Grafika wektorowa – obrazy, które powstają z figur geometrycznych

skracanie linków
Skracanie linków – na czym polega ?
29 marca, 2022
Outsourcing
Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)
29 marca, 2022
Grafika wektorowa
Grafika wektorowa

Grafika wektorowa – obrazy, które powstają z figur geometrycznych

Najstarsze rysunki naskalne datuje się na okres 40 000 lat p.n.e. Choć do tego czasu zmieniło się bardzo wiele, w tym tworzenie treści wizualnych możliwe jest nie tylko w sposób odręczny, ale również z pomocą programów komputerowych, to wciąż wykorzystuje się do tego celu podstawowe figury geometryczne. Tak właśnie dzieje się w grafice wektorowej.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Grafika wektorowa – co to takiego?

Jest to jeden z dwóch najważniejszych rodzajów grafiki komputerowej, która zajmuje się tworzeniem i przetwarzaniem obrazów za pomocą programów komputerowych.

Grafika wektorowa nazywana jest również obiektową, ponieważ do tworzenia i zapisywania obrazów stosuje się figury geometryczne lub bryły – w zależności od tego, czy powstaje grafika dwuwymiarowa czy trójwymiarowa. Jedną z jej kluczowych cech jest to, że do kreowania obrazów wykorzystuje się wzory matematyczne. Dzięki temu ten rodzaj grafiki komputerowej ma bardzo wiele zalet.

Gdzie stosuje się grafikę wektorową?

Zastosowanie grafiki wektorowej jest bardzo różnorodne i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy z nią do czynienia na co dzień. Oczywiście z jej pomocą może powstać logo firmy, co efektywnie wykorzystało już bardzo wiele znanych na całym świecie marek.

Przy pomocy grafiki wektorowej tworzy się więc banery reklamowe, cliparty i inne elementy promocyjne, a także gry komputerowe, czcionki, logotypy oraz schematy i rysunki techniczne, które są wykorzystywane w pracy architektów, geodetów czy innych specjalistów.

Z grafiką wektorową mamy do czynienia na co dzień i zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jej efektem są między innymi znaki drogowe, herby miast, a nawet wzory i nadruki na tkaninach czy innych materiałach.

Trudno wyobrazić sobie istnienie wielu dziedzin bez tego rodzaju grafiki komputerowej, tym bardziej że ma ona bardzo wiele istotnych zalet i jest bardzo użyteczna.

Jakie są zalety stosowania grafiki wektorowej?

Jako że obraz powstaje przy użyciu figur geometrycznych, takich jak krzywe, linie, koła, kwadraty, trójkąty czy punkty, które są umiejscawiane w układzie współrzędnych za pomocą wzorów matematycznych, to tym samym jest to rodzaj grafiki, który można skalować, czyli pomniejszać czy powiększać bez obawy dla pogorszenia jej jakości. Każdy obiekt można także osobno modyfikować. Jest to szczególna zaleta, ponieważ nawet najmniejszy element stworzony przy użyciu tego rodzaju grafiki, np. nieduże logo, może być bez obaw powiększony do znacznie większych rozmiarów i nadal będzie on prezentował się w idealnie pod względem wizualnym, czyli bez widocznych pikseli, z ostrymi konturami oraz wyrazistymi barwami.

Grafika wektorowa
Grafika wektorowa i rastrowa

Grafika wektorowa to także inne ważne zalety. Zalicza się do nich między innymi możliwość konwertowania, czyli zmiany zapisanych danych w jednym formacie na inny. Ty sposobem obraz stworzony za pomocą grafiki wektorowej można zmienić na rastrowy, a w drugą stronę niestety nie daje to tak dobrych efektów, a czasami jest wręcz niemożliwe. Tym samym grafika wektorowa jest dużo bardziej użyteczna oraz funkcjonalna.

Istotna zaletą, jaka jest wymieniana również w przypadku grafiki wektorowej, to oszczędność miejsca na dysku. Jak wcześniej zostało wspomniane, figury geometryczne, które tworzą grafikę wektorową wpisuje się w układ współrzędnych za pomocą wzorów matematycznych – to oznacza, że takie pliki wektorowe maja znacznie mniejszy rozmiar – dzięki temu zajmują zdecydowanie mniej miejsca na dysku w naszym komputerze.

Formaty dla grafiki wektorowej

Grafika wektorowa występuje także w wielu formatach. Oczywiście ich wybór najczęściej uzależniony jest od miejsca i celu, w jakim zostanie dana grafika wykorzystana. Najbardziej znane i najpowszechniej wykorzystywane formaty to przede wszystkim EPS, SVG, PDF czy AI oraz CDR. Niemniej jest to na pewno również spora zaleta.

Jak powstaje grafika wektorowa?

Obrazy wektorowe powstają za pomocą bardzo różnych i popularnych programów, które dostępne są także w sieci. Można wśród nich wyróżnić przede wszystkim powszechnie znany i używany Word czy CorelDRAW. Oczywiście programów umożliwiających tworzenie grafiki wektorowej jest znacznie więcej, a nawet można powiedzieć, że odbywa się to w większości programów graficznych.

Aby zacząć tworzyć obrazy dwuwymiarowe czy trójwymiarowe za pomocą grafiki wektorowej, warto zacząć po prostu od tworzenia odwzorowań obrazów, a szczególnie tych najbardziej popularnych, np. znanych logo itp. Dzięki temu krok po kroku nauczymy się, jak wygląda kreowanie obrazów wektorowych, co z czasem przyczyni się do tworzenia własnych projektów.

Jak więc widać, grafika wektorowa może być tworzona w większości programów graficznych oraz w różnych formatach. Możliwe jest także jej konwertowanie oraz zmniejszanie i powiększanie bez obawy, że ucierpi na tym jakość obrazu, czym zdecydowanie przewyższa grafikę rastrową.

To z jej pomocą powstają popularne loga, cliparty, czy nawet znaki drogowe i jest ona powszechnie wykorzystywana w pracy bardzo wielu branż, np. wśród architektów, geodetów, w szkołach i biurach podróży.

Grafika wektorowa jak zrobić

Najczęściej wykorzystuje się programy do tworzenia grafiki wektorowej takie jak: Adobe Illustrator, CorelDRAW, Inkscape, Xara, 3D Studio Max, AutoCAD.

Co sądzisz o wpisie pt. Grafika wektorowa – obrazy, które powstają z figur geometrycznych? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)