UI co to [user interface & experience design]

Crm Customer Relationship Management
Ranking crm -Najlepsze systemy (Płatne i Darmowe)
28 kwietnia, 2022
Firebase
Firebase – narzędzia i platforma do tworzenia aplikacji (GA 4, Google Ads)
28 kwietnia, 2022
ui design

Czym jest UI?

W obecnych czasach stworzenie funkcjonalnej aplikacji, które cechuje się tym, że jest intuicyjny oraz dobrze zaprojektowana, wymaga od specjalistów ogromnej pracy. Żeby dany produkt wzbudzał pozytywne odczucia u konsumentów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na User Experience.

Mowa tutaj o projektowaniu doświadczeń użytkownika, żeby dany produkt mógł wzbudzać przyjemne odczucia. Warto zaznaczyć, iż nieodłącznym elementem UX jest User Interface.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

UI co to jest ?

UI definicja: UI to skót od angielskiego user interface, po polsku możemy tłumaczyć jako projekt interfejsu użytkownika.

Obecnie User Interface rozumiany jest przez konsumentów na wiele sposobów, jednakże w przypadku, gdy chcemy odnieść się do najprostszej definicji, to UI w pojęciu informatycznym to wszystkie elementy aplikacji, stron www, które pozwalają wejść w interakcję pomiędzy użytkownikami a danym systemem.

Warto zaznaczyć, że w takim wypadku można tutaj powiedzieć przede wszystkim o elementach graficznych pomagających w komunikacji użytkownika z aplikacją, programem, a także witryną internetową.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Co znaczy UX UI?

UX czyli user experience to w dosłownie tłumacząc doświadczenie użytkownika. Osoba wykonująca zawód UX to UX designer.

UI designer

Należy też pamiętać, że User Inteface tłumaczy się na interfejs użytkownika. Jeśli mowa natomiast o UI Designer, jest to osoba, która głównie odpowiada za budowę języka komunikacji między użytkownikiem a danym programem. Warto dodać, że język ten najlepiej odnajduje się w formie szaty graficznej, struktury strony samej w sobie, a także rozkładu treści.

Ponadto taki język jest bardzo dobry w przypadki galerii zdjęć oraz innych multimediów. Wszystkie wymienione elementy możliwe są do interakcji z użytkownikiem.

Jednakże trzeba pamiętać, że specjalista od UI ma na celu zaprojektować wszystko w taki sposób, aby osoba, która postawiła na korzystanie z takiej aplikacji nie była zawiedziona estetyką czy funkcjonalnością danego produktu.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że projektant UI optymalizuje również narzędzia, które są przeznaczone do posługiwania się przez użytkownika. Mowa tutaj między innymi o panelach sterowania, nawigacji, ale także elektronicznej klawiaturze.

Różnica pomiędzy UX a UI

Bardzo dużo osób niezaznajomionych z realiami tworzenia aplikacji bądź stron internetowych, nierzadko myli User Experience z User Interface.

Tego typu pomyłki są bardzo powszechne, lecz nie powinny mieć miejsca, bowiem mowa tutaj o całkowicie dwóch różnych dziedzinach, które będą oscylowały wokół różnych zagadnień.

User interface design to trudny proces

Warto zaznaczyć, że UI to skomplikowany proces tworzenia różnych aplikacji w takiej formie, żeby wygląd interfejsu, a także jego funkcjonalność były na najwyższym poziomie dla użytkowników.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że UX sprawdza reakcję użytkowników, którzy uzyskali wcześniej dostęp do finalnych produktów. Wszelkie zebrane wcześniej informacje pozwolą wprowadzić liczne poprawki, które powinny realnie wpłynąć na poprawę wykonania danego programu.

Należy pamiętać o tym, iż specjalista od UX pracuje z użytkownikiem, a UI kreator będzie pracował z programem.

Celem UI jest tworzenie programów, a UX powinien dbać o testowanie produktów. Z tego powodu obie dziedziny dobrze się między sobą uzupełniają i w zasadzie nie będą mogły istnieć bez siebie nawzajem.

Mało będzie pozytywów z tego, że stworzy się estetyczną aplikację, skoro konsumenci nie będą chcieli z niej korzystać, bowiem została zaprojektowana tak, że jest wyjątkowo nieintuicyjna i odpycha od siebie użytkowników.

W przypadku gdy celem jest stworzenie oprogramowania, to trzeba zadbać głównie o zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów od UI oraz UX. Dzięki temu będziemy mogli całościowo zrozumieć wszelkie potrzeby konsumentów, a aspekt ten jest bardzo istotny w czasie budowy aplikacji od samych podstaw.

Warto pamiętać o tym, iż UI zajmuje się nie tylko projektowaniem wyglądu strony, ale również jej działaniem.

Badane jest to, w jaki sposób rozwijają się elementy interaktywne, co ludzie lubią klikać a co nie, a ponadto UI zajmuje się zastosowaniem aplikacji oraz dbaniem o szybkość strony poprzez optymalizację ładowania.

Należy też pamiętać, że UI odpowiada za wdrożenie projektu, lecz również często za konsultację w czasie jego powstawania.

Elementy interfejsu użytkownika

Projektując swój interfejs, staraj się działać spójnie i być przewidywalnym w doborze elementów interfejsu. Bez względu na to, czy użytkownicy są tego świadomi, czy nie, to pamiętaj że wybranie elementów UI, gdy jest to właściwe, pomoże w realizacji zadań, wydajności i satysfakcji.

Elementy interfejsu obejmują między innymi:

  • Pola do wprowadzania: pola wyboru (pola jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru), przyciski radiowe (radnio button), listy rozwijane, pola listy, przyciski, przełączniki, pola tekstowe, pole daty
  • Elementy nawigacyjne: breadcrumbs, okruszki, slider, pola wyszukiwania, paginacja, tagi, ikony
  • Komponenty informacyjne: podpowiedzi, ikony, pasek postępu, powiadomienia, okna wiadomości, okna modalne
  • Pojemniki: akordeon

Co robi UX Researcher?

UX researcher, to po polsku badacz, który poszukuje i wskazuje, które błędy produktu lub usługi z punktu widzenia użytkownika, musimy naprawić. UX UI Designer projektuje zaś rozwiązanie. Tworzy i projektuj na podstawie pracy badacza i zestawu wymagań które dotyczą danego produktu.

Przykładowo chcemy zaciekawić osobę, czyli musimy stworzyć tak projekt strony internetowej aby zaciekawiał odwiedzających.

Z pomocą rusza nam tzw. information gap:

ux design ui design

Teraz musimy zaprojektować interfejs tak aby osoba z ciekawości scrollowała niżej.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. UI co to [user interface & experience design]?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)