Agencja PR Public relations (marketing i działania wizerunkowe)

Shoper sklep internetowy e-commerce (platforma i konfiguracja shopera + integracja)
24 sierpnia, 2021
Praca przez internet. Prosta oferta jak zarabiać online (praca zdalna czy biznes z domu)
24 sierpnia, 2021
pr public relations

Public relations, czyli PR

Wiele osób uważa, że marketing i public relations mają to samo znaczenie. Tymczasem pomiędzy tymi pojęciami występują istotne różnice. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Jest to bardzo interesujący obszar wiedzy.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Różnica pomiędzy marketingiem a public relations

W literaturze branżowej można znaleźć wiele różnic pomiędzy marketingiem a public relations. Marketing bardzo mocno skupia się na danym produkcie albo usłudze i na promowaniu tego produktu lub usługi. Tymczasem public relations odwołuje się bardziej do całej polityki przedsiębiorstwa, działania public relations skupiają się na całym otoczeniu. PR ma za zadanie dostarczyć odbiorcy konkretną wiedzę związaną z produktem i firmą.

Dzięki temu potencjalny klient ma szansę dowiedzieć się w szerszym kontekście, czy firma spełni jego oczekiwania. Oczywiście osoby, które nie są zorientowane w branży reklamowej, nie do końca rozumieją też różnice pomiędzy marketingiem a public relations i jest to absolutnie zrozumiałe.

Bardzo często można spotkać się z tym, że marketing utożsamiany jest też z obsługą klienta, sprzedażą i reklamą. Wszystkie te działy w wielu firmach muszą ze sobą współpracować. Im lepszy będzie marketing danej usługi albo produktu, tym większa będzie jego sprzedaż. Marketing jest ściśle związany z reklamą. Przygotowanie udanej kampanii reklamowej jest zazwyczaj sukcesem wielu ludzi, może posiadają różne talenty. Oczywiście w tej branży niezbędna jest kreatywność i umiejętność odczytywania ludzkich emocji oraz umiejętność przewidywania, co spodoba się ludziom w danym czasie.

pr definicja pr public relations

Dobry i zły PR

Bardzo często można spotkać się z takim stwierdzeniem, że jakieś przedsiębiorstwo lub instytucja ma dobry albo zły PR. Oznacza to, że dana instytucja cieszy się dobrą lub złą opinią.

Na podstawie doświadczeń z ostatnich lat można stwierdzić, że Kościół Katolicki w Polsce ma bardzo zły PR. Przyczyn można szukać na przykład w postawie polskich biskupów, którzy popełnili szereg błędów na różnych płaszczyznach. Znalezienie źródła problemu zawsze jest pomocne, aby móc ten problem rozwiązać i pójść dalej.

Niezbyt dobrą opinię wśród społeczeństwa mają także instytucje takie jak na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przychodnie lekarskie, które obsługują pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, to zazwyczaj miejsca niezbyt lubiane przez ludzi, którzy zgłaszają szereg uwag co do ich funkcjonowania. Nieuprzejmy personel i niekończące się kolejki to tylko niektóre problemy. Czy można wskazać instytucję, która ma dobry PR?

Bardzo często mieszkańcy danego miasteczka wypowiadają się bardzo pozytywnie o jakimś sklepie albo szkole. Bardzo dobrze, kiedy osoby wypowiadające dane opinie potrafią uzasadnić swoje stanowisko. Trzeba podać argumenty, które świadczą na korzyść lub niekorzyść danego miejsca.

answer the public

Studia podyplomowe i kursy

Pracę w dziale marketingu albo w dziale PR można zdobyć na różne sposoby. Wiele osób trafia do takich firm z przypadku, bez konkretnego branżowego wykształcenia. Okazuje się, że dana osoba potrafi bardzo dobrze pisać, tworzy atrakcyjne dla odbiorcy teksty. Wymyślenie hasła reklamowego wcale nie jest proste, ponieważ musi to być hasło, które odniesie marketingowy sukces, aby kampania reklamowa mogła zostać uznana za udaną.

Nie da się ukryć, że są takie kampanie reklamowe, które zapadły w pamięć klientom. Do dziś cytowane jest hasło „Pij mleko, będziesz wielki”, a wspaniała świąteczna reklama z ciężarówkami coca-coli podbija serca ludzi i wywołuje wzruszenie w ich sercach. Marzeniem każdej osoby pracującej w dziale marketingu i reklamy jest stworzenie takiej reklamy, aby ludzie mówili o niej po wielu latach. Trzeba pamiętać o tym, że każda marka ma swój archetyp.

Najlepiej, aby pracownicy działu marketingu identyfikowali się z marką i z produktami, które mają zamiar reklamować. Osoby spokojne i rozważne nie do końca będą potrafiły odnaleźć się wśród atmosfery szaleństwa i chaosu.

W pewnym momencie trzeba będzie zacząć udawać. Oczywiście jeżeli ktoś ma talent, może z sukcesem przez wiele lat pracować dla takiej firmy. Kursy branżowe i studia podyplomowe z pewnością mogą dać olbrzymią wiedzę oraz obycie w branży.

Na studiach podyplomowych można spotkać wykładowców z ogromną praktyką, którzy bardzo chętnie podzielą się ze studentami swoimi doświadczeniami. Jeśli chodzi o kursy, to najlepiej uczyć się od praktyków, czyli od osób, które w tej branży prowadzą swoje firmy i obsłużyły już wielu klientów.

Praca w dziale reklamy

Praca w dziale reklamy wymaga ogromnej kreatywności, ponieważ każdy klient wymaga, aby wymyślone dla niego hasło reklamowe oraz cała kampania reklamowa były unikatowe. Dlatego też osoby pracujące w wydziale marketingu i reklamy szybko mogą stać się ofiarą wypalenia zawodowego. W tej sytuacji niezwłocznie trzeba skonsultować się z psychologiem i przedyskutować dalsze kroki. Często okazuje się, że konieczny jest tylko krótki urlop, aby spojrzeć na samą sprawę z dystansu.

Praca w dziale reklamy jest pracą na wysokich obrotach, bardzo często zdarzają się nadgodziny i praca poza standardowymi godzinami. Finalizowanie kampanii reklamowej wiąże się z tym, że wiele osób musi pracować na najwyższych obrotach, aby na czas uporać się ze wszystkimi podjętymi zobowiązaniami. Zaletą jest fakt, że z reguły można pracować zdalnie, z domu.

Wiele firm wymaga jednak uczestniczenia w stacjonarnych zebraniach, na których ustalane są kluczowe kwestie, jeśli chodzi o przebieg kampanii reklamowej. Człowiek, który decyduje się na pracę w branży reklamowej, powinien orientować się we współczesnych trendach. Idealnie, jeżeli taki człowiek interesuje się wszystkim, co dzieje się wokół niego.

Chodzi o takie obszary jak polityka, muzyka, film. Czasami trzeba dobrać odpowiednich aktorów do reklamy, a czasami trzeba poprosić o pomoc kogoś ze świata Internetu. Znajomość tego, co dzieje się wokół, jest bardzo pomocna.

Co ludzie sądzą o reklamach?

Zdaniem społeczeństwa zdecydowana większość reklam jest nudna i tylko niepotrzebnie zajmuje czas antenowy. Trzeba jednak przyznać, że od czasu do czasu zdarza się wybitna reklama, która zapada w pamięć odbiorców.

Nie ma reguły, czasami jest to reklama z bardzo znanym aktorem albo postacią ze świata show-biznesu, a czasami w tej reklamie nie występuje nikt znany. Aby reklama mogła zostać wyświetlona w telewizji, trzeba zapłacić za to sporo pieniędzy. Trzeba przyznać, że mogą sobie pozwolić na to tylko najbogatsze firmy, najbogatsze koncerny. Małe firmy szukają raczej innych możliwości dotarcia do klienta.

Stąd też reklamy w mediach społecznościowych, gdzie nie trzeba ponosić wysokich kosztów, a czasem nawet reklama jest darmowa. Najlepszą reklamą jest oczywiście dobre zdanie klientów o danej marce, produktach bądź usługach. Jeżeli jeden zadowolony klient przekaże taką informację innym klientom, to firma może spodziewać się kolejnych zamówień i zakupów.

Czasami reklamy dają fałszywy obraz o danej usłudze bądź produkcie. W Polsce zostały powołane specjalne instytucje, które mają za zadanie strzec tego, aby reklamy przedstawiały tylko prawdziwe informacje. Jest to także ważne z punktu widzenia etyki. W reklamach nie mogą na przykład występować lekarze, którzy reklamują konkretne leki bądź suplementy diety.

Jest to zakazane przez polskie prawo. Jeżeli reklama będzie wprowadzała klienta w błąd, klient ma prawo zgłosić ten fakt do specjalnej instytucji, która zbada całą sprawę. Kiedy firma decyduje się na konkretną formę reklamy, zdecydowanie warto spojrzeć na przygotowany konspekt oczami zwykłego klienta, który nie posiada specjalistycznej wiedzy w tym temacie i może nie rozumieć specjalistycznych pojęć.

PR polityków

Politycy starają się z całych sił, aby ludzie mieli o nich dobre zdanie. Tylko wtedy mają szansę na wygraną w najbliższych wyborach. Obietnice wyborcze czasami bywają obietnicami bez pokrycia, ale również wtedy politycy starają się tłumaczyć, dlaczego nie udało im się dotrzymać tego co zobowiązali się zrobić. Wizerunek polityka jest bardzo istotny dla społeczeństwa.

Nie bez powodu politycy i inne osoby, które oczekują zaufania społecznego, zazwyczaj ubierają granatowe garnitury i niebieskie koszule. Wygląd takich polityków z reguły jest nienaganny, nie mogą oni pozwolić sobie na przykład na pogniecione spodnie bądź marynarkę. W świecie polityki pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, dlatego też wszystkie kobiety mają wykonany delikatny makijaż i zadbane paznokcie. Wpadki w tej branży są niedopuszczalne.

Oczywiście również osoby pracujące na wysokich stanowiskach na przykład w korporacjach muszą zadbać o swój wizerunek. Firma ustala dress code, czyli specjalny sposób ubierania się, specjalne reguły, według których trzeba postępować w danym przedsiębiorstwie. Czasami reguły te dotyczą tylko określonych sytuacji takich jak na przykład spotkanie z klientem.

Jak firma może zadbać o dobry PR?

Jest wiele sposobów, aby firma mogła poprawić swój wizerunek w oczach pracowników oraz otoczenia. Działania skoncentrowane na Społecznej Odpowiedzialności Biznesu zawsze są opłacalne. Najlepiej zaangażować się w działania miejscowej społeczności. Lokalna społeczność z pewnością doceni taką inicjatywę. Można wesprzeć aktywność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspomóc spotkania seniorów albo matek z dziećmi bądź wyposażyć lokalną szkołę albo przedszkole.

Świetnie sprawdza się także pomaganie klubom sportowym, ponieważ jest to inwestowanie w kulturę fizyczną. Bardzo ważne dla firmy jest dbanie o swoich pracowników, wypłacanie na czas wynagrodzenia, a także szacunek przełożonych wobec podwładnych.

Należy ustalić jasny regulamin w pracy, aby wszyscy pracownicy wiedzieli, jakie są zasady uzyskania wyższej pensji, premii oraz awansów. Brak niedomówień w tej kwestii z pewnością spowoduje, że pracownicy będą zadowoleni ze swojej pracy i zmniejszy się rotacja. O dobry wizerunek firmy dbają wszyscy, począwszy od szefa i osób na najwyższych stanowiskach, a skończywszy na pani sprzątaczce. Bardzo ważne jest właściwe obsadzenie stanowisk takich jak recepcjonista czy też ochroniarze.

Trudno wymagać od osób pracujących na najniższych stanowiskach wysokich kompetencji, ale uśmiech i kultura osobista wymagana jest od każdego, niezależnie od zajmowanej pozycji w firmie.

Definicja pr

Definicja pr jest prosta. PR to całokształt ustosunkowań społecznych do działalności danego przedsiębiorstwa, organizacji, instytucji; działalność osoby, firmy, instytucji w celu osiągnięcia dobrych stosunków z innymi osobami, firmami itd.

Więc strategiczny wydźwięk musi posiadać ton komunikacyjny. Pr-owiec ma ciężkie zadanie. Jak widzisz content marketing musi iść w zgodzie z media relations i strategią social media. Docelowy pozytywny wizerunek firmy to jeden z głównych celów jaki ma do wykonania agencja public relations.

Pamiętać trzeba że istnieje jeszcze tzw. kryzysowy pr, czyli wtedy gdy coś poszło nie tak i trzeba to naprawić. Influencer marketing może w pewien sposób wpłynąć na pr wizerunkowy, ale to cała strategia digital musi działać spójnie.
Reputacja w biznesie, za sprawą działania pr (oczywiście nie mylić z public affairs;-) ) to proces długofalowy. Bo kreowanie wizerunku Twojej firmy odbywa się cały czas.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)