Baidu wyszukiwarka – wszystko, co trzeba wiedzieć

Adsense
Adsense
29 marca, 2022
Webarchive
Webarchive – archiwum stron internetowych https://web.archive.org/
29 marca, 2022
Baidu
Baidu

Baidu wyszukiwarka – wszystko, co trzeba wiedzieć

Najpopularniejszą i najczęściej używaną wyszukiwarką jest Google, ale warto wiedzieć, że wyszukiwarka ta nie jest dostępna w każdym zakątku świata. Wyjątkiem mogą być Chiny, w których do wyszukiwania informacji w internecie służy wyszukiwarka nosząca nazwę Baidu.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Co to jest Baidu?

Baidu jest to najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach, która zastąpiła Google, które ze względu na cenzurę wycofało swoją działalność z Chin.

Baidu (chiń. 百度) – najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Chinach, której udział w miejscowym rynku wynosi 64%.

Baidu jest nie tylko wyszukiwarką internetową, ale także przedsiębiorstwem technologicznym będącym właścicielem usług, które są bardzo podobne do usług, jakie świadczy Google.

Chińska wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie informacji, zdjęć, map, mp3 oraz tłumacza, a także pozwala na korzystanie ze społecznościowego portalu wiedzy i forum internetowego, na którym użytkownicy mogą prowadzić dyskusję na różne tematy.

Wyszukiwarka jest zmieniana tylko wtedy, kiedy następuje taka konieczność, a jej użytkowanie jest bardzo proste. Baidu stworzone jest w sposób minimalistyczny bez zbędnych dodatków, które mogą drażnić użytkownika.

Różnice pomiędzy Baidu a Google

Pierwszą różnicą jest stopień zrozumienia lokalnego języka oraz kultury Chin. Chińska wyszukiwarka jest lepiej zoptymalizowana technologicznie pod kątem potrzeb użytkowników. W języku chińskim istnieje wiele słów mających kilka znaczeń, co powoduje problemy z wyszukaniem informacji, których użytkownik potrzebuje. W chińskiej wyszukiwarce ten problem się nie pojawia, ponieważ uwzględnia ona kontekst szukanego słowa.

Różnica widoczna jest w procesie indeksowania. W wyszukiwarce Google proces trwa długo, ale w chińskiej wyszukiwarce proces ten trwa jeszcze dłużej i użytkownik musi wykazać się dużą cierpliwością. Następną różnicą jest zasięg działania wyszukiwarki, ponieważ Google działa na całym świecie natomiast Baidu tylko w Chinach i Japonii.

Chińska wyszukiwarka wyróżnia się tym, że umożliwia ona szukanie osób zaginionych oraz starszych. W czasie rozpoznawaniu obrazu Baidu korzysta z tekstu klasycznego, jak i alternatywnego, a Google tylko z tekstu alternatywnego.

Podczas wykrycia w wyszukiwarce duplikacji treści, w Chinach wyciągane są poważne konsekwencje polegające na tym, że strona traci swoją pozycję i ciężko jest jej ją odzyskać. Google stosuje zaawansowane algorytmy, które sprawdzają, czy duplikowane treści pochodzą od tej samej firmy.

Podobieństwa wyszukiwarek Baidu i Google

Wyszukiwarki mają punkty wspólne, których jest kilka. Pierwszym podobieństwem jest wykorzystywanie PPC. Obie wyszukiwarki w pierwszych wynikach wyszukiwania umieszczają płatne linki zawierające odpowiednie słowa kluczowe. Kolejnym podobieństwem jest to, że obie wyszukiwarki, aby dotrzeć do określonej liczby odbiorców, stosują geotargetowanie, które pozwala skupić się na konkretnych regionach kraju.

Baidu
Baidu


Następnym podobieństwem jest to, że jeśli strona internetowa nie jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, a także wymaga długiego czasu, aby się załadować, jej pozycja w wyszukiwaniach spada.

Wyszukiwarka mająca ograniczenia

Wielu użytkowników internetu zarówno na świecie, jak i w Polsce nie słyszało nigdy o wyszukiwarce Baidu, ponieważ jej popularność ogranicza się do Chin i Japonii, bo wyszukiwarka ta działa tylko w tych krajach. Firma Baidu ma obowiązek przestrzegać prawa, jakie panuje w kraju i brać pod uwagę cenzurę. Takie wytyczne były powodem tego, że Google wycofało swoją wyszukiwarkę z Chin.

Chińska wyszukiwarka jest czwartą co do wielkości stroną internetową na świecie i oferuje wyższe pozycje stronom, które umieszczone są na chińskich serwerach oraz tych, które stworzone są w języku chińskim. Wiele stron optymalizowanych jest pod kątem chińskiej wyszukiwarki, dlatego trzeba wprowadzić następujące zmiany dotyczące pozycjonowania:

  • uzyskanie licencji ICP – indywidualna licencja dostawcy treści umożliwia uzyskanie chińskiego numeru telefonu i adresu, który może być weryfikowany przez Baidu. Licencja pozwala uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwaniach,
  • sporządzenie chińskiej wersji strony – treść musi być dopracowana, aby strona uzyskała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania,
  • hosting w Chinach – chińska domena wpływa na to, że strona wyświetlana jest pierwsza w wynikach wyszukiwania. Jeżeli nie mamy możliwości hostowania w Chinach, wówczas można wykorzystać chińskie CDN, które jet chińskim systemem odpowiedzialnym za dostarczanie treści zawartych na stronie internetowej,
  • używanie Baidu Webmaster Tools – jest to platforma służąca do śledzenia oraz poprawy wyników stron, które mają ograniczenia. Platforma ta pokazuje działania, które najlepiej wpływają na pozycjonowanie oraz identyfikuje je, a także wskazuje oryginalne rozwiązania dla danej strony internetowej, w celu poprawienia jej widoczności wśród wyników w wyszukiwarce.
    Aby strony działały w sposób prawidłowy, trzeba pamiętać o zastosowaniu standardowych działań związanych z pozycjonowaniem, jakimi są słowa kluczowe, a także praca nad tym, by strona prawidłowo wyświetlała się na urządzeniach mobilnych.

Co sądzisz o wpisie pt. Baidu wyszukiwarka – wszystko, co trzeba wiedzieć ? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)