Buyer Persona co to jest i jak ją tworzyć (przykłady, definicja)

Persony marketing Buyer Persona

Jakie zastosowanie ma buyer persona?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się termin buyer persona.

Za każdym leadem kryje się człowiek, który może być twoim klientem.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Czym jest Buyer Persona i jak tworzyć persony

Buyer persona to fikcyjny profil idealnego klienta, który jest tworzony przez firmę w celu lepszego zrozumienia potrzeb i preferencji swojej grupy docelowej. Buyer persona to narzędzie marketingowe, które pomaga w lepszym targetowaniu działań marketingowych i dostosowaniu oferty do potrzeb konkretnych grup klientów.

Proces tworzenia buyer persony zazwyczaj polega na zebraniu informacji na temat grupy docelowej, takie jak ich wiek, płeć, wykształcenie, stan cywilny, styl życia, preferencje zakupowe, zwyczaje zakupowe itp. Na podstawie tych informacji firma tworzy fikcyjny profil idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową.

Tworzenie buyer persony może pomóc firmie w zrozumieniu, jakie produkty lub usługi będą najbardziej atrakcyjne dla klientów, jakie przeszkody muszą przezwyciężyć, aby dokonać zakupu, jakie kanały marketingowe są dla nich najważniejsze i jakie są ich motywacje zakupowe. W ten sposób, tworzenie buyer persony może pomóc firmom w osiąganiu większego sukcesu w marketingu i sprzedaży.

W tym artykule wyjaśnimy, bardziej szczegółowo czym jest buyer persona.

Należy pamiętać, że przy tworzeniu kampanii sprzedażowej bardzo ważne jest określenie rodzaju klientów, do których zamierzasz dotrzeć.

Przede wszystkim klient musi zwrócić uwagę na Twoją usługę.

Musisz widzieć określony typ osoby, kiedy prowadzisz działania sprzedażowe lub marketingowe. Dobrze stargetowana po zainteresowaniach i cechach buyer persona służy właśnie temu, żeby klient przekonał się do Twoich produktów.

Buyer Persona to inaczej wyobrażenie klienta docelowego.

W tym artykule podpowiemy jak najlepiej wykorzystać buyer personę do własnych planów.

Persona klienta przykład

buyer persona marketingowa kanwa

Jasne określenie grupy docelowej pozwoli stworzyć skuteczny przekaz.

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że buyer persona to model klienta, który ma cechy i potrzeby rzeczywistego człowieka, który jest odbiorcą danych usług lub produktów.

W języku polskim jest to tłumaczone jako profil idealnego klienta lub osobowość nabywcza.

Należy pamiętać, że buyer persona odnosi się przeważnie do całej grupy klientów. Dobrym przykładem są młode mamy oraz studenci. Jest to wyobrażenie klienta modelowego, więc najważniejsze są jego potrzeby, a nie wiek oraz miejsce zamieszkania.

Można powiedzieć, że jest to psychologiczny profil, dzięki któremu możliwe jest poznanie mechanizmów myślenia konkretnej grupy osób. Jest on tworzony w celu dobrania najbardziej skutecznej strategii marketingowej.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby przekaz był dopasowany do potrzeb klientów.

Budowanie buyer persona jest bardzo ważne dla optymalizacji cech produktów, a także personalizacji przekazu. Dzięki temu można szybciej zrozumieć motywacje klientów, którzy poszukują określonych usług lub produktów. Najważniejsze jest obranie właściwego kierunku rozwoju, a następnie podążanie tą ścieżką. W branży marketingowej konkurencja jest bardzo duża, dlatego firmy cały czas szukają nowych rozwiązań.

Jak wygląda Twoja persona marketingowa buyer persona
Jak wygląda Twoja persona marketingowa -buyer persona

Budowa buyer persony

Budowa zakupowej persony jest podzielona na dwa etapy.

Najpierw trzeba zebrać informacje na temat grupy odbiorców, którą jesteśmy zainteresowani, a później przygotować model klienta oraz treść przekazu.

Warto podkreślić, że informacje uzyskane bezpośrednio od klientów są najbardziej przydatne. Chodzi tu przede wszystkim o rozmowy, ankiety, wywiady oraz dane uzyskane z formularzy.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Informacje z biur obsługi klienta oraz działu marketingu są oczywiście uzupełnieniem podstawowych informacji.

Do tworzenia persony zakupowej można przejść dopiero po zebraniu odpowiedniej ilości cennych informacji.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie potrzeby kierują klientem, a także na co zwraca największą uwagę. Pozwoli to ukierunkować działania sprzedażowe oraz marketingowe.

Na podstawie zbadanych potrzeb klientów realizowane są później kampanie. Dobrze przygotowana buyer persona mocno ułatwia stworzenie właściwego przekazu oraz strategii marketingowej.

Dlatego tak ważne jest korzystanie z rzetelnych danych. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni to lepiej się wycofać, ponieważ chodzi o to, żeby popełniać jak najmniej błędów.

Należy jednak pamiętać, żeby skupić się bezpośrednio na kliencie.

Wiele agencji marketingowych opiera się wyłącznie na danych demograficznych, co jest bardzo dużym błędem.

Trzeba przywiązywać mniejszą uwagę do tego, kim jest klient, natomiast bardziej się skupić na jego potrzebach.

Głównie w oparciu o decyzyjność oraz motywację klienta powinna być budowana persona. Błędem jest także budowanie persony zakupowej na podstawie własnych wyobrażeń oraz intuicji.

Jak stworzyć Buyer persona?

Aby stworzyć Buyer Persona, można postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zebranie informacji o grupie docelowej: Przeprowadzenie badań, ankiety, wywiadów z obecnymi i potencjalnymi klientami, analiza danych demograficznych, itp. Dzięki temu można poznać ich potrzeby, problemy, motywacje, wyzwania, a także styl życia i zwyczaje zakupowe.
  2. Segmentacja grupy docelowej: Grupa docelowa zazwyczaj składa się z różnych osób, więc ważne jest, aby podzielić ją na mniejsze segmenty i zidentyfikować podobne cechy, potrzeby i zwyczaje zakupowe w każdym z tych segmentów.
  3. Tworzenie postaci: Na podstawie zebranych informacji, można utworzyć fikcyjny profil klienta. To powinien być kompletny opis osoby, w tym imię, wiek, stan cywilny, wykształcenie, styl życia, zwyczaje zakupowe, potrzeby, problemy, a także cele, wartości i motywacje.
  4. Sprawdzanie wiarygodności: W celu upewnienia się, że postać jest realistyczna i wiarygodna, warto przeprowadzić dalsze badania, ankiety lub wywiady z klientami, aby zweryfikować zgodność postaci z rzeczywistymi potrzebami i zachowaniami klientów.
  5. Utrzymywanie aktualności: Ważne jest, aby stale aktualizować postać na podstawie zmieniających się potrzeb, zachowań i trendów w grupie docelowej.

Po utworzeniu postaci, ważne jest, aby stosować się do jej cech i preferencji podczas tworzenia treści marketingowych, projektowania produktów i działań marketingowych. W ten sposób, tworzenie Buyer Persony może pomóc firmie w zrozumieniu i dostosowaniu się do potrzeb swojej grupy docelowej.

Narzędzia analityczne i buyer persona template

Warto mieć na uwadze, że własne przeczucia nie zawsze sprawdzą sprawdzą się w realnym świecie.

Informacje najlepiej uzyskiwać od samych klientów.

Pozostałe dane można zdobyć wykorzystując nowoczesne narzędzia analityczne.

Nie ma też sensu tworzyć zbyt dużej ilości person.

Oczywiście można działać na różnych rynkach, dlatego nie trzeba się ograniczać do jednego modelu persony.

Trzeba jednak poważnie przemyśleć, czy działania podejmowane dla kilkunastu person zakupowych są w zasięgu naszych zasobów. W rzeczywistości nie każdy segment rynku wymaga odrębnej buyer persony.

Warto dodać, że pojęcie negatywnej persony zakupowej również występuje w marketingu.

Jest to określane także mianem persony wykluczającej. Taki model przedstawia profil osoby, do której nie chcielibyśmy skierować naszego przekazu.

Jest to spowodowane tym, że taka persona nie będzie przekonana do podjęcia określonych działań. Przyczyną może być źle dopasowana oferta lub olbrzymie wymagania klienta.

Możliwe jest też, że jakieś bariery występują w procesie zakupowym, dlatego warto jak najszybciej się z nimi uporać.

Persona zakupowa w marketingu

Stworzenie odpowiedniego modelu buyer persona wymaga dużego zaangażowania.

Trzeba najpierw zebrać rzetelne dane o preferencjach klientów, a później jeszcze należy je umiejętnie wykorzystać.

Kluczowa jest także analiza potrzeb konsumentów. Zajmuje to naprawdę dużo czasu, ale jest to opłacalna inwestycja. Stworzenie właściwego contentu potrafi sprawić problemy nawet doświadczonym osobom.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Buyer Persona co to jest i jak ją tworzyć?

Napisz w komentarzu.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!