniony i zauważony. Nie należy nigdy rezygnować z tej formy budowanie i wzmacniania relacji.

Marketing to również jednostka odpowiedzialna za spójność wszystkich materiałów graficznych z misją i wizją firmy. Dobry marketing manager wie, że w firmie powinny obowiązywać standardy jeśli chodzi o komunikację dotyczącą produktu: mowa tutaj zarówno o treści jak i grafice. Spójna komunikacja marketingowa sprawia, że firma jest postrzegana jako zrównoważona i skoncentrowana na swoich działaniach z jasno ugruntowaną wizją jak chce działać i jakie wyniki osiągać.

Rozproszenie w dziale marketingu, złe decyzje menedżerskie czy brak doświadczenia w tej kwestii sprawiają, że bardzo dużo firm ma chaotyczną komunikację marketingową, klienci nie orientują się, w którą stronę przedsiębiorstwo chce podążać i jak chce budować swoją markę.

Im więcej konkurencji i atrakcyjniejsza branża, tym marketing więcej kosztuje

Kluczowe jest, aby wszyscy pracownicy działu marketingu rozumieli strategię i wierzyli w jej powodzenie. Muszą mówić jednym językiem i dążyć do tego samego celu. Aby działali w ten sposób manager marketingu musi zadbać o to, aby cały zespół wiedział dokładnie jaka jest strategia, jaka jest misja i wizja firmy, ale jakimi sposobami i z wykorzystaniem jakich narzędzi marketingowych będzie ona budowana. Warto zawsze słuchać zespołu, gdyż często na etapie projektowania strategii na kolejny rok czy kolejne lata pojawiają się błędy, które doświadczeni specjaliści wychwytują z prędkością światła.

Należy zawsze wszystkie pomysły poddać w dyskusję, gdyż często burza mózgów w zespole generuje najlepsze pomysły i pozwala na korygowanie błędów i złych decyzji. Szef marketingu musi być gotowy i otwarty na głos swojego zespołu, nigdy nie może go ignorować. Nie ma złych pomysłów, zawsze każdą wątpliwość należy przedyskutować z całym zespołem.

Wniosek na koniec nasuwa się sam: nie da się zbudować spójnego przekazu jeśli chodzi o strategię firmy bez dobrze zorganizowanego i działającego działu marketingu mówiącego jednym językiem. To swoisty fundament, kręgosłup firmy. Zarząd każdego przedsiębiorstwa powinien w pierwszej kolejności zadbać o to, aby zatrudnić osoby wykwalifikowane w budowanie spójnej strategii marketingowej. Kompetencje tutaj są wprost nieocenione i nieodzowne.

Podsumowanie jak robić skuteczny marketing w małej firmie. Marketing internetowy swojej firmy

Wielu ludzi źle przeprowadza działania marketingowe. Co prowadzi w efekcie do tego, że przedsiębiorca traci docelowy wynik. Potencjalny klient w efekcie nie wykazuje zainteresowania Twojej firmie.

Często dzieje się tak przez nieodpowiednio dobrany content marketing firmy. Kluczowym game changerem jest to czy pozyskasz nowych klientów, czy zgarnie ich Twoja konkurencja. Właściciel firmy musi dbać o pr public relations, reklamy google ads (dawniej google adwords), facebook ads, Linkedin, to czy grupa docelowa Twoich klientów rezonuje z promocją produktu lub usługi, czy robisz seo, aby oferty firmy pojawiały się w wynikach wyszukiwania i wiele innych.

Lepiej zacznij współpracę z nami już teraz i zadbaj o swój marketing w firmie!

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dołącz do nas NA ŻYWO

Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.

Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.

 

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)