Marketing narracyjny przykłady (ang storytelling) -jak budować historie które sprzedają + przykłady i definicja

Marketing narracyjny

Marketing narracyjny przykłady (ang storytelling) -jak budować historie które sprzedają

Kilka słów o marketingu narracyjnym…

Marketing narracyjny, czyli tak zwany storytelling, to rodzaj oddziaływania na odbiorcę, które ma formę opowieści. Tego rodzaju marketing ma za zadanie wzbudzenie u słuchacza emocji oraz poruszenie jego wyobraźni.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Czym jest marketing narracyjny?

Storytelling silnie oddziałuje się na emocje słuchacza. Działania, które są w jego ramach podejmowane, określa się jako sprzedaż bez faktycznej sprzedaży. Odbiorcy są bowiem na co dzień zalewani treściami reklamowymi, które docierają do nich z radia czy telewizji.

Tego rodzaju nachalna reklama spotyka się często z niezadowoleniem potencjalnych klientów i przynosi skutek przeciwny do zamierzonego. Marketing narracyjny zakłada w tym wypadku zupełnie inną strategię działania, zgodnie z którą za pomocą pozytywnych emocji czy skojarzeń można wywołać określone decyzje zakupowe.

Marketing narracyjny to strategia marketingowa, która opiera się na opowiadaniu historii marki lub produktu, aby przyciągnąć uwagę konsumentów i zbudować z nimi więź emocjonalną. W marketingu narracyjnym marka stara się połączyć emocjonalne elementy historii z cechami swojego produktu lub usługi w sposób, który przyciąga i angażuje klientów.

Podczas stosowania strategii marketingu narracyjnego, marka stara się zbudować historię wokół swojego produktu, usługi lub całej firmy, która łączy w sobie elementy emocjonalne i funkcjonalne. Marka stara się stworzyć historię, która dotyczy problemów, z którymi borykają się jej klienci, a także przedstawić swoje rozwiązania jako część tej historii. Celem marketingu narracyjnego jest przyciągnięcie uwagi konsumentów, zainteresowanie nimi produktem lub usługą, a także zbudowanie z nimi więzi emocjonalnej poprzez opowiadanie historii, która dotyka ich emocji i potrzeb.

Marketing narracyjny może być stosowany w różnych branżach i w odniesieniu do różnych produktów lub usług. Przykłady stosowania marketingu narracyjnego mogą obejmować filmy reklamowe, strony internetowe, kampanie reklamowe oraz różne formy treści marketingowej, takie jak artykuły blogowe, e-booki czy podcasty.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Marketing narracyjny wady i zalety

Marketing narracyjny to sztuka opowiadania historii, w taki sposób, by tworzyć więź z odbiorcami. Storytelling pozwala zbudować zaufanie.

Jakie korzyści daje marketing narracyjny?

Storytelling pomaga budować zaufanie do sprzedawcy oraz oferowanych przez niego produktów. Zaufanie to wpływa na decyzje zakupowe klienta.

Nie można bowiem zapominać o tym, że emocje odgrywają kluczową rolę w przypadku działań związanych z kupnem dóbr.

Na jakie elementy marketingu narracyjnego należy zwrócić uwagę?

W przypadku tego rodzaju marketingu należy zawsze przedstawiać korzyści związane z zakupem określonego wyrobu w konkretnym kontekście. Klient musi bowiem wczuć się w daną sytuację oraz puścić swoje wodze fantazji. Korzyść z zakupu konkretnego wyrobu musi stać się ożywiona, a sama reklama musi być subtelna.

Czym cechuje się skuteczny storytelling?

W dobrym marketingu narracyjnym historia opowiadana jest za pomocą słów, a podejmowane działania mają na celu pobudzenie wyobraźni słuchaczy.

Kreowane zatem muszą być obrazy, które wywołują pozytywne emocje oraz określone decyzje zakupowe. Co ważne, dobry marketing narracyjny nie tylko podkreśla zalety danego wyrobu, ale również tworzy spójną historię dotyczącą danej marki czy serii produktów. Skuteczny marketing musi być interaktywny.

Jakie wyróżniamy rodzaje marketingu narracyjnego?

Marketing narracyjny to strategia marketingowa, która opiera się na opowiadaniu historii marki lub produktu, aby przyciągnąć uwagę konsumentów i zbudować z nimi więź emocjonalną. Istnieją różne rodzaje marketingu narracyjnego, w tym:

  1. Storytelling – opowiadanie historii marki lub produktu w sposób przekonujący i angażujący, który pozwala konsumentom zobaczyć, jak ich życie może ulec poprawie, gdy używają danego produktu lub korzystają z usług danej marki.
  2. Brand journalism – strategia marketingowa, w której marka staje się źródłem wartościowych informacji dla swoich klientów, zamiast skupiać się wyłącznie na promocji swoich produktów.
  3. Content marketing – opiera się na tworzeniu wartościowych treści, które pomagają konsumentom zrozumieć ich potrzeby, problemy i wyzwania, a następnie przedstawiają rozwiązania oferowane przez markę.
  4. Inbound marketing – strategia marketingowa, w której marka przyciąga klientów do swojego biznesu poprzez dostarczanie wartościowych treści, które przyciągają uwagę i budują zaangażowanie.
  5. Transmedia storytelling – strategia, w której marka opowiada historię w różnych mediach i na różnych platformach, takich jak filmy, gry wideo, komiksy, książki, aby przyciągnąć uwagę różnych grup odbiorców i zbudować silną więź emocjonalną.
diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Storytelling w marketingu

Nie może się on zatem sprowadzać jedynie do opowiadania danej treści, a powinien być dostosowywany do potrzeb i oczekiwań słuchaczy. Tego rodzaju działania powinny zakładać interakcję narratora i publiczności.

Co ważne, rodzaj narracji oraz jej kształt powinny ulegać zmianie w zależności do danej sytuacji czy otoczenia. Opowiadanie powinno angażować słuchaczy oraz wywoływać duże emocje.

Warto dodać, że storytelling nie wykorzystuje jedynie języka mówionego. W jego ramach można korzystać również z języka pisanego, śpiewanego, a nawet migowego.

W tym przypadku sama forma nie ma znaczenia, a chodzi raczej o narrację i budowanie określonej historii.

Jakie inne elementy można zawrzeć w tego rodzaju marketingu?

Jak wspomniano powyżej, storytelling wykorzystuje różnorodne formy języka. Co ważne, w jego wypadku zastosowanie mają zarówno werbalne, jak i pozawerbalne formy komunikacji, w tym choćby gesty.

Marketingowi narracyjnemu powinna zatem towarzyszyć dodatkowa ekspresja, która czyni przekaz bardziej ciekawym i skutecznym. Storytelling przedstawiać powinien zawsze daną historię, która powinna być uzupełniona odpowiednim komentarzem.

Jego charakter może być odmienny. Zależy on bowiem od kilku czynników, w tym między innymi od określonego kręgu kulturowego, danej sytuacji czy grupy odbiorców.

Warto również wiedzieć, że podczas tworzenia narracji warto korzystać z uniwersalnych przekazów, które trafiają do szerokiej grupy odbiorców oraz bazują na schematach opowiadań i archetypach kulturowych.

Jaki cel ma skuteczny marketing?

Wykorzystywanie marketingu narracyjnego ma na celu pobudzenie wyobraźni odbiorców. W przypadku kina lub teatru dochodzi do kreowania obrazu czy przekazu zgodnego z zamysłem reżysera.

Storytelling jest nieco inny, ponieważ w jego przypadku to słuchacz ma kreować swój obraz opierając się otrzymywanych bodźcach. Odbiorca narracji samodzielnie tworzy historię. Z tego powodu może być ona różnorodna i zależna od jego doświadczeń i emocji.

Czy storytelling można łączyć z innymi formami sztuki?

Zdecydowanie tak. Tego rodzaju narracja może stanowić jeden z elementów kultury popularnej. W opowiadaniach można bowiem poruszać tematy ważne społecznie.

W tym wypadku dochodzić może do silnego oddziaływania na społeczeństwo oraz kreowania określonych poglądów. Tego rodzaju oddziaływanie na odczucia części społeczeństwa jest skutecznym narzędziem i może być z powodzeniem wykorzystywane w celach marketingowych.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak można wykorzystać tego rodzaju narrację w reklamie?

W spotach reklamowych można z powodzeniem umieszczać elementy typowe dla marketingu reklamowego. Reklamy mogą być zatem tworzone w sposób, w którym odbiorcy mogą się identyfikować z bohaterami filmów.

Poza tym, podczas promocji produktów warto stawiać na silny przekaz, który pomaga budować niezmienny wizerunek marki. Należy również sięgać do slogany reklamowe, które wpadają w ucho i budzą w odbiorcach silne i jednoznaczne skojarzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są również materiały promocyjne tworzone z udziałem pracowników danych podmiotów. Tego rodzaju filmy budują pozycję przedsiębiorstwa, które postrzegane jest jako wiarygodne oraz przyjazne podwładnym.

To z kolei wpływa na wzrost zaufania kupujących oraz ich decyzje zakupowe.

Linie narracyjne

  • CLARITY – JASNOŚĆ/KLAROWNOŚC PRZEKAZU
  • CONSISTENCY – SPÓJNOŚĆ I KONSEKWENCJA
  • CONSTANCY – STAŁOŚĆ CIĄGŁOŚĆ
  • CONFORM – DOSTOSOWANIA SIĘ DO ZMIAN
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Marketing narracyjny przykłady (ang storytelling)?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!