Bańka internetowa – co to jest dot com bubble? (przykłady definicja)

bańka internetowa

Czym była bańka internetowa?

Bańka internetowa to wydarzenie, które miało miejsce na przestrzeni lat 1995-2001. Wydarzenie to zostało zapamiętane jako niekorzystny skutek pompowania giełd na całym świecie. Bańka internetowa jest także kojarzona z angielskim określeniem dot-com boom lub IT bubble.

W latach 1995-2001 doszło do sytuacji, gdzie na rynku ogromne znaczenie zyskały firmy związane z branżą informatyczną. Inwestorzy z całego świata mocno podchwycili panujący trend i zaczęli inwestować w spółki związane z nowoczesną technologią. W szczególności na znaczeniu zyskały firmy, które były powiązane z rozwojem Internetu. W tamtych latach Internet był raczkującą technologią, która zyskiwała na znaczeniu. Skierowanie ogromnego kapitału w spółki z branży informatycznej doprowadziło do gwałtownego zwiększenia ich wartości. Inwestorzy nierzadko inwestowali swoje pieniądze bez większego przemyślenia.

Na znaczeni błyskawicznie zyskiwały nawet te firmy, które dopiero startowały na rynku. Niestety gwałtowny wzrost wartości firm powiązanych z rozwojem Internetu doprowadziły do ich przewartościowania. W konsekwencji doszło do sytuacji, gdy wielu inwestorów straciło swoje zainwestowane pieniądze.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Jak doszło do pojawienia się bańki internetowej?

Inwestorzy w latach 1995-2001 intensywnie skupili się na spółkach, które były powiązane z branżą informatyczną. Większość inwestorów za cel obrało sobie spółki, które wspierały rozwój Internetu i powiązanych z nim technologii. Wśród inwestorów zrodziła się pewna moda na spółki z branży informatycznej, gdzie zaczął płynąć olbrzymi kapitał. Wiele spółek z sektora dotcomów zaczęła notować niebotyczne wyceny swoich akcji pomimo, iż ich wartość była nieuzasadniona.

Niektóre z nowych spółek z branży informatycznej nie generowały nawet dochodu, co już na starcie wróżyło niedobrze danej firmie. Inwestorzy nieustannie jednak pompowali wycenę akcji firm, które było powiązane z rozwojem Internetu. Obecnie za przyczynę pojawienia się bańki internetowej upatruje się duże fundusze inwestycyjne.

W szczególności winą obarcza się fundusze venture capital, które zajmują się długoterminowymi inwestycjami realizowanymi ze środków inwestorów. Fundusze venture capital są powiązane z przedsiębiorstwami prywatnymi, które dopiero startują na rynku i wiążą się dla inwestorów z większym ryzykiem.

W latach 1995-2001 fundusze venture capital charakteryzowały się małym doświadczeniem, a najczęściej nie miały własnych środków na rozwój swojego biznesu. Często jedyną wartością takich przedsiębiorstw powiązanych z funduszami był ich pomysł na biznes. Fundusze venture capital oferowały sprzedaż swoich akcji zainteresowanym inwestorom, którzy ochoczo rzucali się do ich zakupu.

Nieprzemyślane inwestowanie kapitału było przyczyną jego marnotrawienia i nieumiejętnego wykorzystania. Początkowo spółki powiązane z branżą informatyczną mocno się rozwijały i nieustannie pozyskiwały kapitał od inwestorów. Początek błyskawicznego rozwoju firm powiązanych z rozwojem Internetu upatruje się w 1995 roku. W tym czasie powstała pierwsza przeglądarka internetowa o nazwie Netscape.

Przeglądarka Netscape Navigator była nowoczesnym rozwiązaniem, które znacząco przyspieszyło rozwój i możliwość korzystania z Internetu. Ludzie w prosty sposób mogli przeglądać treści, które znajdowały się w sieci. Wspomniana przeglądarka została zaprojektowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne o nazwie Netscape Communications Corporation. Pierwszy projekt przeglądarki pojawił się już w 1994 roku.

Przeglądarka Netscape była nieustannie rozwijana i aktualizowana, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z niej. Ostatnia aktualizacja przeglądarki nastąpiła w 2007 roku, gdy firma stopniowo zaczęła wyciszać swoją działalność. W następnych latach na znaczeniu zyskały inne przeglądarki internetowe, które zastąpiły wcześniejsze rozwiązania. Na prowadzenie wyszła z czasem firma Google i jej autoryzowane przeglądarka internetowa.

Rozwój przeglądarek internetowych był jednym z elementów, który przyspieszył adopcję Internetu i skierowanie kapitału na dotcomy. Innym wydarzeniem, które przyczyniło się do wykorzystania Internetu w codziennym życiu i technologii związanej z informatyką, było wynalezienie systemu operacyjnego o nazwie Windows 95. Jak sama nazwa tutaj wskazuje, wspomniany system operacyjny został stworzony w roku 1995.

Przełomowy system został opracowany przez amerykańską firmę Microsoft, która w następnych latach nieustannie wprowadzała nowsze wersje oprogramowania. System został dobrze odebrany na rynku i masowo był wykorzystywany w produkowanych komputerach. W roku 1995 powstał również język programowania o nazwie Java. Jest to kolejna cegiełka do tego, iż spółki powiązane z technologią informatyczną zyskały na znaczeniu. Kolejne projekty wspierające rozwój informatyki doprowadziły do zwiększenia ilości użytkowników Internetu.

W 1995 roku szacuje się, iż liczba aktywnych użytkowników Internetu wzrosła do ponad osiemnastu milionów. W następnych latach użytkownicy chętnie korzystający z Internetu przybywali i zaczęli masowo interesować się tą technologią. Kolejne projekty powiązane z Internetem zachęcały ludzi do korzystania z niego. Internet w następnych latach całkowicie zmienił swoje przeznaczenie i stał się szeroko dostępny.

Początkowo technologia przeznaczona do celów militarnych stała się dostępna dla zwykłych ludzi. Internet zaczął gwałtownie wpływać na codzienne życie ludzi i dał im jednocześnie możliwość do rozwoju. W rozwoju Internetu upatrzyły okazję przedsiębiorstwa informatyczne, które masowo tworzyły najróżniejsze projekty. Niestety początkowe sukcesy nieracjonalnie skierowały nadmierny kapitał w stronę dotcomów, czyli firm prowadzących sprzedaż drogą internetową. 

Kiedy zaczął się kryzys związany z dotcomami?

Początkowe sukcesy związane z rozwojem Internetu i wprowadzeniem nowych technologii, dalej zachęcały inwestorów do ryzykownych inwestycji w spółki z branży informatycznej. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo do inwestowania swoich pieniędzy motywowały ludzi niskie stopy procentowe.

W roku 1998 większość inwestorów poszukiwało szybkich okazji do pomnożenia swojego kapitału. Często taki kapitał wędrował w spółki technologiczne, które dawały niebotyczne zyski. Przedsiębiorstwa informatyczne kusiły inwestorów nowymi pomysłami i obietnicami wysokich zysków w przyszłości. Niestety wiele z firm nie miało nawet poprawnie przygotowanego biznesplanu, który mógłby zapewnić rozwój danej spółki. Przedsiębiorstwa działająca w branży informatycznej skupiały się głównie na pozyskiwaniu kapitału, gdyż było to stosunkowo proste. Środki pozyskiwane w prosty sposób od inwestorów często znikały w niewyjaśnionych okolicznościach lub były zwyczajnie marnowane na niepotrzebne inwestycje.

Niestety podobna sytuacja powtarzała się niejednokrotnie, gdy spojrzymy na historię świata. Najróżniejsze technologie wprowadzane na poszczególnych etapach rozwoju ludzkości wywoływały ogromne zainteresowanie wśród inwestorów. Pojawienie się kolei, radia lub pierwszy komputerów, powodowało poruszenie wśród ludzi pragnących zarobić na nowej technologii. Sytuacja wyglądała identycznie w przypadku Internetu, który stał się kolejnym krokiem dla rozwoju ludzkości i zachodzących zmianach w sposobie egzystowania. 

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Czym była pluskwa milenijna?

Pluskwa milenijna to wydarzenie, które było powiązane z pojawieniem się bańki internetowej. Wspomniane określenie to problem, który dotyczył zapisywania poprawnie dat w najróżniejszych programach komputerowych. Producenci oprogramowania zauważyli, iż w ich oprogramowaniu błędnie jest zapisywany format daty, który często nie uwzględniał dwóch pierwszych cyfr danego roku.

Niestety rok 2000 spowodował zmiany, które wymusiły na producentach oprogramowania podawanie poprawnego formatu daty. Producenci wykorzystali poniekąd ten moment na to, aby zwiększyć swoje zyski z produkowanego sprzętu. Większość producentów miało pretekst do tego, aby wymusić na ludziach kupienie nowego sprzętu posiadającego już wprowadzone zmiany w oprogramowaniu.

Był to kolejny moment, gdzie zwiększyła się cena akcji firm powiązanych z branżą informatyczną. Firmy poprzez wprowadzenie nowego oprogramowania zwiększyły sprzedaż komputerów. W szczególności na wycenie akcji zyskały firmy pokroju Microsoft lub IBM. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Microsoft Corporation było jednym z najprężniej rozwijających się w tamtych latach.

Firma przodowała w produkcji systemów operacyjnych, które zyskały światową popularność. Amerykańskie przedsiębiorstwo oprócz systemów operacyjnych zajmowało się również produkcją oprogramowania biurowego o nazwie Microsoft Office. Spółka Microsoft działa została założona już w 1975 roku z inicjatywy dwóch osób, amerykańskiego przedsiębiorcy Billa Gatesa i mniej znanego obecnie Paula Allena.

Przedsiębiorstwo Microsoft przetrwało trudne czasy w latach 1995 do 2001, ale większość spółek upadła lub gwałtownie straciła na wartości. Bańka internetowa zweryfikowała przydatność poszczególnych spółek i ich realną wartość rynkową. Niektóre spółki zanotowały ogromne spadki na swojej wartości i spowodowały niewyobrażalne straty finansowe wśród inwestorów.

Jak wyglądało załamanie rynku w czasie bańki internetowej?

Największe spółki giełdowe związane z branżą informatyczną zaczęły notować największe wyceny w 2000 roku. Na amerykańskiej giełdzie zaobserwowano ogromną euforię wśród ludzi, którzy w sposób nieprzemyślany inwestowali swoje pieniądze. Euforia związana z technologią informatyczną zaczęła jednak stopniowo zanikać, a część inwestorów zdecydowała się na wycofanie swojego kapitału.

Inwestorzy zauważyli pewne niekorzystne sytuacje na rynku i marnotrawienie środków przez spółki powiązane z branżą informatyczną. Mocno przecenione spółki zaczęły nagle tracić na wartości, co działo się w stosunkowo szybkim czasie. Niektóre spółki straciły ponad połowę swojej wartości w przeciągu kilku miesięcy.

Gwałtowny spadek wzmocnił przekonanie wśród inwestorów, aby wycofać pozostały kapitał na rynku. Niestety ulatnianie się kapitału wywołało ogromne zamieszanie i różne nieprzewidziane sytuacje. Na światło dzienne wyszły najróżniejsze nieprawidłowości, który były związane z wyceną poszczególnych spółek i ich dochodami. Każde dodatkowe wydarzenie, które niekorzystnie przedstawiało spółki z branży informatycznej powodowało kolejne spadki na giełdzie.

Niektóre spółki całkowicie zniknęły z giełdy po odnotowaniu ogromnych strat finansowych. Spadki na giełdzie odbiły się niekorzystnie nie tylko na inwestorach, ale również na pracownikach poszczególnych przedsiębiorstw. Firmy powiązane z branżą informatyczną zatrudniały pracowników, którzy w wyniku bańki internetowej utracili swoje stanowiska pracy. W tle rozgrywały się ludzkie tragedie, gdzie wiele osób straciło oszczędności swojego życia lub zostały zwolnione z pracy. Sytuacja stała się dramatyczna w 2001 roku, gdzie bańka internetowa oficjalnie wybuchła. Winą za sytuacją obarcza się w głównej mierze samych inwestorów, którzy nie racjonalnie ulokowali swój kapitał.

Wizja szybkich zysków sprawiła, że inwestorzy nie poświęcali czasu na analizowanie poszczególnych przedsiębiorstw w które zainwestowali pieniądze. Początkowo dla wielu inwestorów inwestycje kończyły się sukcesem, a liczne firmy odniosły niepodważalny sukces. Przykładem jest wspomniana wcześniej amerykańska firma Microsoft, która błyskawicznie się rozwinęła w tamtych latach. Inną firmą, która rozwinęła się w czasie bańki internetowej jest International Business Machines Corporation. Spółka IBM została założona w 1911 roku i działa do dzisiaj.

Obecnie zmienił się jednak profil działalności omawianej spółki, która skupia się na usługach związanych z doradztwem. Częściowo firma dalej zajmuje się oprogramowaniem i sprzętem komputerowym. Wspomniane sukcesy nie były jednak regułą, a wiele firm wykorzystywała powstały entuzjazm na rynku do pozyskania środków.

Warto tutaj nadmienić, iż niektóre firmy przetrwały bańkę internetową i rozwijają się prężnie obecnie. Cierpliwi inwestorzy, którzy pozostawili swój kapitał mogli zarobić na swojej decyzji. Niestety w czasie bańki internetowej większość inwestorów wypłacało swoje środki w strachu, gdzie często generowali jedynie ogromne straty. Bańka internetowa to przykład nie rozsądnego inwestowania i marnotrawienia środków finansowych. Kryzys na giełdzie spowodował duże zmiany na rynku i podejście inwestorów do spółek z branży informatycznej.

Nastąpiło oczyszczenie rynku z przedsiębiorstw, które nierozsądnie gospodarowały pozyskane fundusze i nie skupiały się na tym, aby zachować rentowność. Trudne czasy przyniosły jednak w następnych latach gwałtowny rozwój spółek, które przetrwały. Na rynku wyłonili się giganci, którzy przejęli rynek i przynieśli swoim inwestorom oczekiwane zyski. Globalny rozwój zyskały takie amerykańskie spółki jak Google, Amazon, Microsoft lub eBay. Na znaczeniu zyskały firmy zajmujące się handlem elektronicznym i rozwojem technologii powiązanych z Internetem.

Warto tutaj wspomnieć, iż obecnie jedną z największych firm w tej branży jest Google. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne na przestrzeni lat zdominowało rynek i posiada znaczący wpływ na panujące trendy. Firma Google została założona w 1998 roku, a jej twórcami byli Sergey Brin i Larry Page. Twórcy stworzyli projekt, który na przestrzeni lat wygenerował niebotyczne zyski.

Wyszukiwarka Google wyprzedziła konkurencję i zastąpiła przestarzałe rozwiązania. Obecnie wyszukiwarka Google jest najchętniej wybierana przez użytkowników do przeglądania Internetu. Jest to przykład firmy, która poradziła sobie po bańce internetowej i znacząco się rozwinęła. Przedsiębiorstwa rozsądnie dysponujące swoimi środkami i mające wartość przetrwały. Bańka internetowa zatrzymała chwilowy trend, który jednak dalej się skrupulatnie rozwija. Negatywne skutki najbardziej wpłynęły na przedsiębiorstwa działające w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce bańka internetowa również się pojawiła, ale jej wpływ na rynek był znacznie mniejszy. Na terenie Polski działały jedynie pojedyncze przedsiębiorstwa, które były powiązane z nowoczesną technologią oraz Internetem. Wśród bardziej znaczących projektów był portal internetowy o nazwie Onet, który został założony przez firmę Optimus.

Był to popularny portal do śledzenia informacji ze świata i przeglądania Internetu. W Polsce brakowało jednak znaczących inwestycji związanych z popularnymi dotcomami. Większość kluczowych przedsiębiorstw mających wpływ na globalny rynek działała w Stanach Zjednoczonych.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Co to bańka internetowa – definicja

Bańka internetowa, inaczej zwana bańką spekulacyjną, to sytuacja, w której cena aktywów, takich jak akcje, kryptowaluty lub nieruchomości, gwałtownie wzrasta w krótkim czasie. Ta gwałtowna aprecjacja cen jest często spowodowana przez duże zainteresowanie inwestorów, a także przez spekulacje i nadmierną optymistyczną ocenę ich wartości. Bańka internetowa kończy się zazwyczaj gwałtownym spadkiem cen, co prowadzi do strat dla inwestorów i może mieć negatywny wpływ na cały rynek finansowy. Ważne jest, aby inwestować z umiarem i rozważnie, a także regularnie monitorować sytuację rynkową, aby uniknąć narażenia się na ryzyko straty w przypadku wystąpienia bańki spekulacyjnej.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!