Lead scoring –jak zautomatyzować kwalifikację leadów+[definicja, przykłady]

Lead scoring

Czym jest lead scoring i do czego służy?

Sygnały, które generują użytkownicy odwiedzający daną stronę internetową, są niebywale cenne dla jej właściciela. Pozostawiają oni dane kontaktowe, które świadczą o tym, że w pewien sposób zainteresowani są prezentowanymi towarami bądź też usługami.

Lead scoring pozwala na określenie, jak mocne i wartościowe są to sygnały.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Lead scoring – co to jest?

Warto wiedzieć o tym, że każda aktywność użytkownika na danej stronie internetowej nosi miano prospekta przekształconego w leada.

Lead scoring jest systemem, który ma za zadanie ocenianie wartości aktywności użytkowników na danej stronie internetowej.

Do każdej z nich przyporządkowuje określoną liczbę punktów, co pozwala sprawdzić poziom zaangażowania klienta, a także jego przynależność do grupy docelowej. Uzyskane wyniki są miarodajne i pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy potencjalni klienci zainteresowani są oferowanymi produktami.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Dlaczego warto stosować lead scoring?

Wielu właścicieli firm zastanawia się, czy warto wdrożyć w swojej firmie system lead scoring. Otóż, warto pamiętać o tym, że wiąże się on z ogromną oszczędnością energii i czasu. System ten niezaprzeczalnie stanowi doskonałe wsparcie różnego rodzaju procesów sprzedażowych i marketingowych. Pozwala dotrzeć do użytkowników, którzy naprawdę są zainteresowani działalnością danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu handlowcy nie muszą tracić swojego cennego czasu na osoby, które prawdopodobnie nigdy nie skorzystają z oferty firmy.

Lead scoring pozwala dotrzeć bezpośrednio do tych klientów, którzy znajdują się na szczycie rankingu, jeśli chodzi o zaangażowanie użytkowników. Punktacja, która określa stopień zaangażowania potencjalnych klientów wskazuje również, na którym etapie ścieżki zakupowej znajdują się oni w danym momencie.

Dzięki temu można dopasować dla nich precyzyjny komunikat, który zachęci ich do podejmowania dalszych kroków.

Lead scoring a zwiększenie sprzedaży

Warto podkreślić o tym, że lead scoring jest efektywny i bezpośrednio przekłada się na zwiększenie sprzedaży wyłącznie w momencie, kiedy jest dopracowany i zoptymalizowany pod potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa.

Warto zainteresować się, w oparciu o które czynniki system przyznaje użytkownikom punkty.

Ocena rozpoczyna się w momencie, kiedy użytkownik wejdzie w określony link lub pojawi się na stronie. Ocena jego zaangażowania znacząco się zwiększa, kiedy odwiedzi on sekcję prezentującą ofertę przedsiębiorstwa. Oznacza to, że wykazuje spore zainteresowanie oferowanymi produktami.

Na ocenę klienta wpływ także będzie miała częstotliwość odwiedzin, ewentualny powrót do strony, a także długość przebywania na niej. Warto wziąć również pod uwagę procent tekstu, jaki przeczytał klient.

Wszystkie powyżej wymienione dane składają się na końcową ocenę użytkowników, na podstawie której można planować dalsze działania marketingowe.

Będą one miały na celu poprawę współczynnika konwersji, a także zwiększenie sprzedaży w przedsiębiorstwie. Lead scoring pozwala również na uniknięcie najczęściej popełnianych błędów, takich jak nawiązanie zbyt wczesnego kontaktu, który w wielu przypadkach działa na klienta odstraszająco i negatywnie przekłada się na konwersję.

Jakie dane wykorzystuje lead scoring?

Wiele firm zastanawia się, jakie kryteria należy uwzględniać podczas scoringu. Prawda jest taka, że każde przedsiębiorstwo samodzielnie musi ustalić, jakie zachowania będzie uwzględniał lead scoring, a także za co będzie przyznawał punkty, a także je odejmował.

W procesie lead scoring z pewnością warto wykorzystać informacje o transakcjach – będą pokazywały, czy osoba odwiedzająca stronę po raz pierwszy spotyka się z ofertą danej firmy, czy w przyszłości była już może jej klientem. Lead scoring bez wątpienia powinien także brać pod uwagę aktywność danego użytkownika, czyli różnego rodzaju notatki, e-maile, spotkania i rozmowy telefoniczne, które zostały zarejestrowane.

Na punktację konkretnego kontaktu wpływa także jego zachowanie na stronie. Warto wziąć pod uwagę to, które podstrony witryny odwiedził, a z których zrezygnował, czy kliknął obecne na stronie przyciski call-to-action, a także czy nawiązał interakcje z pojawiającymi się na stronie reklamami.

Jak widać, istnieje wiele aktywności i zachowań, które warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu lead scoring. Firmy, które mają z tym spory problem, mogą skorzystać z dostarczanych przez rynek gotowych rozwiązań, które będą dopasowane dokładnie do ich potrzeb i oczekiwań.

Podsumowując, lead scoring to proces, który dopasowuje się do konkretnej firmy i zmienia w zależności od jej oczekiwań.

Marketing automatyczny pozwala na ogromną oszczędność czasu i zasobów ludzkich, jednak w jego przypadku bardzo ważne jest ustalenie spójnego schematu punktacji, a także dokładne określenie jej zasad.

Ocena potencjalnych klientów pod kątem zainteresowania ofertą firmy oraz gotowości do zakupu pozwala na podjęcie dokładnie takich działań, które bezpośrednio mogą przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i dotarcie do potencjalnych klientów ze spersonalizowaną ofertą.

Lead scoring – co to jest i dlaczego warto go zastosować?

Lead scoring to metoda oceny potencjalnego klienta na podstawie jego danych demograficznych i zachowań związanych z nabywaniem produktów lub usług. Celem lead scoringu jest określenie, które osoby są najbardziej zainteresowane produktem lub usługą i które są najbardziej gotowe do podjęcia działania, takiej jak wypełnienie formularza kontaktowego, dokonanie zakupu lub skorzystanie z oferty.

Warto zastosować lead scoring, ponieważ pozwala to na bardziej efektywne i skuteczne zarządzanie procesem sprzedaży, zwiększa zyski i pozwala na lepsze zrozumienie potencjalnych klientów. Lead scoring jest również przydatny w budowaniu relacji z klientami poprzez personalizację komunikacji i oferowanie im produktów lub usług, które są dla nich najbardziej atrakcyjne.

Lead scoring pozwala na bardziej efektywne i skuteczne zarządzanie procesem sprzedaży poprzez skupienie się na najlepszych potencjalnych klientach. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i zasoby, które w przeciwnym razie zostałyby zmarnowane na kontakt z osobami, które nie są zainteresowane lub nie są gotowe do podjęcia działania.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Lead scoring –jak zautomatyzować kwalifikację leadów?

Napisz w komentarzu.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!