Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić?

Woodpecker
Woodpecker.co – cold mailing i follow-up [jak używać]
4 kwietnia, 2022
Spotify
Spotify to nie tylko słuchanie muzyki i podcastów
4 kwietnia, 2022
Błąd 404 error 404
Błąd 404 error 404

Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić?

Internet bardzo dynamicznie się rozwija. Liczba nowych stron internetowych rośnie w zawrotnym tempie. Zawierają one ogromne liczby podstron. Zaletą tej tendencji jest coraz większa dostępność informacji. Efektem ubocznym mogą być pojawiające się coraz częściej błędy.

Chyba każdy z nas natknął się na komunikat o niedostępności poszukiwanej strony internetowej. Każdy taki komunikat opisany jest odpowiednim numerem.

Numer wskazuje na przyczynę błędu. Dzięki temu pojawiający się błąd można szybko zidentyfikować i naprawić. Jednym z najczęściej występujących komunikatów jest błąd o numerze 404. O czym on mówi? Jakie są sposoby jego naprawy?

Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

O czym mówi błąd 404?

Błąd o numerze 404 wskazuje na to, że przeglądarka internauty jest w stanie poprawnie połączyć się z żądanym serwerem. Serwer nie może jednak wyświetlić poszukiwanego pliku. Serwer może być również skonfigurowany w taki sposób, żeby nie wyświetlać żądanego pliku. Jakie są powody wystąpienia błędu?

Error 404 występuje w kilku przypadkach. Najczęstszym powodem wystąpienia takiego błędu jest usunięcie poszukiwanej strony lub też przesunięcie jej pod inny adres. Dzieje się to na przykład w wyniku zmiany systemu zarządzania treścią obsługującego daną stronę. Innym powodem jest zainfekowanie strony złośliwym oprogramowaniem.

W takim przypadku generowane są często tysiące nowych podstron. Nawet po usunięciu ich ze struktury strony mogą przez pewien czas być zindeksowane w wyszukiwarce Google.

Błąd 404 może również wystąpić z powodu zachowania użytkownika Internetu. Najczęstszym powodem jest popełnienie pomyłki podczas przepisywaniu adresu podstrony przez użytkownika.

Strona z komunikatem o błędzie może również zostać celowo ustawiona przez administratora. Możliwe jest to również w przypadku, kiedy jest fizycznie dostępna na serwerze i internauta nie popełnił żadnej pomyłki w adresie. Są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie.

Ai marketing

Jak postępować z błędem 404?

Sposoby postępowania z błędem 404 należy rozpatrywać z punktu Internauty i administratora strony. Co może zrobić internauta w przypadku natrafienia na taki błąd? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poprawności wpisanego adresu strony. Często nawet jedna literówka w adresie może spowodować wyświetlenie błędu 404.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z wyszukiwarki na stronie. Poszukiwana podstrona mogła zostać przesunięta pod nowy adres. W takim przypadku wyszukiwarka Google mogła jeszcze nie zindeksować nowego adresu. W wyszukiwarce na stronie będzie on już poprawny.

W naprawieniu błędu 404 pomaga czasem wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz plików cookies w używanej przeglądarce internetowej. Często jednak najprostsze sposoby są najlepsze. Dlatego przed wykonaniem wszystkich opisywanych powyżej czynności dobrze jest najpierw odświeżyć stronę internetową.

Jak zdiagnozować występowanie błędu 404?

Postępowanie z błędem 404 po stronie administratora strony jest nieco bardziej skomplikowane. W pierwszej kolejności taki błąd należy znaleźć. Internauta najczęściej trafia na błąd 404 przypadkowo. Administrator witryny z wieloma podstronami może nie kontrolować na bieżąco poprawności wszystkich adresów.

Dobrze jest więc skorzystać z narzędzi do wykrywania błędów 404. Najpopularniejszym z nich jest Google Search Console.

Jest to darmowe narzędzie udostępnione przez Google. Można je wykorzystać do diagnozowania stanu zindeksowania strony internetowej. Google Search Console wskazuje również problemy z indeksowaniem stron.

Wyświetla również powody takich problemów z indeksacją. Jednym z powodów wykrywanych przez narzędzie Google jest błąd 404.

Jak naprawić błąd 404 po stronie administratora strony?

Google wyrzuca strony odpowiadające błędem 404 ze swojego indeksu. Warto więc zawczasu diagnozować występowanie takich błędów i usuwać ich powody. Najlepiej ustawić odpowiednie przekierowanie.

Najczęściej stosuje się w takim przypadku przekierowanie 301. Stronę z wadliwym adresem należy przekierować na podobną o zbliżonej treści. W przypadku braku takiej możliwości pozostaje przekierowanie na stronę główną. Po wykonaniu odpowiednich przekierowań nie należy zapominać o zmianach adresów linków na stronie.

Strona z wadliwym adresem mogła być linkowana wewnętrznie. Robot wyszukiwarki Google podążający za podstronami może w dalszym ciągu napotykać problemy. W takim przypadku pomocne okażą się narzędzia do wykrywania popsutych linków. Wymienić tutaj można Screaming Frog, Broken Link Checker i tym podobne narzędzia.

Zoom meeting i logowanie, jak działa
Error 404, co to błąd 404

Jak powinna wyglądać strona błędu 404?

Administrator strony nie ma wpływu na literówki popełnione przez internautów. Wystąpienie błędu 404 może być jednak powodem do porzucenia strony przez internautę.

Dlatego strona z błędem 404 powinna być skonfigurowana w sposób zachęcający do pozostania w witrynie. Może ona zawierać wyszukiwarkę podstron lub też linki prowadzące do podstawowych działów. Szata graficzna i treści zapisane na stronie powinny być sporządzone w sposób atrakcyjny dla internauty. Liczba wyświetleń strony przekłada się na jej atrakcyjność dla reklamodawców. Warto więc walczyć o każdego użytkownika.

Co sądzisz o wpisie pt. Błąd 404 (error 404). Co trzeba o nim wiedzieć i jak go naprawić? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)