Black Friday Czy Fake Friday? Jak Się Nie Dać Oszukać (Czarny piątek historia, definicja, przykłady)

black friday fake friday czarny piątek

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Transkrypt filmu pt:

Black Friday Czy Fake Friday? Jak Się Nie Dać Oszukać (Czarny piątek)

Widziałeś kiedyś nagrania z amerykańskich sklepów, na których klienci wyrywają sobie towary z rąk lub biegną ze zdobytymi produktami do kasy? Tak, to właśnie Black Friday czyli po Polsku Czarny Piątek Który dobrze przyjął się w Polsce. Ale skąd się w ogóle wziął? W tym filmie poznasz historię i to jak się bronić przed fake friday. Czyli nieuczciwymi praktykami sklepów, które mają masę sztuczek aby sprzedać po tej samej cenie a nawet droższej. Zobaczysz jakie podejście do tematu ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsuentów, a na koniec filmu pokażę Ci gdzie możesz sprawdzić czy sklep w którym chcesz coś kupić nie chce Ciebie oszukać.

Na imię mam Rafał Szrajnert i zapraszam na ten film.

Fake Friday nie działa

black friday fake friday  czarny piątek

Historia Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W ostatni czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. To uroczyste spotkania w gronie rodziny tak jak u nas w Polsce podczas innych świąt. A to co ich wyróżnia to tradycja pieczenia indyka. Ponieważ dzień ten jest wolny od pracy, wielu Amerykanów bierze urlop w piątek, przedłużając sobie w ten sposób weekend. Okazję zwietrzyli tutaj kiedyś sprzedawcy. Chcieli wydłużyć okres zakupowy, ale nie mogli tego zrobić dostatecznie mocno za pomocą powigilijnych wyprzedaży więc drugą opcją było po prostu rozpoczęcie tego wcześniej. Bardziej zagadkowa jest sama nazwa Czarnego Piątku. Dlaczego właśnie Black Friday?

Fake Friday Obniżki cen w sklepach

black friday fake friday czarny piątek

Uważa się że termin Black Friday po raz pierwszy użyto w roku 1869 podczas krachu na rynku złota. Jednak nie był on w ogóle łączony z wyprzedażami aż do roku 1951, kiedy to w dzienniku „factory management and maintenance”. Był to magazyn poświęcony zarządzaniu zakładem pracy i piątek po dniu dziękczynienia stanowił problem dla kadry zarządzającej bo pracownicy brali zwolnieni chorobowe. A to cwaniaczki 🙂

black friday fake friday czarny piątek

Później w roku 1961 tego terminu zaczęła używać policja z powodu olbrzymich korków na ulicach i masy ludzi w centrach handlowych. Musieli przedłużać zmianę o dodatkowe godziny i pojawiło się tego dnia sporo nowych wezwań. Bo koro ma się dzień wolny to każdy przed Bożym Narodzeniem zaczyna zakupy na wyprzedaży. Później powstały nawy black week, czyli czarny weekend i cyber monday czyli po polsku cyfrowy poniedziałek.A jak sytuacja wygląda w handlu? W tym okresie (końcówka listopada i cały grudzień) notowane są rekordowe wyniki sprzedażowe praktycznie we wszystkich segmentach rynku. I to jest w pełni zrozumiałe.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Mamy promocje i obniżki, zbliżają się święta, firmy robią zakupy aby uniknąć nadmiernych podatków. Przy okazji, na naszej platformie ze szkoleniami online z okazji tego święta również pojawiają się spore obniżki cen. Link będziesz miał w opisie tego filmu i obniżka trwa tylko do końca cyber monday, czyli do godziny 23:59 w poniedziałek. Jest tam sporo ciekawych kursów, na przykład z Google ads czy analytics, facebooka, czy typowo biznesowych. Więc zapraszam żebyś wszedł na stronę szkolenie.rafalszrajnert.pl link w opisie filmu.

black friday fake friday czarny piątek

Co warto kupić w Black Friday

A teraz wróćmy do głównego tematu, bo black friday wygląda nieco inaczej u nas jak i w stanach zjednoczonych. Z wyliczeń Adobe Analytics wynika że w ubiegłym roku na całym świecie na promocje wydano aż 9 miliardów dolarów. I z roku na rok ta kwota rośnie. Modne stało się pojęcie Fake friday. Cały handel zaciera ręce. O ile jest wiele podmiotów które rzeczywiście mają ciekawe promocje i wyprzedaże w dodatku chcą uniknąć stanów magazynowych na kolejny rok, to istnieją również sklepy które stosują nieuczciwe praktyki. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wymienił 4 najczęściej występujące nieuczciwe.

Czarny Piątek i Black week

black friday fake friday czarny piątek

Zobaczmy o czym mówi UOKiK. Po pierwsze

  • Żonglerka cenami – czyli stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna  poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć.
  • Promocyjne „przynęty” – czyli zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki a nie cały asortyment sklepu.
  • Niejasne naliczanie rabatów – zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust.
  • Anulowanie opłaconych zamówień – najczęściej z powodu „błędu systemu”.

Jak możesz sprawdzić czy sklep w którym chcesz coś kupić nie chce Ciebie oszukać? Jest kilka porównywarek cen historycznych. Popularny serwis to fakefridayorg ale nie ma w nim niestety zbyt wielu produktów. Natomiast zrobiłem mały research i zobacz jak wygląda wzrost cen poprzedzający black friday. Oto jeden tylko przykład i zamazałem jaki to jest sklep, ale zobacz w czerwcu iphone 256 GB kosztował 3799zł a w listopadzie już 4299. Wzrost ceny o 500 zł.

black friday fake friday czarny piątek

Także wiesz już na co patrzeć, a moje osobiste zdanie? Lubię to święto i samemu kupuję sporo subskrypcji na różne softy. Akurat przy programach nie spotkałem się ze zjawiskiem fake friday. Więc samemu korzystam, a jeśli Ty również chcesz skorzystać to zapraszam na nasza platformę z kursami online www.szkolenie.rafalszrajnert.pl do której masz link w opisie tego filmu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

O co chodzi z czarnym piątkiem?

Czarny Piątek to dzień, w którym wiele sklepów oferuje ogromne zniżki na swoje produkty. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych dat przez konsumentów, szczególnie w USA. Czarny Piątek jest obchodzony tradycyjnie dwa dni po Święcie Dziękczynienia i stał się jednym z największych sprzedażowych dni w roku.

Kto wymyślił Czarny Piątek?

Czarny Piątek nie ma jednego wynalazcy. Jest używany jako handlowe określenie dnia, gdzie sklepy oferują duże zniżki klientom, i został wykorzystany prawdopodobnie po raz pierwszy w latach 60. Jako wydarzenie, stał się popularny w latach 70, kiedy to większe sklepy detaliczne na następny dzień po Święcie Dziękczynienia na Black Friday rozpoczęły swoją określoną promocje.

Ile razy w roku jest Black Friday?

Black Friday jest jednorazowym wydarzeniem, które ma miejsce zazwyczaj w ostatni piątek listopada.

Co to black friday? Definicja.

Czarny piątek (ang. black friday) to coroczny dzień zakupów, który przypada w piątek po Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. W Czarny piątek sprzedawcy oferują duże rabaty i specjalne promocje, aby przyciągnąć kupujących. Wydarzenie to stało się ważną częścią sezonu zakupów świątecznych i jest świetną okazją do znalezienia okazji na poszukiwane przedmioty.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!