Kampania marketingowa jak ją zrobić (planowanie reklamy)

Google UTM
Tagi Google UTM – kompendium wiedzy
29 marca, 2022
kto wymyślił reklamy
Kto wymyślił reklamy
29 marca, 2022
Kampania marketingowa
Kampania marketingowa

Kampania marketingowa jak ją zrobić (planowanie)

Więc…

Czy kampania marketingowa to to samo co kampania reklamowa?

Czy wiesz jak stworzyć skuteczną kampanię marketingową?

Dzisiaj Cię tego nauczę.

Reklama w każdej dziedzinie i branży odgrywa kluczową rolę. Bez skutecznej kampanii marketingowej ciężko jest osiągnąć sukces i dotrzeć do dużego grona klientów. Jak zatem stworzyć taką reklamę? Czy promowanie jest drogie?

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Kampania marketingowa – co to takiego jest?

Kampania reklamowa polega na zorganizowaniu odpowiednich działań, których celem jest dotarcie do określonej grupy docelowej w odpowiednim czasie i przy wykorzystaniu różnych środków przekazu.

Głównym celem każdej kampanii marketingowej jest wpłynięcie na określone zachowania konsumentów. Przede wszystkim chodzi o to, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Aby tego dokonać, należy przeanalizować jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do odbiorców. Może to być kanał internetowy, telewizja, radio czy rozdawanie wizytówek i ulotek.

Najczęściej kampanię marketingową przeprowadzają agencje reklamowe, które planują i wdrażają cały proces, który bardzo często jest dość czasochłonny. Jednak po określonym czasie właściciel firmy może liczyć na znaczny wzrost przychodów i wielu nowych klientów.

Skuteczna kampania reklamowa – na czym polega?

Przygotowanie kampanii marketingowej nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim na początku należy określić cel prowadzonych działań.

W procesie przygotowań kampanii ustalana jest liczba klientów docelowych, ich zakres terytorialny i wiekowy. Odbiorców można podzielić także według płci lub zainteresowań. Aby dotrzeć do określonych klientów, należy wykorzystać różne media.

Najważniejszym źródłem jest Internet, z którego dziennie korzystają miliony Polaków.

Przed przystąpieniem do promowania firmy, należy oszacować środki finansowe, które są niezbędne do przeprowadzenia działań marketingowych. Nie warto oszczędzać. Poza tym kampania marketingowa to nie jest koszt, a inwestycja, która zwraca się z nawiązką.

Kampania marketingowa
Kampania marketingowa

Marketing internetowy

Reklama nie istnieje bez Internetu. Każda firma, która chce przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową, musi skorzystać także z reklamy online. Przede wszystkim należy rozpocząć promowanie swojej marki w wyszukiwarce Google.

Reklama Google jest niezwykle skuteczna i dociera do wielu osób. Należy także pozycjonować stronę internetową.

Każda firma sprzedająca towary lub świadcząca usługi powinna posiadać profesjonalną stronę internetową, która musi znajdować się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Dzięki temu można pozyskać znacznie więcej klientów niż konkurencja. Nie bez znaczenia jest też reklama w mediach społecznościowych.

Codziennie tysiące Polaków korzysta z Facebooka, Instagrama czy Tik Toka. Przeprowadzenie skutecznej kampanii marketingowej na tych portalach znacząco zwiększa liczbę odbiorców, do których dana firma może dotrzeć.

W ostatnim czasie również popularny stał się influencer marketing. Co to takiego jest? Jest to reklamowanie produktów czy usług przez znanych youtuberów, influencerów i blogerów. Znane osoby z Internetu mają wielu fanów, których można pozyskać, wchodząc z nimi we współpracę.

Oczywiście kampania marketingowa wcale nie musi zawierać wszystkich tych elementów. Ważne jest natomiast, aby firma była widoczna w Internecie, gdyż jest to najpopularniejsze źródło pozyskiwania klientów.

Reklama w mediach

Marketingu internetowego nie wolno pominąć. Dobrą strategią marketingową jest także reklama w mediach lokalnych lub ogólnopolskich.

Radio, prasa i telewizja to narzędzia, których można użyć do promocji. Umieszczenie ogłoszenia w lokalnej prasie przyciągnie klientów z okolic.

Ogólnopolska reklama telewizyjna najczęściej wykorzystywana jest przez duże firmy o zasięgu krajowym, choć można czasami także spotkać lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność na całą Polskę. Dodatkowo bardzo dobre efekty przynosi rozdawanie wizytówek oraz ulotek.

Gadżety reklamowe z logo firmy

Skuteczna kampania marketingowa ma na celu nie tylko rozreklamowanie marki i zdobycie nowych klientów. Bardzo ważne jest także utrzymanie dobrych relacji z obecnymi klientami. Do tego celu można użyć gadżetów reklamowych z logo firmy.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju drobne przedmioty codziennego użytku, które mogą zostać spersonalizowane. Szczególnie dużą popularnością cieszą się długopisy, notesy, kalendarze, kubki, koszulki czy inne części garderoby.

Dodanie do zamówienia gratisu sprawia, że klient czuje się doceniony. Spersonalizowane gadżety są doskonałą zachętą do powrotu i skorzystania ponownie z usług danej firmy. Nie jest to droga forma reklamy, gdyż zamawiając większą ilość tego typu rzeczy, można wynegocjować atrakcyjną cenę.

Jak znaleźć dobrą firmę marketingową?

Każda kampania reklamowa powinna zostać przeprowadzona profesjonalnie, dlatego najlepiej do tego celu wynająć agencję reklamową. Jak zatem wybrać taką firmę? Przede wszystkim na początku należy przejrzeć stronę internetową agencji. Każda firma marketingowa posiada na stronie portfolio, z którym powinno się zapoznać.

Dzięki temu będzie można zobaczyć klientów, z którymi dana agencja współpracowała oraz efekty jej pracy. W przypadku gdy na liście znajdują się znane i cenione firmy, a dodatkowo agencja pokazuje również referencje od klientów, to wówczas można mieć pewność, że kampania marketingowa zostanie przeprowadzona na najwyższym poziomie.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, w czym specjalizuje się dana agencja. Oczywiście najlepszym wyborem jest firma reklamowa, która oferuje kompleksowe usługi skupione na promocji w Internecie oraz w świecie rzeczywistym.

Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest także forma zapłaty za kampanię. Coraz więcej agencji oferuje zapłatę za kampanię wówczas, gdy zostaną osiągnięte wyniki. Jeśli promocja nie będzie skuteczna, to klient nie poniesie żadnych kosztów. Należy pamiętać także o tym, że agencja reklamowa tworzy kampanię marketingową i wszytko załatwia za klienta.

Nie oznacza to jednak, że klient w tym czasie całkowicie może być wyłączony z działań marketingowych. Wręcz przeciwnie. Podczas współpracy cały czas powinien być kontakt między agencją a klientem, aby można było na bieżąco monitorować postępy i ewentualnie wprowadzać zmiany.

Tylko dzięki takim działaniom promocja może przynieść oczekiwane rezultaty.

Trzeba pamiętać, że rynek cały czas się zmienia i nawet w ciągu miesiąca może pojawić się spora konkurencja, którą w trakcie kampanii należy uwzględnić.

Kto powinien skorzystać z oferty firm marketingowych?

Wiadome jest, że bez reklamy ciężko jest osiągnąć sukces zawodowy. Przygotowanie kampanii wymaga wiedzy i narzędzi, dzięki którym będzie można przeprowadzić skuteczną promocję. Każdy właściciel firmy powinien skorzystać z oferty agencji reklamowej.

Nie trzeba prowadzić dużej działalności. Nawet niewielkie lokalne jednoosobowe firmy powinny się reklamować. W każdej branży istnieje duża konkurencja. Tak naprawdę nie ma wolnych luk na rynku. Każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi dobrze się zareklamować.

Trzeba przemyśleć, co wyróżnia daną markę. Ważne jest także dotarcie do dużej ilości osób, które byłyby zainteresowane danym produktem czy usługą.

Profesjonalne agencje reklamowe wiedzą, jak to się robi. Mają one doświadczenie w promowaniu firm lokalnych i ogólnokrajowych. Wiedzą, jak stworzyć kampanię reklamową i jakich źródeł użyć, aby przyniosła ona efekty. Dlatego każdy, kto chce poszerzyć swój rynek wpływów i powiększyć dochody, powinien nawiązać współpracę z dobrą firmą marketingową.

Ile kosztuje skuteczna kampania marketingowa?

Bardzo wiele osób obawia się wysokich kosztów, jakie trzeba ponieść na reklamę. Oczywiście przeprowadzenie kampanii marketingowej nie jest tanie.

Jednak należy uwzględnić te działania jako inwestycję, która przyniesie duże zyski. Nie wolno postrzegać promocji firmy w ujęciu kosztowym, gdyż bez reklamy nie będzie przychodów.

Koszty promocji zależą od kilku czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa to, czy firma chce reklamować się na rynku lokalnym czy krajowym. Ważna jest także konkurencja. Niestety im więcej firm o podobnym profilu działalności, tym kampania będzie droższa. Wysokość kosztów zależna jest także od tego, na jakim etapie działalności jest klient. Drożej trzeba będzie zapłacić w przypadku, gdy firma nie posiada strony internetowej i jest zupełnie nowa na rynku.

Oczywiście na ogólną kwotę wpływa także forma reklamy. Można promować się jedynie w Internecie poprzez pozycjonowanie strony.

Dodatkowo, aby wzmocnić pozycję, można dołożyć do tych działań także reklamę w mediach społecznościowych i w prasie, a to generuje wyższe koszty.

Określenie dokładnych kwot jest niemożliwe. Reklama może kosztować kilkaset złotych miesięcznie, a niektóre firmy mogą wydać na nią nawet kilkadziesiąt tysięcy w ciągu 30 dni. Jedno jest pewne. Im wyższe wydatki na reklamę, tym wyższe zyski osiągnie właściciel firmy.

Czy można zareklamować się samodzielnie bez ponoszenia dużych kosztów?

Wielu właścicieli firm nie chce ponosić dużych kosztów na reklamę. Oczywiście można spróbować samodzielnie rozpocząć kampanię marketingową. W Internecie dostępnych jest bardzo dużo poradników i filmów instruktażowych, które krok po kroku pokazują od czego zacząć.

Niestety wymaga to bardzo dużo pracy i niejednokrotnie fachowej wiedzy.

Jest to znacznie tańsze działanie, niż wynajęcie agencji reklamowej, jednak warto się zastanowić, czy opłacalne. Czas poświęcony na promocję można by było przeznaczyć na rozwój firmy.

Zaoszczędzone kilkaset złotych na reklamie może być nieadekwatne do tego, co można byłoby zarobić w tym okresie. We własnym zakresie można stworzyć samodzielnie własne wizytówki i ulotki. Większość drukarni oferuje możliwość wykonania projektu graficznego gratis przy zamówieniu.

Dobrą formą reklamy jest również wizytówka Google, którą można stworzyć samodzielnie. Wizytówka jest darmowa.

Dodatkowo na stronie, na której tworzy się wizytówkę jest wszystko dokładnie opisane, co należy zrobić, aby firma była widoczna w wyszukiwarce. Na pewno przygotowanie skutecznej kampanii reklamowej nie uda się, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, a to wymaga adekwatnej wiedzy, którą nie każdy posiada.

Co sądzisz o wpisie pt. Kampania marketingowa jak ją zrobić (planowanie reklamy)? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)