Zawartość strony
Pojęcie „bootstrap” może i nie towarzyszy programistom od stuleci, ale z pewnością od co najmniej dziesięciolecia. Dziś kryje się pod nim framework, który – będąc ciągle aktualizowanym – zapewnia możliwość tworzenia stron internetowych na podobnych zasadach co układanie puzzli. Brzmi tajemniczo? Być może tak, ale trzeba pamiętać, że bootstrap został właśnie w tym celu stworzony. Co ciekawe, sprawdza się on w tej roli doskonale.
🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸
🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).
Bootstrap to framework (czyli gotowa biblioteka) dla front-end developerów, która umożliwia tworzenie responsywnych (czyli dostosowujących się do rozmiaru ekranu) stron internetowych i aplikacji webowych. Bootstrap został stworzony przez Twitter i jest dostępny jako open-source (czyli dostępny za darmo).
Bootstrap zawiera gotowe szablony, style i komponenty, takie jak formularze, przyciski, menu nawigacyjne, tabele, gridy i ikony, co pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnie wyglądających stron internetowych bez konieczności pisania od zera każdego elementu. Bootstrap jest bardzo popularny wśród developerów ze względu na swoją łatwość użycia, responsywność i elastyczność.
Dziesięć, a w zasadzie jedenaście lat to zbyt mało, by móc powiedzieć coś więcej nt. wybranego wynalazku. W przypadku bootstrapa jest inaczej. Narzędzie to powstało jako wewnętrzny framework twórców Twittera, a więc aplikacji z której dziś korzystają miliony użytkowników.
Za stworzenie tego portalu odpowiedzialna była grupa kilku programistów, z których każdy miał swój własny styl programowania. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż tak już z programowaniem jest.
Z punktu widzenia programisty czynność ta jest sztuką, gdyż zależy od właściwego doboru linijek kodu. I nagle okazało się, że rozbieżności te mogą stać się poważną przeszkodą na drodze do dalszej realizacji całego projektu. Skutkiem tego wprowadzono bootstrap, czyli narzędzie przeznaczone do ujednolicenia kodu.
Z biegiem czasu okazało się, że jego potencjał jest na tyle duży, że można go wykorzystać do wielu innych, ciekawych zadań. I tak właśnie powstała jego obecna, stale rozwijana wersja.
Ważną cechą tego skądinąd interesującego narzędzia jest licencja na której jest ono udostępnione. Open source oznacza pełny dostęp do kodu źródłowego narzędzia, co w praktyce wiąże się z możliwością jego dowolnego edytowania.
Oznacza to zarazem, że bootstrap jest stale ulepszany. Zresztą trudno sobie wyobrazić, by miało być inaczej.
Narzędzie to powstało w 2011 roku, czyli w czasach, gdy nikt jeszcze nie myślał na poważnie o dostosowaniu stron WWW do wymagań urządzeń mobilnych.
I właśnie dlatego jednym z jego ulepszeń jest responsywność projektowanych za jego pomocą stron internetowych. Co ważne, cecha ta dotyczy nie tylko samych witryn, ale też np. interfejsów sklepów internetowych, które są na podstawie tego narzędzia projektowane (np. Presta).
REKLAMA
KONIEC REKLAMY
Bootstrap to narzędzie, które ma wiele zalet. Jedną z nich jest prostota, a co za tym idzie – szybkość działania całego narzędzia. Wynika ona z jego specyficznej architektury, która opiera się na gotowych komponentach. Co więcej, framework wyróżnia się bardzo prostym i intuicyjnym kodem.
Każdy, kto miał do czynienia z programowaniem będzie w stanie obsłużyć to narzędzie. Na uwagę zasługuje również fakt, że Bootstrap to nie tylko framework, ale też potężna społeczność która tworzy go niemal w czasie rzeczywistym.
Oznacza to, że osoba mająca po raz pierwszy kontakt z tym narzędziem, będzie mogła skorzystać z pomocy bardziej zaawansowanych użytkowników. Na uwagę zasługuje również fakt, że w Sieci istnieje wiele forów internetowych, które są poświęcone tematyce Bootstrapa.
Wystarczy więc zadać odpowiednie pytanie, by już po chwili uzyskać odpowiedź na wszystkie dręczące niedoświadczonego użytkownika pytania.
Niestety, Bootstrap ma też swoje wady.
Jedną z nich jest… zrozumiałość kodu. Oznacza to, że realizowany przez konkretną osobę projekt może zostać łatwo skopiowany. Wada ta ma szczególny wydźwięk w dużych firmach, w których twórca danego programu może zostać zastąpiony przez innego, często bardziej doświadczonego twórcę.
Z punktu widzenia twórcy, kod danego projektu powinien być w miarę niezrozumiały dla innych użytkowników, dzięki czemu trudno go sfałszować i przypisać sobie.
Co ciekawe, nazwa ta nie powinna być przypisana wyłącznie do tego frameworku. Wręcz przeciwnie – ma ona wiele znaczeń, z których nie wszystkie są powiązane z informatyką.
Bootstrapem nazywa się też program wywoławczy, który jest realizowany w systemie operacyjnym tuż po zakończeniu procedury POST-u.
Mówiąc językiem bardziej zrozumiałym, nazwa ta przypisana jest do pierwszego programu, który uruchamia się tuż po procedurze testowej (POST). Nic więc dziwnego, że pojęcie to bardzo dobrze znają osoby, które miały przyjemność przeinstalowywania systemu operacyjnego Windows.
Jak na razie nic nie wskazuje, aby framework Bootstrap stracił w oczach swoich użytkowników. Prostota i szybkość działania to cechy, które wciąż przemawiają za jego wykorzystywaniem w programowaniu.
Warto zauważyć, że od 2011 pojawiło się kilka wersji rozwojowych tego narzędzia. Przykładowo w 2018 roku powstał Bootstrap 4.0, w którym udało się wyeliminować szereg pojawiających się błędów. Mówiąc wprost: narzędzie to zostało w pełni zoptymalizowane, dzięki czemu pracuje jeszcze szybciej i efektywniej.
Podsumowując, Bootstrap to jeden z najpopularniejszych frameworków w przestrzeni Internetu. I choć jak na programistyczne realia jest on narzędziem dość starym, to wciąż ma się bardzo dobrze i to nawet wśród programistów z bardzo dużym doświadczeniem.
Co sądzisz o wpisie pt. Bootstrap (framework) – co to jest i dlaczego pisanie kodu stron jest sztuką?? Daj znać w komentarzu.
Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:
Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!
Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.
Skontaktuj się z nami:
Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?
Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 457
Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)