Zawartość strony
Polska scena polityczna, która w ogólnym zarysie dzieli się na prawicę, lewicę i centrum, nie jest jednolita. Mnogość partii i ugrupowań powoduje, że wyborcy mają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o przekazywanie głosów w wyborach, lecz z drugiej strony mogą czuć się lekko zdezorientowani.
W sytuacji dużej konkurencji pojedynczy politycy oraz całe stronnictwa muszą wnikliwie przeanalizować swoją pozycję oraz wdrożyć plan, którego zadaniem będzie przekonanie odbiorców do ich wizji państwa.
Marketing polityczny sprowadza się zatem w głównej mierze do promowania osoby danego kandydata na określone stanowisko bądź całej partii poprzez zyskiwanie szacunku i zaufania opinii publicznej.
W każdej kampanii wyborczej muszą się zawrzeć:
Politycy nie mają łatwego zadania z uwagi na fakt, że Polacy mają za sobą burzliwą historię i wielokrotnie zawiedli się na tzw. władzy. Wielu z nich pamięta przeszłe doświadczenia oraz potknięcia poprzednich rządzących, więc są nastawieni sceptycznie do polityki w ogóle.
Politykom ponadto nie dodaje chwały zmienianie poglądów politycznych i obozów. Jest to niestety dość powszechną praktyką, że osoby zajmujące się polityką odchodzą z macierzystych ugrupowań do innych partii lub tworzą swoje własne stronnictwa pod innym szyldem.
🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸
🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).
Z wizerunkowego punktu widzenia działanie takie nie jest dla nich za bardzo opłacalne, ponieważ mogą być przez to postrzegani jako zmienni, nierzetelni i niegodni zaufania.
Marketing polityczny ma na celu głównie przekonanie społeczeństwa do danego polityka lub grupy polityków, które znajdzie swoje wymierne odzwierciedlenie podczas wyborów.
Pozyskanie wyborców odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, czyni się zabiegi marketingowe ukierunkowane na dotychczasowych wyborców, aby nie zmienili zdania i w kolejnym głosowaniu poparli tych samych kandydatów. Po drugie, chodzi o nieustanne poszerzanie strefy wpływów, aby podczas następnych wyborów uzyskać jeszcze większe poparcie i liczniejsze grono sympatyków.
Czasami działania marketingowe mają również na celu przekonanie społeczeństwa do zasadności i atrakcyjności programów rządowych. W zależności od grup docelowych, do których ma być skierowana reklama, przeprowadza się analizę potrzeb i przedstawia promowane treści w taki sposób, by odpowiadały potrzebom obywateli.
Głównym targetem marketingu politycznego są osoby uprawnione do głosowania, czyli posiadające czynne prawo wyborcze. W Polsce wybierać swoich przedstawicieli do władz samorządowych lub ogólnopolskich mogą obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 rok życia, nie zostały ubezwłasnowolnione ani skazane prawomocnym wyrokiem sądu bądź trybunału w zakresie odebrania praw wyborczych.
Jest to ogromna ilość dorosłych obywateli, którzy oczywiście dzielą się na pomniejsze grupy o specyficznych preferencjach (np. osoby niepełnosprawne, samotne matki, osoby reprezentujące konkretne zawody lub emeryci, i renciści). Idealny program wyborczy musi uwzględniać potrzeby najważniejszych grup wyborców.
Marketing polityczny posługuje się bardzo zróżnicowanymi narzędziami. W dzisiejszych czasach nie do przecenienia jest rola mediów masowego przekazu jak telewizja czy radio.
Dlatego też powstają audycje i spoty wyborcze transmitowane w kluczowym czasie przed wyborami. Poza tym, politycy chcą się pokazać na forum, udzielając wywiadów, biorąc udział w wiecach, masowych imprezach lub innych ważnych wydarzeniach.
Osobiste kontakty i rozmowy z wyborcami mają największą wartość, gdyż dla przeciętnego obywatela nawet pięć minut w towarzystwie polityka, możliwość podania mu ręki lub opowiedzenia o lokalnych problemach to bardzo ważna sprawa. Inaczej myśli się o polityku znanym wyłącznie ze szklanego ekranu a inaczej o osobie z krwi i kości poznanej na żywo. Przed ważnymi głosowaniami na ulicach miast i wsi pojawiają się banery, plakaty oraz ulotki reklamujące poszczególnych kandydatów. Popularne jest również wykupowanie powierzchni bilboardowych.
Działa tutaj zasada, że im większa reklama, tym bardziej nośna. Specjaliści od marketingu prześcigają się wówczas w wymyślaniu chwytliwych haseł wyborczych. Jeden zgrabny i wpadający w ucho slogan może mieć ogromne znaczenie, dlatego, że wiele osób nie zadaje sobie trudu, by samodzielnie poznać sylwetki wszystkich kandydatów.
Osoby takie głosują zazwyczaj na tego polityka, który miał najbardziej szumne bądź oryginalne hasła, ponieważ jego po prostu łatwiej jest zapamiętać, i skojarzyć w chwili oddawania głosu.
Największe pole do popisu politycy mają oczywiście w Internecie. Obowiązkowe wręcz staje się posiadanie własnej strony www, jeśli ktoś ma ambicje piastowania ważnego stanowiska na szczeblu samorządowym lub krajowym. Strona ta powinna odznaczać się przede wszystkim profesjonalizmem.
Należy pamiętać, iż jest to zazwyczaj oficjalne konto, na którym polityk figuruje jako osoba publiczna, więc publikowane tam wpisy oraz informacje muszą odznaczać się dużym poziomem kultury osobistej.
Od czasu do czasu na stronie internetowej polityka czy jego oficjalnym koncie w social mediach mogą pojawić się zdjęcia z rodzinnych wakacji, gdyż takie działanie może spowodować ocieplenie wizerunku, pokazanie, że polityk też jest człowiekiem takim samym jak inni. Ponadto za sprawą mediów społecznościowych można budować tzw. marketing relacji.
Politycy mogą być bliżej zwykłych ludzi, odpowiadając np. bezpośrednio na ich komentarze pod postami. Internet daje zatem znaczne przybliżenie perspektywy.
Strony internetowe polityków zazwyczaj pod względem technicznym prowadzone są przez specjalistów od marketing sieciowego. Dbają oni o to, by wpisy były zgodne z zasadami pozycjonowania witryn internetowych oraz optymalizacji pod kątem SEO.
Dzięki takim zabiegom strony internetowe mogą wyświetlać się na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach, co generuje większą liczbę wyświetleń a co za tym idzie większe zainteresowanie osobą konkretnego polityka.
Narzędziami optymalizacji SEO są powtórzenia słów kluczowych, linkowania wewnętrzne, dodawanie nagłówków i zdjęć do tekstów, tworzenie meta – tekstów etc.
Specjaliści od wizerunku i public relations przygotowują całe kampanie wyborcze, które w obecnych czasach przypominają obszerne trasy koncertowe największych gwiazd estrady.
Politycy mają wówczas napięty terminarz, gdyż chcą w krótkim czasie odwiedzić bardzo wiele miejscowości, by w każdej wygłosić przynajmniej krótkie przemówienie. Niektórzy z nich wynajmują nawet specjalne pojazdy, którymi przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz.
Przykładami mogą być: Tuskobus, który służył podczas kampanii wyborczej Donalda Tuska oraz Dudabus, pojazd wykorzystywany przed wyborami przez obecnego prezydenta, Andrzeja Dudę. Ideą przyświecającą współczesnemu marketingowi politycznemu jest to, aby być jak najbliżej wyborców.
Marketing polityczny to działania podejmowane przez kandydatów lub partie polityczne w celu przyciągnięcia i zjednoczenia wyborców oraz przekazanie im określonej wizji i wartości politycznych. Poniżej przedstawiam kilka przykładów działań marketingowych stosowanych w polityce:
Marketing polityczny to złożone działanie, które wymaga od kandydatów i partii politycznych przemyślanego podejścia i stosowania różnych narzędzi, taktyk i strategii. Wspomniane powyżej przykłady pokazują, jak zróżnicowane mogą być działania marketingowe stosowane w polityce.
Techniki i strategie marketingu politycznego mają na celu przyciągnięcie wyborców oraz przekazanie im określonej wizji i wartości politycznych. Poniżej przedstawiam kilka popularnych technik i strategii stosowanych w marketingu politycznym:
Marketing polityczny to złożone działanie, które wymaga od kandydatów i partii politycznych przemyślanego podejścia i stosowania różnych narzędzi, taktyk i strategii. Każda z nich ma swoje wady i zalety i powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb i celów.
Abu dobrze reklamować polityków i przeprowadzać kampanie przed wyborami proponujemy strategię składającą się z 3 głównych filarów rozwijania firmy w internecie:
A jak jest u Ciebie?
Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Marketing polityczny Agencja -co robi? (przykłady)?
Napisz w komentarzu.
Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?
Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111
Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.
Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)