Do kogo należy domena?

reklama szkoły
Reklama szkoły (jak ją zrobić skutecznie)
29 marca, 2022
SEO hosting
SEO hosting (jaki wybrać, ranking i test)
29 marca, 2022
Do kogo należy domena
Do kogo należy domena

Do kogo należy domena?

Domena internetowa jest elementem strony internetowej, dzięki któremu strona jest rozpoznawalna. Na domenę składa się nazwa marki lub słowo powiązane z daną branżą oraz rozszerzenie, którym może być, np. „.pl” lub „.com”. Każda domena jest indywidualna i można do niej przypisać tylko jedną stronę internetową.

Co to jest domena?

Domena jest adresem, który użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę w celu przeniesienia się na konkretną stronę internetową. Każda domena jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju i dotyczy jednej strony internetowej.

Domena została stworzona po to, aby użytkownik mógł mieć dostęp do protokołu internetowego składającego się z ciągu liczb, które przypisane są do konkretnego urządzenia.

Domeny rejestrowane są przez organizację Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), która przydziela i przypisuje każdemu komputerowi adres IP. Organizacja ta prowadzi bazę danych wszystkich domen oraz przypisanych do nich adresów IP.

Sprawdź nasz ranking hostingów:

SEOhost:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę SEOhost

Hostinger:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę Hostinger

CyberFolks:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę CyberFolks ←

Czy można sprawdzić do kogo, należy domena?

Jeżeli domena stworzona jest w Polsce i należy do osoby prywatnej, wówczas dane osobowe są chronione i uzyskanie informacji o właścicielu domeny może okazać się niemożliwe i jedyną osobą, która ma do nich dostęp, jest operator.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Jeżeli właścicielem domeny jest przedsiębiorstwo, wtedy dane właściciela działalności gospodarczej, do której należy domena są ogólnodostępne.

Do kogo należy domena
Do kogo należy domena

Jak sprawdzić do kogo należy domena?

W Polsce domeny stron internetowych rejestrowane są przez Krajowy Rejestr Domen NASK prowadzony przez Państwowy Instytut Badawczy, który jest objęty nadzorem przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Jeżeli chcemy znaleźć domenę krajową, regionalną lub funkcjonalną należy wejść w link https://www.dns.pl/whois.

Po wejściu na daną stronę trzeba wpisać nazwę domeny i potwierdzić zabezpieczenie. Po tej czynności wyświetlone zostaną informacje czy dana domena jest aktywa, kiedy wygaśnie oraz kiedy została utworzona, a także jak nazywają się serwery obsługujące domenę.

Powyższy link umożliwi również sprawdzenie, w jakiej firmie została zarejestrowana domena oraz kto jest jej właścicielem. Taki sposób pozwoli sprawdzić krajowe domeny z końcówką „.pl”.

Aby sprawdzić domenę globalną z końcówką „.com” należy wejść na stronę www.who.is. Zakres danych o domenenie globalnej, jakie uzyskamy, zależy od rejestratora domeny, który musi wyrazić zgodę na opublikowanie danych teleadresowych.

Jeżeli chcemy sprawdzić domenę z rozszerzeniem „.eu” możemy skorzystać z tej strony https://eurid.eu/en/, która posiada odrębną bazę danych udostępniające dane za pośrednictwem witryny albo osobom powiązanym.

Informacje, jakie można uzyskać o domenie europejskiej to jedynie dres e-mail, ponieważ większość danych jest ukryta.

Czego nie można dowiedzieć się, sprawdzając domenę?

Istnieją pewne wyjątki, kiedy to nie można uzyskać niektórych danych o domenie. Jeżeli domena zarejestrowana jest na osobę prywatną, wówczas nie można dowiedzieć się, jak nazywa się ta osoba. Dane personalne będą ukryte ze względu na RODO oraz ochronę danych osobowych. Ograniczenie to nie dotyczy jednak domen o zasięgu globalnym.

W jaki sposób sprawdzić, czy domena jest wolna?

Dla osób, które tworzą swoją stronę internetową, ważne jest czy konkretna domena jest wolna. Sprawdzenie, czy domena jest wolna, możliwe jest dzięki specjalnym wyszukiwarkom służącym do tego celu. Rejestratorzy domen udostępniają na stronach takie wyszukiwarki, które pomogą wybrać rozszerzenie, a jeśli końcówka adresu, którą wymyśliliśmy, nie będzie wolna, wyszukiwarka pomoże znaleźć inną.

To czy domena jest zajęta można także sprawdzić w bazie WHOIS, którą znaleźć można pod wyżej podanymi linkami.

Po co sprawdza się właściciela domeny?

Informacja o tym na kogo zarejestrowana jest konkretna domena mogą przydać się wtedy gdy zostaniemy oszukani przez właściciela strony. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w sklepach internetowych, w których transakcja odbywa się za pomocą sieci internetowej.

Wiadomość o tym kto jest właścicielem domeny, przyda się także wtedy, kiedy będziemy chcieli odkupić konkretną domenę. Dzięki sprawdzaniu właściciela można dowiedzieć się kiedy wygasa ważność domeny. Odkupienie domeny jest możliwe wtedy gdy strona internetowa wygląda na nieużywaną i jej właściciel wyrazi zgodę na jej sprzedaż.

Jak dokonać wyboru domeny, gdzie ją kupić i za ile?

Podczas wyboru domeny trzeba stworzyć taką, która będzie ściśle związana z konkretną marką. Nawa domeny musi być prosta, aby użytkownik ją zapamiętał i mógł szybko wpisać w wyszukiwarkę.

Unikalna domena jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, ponieważ ilość stron internetowych ciągle rośnie.

Aby kupić domenę, trzeba skorzystać z ofert pośredników mających podpisane porozumienie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową.

Jej cena uzależniona jest od tego, od którego pośrednika domena zostaje zakupiona. Najczęściej koszt domeny rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych i może sięgać nawet kilka set złotych, ze względu na to jak długo chcemy i będziemy z niej korzystać.

Co sądzisz o wpisie pt. Do kogo należy domena? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)