Iot internet rzeczy – co to jest i jak działa? (przykłady, definicja)

FAQ Frequently Asked Questions
Iot internet rzeczy

Internet Rzeczy – inteligentne produkty i urządzenia

Internet rzeczy (ioT) to przodujący temat cyfrowej transformacji. Nie tylko w przemyśle, ale także w sferze prywatnej coraz częściej odnajduje swoją drogę i zmienia naszą codzienność.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Czym jest internet rzeczy, a przede wszystkim jak działa?

W internecie rzeczy obiektom nadaje się unikalną tożsamość i mogą komunikować się ze sobą lub otrzymywać polecenia. Dzięki ioT aplikacje można zautomatyzować, a zadania można wykonywać bez interwencji z zewnątrz.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Definicja — czym jest loT internet rzeczy?

Nie istnieje uniwersalna definicja internetu rzeczy. W zależności od obszaru zastosowania i stosowanych technologii definicje internetu rzeczy mogą się różnić. Termin IoT internet rzeczy jest używany do łączenia w sieć przedmiotów codziennego użytku lub maszyn w środowisku przemysłowym za pośrednictwem internetu.

Urządzenia otrzymują unikalną tożsamość w sieci i są wyposażone w inteligencję elektroniczną. Dzięki temu mogą komunikować się przez internet i wykonywać zadania w pełni automatycznie.

Oprócz możliwości komunikacji między urządzeniami wiele obiektów sieciowych zapewnia interfejs przez internet, dzięki któremu urządzenia mogą być obsługiwane i sterowane przez użytkownika z dowolnego miejsca.

Jakie urządzenia działają w ramach IoT?

Urządzenia działające w ramach Internetu Rzeczy (IoT) mogą przyjmować różne formy i kształty, od małych i prostej konstrukcji do zaawansowanych systemów. Oto kilka przykładów urządzeń działających w ramach IoT:

  1. Inteligentne urządzenia domowe, takie jak inteligentne zamki, termostaty, oświetlenie i systemy alarmowe.
  2. Inteligentne miasta i budynki, takie jak systemy monitorowania parkingu, systemy zarządzania oświetleniem, systemy monitorowania jakości powietrza, itp.
  3. Urządzenia medyczne, takie jak pompy insulinowe, elektrokardiografy, systemy monitorowania zdrowia i fitness, itp.
  4. Urządzenia rolnicze, takie jak systemy nawadniania, czujniki wilgotności gleby, systemy monitorowania upraw, itp.
  5. Urządzenia przemysłowe, takie jak roboty przemysłowe, systemy monitorowania produkcji, czujniki jakości produktów, itp.
  6. Urządzenia mobilne, takie jak smartfony, zegarki, tablety i laptopy, które są wykorzystywane do monitorowania i kontrolowania innych urządzeń IoT.

W ramach Internetu Rzeczy urządzenia mogą działać w sieciach bezprzewodowych, korzystając z protokołów takich jak Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee, Z-Wave czy LTE-M. IoT ma ogromny potencjał i wiele zastosowań w różnych branżach, a nowe urządzenia i technologie są stale rozwijane.

Internet rzeczy — zastosowania

W sferze prywatnej to głównie przedmioty codziennego użytku są ze sobą połączone w sieć. Zapewnia to wygodniejsze i bardziej inteligentne ich użytkowanie. Istnieje wiele zastosowań Internetu Rzeczy.

W sektorze prywatnym technologia wykorzystywana jest m.in. do automatyki budynków i inteligentnego domu. Typowe przykłady zastosowań to sterowanie oświetleniem, systemy alarmowe i zdalny monitoring, automatyczne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją czy inteligentne liczniki energii elektrycznej.

W sektorze przemysłowym chodzi głównie o łączenie maszyn i systemów w taki sposób, aby można było zautomatyzować procesy przemysłowe. Dzięki temu procesy produkcyjne są znacznie wydajniejsze i tańsze.

Internet rzeczy jest podstawowym elementem tzw. przemysłu 4.0. Dzięki IoT i przemysłowi 4.0 samoorganizacja procesów przemysłowych jest możliwa dzięki bezpośredniej komunikacji maszyn, systemów, towarów i ludzi. Nie tylko poszczególne etapy produkcji, ale całe łańcuchy wartości mogą zostać zautomatyzowane i znacznie bardziej wydajne.

Internet rzeczy ma zastosowanie w zarządzaniu towarami, przemyśle motoryzacyjnym i opiece zdrowotnej.

Inteligentne systemy monitorują trasy transportowe, zapewniają terminową dostawę, umożliwiają bezpośrednią komunikację pojazdów z warsztatami czy monitorowanie procesów medycznych.

Internet rzeczy — podstawy techniczne

Techniczną podstawą internetu rzeczy jest internet i technologia mikroprocesorowa. Dzięki coraz tańszym, mniejszym i mocniejszym mikroprocesorom, obiekty mogą być wyposażone w inteligencję elektroniczną przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

Użytkownicy otrzymują również przewodowy lub bezprzewodowy interfejs do połączenia z internetem oraz unikalny adres internetowy.

Używają tego do wysyłania lub odbierania swoich danych i poleceń. Jako technologie komunikacji bezprzewodowej wykorzystywane są standardy WLAN, Bluetooth lub mobilne standardy radiowe, takie jak UMTS i LTE.

Ważną rolę w jednoznacznej identyfikacji towarów oraz ich śledzeniu w procesach logistycznych odgrywa technologia RFID. Systemy RFID składają się z transponderów i podłączonych do sieci urządzeń odczytujących.

Transponder jest znacznikiem radiowym, który jest dołączony do obiektu. Jest to rozpoznawane bezprzewodowo i odczytywane przez czytnik sieciowy. W celu dalszego przetwarzania czytnik wysyła zarejestrowane dane przez sieć do innych partnerów komunikacyjnych w celu dalszego przetwarzania.

Jakie zagrożenia stwarza internet rzeczy?

Ponieważ urządzenia IoT są połączone w sieć za pośrednictwem publicznego internetu, istnieje fundamentalne ryzyko, że cyberprzestępcy uzyskają dostęp do przesyłanych danych lub samych systemów.

Możliwe zagrożenia obejmują nieautoryzowane odczytywanie lub manipulowanie informacjami, infiltrację złośliwego oprogramowania, sabotaż i niszczenie całych systemów.

Niezabezpieczone konfiguracje ze standardowymi hasłami i brakującymi lub niewystarczającymi środkami ochronnymi często ułatwiają atakującym przejęcie urządzeń IoT i zintegrowanie ich na przykład z botnetami. Botnety następnie wykorzystują je do nielegalnych działań, takich jak ataki DDoS, kampanie spamowe oraz upychanie danych uwierzytelniających.

Jakie aspekty bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę w przypadku rozwiązań IoT?

Za pośrednictwem internetu rzeczy miliardy urządzeń wymieniają ogromne ilości danych. Te informacje, odpowiednie aplikacje i procesy, a także same systemy IoT muszą być chronione przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją. Wymaga to np. skutecznego zarządzania tożsamością i dostępem.

Ponadto wszystkie dane przesyłane przez publiczny internet powinny być szyfrowane, a wszystkie odpowiednie systemy muszą być skutecznie wzmocnione i chronione za pomocą środków ochronnych, takich jak zapory firewall.

Ważne jest również ciągłe zarządzanie oprogramowaniem i poprawkami przez cały okres eksploatacji systemu, aby wyeliminować potencjalne luki w zabezpieczeniach.

Internet rzeczy przykłady

Internet Rzeczy (IoT) to system, w którym urządzenia są połączone z siecią, dzięki czemu mogą ze sobą komunikować i wymieniać informacje. Oto kilka przykładów zastosowań Internetu Rzeczy:

  1. Inteligentne domy: Systemy automatyzacji domowej pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami domowymi, takimi jak oświetlenie, zamki, klimatyzacja, kuchenki czy lodówki.
  2. Przemysł: IoT jest wykorzystywane w celu zoptymalizowania procesów produkcyjnych i zarządzania magazynami. Przykłady to systemy monitorowania i kontroli produkcji, inteligentne roboty i drony.
  3. Zdrowie: IoT jest wykorzystywane do monitorowania i kontrolowania zdrowia, takie jak systemy pomiarowe, urządzenia do badań kardiologicznych, inteligentne opatrunki czy aplikacje do monitorowania stanu zdrowia.
  4. Miasta: IoT jest wykorzystywane do monitorowania i kontroli ruchu drogowego, systemów oświetlenia, transportu publicznego, monitorowania zanieczyszczenia powietrza, systemów bezpieczeństwa i wielu innych zastosowań.
  5. Rolnictwo: IoT jest wykorzystywane do monitorowania upraw, nawadniania i nawożenia, systemów monitorowania pogody, itp.
  6. Transport: IoT jest wykorzystywane w celu monitorowania i zarządzania ruchem drogowym, nawigacji, monitorowania stanu pojazdów, systemów autonomicznych, itp.
  7. Handel: IoT jest wykorzystywane w celu monitorowania i analizy ruchu klientów, w celu optymalizacji doświadczenia zakupowego oraz w celu zautomatyzowania procesów magazynowych i dystrybucji.

Te to tylko kilka przykładów zastosowań IoT, które znajdują się już na rynku. Potencjał tej technologii jest ogromny, a nowe urządzenia i rozwiązania są stale rozwijane, co pozwala na zastosowanie Internetu Rzeczy w coraz szerszym zakresie.

Co to jest Internet rzeczy IoT?

Internet Rzeczy (IoT) ti siećą połączonych ze sobą urządzeń, które mogą komunikować się miedzy sobą i udostępniają dane użytkownikom przez Internet. Urządzenia z modułami i oprogramowaniem IoT łączą się z Internetem i często posiadają czujniki, które pozwalają im na gromadzenie danych.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Iot internet rzeczy – co to jest i jak działa?

Napisz w komentarzu.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!