E commerce manager (kto to, co robi, zarobki i 3 ciekawe strategie)

E commerce w Polsce
E commerce w Polsce (3 najważniejsze statystyki + RAPORT)
24 stycznia, 2022
Fulfillment dla ecommerce
Fulfillment dla ecommerce, czyli logistyka w Polsce (3 rzeczy które musisz wiedzieć)
24 stycznia, 2022
e commerce manager
e commerce manager

E-commerce manager kto to

Ecommerce manager to osoba odpowiedzialna za platformę sprzedażową, tj. kwestie takie jak jej ogólny projekt, jej funkcjonalność, content marketing (treści), bezpieczeństwo i optymalizację SEO. To nie wszystko, bo mamy jeszcze kwestie min. jak budowanie relacji z klientami, marketing online, a co najważniejsze konwersje.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

E-commerce manager praca

E-commerce kwitnie. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby stanowisk e-commerce manager. Menedżerowie ci są odpowiedzialni za skuteczną obecność „wirtualnego” sprzedawcy w sprzedaży online i podejmują kwestie od wyboru asortymentu po zarządzanie zwrotami.

Rola menedżera ds. handlu elektronicznego

Sklep internetowy to miejsce online (strona internetowa z modułem zakupowym), w którym klienci mogą kupować produkty lub usługi. Dawno minęły czasy, kiedy firmy detaliczne rozwijały się za pośrednictwem sklepów fizycznych. Dziś chodzi o jak najszybsze połączenie się z klientami.

Jak więc możemy to zrobić? Oczywiście online!

Większość marek jest dziś obecna w Internecie i sprzedaje swoje produkty online, uzupełniając lub czasami zastępując tradycyjny sklep. Ten nowy kanał sprzedaży zmienia również wymagania stawiane sprzedawcom. Teraz nie musisz tylko konsultować się z klientem, który wchodzi do sklepu, ale musisz przyciągnąć klientów na stronę internetową.

Wraz z rozwojem e-commerce w niespotykanym dotąd tempie na całym świecie pojawiła się nowa rola: menedżera e-commerce.

Obowiązki menedżera e-commerce: czym się zajmuje?

Menedżerowie e-commerce są odpowiedzialni za zarządzanie całą obecnością e-commerce dla firm detalicznych. Zarządzają asortymentem, wybierają produkty do sprzedaży i przejmują zarządzanie zwrotami.

e commerce manager

W swojej codziennej pracy zajmują się głównie planowaniem i dalszym rozwojem wyglądu sklepu oraz pełnią rolę łącznika pomiędzy różnymi działami specjalistycznymi. Należą do nich agencje zajmujące się projektowaniem stron internetowych, dział marketingu w firmie, agencje deweloperskie, IT, SEO, SEM i PR.

Ponadto menedżerom e-commerce powierza się administrowanie płatnościami i zwrotami oraz analizowanie statystyk sprzedaży w celu optymalizacji asortymentu i możliwości umieszczania ukierunkowanej reklamy.

Docelowo głównym celem e-commerce managera jest poprawa współczynników konwersji, czyli zakupów wynikających z ludzi odwiedzających sklep.

Zasadniczo menedżerowie e-commerce działają w branży, która ma produkt do sprzedania (rzadko usługi). Działają głównie w branży retail i B2C.

Najlepsze fizyczne produkty do sprzedaży online to:

 • Produkty elektroniczne i technologiczne
 • Produkty modowe – ubrania, buty i dodatki
 • Książki i muzyka

Jakie zadania ma E-Commerce Manager?

 • Definiuje cele firmy
 • Przegląda dane sprzedaży i stany magazynowe
 • Optymalizuje sprzedaż i wzrost współczynników konwersji
 • Analizuj dane wewnętrzne i analitykę internetową
 • Opracowuje strategie cenowe dla sklepu e-commerce
 • Zarządza zwrotami
 • Planuje akcje promocyjne, takie jak konkursy czy rozdania
 • Planuje kampanie reklamowe, w tym decydowanie o kanałach sprzedażowo-marketingowych
 • Opracowuje strategie SEO i SEM
 • Ocenia projekt strony internetowej i omawia plany ulepszeń
 • Inicjuje badania rynkowe
 • Udziela klientom porad marketingowych lub technicznych
 • Kieruje zatrudnianiem pracowników ds. reklamy, promocji i marketingu oraz
 • Nadzoruje ich codzienne działania

Jakich umiejętności potrzebuje E-Commerce Manager?


Umiejętności menedżera e-commerce są wysoce specjalistyczne.

Menadżerowie e-commerce mają doświadczenie w dziedzinie administracji biznesowej, są zorientowani na projekty i znają strategie zwiększania sprzedaży.

Posiadają również szeroką wiedzę na temat asortymentu i branży, w której działają. Umiejętności miękkie obejmują komunikację werbalną i pisemną, dodatkowo jest to umiejętność pracy zespołowej a szczególnie w kontaktach z działami i agencjami. I nie zapomnijmy o asertywności!

Również zdolność adaptacji jest bardzo ważna, ponieważ cyfrowy świat zmienia się codziennie. Modyfikacja algorytmu Google może całkowicie zmienić strategię w Twoim sklepie internetowym, a nowi konkurenci mogą łatwo wejść na rynek.

Co powinien wiedzieć menedżer e-commerce?

 • Musi posiadać wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem
 • Znajomość strategii zwiększania sprzedaży
 • Marketing afiliacyjny
 • Znajomość SEO
 • Reklama internetowa: reklamy Google, reklamy na Facebooku
 • Badania rynku i umiejętności analityczne
 • Ekspertyza branżowa i produktowa
 • Silne umiejętności komunikacyjne i umiejętność pracy w zespole
 • Opracowywanie i projektowanie internetowych, czy e-mailowych kampanii marketingowych

Specjalista ds e-commerce obowiązki

Specjalista od managera różni się tym że wykonuje bardziej techniczne zadania, menedżer natomiast idzie w kierunku zarządzania. Specjalista ds. e commerce to człowiek odpowiedzialny zarówno za projekt, realizację, optymalizowanie, czy nadzorowanie elementów strategii marketingowej firmy w której pracuje jak i konkurencji. Dodatkowo promuje produkty i usługi, poprzez korzystanie z dostępnych kanałów marketingowych.

Z kolei Administrator e-commerce to osoba odpowiedzialna za techniczną stronę sklepu taką jak bazy danych i web developing.

Co więc trzeba zrobić, aby zostać menedżerem e-commerce?

Jeśli chodzi o wykształcenie, menedżerowie e-commerce zwykle mają doświadczenie w zarządzaniu biznesem lub posiadają dyplom z marketingu, lub informatyki.

Wszystko to są powszechne sposoby dostania się do zawodu. Ponieważ jest to jednak całkiem nowa dziedzina, prawdopodobnie najlepszym sposobem na zostanie menedżerem e-commerce jest nauka w pracy i doświadczenie.

Google oferuje kilka kursów online, które mogą posłużyć jako podstawa do nauki marketingu cyfrowego i mogą pomóc Ci rozpocząć pracę jako specjalista ds. marketingu online. np. Jak ulepszyć i chronić swoją kampanię online

Wynagrodzenie, e-commerce manager zarobki

Wynagrodzenie początkowe menedżera e-commerce może wynosić około 5.000 PLN w zależności od branży detalicznej. Liczba ta może znacznie wzrosnąć dla menedżera z kilkuletnim doświadczeniem.

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl: „Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 7 950 PLN brutto. Co drugi ecommerce manager otrzymuje pensję od 5 960 PLN do 11 330 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych ecommerce managerów zarabia poniżej 5 960 PLN brutto.”

E-commerce manager kurs

W internecie jest sporo kursów odnośnie e-commerce (ogólnie) jak i szczególnie wchodząc w konkretne aspekty pracy.

Może je sprawdzić na naszej stronie z kursami.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)