Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić?

Błąd 404 error 404
Błąd 404 error 404

Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić?

Internet bardzo dynamicznie się rozwija. Liczba nowych stron internetowych rośnie w zawrotnym tempie. Zawierają one ogromne liczby podstron. Zaletą tej tendencji jest coraz większa dostępność informacji. Efektem ubocznym mogą być pojawiające się coraz częściej błędy.

Chyba każdy z nas natknął się na komunikat o niedostępności poszukiwanej strony internetowej. Każdy taki komunikat opisany jest odpowiednim numerem.

Numer wskazuje na przyczynę błędu. Dzięki temu pojawiający się błąd można szybko zidentyfikować i naprawić. Jednym z najczęściej występujących komunikatów jest błąd o numerze 404. O czym on mówi? Jakie są sposoby jego naprawy?

Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

O czym mówi błąd 404?

Błąd o numerze 404 wskazuje na to, że przeglądarka internauty jest w stanie poprawnie połączyć się z żądanym serwerem. Serwer nie może jednak wyświetlić poszukiwanego pliku. Serwer może być również skonfigurowany w taki sposób, żeby nie wyświetlać żądanego pliku. Jakie są powody wystąpienia błędu?

Error 404 występuje w kilku przypadkach. Najczęstszym powodem wystąpienia takiego błędu jest usunięcie poszukiwanej strony lub też przesunięcie jej pod inny adres. Dzieje się to na przykład w wyniku zmiany systemu zarządzania treścią obsługującego daną stronę. Innym powodem jest zainfekowanie strony złośliwym oprogramowaniem.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

W takim przypadku generowane są często tysiące nowych podstron. Nawet po usunięciu ich ze struktury strony mogą przez pewien czas być zindeksowane w wyszukiwarce Google.

Błąd 404 może również wystąpić z powodu zachowania użytkownika Internetu. Najczęstszym powodem jest popełnienie pomyłki podczas przepisywaniu adresu podstrony przez użytkownika.

Strona z komunikatem o błędzie może również zostać celowo ustawiona przez administratora. Możliwe jest to również w przypadku, kiedy jest fizycznie dostępna na serwerze i internauta nie popełnił żadnej pomyłki w adresie. Są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie.

Ai marketing

Jak postępować z błędem 404?

Sposoby postępowania z błędem 404 należy rozpatrywać z punktu Internauty i administratora strony. Co może zrobić internauta w przypadku natrafienia na taki błąd? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poprawności wpisanego adresu strony. Często nawet jedna literówka w adresie może spowodować wyświetlenie błędu 404.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z wyszukiwarki na stronie. Poszukiwana podstrona mogła zostać przesunięta pod nowy adres. W takim przypadku wyszukiwarka Google mogła jeszcze nie zindeksować nowego adresu. W wyszukiwarce na stronie będzie on już poprawny.

W naprawieniu błędu 404 pomaga czasem wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz plików cookies w używanej przeglądarce internetowej. Często jednak najprostsze sposoby są najlepsze. Dlatego przed wykonaniem wszystkich opisywanych powyżej czynności dobrze jest najpierw odświeżyć stronę internetową.

Jak zdiagnozować występowanie błędu 404?

Postępowanie z błędem 404 po stronie administratora strony jest nieco bardziej skomplikowane. W pierwszej kolejności taki błąd należy znaleźć. Internauta najczęściej trafia na błąd 404 przypadkowo. Administrator witryny z wieloma podstronami może nie kontrolować na bieżąco poprawności wszystkich adresów.

Dobrze jest więc skorzystać z narzędzi do wykrywania błędów 404. Najpopularniejszym z nich jest Google Search Console.

Jest to darmowe narzędzie udostępnione przez Google. Można je wykorzystać do diagnozowania stanu zindeksowania strony internetowej. Google Search Console wskazuje również problemy z indeksowaniem stron.

Wyświetla również powody takich problemów z indeksacją. Jednym z powodów wykrywanych przez narzędzie Google jest błąd 404.

Jak naprawić błąd 404 po stronie administratora strony?

Google wyrzuca strony odpowiadające błędem 404 ze swojego indeksu. Warto więc zawczasu diagnozować występowanie takich błędów i usuwać ich powody. Najlepiej ustawić odpowiednie przekierowanie.

Najczęściej stosuje się w takim przypadku przekierowanie 301. Stronę z wadliwym adresem należy przekierować na podobną o zbliżonej treści. W przypadku braku takiej możliwości pozostaje przekierowanie na stronę główną. Po wykonaniu odpowiednich przekierowań nie należy zapominać o zmianach adresów linków na stronie.

Strona z wadliwym adresem mogła być linkowana wewnętrznie. Robot wyszukiwarki Google podążający za podstronami może w dalszym ciągu napotykać problemy. W takim przypadku pomocne okażą się narzędzia do wykrywania popsutych linków. Wymienić tutaj można Screaming Frog, Broken Link Checker i tym podobne narzędzia.

Zoom meeting i logowanie, jak działa
Error 404, co to błąd 404

Jak naprawić błąd 404?

Błąd 404 oznacza, że serwer nie może znaleźć wskazanej strony. Oto kilka sposobów na naprawienie tego błędu:

  1. Sprawdzenie poprawności adresu URL: Upewnij się, że adres URL jest prawidłowy i nie zawiera literówek lub błędów.
  2. Przeniesienie strony: Jeśli strona została przeniesiona, sprawdź, czy nie jest dostępne nowe adres URL.
  3. Stworzenie pliku 404: Możesz utworzyć własny plik 404, aby użytkownicy otrzymali bardziej przyjazne komunikaty, gdy serwer zwróci błąd 404.
  4. Skontaktowanie się z webmasterem: Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, skontaktuj się z webmasterem strony, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu.
  5. Przeskanowanie strony pod kątem błędów: Użyj narzędzia do skanowania strony, aby upewnić się, że nie ma innych błędów, które powodują błąd 404.

Podsumowując, naprawa błędu 404 wymaga przeglądu adresu URL i potencjalnego stworzenia pliku 404, a także ewentualnego skontaktowania się z webmasterem i przeskanowania strony.

Jak powinna wyglądać strona błędu 404?

Administrator strony nie ma wpływu na literówki popełnione przez internautów. Wystąpienie błędu 404 może być jednak powodem do porzucenia strony przez internautę.

Dlatego strona z błędem 404 powinna być skonfigurowana w sposób zachęcający do pozostania w witrynie. Może ona zawierać wyszukiwarkę podstron lub też linki prowadzące do podstawowych działów. Szata graficzna i treści zapisane na stronie powinny być sporządzone w sposób atrakcyjny dla internauty. Liczba wyświetleń strony przekłada się na jej atrakcyjność dla reklamodawców. Warto więc walczyć o każdego użytkownika.

Jak wywołać stronę 404?

Aby wywołać stronę 404, możesz wprowadzić nieprawidłowy adres URL lub próbować dostać się do strony, która nie istnieje na serwerze. Jeśli serwer jest skonfigurowany prawidłowo, powinien automatycznie zwrócić kod błędu 404 i wyświetlić stronę błędu 404.

Możesz także ręcznie wywołać stronę 404, dodając następujący kod do pliku .htaccess na serwerze:

ErrorDocument 404 /404.html

Gdzie „/404.html” jest adresem URL strony błędu 404, którą chcesz wywołać.

Co sądzisz o wpisie pt. Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 454

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!