Above The Fold -Co to jest ATF, definicja

Opisy kategorii seo
Upsell cross sale, czym się różnią i jak zastosować je w sprzedaży, aby zwiększyć zyski
8 maja, 2022
FAQ Frequently Asked Questions
Flat Design na stronach internetowych (co to jest)
9 maja, 2022
Jak prowadzić stronę internetową
Above The Fold ATF

Above The Fold -Co to jest ATF, definicja

Na pewno znasz to stare powiedzenie: „Nie oceniaj książki po okładce”.

Cóż, nie dotyczy to stron internetowych! W rzeczywistości tutaj jest dokładnie odwrotnie.

Wiele badań UX UI wykazało, że internauci potrzebują tylko 0,05 sekundy (50 milisekund), aby wyrobić sobie zdanie na temat Twojej witryny!

Więc..TAK.

Okładka w marketingu ma znaczenie!

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

A pierwsze wrażenie witryny na użytkownikach zależy w dużej mierze od jej zawartości widocznej „na ekranie” bez scrollowania.

Jednak wraz z ewolucją zachowań użytkowników w czasie tradycyjne użycie terminu ATF może nie mieć już znaczenia.

Dzisiaj omówimy ten temat i podamy przydatne wskazówki, które pomogą zwiększyć liczbę konwersji.

W poście znajdziesz następujące tematy:

  • Co oznacza „Above The Fold”?
  • Dlaczego Above The Fold ma znaczenie dla CRO
  • Praktyki dotyczące Below The Fold
  • Dlaczego praktyki ATF tak często się zmieniają
  • Bieżące zachowanie użytkownika i praktyki powyżej linii przewijania
  • Praktyczne wskazówki, które możesz wdrożyć już dziś

Co to znaczy „Above The Fold”?

Termin Above The Fold (skrót ATF) oznacza część strony internetowej, która jest widoczna bez przewijania (scrollowania) w dół.

Jest to pierwszy widok, jaki odwiedzający napotykają na stronie internetowej kiedy na nią wchodzi. W związku z tym projektanci i programiści stron internetowych mają tutaj dużo pracy, aby zachęcić taką osobę aby na stronie pozostała i w dodatku wykonała konwersję.

Na przykład to, co u nas na UniqueSEO wyświetla w części widocznej na ekranie na stronie głównej (stara wersja strony):

Above The Fold -Co to jest ATF, definicja 1

Kiedyś już o tym pisaliśmy, aletermin Above The Fold pochodzi z branży prasowej.

Tak, z gazet drukowanych (oldschool;-))

Przypomnij sobie jak to wyglądało w kioskach, kiedy gazety były układane na tym metalowym stojaku. Mogłeś zobaczyć tylko górną część okładki.

A ponieważ czytelnicy widzą tylko górny fragment, to konieczne było, aby treść nad tą linią była bardzo interesująca i przekonująca – skłaniając czytelników do zakupu egzemplarza. Dlatego powszechną praktyką stało się umieszczanie najbardziej intrygujących historii i grafik z gazety właśnie w górnej części okładki.

Na początku istnienia sieci powyższa koncepcja została przeniesiona z gazet na strony internetowe.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Dlaczego Above The Fold ma znaczenie dla CRO

Za każdym razem, gdy odwiedzający wchodzą na stronę internetową, oczekują natychmiastowego znalezienia potrzebnych informacji. Jeśli strona internetowa nie oferuje informacji/wartości od razu, odwiedzający ją opuszczają.

Umieszczając odpowiednio interesujące informacje i angażując do działania użytkowników w części widocznej na ekranie, Twoja witryna będzie utrzymywać zaangażowanie odwiedzających. Dzięki temu szanse, że Twoi goście przeklikają witrynę, przeczytają opisy i zapoznają się z Twoją ofertą, będą większe.

Najlepsze praktyki stosowania Above The Fold

Na samym początku Tworzenia stron zalecało się umieszczenie wszystkich ważnych elementów strony www w części widocznej na ekranie.

Opierało się to na teorii, że wszystko, co znajduje się w części nie widocznej na ekranie (below the fold), rzadko będzie oglądane przez odwiedzających witrynę internetową.

Wiele stron internetowych ograniczałoo się do około 500-650 pikseli wysokości. Artykuły w witrynach obejmowały wiele stron, wymagając od użytkowników kliknięcia zamiast przewijania, aby przeczytać więcej.

Pamiętasz jeszcze te czasy?

Niektóre portale wciąż bazują na kliknięcia do kolejne strony, ale to głównie po to aby załadować kolejne reklamy ponieważ zarabiają na wyświetleniach.

W tamtym czasie przewijanie nie było dla użytkowników tak intuicyjne. Poruszanie się po stronie wymagało pewnego wysiłku. Trzeba było przycelować w ten cienki pasek scrollowania z prawej strony ekranu, a nie wszyscy użytkownicy wiedzieli że myszka ma przycisk scroll, abo można to robić też za pomocą touchpada w laptopie.

Miało to wtedy sens.

Czynniki te zwiększyły znaczenie projektowania Above The Fold.

Dlaczego dotychczasowe praktyki są teraz nieistotne

Chyba wszyscy nauczyliśmy się już przewijać.

Scrollowanie witryny na komputerach PC stało się bezproblemowe (za pomocą kółka przewijania myszy lub przesuwania dwoma palcami na touchpadzie).

Przyzwyczailiśmy się że góra strony na blogu to „wstęp”.

Jednak zmieniające się zachowania użytkowników można w dużej mierze przypisać zwiększonemu korzystaniu z urządzeń mobilnych.

Podczas korzystania ze smartfona lub tabletu użytkownicy przewijają się w dół niemal jak zombie (z automatu). Dzięki mniejszemu rozmiarowi ekranu urządzenia użytkownicy oczekują, że strona internetowa będzie zawierała więcej informacji w części na dole po przewinięciu.

Co więcej, cała koncepcja Above The Fold staje się niejednoznaczna, gdy w grę wchodzą różne rozmiary ekranu.

Obecnie na całym świecie dostępnych jest wiele urządzeń z różnymi rozmiarami ekranu. Uniemożliwia to zdefiniowanie pojedynczego punktu, w którym leży umowna linia Above The Fold dla każdego projektanta.

Z pomocą pojawiły się strony RWD.

Projekt responsywny umożliwia zmianę układu strony internetowej w zależności od rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym jest przeglądana.

Bieżące zachowanie użytkownika i praktyki powyżej zagięcia

Wiesz już, że teoria Above The Fold z jednej strony praktycznie wymarła i nie prowadzi do zmiany zaangażowania użytkowników na stronie internetowej.

Jednak ta górna część strony internetowej ma ogromne znaczenie dla biznesu.

Zobacz co mam na myśli.

Przy przytłaczającej dostępności informacji w Internecie użytkownicy mają ogromny wybór. Stali się niecierpliwi i opuszczają stronę internetową, w błyskawicznym tempie, jeśli nie oferuje im od razu informacji.

Z tego powodu użytkownicy spędzają większość czasu patrząc na informacje w części strony widocznej na ekranie. Wtedy oceniają witrynę.Podejmują szybką decyzję czy warto schodzić w dół, czy zaliczysz typowy bounce.

Dziś przestrzeń nad linią scrollu skupia się na budowaniu intencji użytkowników do dokonania konwersji.

Wiesz, że użytkownicy przewijają w dół. Ale nie przewijają tylko z nudów.

Aby przewinąć stronę w dół, użytkownicy potrzebują przekonującego powodu. I ten przekonujący powód nie może leżeć daleko na stronie internetowej. Użytkownicy muszą być zaintrygowani od samego początku — czyli Above The Fold („powyżej krawędzi”).

Strona internetowa w górnej części ekranu powinna być ciekawa i obiecywać rozwiązanie problemu. Powinno to skłonić użytkowników do przewijania w dół i przeglądania dodatkowych treści. Ponieważ użytkownicy będą zaangażowani przez dłuższy czas na stronie, konwersje będą rosły.

Możesz dodatkowo wykorzystać tą przestrzeń do podkreślenia wizerunku Twojej marki.

Umieszczając określone elementy brandingowe w części strony widocznej na ekranie, możesz wyraźnie pokazać się jako bardziej rozpoznawalna marka w branży.

Praktyczne wskazówki, jak zwiększyć liczbę konwersji dzięki Above The Fold

Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że użytkownicy będą przewijać i bardziej angażować się w Twoją stronę www.

Zachęć użytkowników do przewijania

Potraktuj swoją stronę internetową jak taśmę filmową ze starego kina. Każdy scroll to kolejna klatka filmu.

Punktowi kulminacyjnemu historii na stronie powinno towarzyszyć CTA.

Oto kilka technik, dzięki którym użytkownicy będą przewijać w dół:

  • Dołącz element, który leży po obu liniach, czli ATF i BTF, aby pobudzić ciekawość na zasadzie „co tam dalej jest”, albo „jak to wygląda”. Możesz użyć dowolnego elementu, aby osiągnąć swój cel— nawet zwykłego tekstu.
  • Zaoferuj przegląd treści, które zawiera strona internetowa jak użytkownik przescolluje. Na przykład na początku podaj ogólny przegląd czego osoba się nauczy z Twojego posta. Taki przegląd uświadamia użytkownikom wszystko, co ma do zaoferowania artykuł i prowokuje znalezienie odpowiedzi, bo my jako ludzie kiedy mamy jakieś pytanie w głowie to automatycznie chcemy znać zakończenie. Więc jeśli użytkownicy chcą przeglądać informacje oferowane w sekcji Above The Fold, będą przewijać.
  • Zaoferuj wyraźną wskazówkę do przewijania. Możesz bezpośrednio poinformować odwiedzających, że strona zawiera więcej informacji w części po przewinięciu. Możesz wyświetlić strzałkę w dół, ikonę przewijania, tekst „Przewiń w dół” lub coś podobnego.

Zaproponuj wyróżniki strony internetowej w górnej części ekranu

Osobiście widziałem wiele wyników testów A/B kiedy w górnej części strony miały umieszczone odznaki zaufania, ikony bezpieczeństwa, dowody (social proof) itp. —to skutkowało wzrostem liczby konwersji.

Mając to na uwadze, nie powinieneś umieszczać tych elementów w sekcji Above The Fold bez testowania ich skuteczności. Utwórz zwykły test A/B w google optimize, aby zobaczyć, która wersja Twojej witryny działa lepiej.

Utrzymuj treści na najwyższym poziomie

Przytoczę znane nam wszystkim content is king.

Postępowanie zgodnie ze wszystkimi najlepszymi praktykami lub atrakcyjny wizualnie projekt powyżej części nie gwarantuje wysokiego zaangażowania użytkowników. W dużej mierze jakość treści określa, jak daleko użytkownicy będą przeglądać Twoją stronę internetową.

Dlatego dobrze przemyślany projekt powyżej linii Above The Fold powinien zawsze być połączony z niesamowitą treścią.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Above The Fold -Co to jest ATF, definicja?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)