Domena co to, definicja + lista hostingów (adres internetowy w sieci)

E marketing
E marketing, czyli marketing internetowy online (strategie e-marketing)
23 sierpnia, 2021
Darmowe grafiki
Darmowe grafiki i darmowe zdjęcia (Zdjęcia stockowe i użytek komercyjny, bezpłatny bank zdjęć)
23 sierpnia, 2021
domena co to

Jak wybrać domenę?

Domena to nic innego jak adres twojej strony i hostingu. Po uzupełnieniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka otworzy stronę, która jest związana z określoną nazwą. DNS, czyli system nazw domenowych obsługuje działanie domen.

Zobacz Ranking Hostingów

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

domena co to

Czym jest domena?

Jego zadaniem jest tłumaczenie nazw domen zrozumiałych dla użytkowników na adres IP dla urządzeń, które obsługują sieć. Domena składa się z protokołu, subdomeny, nazwy domeny oraz domeny najwyższego poziomu.

domena co to

Tak zwana root domain jest tworzona przez nazwę domeny oraz domenę drugiego poziomu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że domena może zawierać cyfry, litery oraz znak „-„. Nie są rozróżniane duże i małe litery, dlatego nie opłaca się ich stosować. Od jakiegoś czasu można nawet używać znaków diakrytycznych. Domeny można podzielić na globalne, krajowe, sponsorowane, terytorialne oraz funkcjonalne.

Na szczególną uwagę zasługują domeny globalne, które są wykorzystywane przez ludzi na całym świecie. Domeny funkcjonalne są przypisane do konkretnej branży oraz podmiotów. Popularnym hasłem wyszukiwanym w ostatnich dniach jest domena co to jest i czym się charakteryzuje. Warto od razu zaznaczyć, że domena nie jest tym samym co strona internetowa. Strona internetowa jest dokumentem, który udostępniamy w treści, natomiast domena jest tylko miejscem, gdzie dany dokument się znajduje. Bardzo ważny jest wybór nazwy domeny, ponieważ później nie można już tego zmienić. Nazwa powinna być przede wszystkim powiązana z firmą, którą prowadzisz.

domena co to

Cena rejestracji domeny

Jest to szczególnie istotne przy brandingu, czyli powiązaniu marki z adresem w internecie. Jest to także ważne ze względów praktycznych, ponieważ łatwiej w ten sposób zapamiętać domenę, która dotyczy nazwy firmy. Należy jednak mieć na uwadze, że liczba wolnych domen jest ograniczona, dlatego póki jest taka możliwość, warto zarezerwować sobie nazwę domeny. Lepiej nie dodawać myślników do nazwy domeny, ponieważ duża liczba stron spamujących wykorzystywało tę metodę.

Jest to jednak przydatny zabieg, jeśli ma rozdzielać dwa człony nazwy strony. Warto też dodać, że domeny mogą być przenoszone między stronami. Działa to w oparciu o podobną strategię, jak zmiana numeru telefonu.

Domeny w zdecydowanej większości są płatne, jednak niektóre serwisy oferują swoim użytkownikom darmową domenę na rok. Ceny domen są różne i zależą przede wszystkim od firmy rejestrującej oraz rodzaju domeny. Rejestracja domeny również nie jest skomplikowana, ale wymaga wypełnienia formalności. Zdarza się jednak, że nie są one potrzebne i całkowicie wystarczające jest podanie danych osoby lub organizacji rejestrującej. Różne są też ceny rejestracji domeny, ale zazwyczaj trzeba będzie za to zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Zobacz: Jaki Hosting Wybrać?

Koszt przedłużenia

Wyższy jest koszt przedłużenia, ponieważ może kosztować nawet kilkaset złotych. Warto mieć to na uwadze, ponieważ pierwszy rok korzystania z domeny jest zazwyczaj darmowy, a później niestety trzeba płacić. Domeny zawsze działają w cyklu rocznym, dlatego można sobie zarezerwować domenę na rok w przód. Istnieje też opcja opłacenia domeny na 5 lat i wtedy koszty są odpowiednio niższe. Po stworzeniu własnej domeny, przydatne jest również założenie własnej poczty pod wskazanym adresem.

Wpływa to pozytywnie na wizerunek i podnosi wiarygodność firmy. Warto jednak pamiętać, że własna poczta e-mail jest już traktowana jako dodatkowa usługa, dlatego czasami trzeba za nią coś zapłacić ekstra. Należy mieć na uwadze, że opłacając domenę, nabywasz prawo do stosowania konkretnego adresu WWW, ale domena nie jest twoją własnością.

Dopóki płacisz to zapewniasz sobie wyłączność na korzystanie z niej. Pamiętaj, że jeśli nie opłacisz domeny w terminie, to stracisz możliwość używania określonego adresu. Taka domena nie wygasa jednak od razu, ponieważ jest jeszcze zarezerwowana przez 30 dni. Po wygaśnięciu, poprzedni użytkownik może ją ponownie aktywować.

Aktywacja domeny

Ręczna aktywacja wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, których nie da się uniknąć.

Niektóre firmy skupują automatycznie domeny, które wracają na rynek. Dzięki temu mogą je później odsprzedać drożej i w ten sposób zarabiają pieniądze. Dla biznesów działających w konkretnym kraju, całkowitą podstawą i standardem są domeny krajowe.

Nie istnieją żadne ograniczenia w nazwie domeny, ale powinna być przede wszystkim chwytliwa i łatwo wpadać w ucho. Takie coś sprawi, że klienci będą mogli lepiej zapamiętać twoją działalność.

Minęły już czasy, kiedy programiści starali się upchnąć jak najwięcej słów kluczowych w nazwę domeny. Początkowo twierdzono, że wpływa to dobrze na pozycjonowanie, ale dziś już wiadomo, że to nie daje absolutnie nic. Dobrze, jeżeli nazwa firmy jest w pewnym stopniu związana z nazwą domeny. Domenę można także bez żadnych problemów przenieść do innego dostawcy.

Możemy to zrobić, jeżeli jesteśmy w posiadaniu kodu autoryzującego domenę. Warto dodać, że można go znaleźć w panelu zarządzania domenami. Należy pamiętać, że domena jest adresem strony w internecie i nigdy nie ma się jej na własność. Można ją przedłużyć na rok, ale możliwy jest także dłuższy okres.

Domena definicja

Strona www posiada swój adres internetowy. Musisz go zarejestrować w wybranej firmie. Oczywiście rozszerzyć możesz na różne lokalizacje .pl .eu. com itp.

Potrzebny będzie Tobie również serwer, otrzymujesz wtedy dodatkowo skrzynkę e-mail z nazwą Twojej domeny. Jest to unikalny adres w sieci internet. Składa się z nazwy o końcówki po kropce.

Domena internetowa to Twoje miejsce w sieci. Warto przed zakupem sprawdzić czy posiada ona jakąś historię np na webarchive. W sumie to tyle w tym wpisie. I tak musisz zarejestrować domenę jeśli myslisz o biznesie online, więc skorzystaj z naszego rankingu i wyboerz najlepszy pakiet hostingowy u rejestratora.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)