Flat Design na stronach internetowych (co to jest)

Jak prowadzić stronę internetową
Above The Fold -Co to jest ATF, definicja
9 maja, 2022
FAQ Frequently Asked Questions
Segmentacja behawioralna, jak wykorzystać zachowanie użytkowników aby sprzedawać więcej
9 maja, 2022
FAQ Frequently Asked Questions
Flat Design

Flat Design na stronach internetowych (co to jest)

Flat Design w wielu kręgach projektantów stron i grafików stanowi pewien mainstream. Nawet największe firmy stosują obecnie takie podejście do projektowania.

Jaki jest więc powód jego rosnącej popularności?

Mówiąc najprościej, to działa!

Flat Design może pomóc poprawić wrażenia użytkownika w witrynach i aplikacjach. To z kolei może generować większą liczbę konwersji.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Co to jest Flat Design?

Flat Design jest to podejście projektowe, które polega na tworzeniu minimalistycznych dwuwymiarowych (płaskich) ilustracji dla interfejsów internetowych i mobilnych.

Flat Design (dosłownie tłumacząc „płaska konstrukcja”) pozwala pozbyć się zbędnych stylizacji i elementów, które dają iluzję trójwymiarowości (takich jak gradienty, tekstury i cienie). Jest to przeciwieństwo skeumorfizmu, innej praktyki projektowej, która polega na tworzeniu projektów przypominających przedmioty z prawdziwego życia.

Flat Design to przede wszystkim wyraziste kształty, (zarówno) stonowane, jak i jasne kolory oraz skalowalne ilustracje. Nawet czcionki używane w tego rodzaju projektach są w większości bezszeryfowe.

Problemy z Flat Design

W swoich początkach projektowanie Flat Design było blisko związane z minimalizmem i designem mobile-first. Chociaż oba te atrybuty w dużym stopniu przyczyniają się do udanego i ciekawego projektu, ma ono swoje ograniczenia.

Jednym z błędów UX jest to że flat design powoduje czasami problemy z tym iż użytkownicy nie mogą rozróżnić w aplikacjach elementów klikalnych i nieklikalnych pomiędzy sobą.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Rozwój Flat Design 2.0

Rozwiązując problemy związane z użytecznością, Flat Design ewoluowało z biegiem czasu. Przeszło od absolutnie płaskiego wyglądu do półpłaskiego.

Chociaż podejście Flat Design 2.0 jest nadal „płaskie”, wykorzystuje warstwy, kontrast i subtelne cienie, aby nadać głębi interfejsowi.

Na przykład taka koperta:

Szablon email kampanii marketingowej

Teraz, gdy już wiemy, czym jest Flat Design, przyjrzyjmy się, jak pomaga on stronom internetowym przekonać użytkowników aby lepiej konwertowali na sprzedaż.

Flat Design poprawia czytelność

Jednym z fundamentów Flat Design jest czytelność.

Flat Design pozwala użytkownikom z łatwością przeglądać i rozumieć zawartość witryny, niezależnie od tego, czy korzystają z komputerów stacjonarnych, czy urządzeń mobilnych.

Zastępuje złożone obrazy uproszczonymi (minimalistycznymi) ikonami i wektorami. Płaskie ikony i towarzyszący im tekst ułatwiają użytkownikom zrozumienie dowolnej koncepcji.

Ponadto Flat Design zawiera wyraźną typografię i czcionki bezszeryfowe. Również tło tekstu zawiera zwykle jeden kontrastujący kolor.

W tym przypadku najważniejsza jest treść.

Dzięki temu edukacja użytkowników staje się dziecinnie prosta. A gdy użytkownicy mają lepszą wiedzę o produkcie/usłudze, to zwiększa się również prawdopodobieństwo konwersji.

Bez rozpraszania uwagi

Flat Design polega na minimalizacji.

Brakuje tutaj ozdób lub elementów dekoracyjnych, które nie zapewniają wartości dla użytkowników. Celem jest skierowanie uwagi użytkowników na główną zawartość strony internetowej.

Uwaga użytkowników kieruje się tylko tam, gdzie chce tego strona internetowa.

Nierozłączna z tego typu projektowaniem jest pewna cecha często określana jako biała przestrzeń (white space).

Biała przestrzeń jest integralną częścią „płaskiego projektowania”.

Skraca czas ładowania strony

Powolne ładowanie stron internetowych i aplikacji jest irytujące; użytkownicy wtedy bardzo szybko ją zamykają i idą do szybszej konkurencji.

Jeśli nie możesz ograniczyć treści, które musisz pokazać użytkownikom, a nadal musisz dbać o szybkość swojej witryny, możesz wybrać obrazy i grafikę o niskiej rozdzielczości lub zastosować Flat Design. Wydaje się ona tutaj oczywistym wyborem.

W porównaniu ze stronami internetowymi, które wykorzystują ciężkie obrazy i grafikę, strony z Flat Design ładują się szybciej. Przy braku gradientów, czcionek szeryfowych i innych właściwości skeuomorficznych elementy takiego projektu mają mniejszy rozmiar.

Elementy o mniejszym rozmiarze pliku ładują się szybciej, dlatego nawet Google zmieniło swoje logo na bezszeryfowe, aby zmniejszyć rozmiar i ostatecznie czas ładowania strony głównej.

Nawet z perspektywy dewelopera Flat Design działa szybciej. W takim przypadku składnikami strony internetowej są grafiki wektorowe lub oparte na kodzie, które dodatkowo przyczyniają się do skrócenia czasu ładowania strony.

Szybko ładująca się strona internetowa wpływa na wyniki firmy. Może pomóc w zwiększeniu konwersji i przychodów w witrynach internetowych.

Flat Design, a SEO

Szybkość ładowania strony jest jednym z najważniejszych czynników SEO dla stron internetowych. Już wiele lat temu google przeszło nawet na indeksowanie mobile first. Ponieważ Flat Design skraca czas ładowania stron internetowych, poprawia to rankingi w wyszukiwarkach. Wolne strony z dużą ilością grafiki, w przeciwieństwie do stron szybkich i lekkich, otrzymują gorsze pozycje i większy bounce rate.

Z większą szansą na pojawienie się na szczycie SERP, strony internetowe o takiej konstrukcji mogą przyciągać użytkowników.

Mainstreamowy wygląd

Osoby wchodzące na Twoją stronę internetową wyrabiają sobie o niej wrażenie w około 0,05 sekundy!

Oznacza to, że użytkownicy spędzą na stronie zaledwie 50 milisekund, zanim zdecydują, czy podoba im się Twoja witryna.

Więc jak to działa? Użytkownicy nie mogą przeglądać zawartości wszystkich witryn w internecie na które wchodzą codziennie.

Więc oceniają witrynę na podstawie jej wyglądu i stylu.

Użytkownicy odwiedzają witrynę internetową, patrzą na jej wygląd/interfejs i formułują opinię o witrynie.

Flat Design może pomóc stronom internetowym w kształtowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia na odwiedzających. Gdy użytkownicy odwiedzają stronę internetową lub aplikację, nowoczesny wygląd i styl pozytywnie na nich wpływają.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Wniosek

Flat design to trend w projektowaniu dominujący obecnie w przestrzeni internetowej i mobilnej. Chociaż najbardziej znana z poprawy komfortu użytkownika, tego typu designowa konstrukcja ma do zaoferowania wiele innych korzyści:

  • lepszą czytelność,
  • skrócony czas ładowania strony,
  • mniejszy bounce rate
  • plusy dla seo
  • i inne

Jak widzisz również powinieneś rozważyć tego typu dodatki, lub może cały projekt!

Zdecydowanie zalecamy najpierw zaprojektowanie testów A/B, aby zrozumieć, która wersja najlepiej odpowiada Twoim odbiorcom i lepiej konwertuje.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Flat Design na stronach internetowych (co to jest)?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)