Kto wymyślił reklamy

Kampania marketingowa
Kampania marketingowa jak ją zrobić (planowanie reklamy)
29 marca, 2022
Multichannel marketing
Multichannel marketing – innowacja XXI wieku (omnichannel co to jest)
30 marca, 2022
kto wymyślił reklamy
kto wymyślił reklamy

Kto wymyślił reklamy -Historia reklamy w telegraficznym skrócie

Choć wydaje się, że reklama jest wynalazkiem nowoczesności, to rzeczywistość jest zgoła odmienna i zaskakująca. Historia reklamy sięga bowiem starożytności, kiedy to przyjmowała ona postać głośno wykrzykiwanych słów. Wraz z upływem lat i rozwojem technologii przybierała ona oczywiście odmienne formy lecz jej idea w gruncie rzeczy pozostała niezmienna. Polega ona na zachwalaniu określonych dóbr czy usług.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Jak zmieniała się reklama na przestrzeni lat?

Jak wspomniano powyżej, historia reklamy sięga starożytności. Już bowiem w tamtych czasach zaobserwowano, że publiczne i głośnie zachwalanie określonych dóbr lub usług przyczynia się do znacznego wzrostu zainteresowania potencjalnych kupujących oraz korzyści finansowej sprzedawcy.

Co ciekawe, taka prosta forma reklamy obserwowana jest również dziś. Wraz z upływem lat reklama rozwijała się i w szybkim czasie zaczęła obejmować nie tylko same wykrzykiwane słowa, ale również obraz.

Wkrótce bowiem okazało się, że szyldy czy płaskorzeźby równie skutecznie zachęcają kupujących do skorzystania z oferty obejmującej określone dobra czy usługi.

David MacKenzie Ogilvy, CBE (ur. 23 czerwca 1911, zm. 21 lipca 1999) – Copywriter i jeden z najbardziej znanych twórców reklamy. Często nazywany „Ojcem reklamy”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/David_Ogilvy_(przedsi%C4%99biorca)
kto wymyślił reklamy
kto wymyślił reklamy

Jak wpłynęło wynalezienie druku na reklamę?

Wraz w wynalezieniem druku przez Gutenberga reklama przybrała nowy wymiar i zdecydowanie zyskała na sile przekazu.

Stała się ona potężnym narzędziem, które zaczęło przybierać formę masową. Codzienna prasa spopularyzowała reklamę, która zyskała zasięg ogólnokrajowy. Pierwsza reklama została wydrukowana we Francji w 1612 roku, a w ślad za tym wydarzeniem zaczęły się w prasie pojawiać specjalne rubryki z ogłoszeniami oraz odpowiednie regulacje prawne dotyczące promocji produktów.

Kim był agent reklamowy?

W odpowiedzi na oczekiwania rynku w Stanach Zjednoczonych powstało stanowisko agenta reklamowego. Rolą takiej osoby było zbieranie ogłoszeń reklamodawców oraz umieszczanie ich w codziennej prasie.

Jak reklama wyszła na ulice?

Reklama uliczna, czyli tak zwana outdoorowa powstała pod koniec XVII wieku i obejmowała plakatowanie wybranych powierzchni wsi i miast.

Z tego typu formy reklamy korzystały przede wszystkim obwoźne cyrki i teatry. Wraz z upływem czasu ilość plakatów była tak duża, że włodarze wielkich miast dążyli ich ograniczenia poprzez wprowadzanie określonych zakazów.

Wielkoformatowe formy reklamy, takie jak na przykład Cityboard powstały w Stanach Zjednoczonych. Początkowo zawierały one jedynie sam tekst, który wraz z upływem czasu został uzupełniony o obraz. W Polsce tego typu forma reklamy rozgościła się na dobre dopiero po transformacji ustrojowej.

Kiedy pojawiały się pierwsze slogany reklamowe?

Wraz z upływem czasu twórcy reklam doszli do wniosku, że chwytliwe hasła i slogany potęgują moc i skuteczność reklamy. Były one zatem z powodzeniem stosowane w celu popularyzacji produktów, w tym zwłaszcza wyrobów medycznych oraz służących zachowaniu higieny.

Jak reklama trafiła do radia?

Wraz z wykorzystaniem fal radiowych do przesyłania informacji, doszło również do dalszego upowszechniania reklamy. Słowo mówione zaczęto wówczas ponownie wykorzystywać do zachwalania określonych dóbr. Nie było to jednak słowo wykrzykiwane niczym na ulicznych straganach lecz starannie przygotowane treści, które były wypowiadane z określoną dykcją, starannością i intonacją.

Wkrótce potem wprowadzono tak zwany sponsoring audycji oraz reklamy radiowe, które były nieco odmienne od znanych obecnie. Dominował w nich śpiew oraz wygłaszane były w czasie rzeczywistym.

Jak uregulowano zapisy dotyczące reklamy?

W Polsce pierwszy akt regulujący kwestie związane z reklamą uchwalono w 1926 roku. W 1928 roku powstał Polski Związek Reklamy, a rok później – Polski Związek Wydawców Dzienników i Czasopism.

Jak reklama przedarła się do telewizji światowej?

W 1936 roku zaczęła nadawać pochodząca z Wielkiej Brytanii stacja BBC, a w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych wyemitowano pierwszą reklamę telewizyjną. Miała ona postać tarczy zegara z logotypem sponsora relacji telewizyjnej. Wedle sprzecznych źródeł poprzedzała ona mecz baseballowy lub serwis informacyjny.

Kiedy po raz pierwszy została wyemitowana reklama w polskiej telewizji?

Pierwsza reklama telewizyjna została wyemitowana w 1956 roku. Przez kolejne lata nie doszło jednak do rozkwitu tego segmentu rynku z uwagi na nieprzychylność władz komunistycznych.

Dopiero po przemianach systemowych doszło do nagłej zmiany tej sytuacji. Reklamy stały się coraz bardziej powszechne, a w jej ramach zaczęli pojawiać się znani dziennikarze oraz aktorzy. Co ciekawe, wraz z rozwojem reklamy rozpoczęto badania nad jej skutecznością.

Jednym z elementów reklamy miał być wówczas tak zwany przekaz podprogowy, który z jednej strony był trudny do uchwycenia, a z drugiej miał w znacznym stopniu wpływać na preferencje kupujących. Istnienie tego zjawiska nie zostało jednak poparte wiarygodnymi badaniami naukowymi.

Wraz z kolejnymi latami reklama przyjmowała coraz bardziej zaawansowane formy, w tym między innymi wysokobudżetowe filmy. Zaczęto również stosować tak zwane działania natywne, które stanowią formę reklamy nieinwazyjnej.

Są one integralnym elementem treści medialnych i mogą przyjmować formy pisane czy graficzne.

Wraz z rozwojem internetu doszło do rozkwitu reklamy, a slogany reklamowe, szyldy czy melodie pochodzące z reklam znanych marek stały się elementem współczesnej codzienności.

Co sądzisz o wpisie pt. Kto wymyślił reklamy? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)