Platforma VOD. Czy to tylko wypożyczalnia filmów online i wideo

ecommerce
Co to Ecommerce, jak założyć sklep internetowy (handel elektroniczny)
21 sierpnia, 2021
Praca online
Praca online w domu przez internet. Czyli jak zarabiać od zaraz (oferty pracy zdalnej)
21 sierpnia, 2021
vod
vod

Co to jest VOD i na jakiej zasadzie działa?

Kilkadziesiąt lat temu telewizor był bez wątpienia synonimem luksusu. Co prawda wyświetlał czarno-biały obraz i ważył sporo, ale i tak ludzie cieszyli się, że mogą oglądać dwa programy telewizyjne, a w nich stare westerny i serial „Stawka większa niż życie”. Trudno sobie to dziś wyobrazić. Technologia rozwinęła się bowiem tak bardzo, że mamy obecnie dostęp do tysięcy filmów i seriali. Wystarczy tylko skorzystać z VOD albo założyć płatne konto na platformie streamingowej. Wyjaśnijmy, czym dokładnie jest ta pierwsza usługa nowej generacji.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Video na życzenie dla miłośników filmów

VOD to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia: Video on Demand. Chodzi tutaj o nic innego, jak o telewizję online, która charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obrazy oraz dźwięku. To serwis z niezwykle przyjaznym interfejsem oraz rozbudowaną bazą filmową. Pozwala na to, abyśmy sami decydowali, co i i kiedy chcemy oglądać. Samodzielnie ustalamy naszą ramówkę.

W ten sposób nie musimy się martwić, że przegapimy ulubiony program. Do tego możemy poczuć się jak w prywatnym kinie, ale z tą różnicą, że wyświetlany film w każdej chwili możemy zastopować lub przewinąć do przodu, a nawet zrobić zrzut ekranu najlepszej sceny. Jest w czym wybierać, bo w bibliotece serwisu Video na żądanie znajdują się klasyczne tytuły oraz niedawne hity, które dopiero były wyświetlane w kinach. Są to produkcje przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych dzieci.

Jak działa VOD?

Taka usługa została opracowana na zasadzie technologii strumieniowej, a jej początki sięgają lat 90. XX wieku. Chcąc obejrzeć film, trzeba mieć urządzenie z dostępem do internetu. Smartfon nie jest tutaj polecanym sprzętem ze względu na mały ekran.

Na szczęście obecne telewizory są wyposażone w funkcję Wi-Fi. Pamiętajmy tylko, aby posiadać szybkie i stabilne łączę (np. światłowodowe). W innym przypadku nie ma sensu zaglądać na tę nowoczesną platformę, która na stałe zadomowiła się w dzisiejszym świecie. Jeśli jednak prędkość internetu jest zadowalająca, to śmiało można kupić albo wypożyczyć dostęp do wybranego materiału. Jeszcze lepiej zdecydować się na abonament. Wówczas otwiera się przed nami „brama” do bazy zawierającej setki filmów i seriali.

Kiedy już dokonamy wpłaty w odpowiedniej kwocie, bez problemu logujemy się do serwisu. Robimy to bardzo łatwo z poziomu przeglądarki lub używając aplikacji mobilnej, naciskając odpowiedni przycisk na pilocie. Co ciekawe, świetnym udogodnieniem jest możliwość wyłączenia reklam, a następnie wielokrotnego odtwarzania tego samego materiału.

Wspomnijmy także, że najbardziej popularną platformą VOD jest HBO GO, gdzie ciągle rozbudowywana biblioteka powoduje, że każdy obejrzy film już w dniu jego premiery telewizyjnej. Dzięki takiej usłudze mamy dosłownie video na życzenie. Nic więc dziwnego, że domowa wypożyczalnia filmowa nowej generacji okazała się na przestrzeni lat prawdziwym strzałem w dziesiątkę, zapewniając oglądanie ukochanych dzieł znanych z dużego i małego ekranu bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy usiąść wygodnie na swojej kanapie, podłączyć do potężnego telewizora LCD głośniki o dużej mocy i cieszyć się z rozrywki niemal tak świetnej, jak seans na kinowej sali.

Różne rodzaje usługi VOD

Wiemy już, co oznacza ten skrót i co zrobić, aby oglądać ulubione produkcje, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Na koniec zapoznajmy się jeszcze z określonymi rodzajami takiej usługi. Mamy więc na przykład Pull VOD. Tutaj wszelkie materiały video są zebrane w jednym katalogu. Klient, który jest zainteresowany dostępem do danego pliku, musi złożyć odpowiednie zamówienie.

W tym celu używa kanału zwrotnego, jakim jest internet. Z kolei w przypadku tzw. Push VOD operator przesyła konkretne nagranie bezpośrednio na dysk twardy urządzenia, z którego aktualnie korzysta użytkownik. Wtedy klient ogląda film o dowolnej godzinie, ale tylko przez ustalony okres czas (po obejrzeniu pliku video będzie on wkrótce usunięty z dysku). W tym celu opracowano ciekawą technologię o nazwie Personal Video Recorder. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie typy usługi Video on Demand.

Są także Catch UP TV oraz Subsciption VOD. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, że na stronie internetowej operatora udostępniane są te filmy, seriale i programy rozrywkowe, które już wcześniej były transmitowane przez różne znane stacje telewizyjne. W drugim z wymienionych typów chodzi o tak zwaną metodę subskrypcji, dzięki której możliwy jest wręcz nieograniczony dostęp do całej bazy. Należy również wspomnieć o Pay per Download VoD, czyli wypożyczalni podobnej do tej tradycyjnej, w której wybiera się i opłaca określone video, aby przez dwa dni oglądać je wielokrotnie (aż do znudzenia).

Czy warto oglądać vod w Polsce

Jeśli jesteś kinomaniakiem i chcesz najnowsze produkcje prosto z kina to jak najbardziej. Jakie programy i seriale najchętniej oglądasz?

Istnieje także model usługi Download to own VoD, gdzie kupujemy interesujący nas film, a później pobieramy go na dysk komputera, aby mieć do niego dostęp przez czas nielimitowany. Z kolei Interactive VoD pozwala decydować o sposobie oglądania materiałów – mowa o przewijaniu, zatrzymywaniu, wznawianiu itd.

Co to jest VOD, definicja i podsumowanie co trzeba wiedzieć

Oferta vod jest bardzo szeroka. W tym systemie można robić kursy i szkolenia online i u wielu sprawdza się to wyśmienicie.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)