Headless CMS co to jest i jak wybrać go z głową?

DSA reklama dynamiczna w wyszukiwarce dynamic search ads
DSA – reklama dynamiczna w wyszukiwarce (dynamic search ads)
28 kwietnia, 2022
Pozycjonowanie stron Trójmiasto
Spadający ruch na stronie, dlaczego Twoja witryna spada w Google
28 kwietnia, 2022
Headless CMS
Headless CMS

Headless CMS – podstawowe informacje

Szeroko rozumiany rynek usług informatycznych i internetowych oferuje swoim klientom różnorodne rozwiązania, które powinny być zawsze maksymalnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań klientów.

Headless CMS to pojęcie, które związane ze wspominaną branżą informatyczną. Funkcjonuje już ono na rynku od pewnego czasu, jednak obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Czym zatem jest headless CMS?

Jak wspomniano powyżej, headles CMS to określenie, które bezpośrednio wiąże się z będącym w użyciu oprogramowaniem. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że tego rodzaju system został przez swoich twórców pozbawiony wszystkich zbędnych elementów, w tym choćby związaną z jego interfejsem i obejmuje jedynie obszar przeznaczony na efektywne przechowywanie danych.

Oprogramowanie to nie posiada zatem skomplikowanej i rozbudowanej szaty graficznej, a komunikacja w jego obrębie możliwa jest dzięki systemowi API.

Co wyróżnia tego rodzaju unikalny system?

Przedmiotowe oprogramowanie posiada pojemną bazę, za pomocą której możliwe jest efektywne przechowywanie pożądanych treści.

Administratorzy korzystający z tego systemu mają dostęp do wygodnego w użyciu i funkcjonalnego interfejsu, który umożliwia skuteczne zarządzanie danymi, podczas gdy programiści w celu budowania pożądanej aplikacji korzystają z API.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Jakie korzyści daje możliwość korzystania z tego rodzaju specyficznego systemu?

Oprogramowanie nie ma określonego i z góry narzuconego interfejsu graficznego. Dzięki temu obsługujący je programiści mogą w sposób dowolny i zależy od swoich potrzeb dobierać odpowiednie do swoich potrzeb elementy frontowe. Poza tym, tego rodzaju system może być stosowany równolegle na dużej liczbie urządzeń.

Oznacza to, że treści, które są wprowadzane przez administratorów w określonym miejscu trafiają do licznych punktów odbioru, w których są uwidaczniane za pomocą różnorodnych kanałów.

Tego rodzaju działanie jest możliwe dzięki unikalnej konstrukcji oprogramowania, którego celem powstania było jest przede wszystkim nastawienie na przechowywanie danych. Jakie zalety daje tego rodzaju rozwiązanie?

Otóż, warto wiedzieć o tym, że wykorzystanie systemu w ten sposób daje możliwość szybkiej i efektywnej modyfikacji treści umieszczanych w wielu obszarach, w tym choćby na danej witrynie czy w aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne.

cms

Umożliwia to wygodne i płynne zarządzanie treściami oraz pozwala ograniczać czas potrzebny na wprowadzenie koniecznych zmian.

Co ważne, poprzez wprowadzane modyfikacje można w niezwykle efektywny sposób zarządzać nie tylko samymi informacjami umieszczanymi na danej stronie, ale również można dodawać urządzenia objęte usługą.

Taka oszczędność czasu oraz nakładu pracy jest nie do przecenienia oraz chętnie wykorzystywana jest choćby w przypadku sklepów internetowych. W ten bowiem sposób z jednego miejsca można w wygodny i efektywny sposób zarządzać informacjami dotyczącymi danego produktu rozproszonych w kilku miejscach.

Jakie inne zalety posiada system pozbawiony narzuconego przez producenta interfejsu?

Tego rodzaju system chętnie wykorzystywany jest w przypadku sprzedaży online lub promocji innych treści w internecie, na przykład w formie blogów. Oprogramowanie jest cenione przez administratorów i programistów, ponieważ umożliwia szybką i efektywną modyfikację treści.

Co ważne, działanie tego rodzaju nie pociąga za sobą zmian w obrębie wyglądu danej witryny. Jest to godne polecenia rozwiązanie, które pozwala w znacznym stopniu usprawnić pracę związaną choćby z budową danej strony.

Posiadając pojemną bazę służącą przechowywaniu treści można bowiem przystąpić do uzupełniania danych na wczesnym etapie kreowania witryny. Wprowadzane na dalszym etapie prac zmiany nie wypływają bowiem na zaburzenie pierwotnie przyjętej koncepcji strony.

Ważne jest również to, że tego rodzaju funkcjonalne oprogramowanie służące zarządzaniu treścią daje pełną dowolność w zakresie wybieranych przez twórców elementów tworzących daną stronę.

Witryna może być w tym wypadku tworzona z wykorzystaniem dowolnych narzędzi wypływających na jej aspekt wizualny, który zależy od preferencji ich jej twórców oraz oczekiwań klientów.

Poza tym, mogą oni w swojej pracy wykorzystywać zarówno bardziej tradycyjne rozwiązania, jak również wpisujące się w najnowsze rozwiązania technologiczne i trendy.

Czy tego rodzaju system poprawia szybkość pracy?

Zdecydowanie tak. Stosując tego rodzaju oprogramowanie można bowiem wpłynąć nie tylko na samą szybkość jego działania, ale również przyczynić się do bezpiecznego zarządzania danymi.

Jakie systemy headless CMS dostępne są w ofercie?

W szerokiej ofercie dostępne są różnorodne systemy, które są zróżnicowane pod względem przeznaczenia oraz potrzeb określonych grup programistów. Wśród czterech najczęściej stosowanych systemów należy wymienić między innymi: Netlify, Strapi, Sanity oraz Ghost.

Czym cechują się tego rodzaju systemy headless CMS?

Tego rodzaju oprogramowanie polecane jest przede wszystkim dla programistów tworzących strony, które cechować muszą się możliwością łatwego i szybkiego przeskalowania.

Wykorzystanie tego rodzaju systemu wpływa na skrócenie czasu pracy oraz uproszczenie wykonanych działań. Programiści mogą również korzystać z innych dowolnie wybranych przez siebie systemów, które spełniają ich indywidualne wymagania oraz cechują się dużą funkcjonalnością.

W tym wypadku warto choćby wspomnieć o oprogramowaniu Sanity, które umożliwia szybkie ładowanie witryny, a jego stosowanie przekłada się na relatywnie niskie koszty konieczne do pokrycia w czasie utrzymania aplikacji. Warto podkreślić, że w dłuższej perspektywie czasu przynosi to wymierne korzyści.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie headless CMS

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Headless CMS co to jest i jak wybrać go z głową? Budowa aplikacji webowych ?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)