Zawartość strony
Internet bardzo dynamicznie się rozwija. Liczba nowych stron internetowych rośnie w zawrotnym tempie. Zawierają one ogromne liczby podstron. Zaletą tej tendencji jest coraz większa dostępność informacji. Efektem ubocznym mogą być pojawiające się coraz częściej błędy.
Chyba każdy z nas natknął się na komunikat o niedostępności poszukiwanej strony internetowej. Każdy taki komunikat opisany jest odpowiednim numerem.
Numer wskazuje na przyczynę błędu. Dzięki temu pojawiający się błąd można szybko zidentyfikować i naprawić. Jednym z najczęściej występujących komunikatów jest błąd o numerze 404. O czym on mówi? Jakie są sposoby jego naprawy?
Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…
(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)
Błąd o numerze 404 wskazuje na to, że przeglądarka internauty jest w stanie poprawnie połączyć się z żądanym serwerem. Serwer nie może jednak wyświetlić poszukiwanego pliku. Serwer może być również skonfigurowany w taki sposób, żeby nie wyświetlać żądanego pliku. Jakie są powody wystąpienia błędu?
Error 404 występuje w kilku przypadkach. Najczęstszym powodem wystąpienia takiego błędu jest usunięcie poszukiwanej strony lub też przesunięcie jej pod inny adres. Dzieje się to na przykład w wyniku zmiany systemu zarządzania treścią obsługującego daną stronę. Innym powodem jest zainfekowanie strony złośliwym oprogramowaniem.
W takim przypadku generowane są często tysiące nowych podstron. Nawet po usunięciu ich ze struktury strony mogą przez pewien czas być zindeksowane w wyszukiwarce Google.
Błąd 404 może również wystąpić z powodu zachowania użytkownika Internetu. Najczęstszym powodem jest popełnienie pomyłki podczas przepisywaniu adresu podstrony przez użytkownika.
Strona z komunikatem o błędzie może również zostać celowo ustawiona przez administratora. Możliwe jest to również w przypadku, kiedy jest fizycznie dostępna na serwerze i internauta nie popełnił żadnej pomyłki w adresie. Są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie.
Sposoby postępowania z błędem 404 należy rozpatrywać z punktu Internauty i administratora strony. Co może zrobić internauta w przypadku natrafienia na taki błąd? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poprawności wpisanego adresu strony. Często nawet jedna literówka w adresie może spowodować wyświetlenie błędu 404.
Kolejnym krokiem jest skorzystanie z wyszukiwarki na stronie. Poszukiwana podstrona mogła zostać przesunięta pod nowy adres. W takim przypadku wyszukiwarka Google mogła jeszcze nie zindeksować nowego adresu. W wyszukiwarce na stronie będzie on już poprawny.
W naprawieniu błędu 404 pomaga czasem wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz plików cookies w używanej przeglądarce internetowej. Często jednak najprostsze sposoby są najlepsze. Dlatego przed wykonaniem wszystkich opisywanych powyżej czynności dobrze jest najpierw odświeżyć stronę internetową.
Postępowanie z błędem 404 po stronie administratora strony jest nieco bardziej skomplikowane. W pierwszej kolejności taki błąd należy znaleźć. Internauta najczęściej trafia na błąd 404 przypadkowo. Administrator witryny z wieloma podstronami może nie kontrolować na bieżąco poprawności wszystkich adresów.
Dobrze jest więc skorzystać z narzędzi do wykrywania błędów 404. Najpopularniejszym z nich jest Google Search Console.
Jest to darmowe narzędzie udostępnione przez Google. Można je wykorzystać do diagnozowania stanu zindeksowania strony internetowej. Google Search Console wskazuje również problemy z indeksowaniem stron.
Wyświetla również powody takich problemów z indeksacją. Jednym z powodów wykrywanych przez narzędzie Google jest błąd 404.
Google wyrzuca strony odpowiadające błędem 404 ze swojego indeksu. Warto więc zawczasu diagnozować występowanie takich błędów i usuwać ich powody. Najlepiej ustawić odpowiednie przekierowanie.
Najczęściej stosuje się w takim przypadku przekierowanie 301. Stronę z wadliwym adresem należy przekierować na podobną o zbliżonej treści. W przypadku braku takiej możliwości pozostaje przekierowanie na stronę główną. Po wykonaniu odpowiednich przekierowań nie należy zapominać o zmianach adresów linków na stronie.
Strona z wadliwym adresem mogła być linkowana wewnętrznie. Robot wyszukiwarki Google podążający za podstronami może w dalszym ciągu napotykać problemy. W takim przypadku pomocne okażą się narzędzia do wykrywania popsutych linków. Wymienić tutaj można Screaming Frog, Broken Link Checker i tym podobne narzędzia.
Administrator strony nie ma wpływu na literówki popełnione przez internautów. Wystąpienie błędu 404 może być jednak powodem do porzucenia strony przez internautę.
Dlatego strona z błędem 404 powinna być skonfigurowana w sposób zachęcający do pozostania w witrynie. Może ona zawierać wyszukiwarkę podstron lub też linki prowadzące do podstawowych działów. Szata graficzna i treści zapisane na stronie powinny być sporządzone w sposób atrakcyjny dla internauty. Liczba wyświetleń strony przekłada się na jej atrakcyjność dla reklamodawców. Warto więc walczyć o każdego użytkownika.
Co sądzisz o wpisie pt. Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić? Daj znać w komentarzu.
Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)