Do kogo należy domena? Jak sprawdzić czy strona jest wolna do rejestracji?

Do kogo należy domena
Do kogo należy domena

Do kogo należy domena?

Domena internetowa jest elementem strony internetowej, dzięki któremu strona jest rozpoznawalna. Na domenę składa się nazwa marki lub słowo powiązane z daną branżą oraz rozszerzenie, którym może być, np. „.pl” lub „.com”. Każda domena jest indywidualna i można do niej przypisać tylko jedną stronę internetową.

Co to jest domena?

Domena jest adresem, który użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę w celu przeniesienia się na konkretną stronę internetową. Każda domena jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju i dotyczy jednej strony internetowej.

Domena została stworzona po to, aby użytkownik mógł mieć dostęp do protokołu internetowego składającego się z ciągu liczb, które przypisane są do konkretnego urządzenia.

Domeny rejestrowane są przez organizację Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), która przydziela i przypisuje każdemu komputerowi adres IP. Organizacja ta prowadzi bazę danych wszystkich domen oraz przypisanych do nich adresów IP.

Sprawdź nasz ranking hostingów:

SEOhost:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę SEOhost

Hostinger:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę Hostinger

CyberFolks:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę CyberFolks ←

Czy można sprawdzić do kogo, należy domena?

Jeżeli domena stworzona jest w Polsce i należy do osoby prywatnej, wówczas dane osobowe są chronione i uzyskanie informacji o właścicielu domeny może okazać się niemożliwe i jedyną osobą, która ma do nich dostęp, jest operator.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Jeżeli właścicielem domeny jest przedsiębiorstwo, wtedy dane właściciela działalności gospodarczej, do której należy domena są ogólnodostępne.

Do kogo należy domena
Do kogo należy domena

Jak sprawdzić do kogo należy domena?

W Polsce domeny stron internetowych rejestrowane są przez Krajowy Rejestr Domen NASK prowadzony przez Państwowy Instytut Badawczy, który jest objęty nadzorem przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Jeżeli chcemy znaleźć domenę krajową, regionalną lub funkcjonalną należy wejść w link https://www.dns.pl/whois.

Po wejściu na daną stronę trzeba wpisać nazwę domeny i potwierdzić zabezpieczenie. Po tej czynności wyświetlone zostaną informacje czy dana domena jest aktywa, kiedy wygaśnie oraz kiedy została utworzona, a także jak nazywają się serwery obsługujące domenę.

Powyższy link umożliwi również sprawdzenie, w jakiej firmie została zarejestrowana domena oraz kto jest jej właścicielem. Taki sposób pozwoli sprawdzić krajowe domeny z końcówką „.pl”.

Aby sprawdzić domenę globalną z końcówką „.com” należy wejść na stronę www.who.is. Zakres danych o domenenie globalnej, jakie uzyskamy, zależy od rejestratora domeny, który musi wyrazić zgodę na opublikowanie danych teleadresowych.

Jeżeli chcemy sprawdzić domenę z rozszerzeniem „.eu” możemy skorzystać z tej strony https://eurid.eu/en/, która posiada odrębną bazę danych udostępniające dane za pośrednictwem witryny albo osobom powiązanym.

Informacje, jakie można uzyskać o domenie europejskiej to jedynie dres e-mail, ponieważ większość danych jest ukryta.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Czego nie można dowiedzieć się, sprawdzając domenę?

Istnieją pewne wyjątki, kiedy to nie można uzyskać niektórych danych o domenie. Jeżeli domena zarejestrowana jest na osobę prywatną, wówczas nie można dowiedzieć się, jak nazywa się ta osoba. Dane personalne będą ukryte ze względu na RODO oraz ochronę danych osobowych. Ograniczenie to nie dotyczy jednak domen o zasięgu globalnym.

Jak sprawdzić czyja jest domena?

Aby sprawdzić, kto jest właścicielem domeny, możesz użyć następujących kroków:

  1. Narzędzie WHOIS: Możesz użyć narzędzia WHOIS, takiego jak https://who.is lub https://www.whois.net, aby wprowadzić nazwę domeny i uzyskać informacje o jej właścicielu, dacie rejestracji i dacie ważności. Dla polskich domen sprawdzisz to w bazie NASK.
  2. ICANN: Możesz również sprawdzić bazę danych ICANN, aby uzyskać informacje o właścicielu domeny i rejestratorze.
  3. Google: Wyszukując nazwę domeny w wyszukiwarce Google, możesz również uzyskać informacje o jej właścicielu i stronie internetowej powiązanej z daną domeną.

Pamiętaj, że niektórzy właściciele domen korzystają z usług prywatności, aby ukryć swoje dane kontaktowe, więc może być trudno uzyskać pełne informacje o właścicielu domeny.

W jaki sposób sprawdzić, czy domena jest wolna?

Dla osób, które tworzą swoją stronę internetową, ważne jest czy konkretna domena jest wolna. Sprawdzenie, czy domena jest wolna, możliwe jest dzięki specjalnym wyszukiwarkom służącym do tego celu. Rejestratorzy domen udostępniają na stronach takie wyszukiwarki, które pomogą wybrać rozszerzenie, a jeśli końcówka adresu, którą wymyśliliśmy, nie będzie wolna, wyszukiwarka pomoże znaleźć inną.

To czy domena jest zajęta można także sprawdzić w bazie WHOIS, którą znaleźć można pod wyżej podanymi linkami.

Po co sprawdza się właściciela domeny?

Informacja o tym na kogo zarejestrowana jest konkretna domena mogą przydać się wtedy gdy zostaniemy oszukani przez właściciela strony. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w sklepach internetowych, w których transakcja odbywa się za pomocą sieci internetowej.

Wiadomość o tym kto jest właścicielem domeny, przyda się także wtedy, kiedy będziemy chcieli odkupić konkretną domenę. Dzięki sprawdzaniu właściciela można dowiedzieć się kiedy wygasa ważność domeny. Odkupienie domeny jest możliwe wtedy gdy strona internetowa wygląda na nieużywaną i jej właściciel wyrazi zgodę na jej sprzedaż.

Jak dokonać wyboru domeny, gdzie ją kupić i za ile?

Podczas wyboru domeny trzeba stworzyć taką, która będzie ściśle związana z konkretną marką. Nawa domeny musi być prosta, aby użytkownik ją zapamiętał i mógł szybko wpisać w wyszukiwarkę.

Unikalna domena jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, ponieważ ilość stron internetowych ciągle rośnie.

Aby kupić domenę, trzeba skorzystać z ofert pośredników mających podpisane porozumienie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową.

Jej cena uzależniona jest od tego, od którego pośrednika domena zostaje zakupiona. Najczęściej koszt domeny rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych i może sięgać nawet kilka set złotych, ze względu na to jak długo chcemy i będziemy z niej korzystać.

Co sądzisz o wpisie pt. Do kogo należy domena? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!