Copywriter czym się zajmuje freelancer zarobki zawód copywritera seo

copywriting
Czym jest copywriting seo (agencja czy freelancer copywriter)
23 sierpnia, 2021
content
Dobry Content Marketing treści a SEO- definicja i agencja social media
23 sierpnia, 2021
Copywriter
Copywriter

Copywriting to zdalny sposób na zarabianie

Content marketing opiera się na pisaniu. Dobry slogan to nie wszystko jeśli chcesz wybić swój serwis. Warto sprawdzić strony internetowe konkurentów, żeby tworzyć lepszy i merytoryczny przekaz.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Kim jest copywriter, czym się zajmuje

Copywriter to osoba która pisze teksty. Wyróżnić możemy jeszcze osobę taką jak copywriter seo. Musi on znać podstawowe zasady optymalizacji tekstów pod wyszukiwarki.

copywriting

Jak pracuje copywriter?

Napisanie dobrego tekstu we własnym mieszkaniu nie wydaje się być skomplikowane. Realia są jednak takie, że copywriterzy nie mają łatwego życia. Przez monitorem komputera spędzają nawet kilkanaście godzin dziennie, a natchnienie niestety nie przychodzi samo, tylko trzeba go szukać.

Czas pracy copywritera

Zdarza się, że copywriterzy pracują więcej niż 8 godzin dziennie. Jest to jednak branża, która rozwija się bardzo szybko, a najlepsi mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Wszystko zależy tak naprawdę od umiejętności oraz doświadczenia, ponieważ jeśli ktoś ma lekkie pióro i lubi pisać, to bez większych problemów powinien znaleźć zatrudnienie nawet w dużej korporacji. Copywriter jest przede wszystkim freelancerem, czyli pracuje na własną rękę i na własny rachunek. Oznacza to, że nikt go nie ogranicza i sam wybiera, których zleceń się podejmie.

Warto mieć na uwadze, że nie każdy może być copywriterem. Niestety nie wszystkim pisanie przychodzi z łatwością i niektórzy muszą się nieźle natrudzić, żeby napisać chociaż jedno zdanie. Z pewnością copywriting nie jest dla takich osób. Tak samo jak nie każdy może być dobrym prawnikiem lub lekarzem, tak samo nie wszyscy mogą być dobrymi copywriterami. W tej branży wykształcenie nie ma jednak dużego znaczenia, ponieważ dla pracodawcy najważniejsze jest portfolio. To właśnie ono potwierdza nasz profesjonalizm oraz rzetelność oraz ukazuje, czym się zajmujemy. Copywriting polega na pisaniu tekstów, które muszą być oryginalne oraz ciekawe.

seo copywriting pisanie contentu

Chodzi o to, żeby zwracały uwagę odbiorców i wywoływały poruszenie oraz zaciekawienie. Z reguły są to działania w obszarze marketingu oraz internetu, czyli tam, gdzie wymagane są treści reklamowe. Copywriter często musi pisać na zupełnie obce mu tematy. W takiej sytuacji powinien poświęcić najpierw dużo czasu na lekturę i zapoznanie się z danym tematem. Dopiero później może przejść do pisania, więc jest to bardzo czasochłonne i może być trochę problematyczne dla początkujących osób.

Do stworzenia oryginalnych oraz skutecznych tekstów potrzebne są właściwe narzędzia, którymi copywriter powinien umieć się posługiwać. Bardzo ważna jest też umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji. Osoby, które nie czują powołania wypalą się bardzo szybko, a obowiązki ich z czasem przerosną.

SEO copywriting

Termin oddania tekstu

Bardzo ważne jest także, żeby wszystkie teksty oddawać w terminach, ponieważ klienci na nie czekają. Przeciąganie oraz zwlekanie z oddaniem tekstu może sprawić, że klient bardzo szybko zrezygnuje z naszych usług i wybierze innego copywritera, który teksty będzie oddawał na czas. Zaufanie w biznesie jest bardzo ważne i ciężko je później odbudować.

Copywriting w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym zawodzie. Warto rozpocząć już na studiach i zdobywać doświadczenie, wykonując proste teksty preclowe dla klientów.

Są one najmniej płatne i raczej nie da się na nich dużo zarobić, ale można w ten sposób zdobyć wiedzę oraz doświadczenie. Z czasem będzie szło ci coraz lepiej, a niektóre teksty będą pisane z automatu w bardzo krótkim czasie. Oczywiście nie jest to łatwa droga, ale duże zaangażowanie oraz motywacja mogą sprawić, że będziesz zarabiał naprawdę dobre pieniądze. Najlepsi copywriterzy zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Praca copywritera jest idealna dla studenta, ponieważ można to bardzo łatwo połączyć z planem zajęć. Pomiędzy zajęciami zawsze zdarzają się jakieś luki, w których można pisać teksty i zarabiać dodatkowe pieniądze.

Stała praca przy pisaniu

Później copywriting może przerodzić się nawet w stałą pracę, która pochłania bardzo dużo czasu. Do obowiązków copywritera można zaliczyć tworzenie tekstów zapleczowych, tekstów na strony WWW, opisów produktów, tekstów reklamowych, a także tekstów na blog oraz artykułów eksperckich. Najwięcej można oczywiście zarobić na tekstach eksperckich, ale wymagają one jednak dużej wiedzy oraz oswojenia z tematem. Copywriter ma praktycznie nieograniczony wachlarz możliwości. Można dodać, że uczy się on przez całe życie i tak naprawdę nigdy nie wie, jakim zleceniem zaskoczy go klient. I to jest chyba najbardziej satysfakcjonująca rzecz w pracy. Copywriter może się wykazać na wielu płaszczyznach i pokazać, że umie pracować w ciężkich warunkach.

Warto dodać, że wysokość wynagrodzenia jest adekwatna do poziomu stresu oraz nieprzespanych nocy. Stworzenie wartościowego tekstu, który zainteresuje odbiorców nie jest jednak takie proste, jak by się to mogło wydawać. Potrzebny jest oczywiście odpowiedni warsztat oraz pomysł na tekst. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli tekst dotyczy branży, na której copywriter w ogóle się nie zna. Jak widać jest to dosyć ciężki zawód, ale nie zmienia to faktu, że dla niektórych jest to pasja na całe życie.

Praca w domu

Na wyróżnienie zasługuje fakt, że copywriter może pracować w domu, ale nie musi. Czasami może on pracować w biurze i tam pisać swoje teksty. Wolny copywriter ma nielimitowany czas pracy i pracuje w domu.

Dzięki temu może łączyć pracę z obowiązkami domowymi, co dla niektórych osób jest niezwykle ciężkie. Nie wszyscy umieją się w pełni odizolować na kilka godzin w swoim mieszkaniu. Niektórzy muszą wyjść do pracy, bo w przeciwnym wypadku nie będą nawet w stanie się skupić na omawianym temacie. Dla takich osób najlepsza będzie praca w biurze, w firmie marketingowej lub reklamowej. Copywriter jest potrzebny wszędzie tam, gdzie potrzebna jest osoba z lekkim piórem, która w krótkim czasie tworzy niepowtarzalne teksty.

Pisarze są też poszukiwani w redakcjach oraz firmach korporacyjnych. Dobre portfolio oraz referencje są szczególnie istotne w przypadku freelancerów. Właśnie w ten sposób mogą oni przekonać do siebie klientów, którzy szukają skutecznych copywriterów. Większość zleceń to oczywiście teksty reklamowe, ale trafiają się także teksty zapleczowe oraz artykuły eksperckie.

Pisanie tekstów

Pisanie tekstów wymaga bardzo dużego zaangażowania i poświęcenia, dlatego nie jest to praca dla każdego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najważniejsza jest praktyka, dlatego nie ma określonych wymagań dotyczących wykształcenia copywritera. Kandydat na copywritera powinien przede wszystkim formułować myśli w sposób wyraźny i zrozumiały.

Łatwiej może być osobom po studiach filologicznych, ale nie jest to żadna zasada. Istotne są zarobki, ponieważ to zazwyczaj one decydują o tym, czy ktoś podejmie się pracy. Warto zaznaczyć, że nie istnieje jedna stawka, ponieważ każdy copywriter zarabia inaczej. Z reguły jest to około 3000 zł netto, jeśli mamy na myśli zatrudnienie o pracę. W przypadku własnej działalności zarabia się zdecydowanie więcej, ponieważ wszystkie pieniądze idą do twojej kieszeni.

Wysokość zarobków jest również zależna od wielkości firmy, w której pracują copywriterzy. Copywriter jest jednak z reguły zatrudniany na podstawie umowy o dzieło, gdzie pisanie tekstów niekoniecznie jest jego głównym źródłem dochodu. Na takiej umowie wynagrodzenie miesięczne może przekraczać nawet 4000 zł, więc wahania są naprawdę duże.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)