Wix kreator stron wix.com wady i zalety (witryna i sklep internetowy)

Co to jest marketing
Co to jest marketing internetowy, tradycyjny i content? Definicja marketingu
22 sierpnia, 2021
Jak zrobić webinar
Webinar online i webinarium. Transmisja, szkolenie online i prezentacja
22 sierpnia, 2021
wix
wix

Platforma Wix – najważniejsze informacje

Często w telewizji oraz w internecie wyświetlana jest pewna, znana reklama, w której młody, sympatyczny mężczyzna zachęca do skorzystania z tak zwanego Wix. O co dokładnie w tym ciekawym materiale promocyjnym chodzi? Oczywiście o bardzo łatwy, jak najbardziej przyjazny kreator przeznaczony do tworzenia stron internetowych – działający od dawna, bo od 2006 roku. W tym artykule wyjaśnimy, czy faktycznie warto wybrać taką metodę, aby założyć swój portal albo zbudować prywatnego bloga. Co więcej, ogólnie opiszemy, jak zrobić stronę internetową na Wix. Zaczynamy!

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest ten zagadkowy Wix?

Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się oczywiście specjalne narzędzie, dzięki któremu można zbudować własny portal. Co ważne, nie jest tutaj wymagana zaawansowana wiedza związana z trudnymi językami programowania (HTML, C++ czy PHP). Nic więc dziwnego, że taki konstruktor oparty na rozwiązaniach chmurowych stał się przez ostatnie lata niezwykle popularny.

Tak bardzo, że z jego pomocą powstało już przeszło milion przyjaznych, niezwykle estetycznie wyglądających stron. Ta liczba robi wrażenie, prawda? Coś powoduje, że mnóstwo ludzi decyduje się użyć właśnie tej platformy. Co takiego? Odpowiedź nie jest tutaj w żadnym wypadku skomplikowana.

Wix to przecież ogromnie intuicyjny kreator z przejrzystym edytorem wizualnym, dlatego bez problemu poradzi sobie z nim każdy człowiek, w tym laik, który w świecie komputerów czuje się jak zagubiony w dżungli podróżnik. Wystarczy przeciągać i upuszczać odpowiednie bloki. I choć początkowo multum opcji i narzędzi może przyprawiać o zawrót głowy, to po pewnym czasie da się je wszystkie opanować. Tym bardziej, że całość jest dość zbliżona do często stosowanego WordPressa.

Zalety i wady takiej powszechnie używanej platformy

Zanim przejdziemy do głównej części tego długiego tekstu, czyli zrozumiemy, jak zrobić stronę na Wix.com, najpierw przedstawimy, jakie ma zalety ten kreator. Co więcej, zastanowimy się nad tym, czy ma on również widoczne wady. Największym plusem jest oczywiście to, że tworzenie strony internetowej jest łatwym i przyjemnym zadaniem (bez koniecznej znajomości kodowania). Platforma obsługuje różne role użytkowników, takie jak: współautor bloga, redaktor, administrator itp. Jest uniwersalna.

Za jej pomocą zbuduje się zarówno sklep internetowy oferujący produkty z różnej branży, jak i mniejszy portal o dowolnej tematyce (kulturalnej, sportowej, filmowej, muzycznej, religijnej, motoryzacyjnej, zdrowotnej). Wśród wielu zalet warto wymienić również tak zwaną responsywność. To dla niektórych ludzi dziwne słowo. Oznacza ono, że wszelkie elementy na stronie są dopasowane w taki sposób, by wyświetlały się dobrze nie tylko na dużych monitorach, ale również na małych urządzeniach mobilnych – smartfonach, iphonach oraz popularnych tabletach.

Poza tym sama liczba motywów i szablonów zaskakuje – łącznie jest ich ponad 500! Co ciekawe, każdy z nich można samemu przetestować. Trzeba jeszcze wspomnieć, że Wix charakteryzuje się dużą stabilnością i łatwą konfiguracją.

Niestety, nie brakuje także minusów, jednak nie są one na tyle poważne, aby zrezygnować z tworzenia witryn taką, stosowaną od dawna metodą. Po pierwsze dają o sobie znać wolne serwery tej platformy. Strona postawiona za pomocą tej technologii nie zawsze ładuje się bardzo szybko i może nie być wyświetlana wysoko w wynikach wyszukiwania na Google. Zapomnijmy więc o zaawansowanej optymalizacji (w wersji bezpłatnej ograniczenia są jeszcze bardziej widoczne, pojawia się natrętna reklama, której absolutnie nie da się wyłączyć).

Mało tego, jako system Software-as-a-Service, Wix jest tak zaplanowany, że po rezygnacji z subskrypcji witryna zostanie natychmiast usunięta. Nie ma też możliwości podłączenia swojej domeny. Część osób, które zastanawiają się nad skorzystaniem z takiej metody budowania stron, narzekają dodatkowo na koszty. Chodzi o cennik związany z utrzymaniem witryny i wszelkimi opłatami. Okazuje się bowiem, że najtańszy portal internetowy na Wix kosztuje 30 zł miesięcznie. To sporo w porównaniu z innymi rozwiązaniami, np. z postawieniem strony na własnym hostingu – tu cena jest aż kilkukrotnie niższa.

Sprawdźmy, jak zrobić stronę na Wix

Pora opisać najważniejszy etap. Mowa oczywiście o niczym innym jak o tworzeniu portalu internetowego za pomocą Wix. W internecie znajduje się wiele samouczków, zarówno w formie filmów, jak i tekstów, która szczegółowo zaprezentują, jak zrobić stronę na Wix.com. Ogólnie wystarczy do tego pięć dość prostych kroków. Najpierw należy wybrać jeden z pięciu najbardziej spełniających nasze potrzeby planów premium i zarejestrować konto.

Uwaga! Początkujący właściciele witryn internetowych powinni zdecydować się na Wix Combo, a dopiero później dokonywać aktualizacji, kiedy strona będzie się rozwijać. Co innego w przypadku większych firm i sklepów. Tutaj świetny okaże się plan eCommerce. Jak wygląda dalsze postępowanie? Zobaczmy i wyjaśnijmy poniżej.

Trzeba wybrać jeden z dwóch sposobów tworzenia strony oraz gotowy, bezpłatny i przykładowy, przyciągający wzrok, szablon tematyczny z różnych dostępnych kategorii (na przykład w dziale biznes są proponowane szablony typowo firmowe oraz te dotyczące agencji reklamowych). Co ważne, możemy edytować dosłownie każdy fragment szablonu, a w menu bocznym poruszać się pomiędzy podstronami.

Na koniec dodajemy wszystkie elementy i liczne funkcje. Kiedy się to zrobi, to można już śmiało dokonać publikacji witryny. Jak długo trwa cały ten proces? Okazuje się, że na założenie oraz konfigurację strony wystarczy tylko kilka minut.

To faktycznie krótki czas! Jednak chcąc pochwalić się znacznie bardziej rozbudowanym, dostosowanym do konkretnych potrzeb, portalem internetowym (mającym wiele przydatnych, ciekawych funkcji) i wyróżnić się na tle innych zbliżonych stron, trzeba już przeznaczyć więcej czasu. Ile dokładnie? Jak opisują doświadczone osoby: od dwóch do maksymalnie trzech godzin. Wtedy będziemy mieć pewność, że gotowa witryna spowoduje szeroki uśmiech zadowolenia na naszych twarzach.

Wspominaliśmy, że są dwie metody służąc do budowania stron. Mowa o Wix ADI oraz Wix Editor. Pierwszy z wymienionych sposobów jest skrótem od angielskich słów: Wix Artificial Design Intelligence. Dlaczego warto zdecydować się akurat na takie rozwiązanie?

Odpowiedź jest prosta. Otóż ADI to świetnie opracowane narzędzie. Wykorzystuje ono bowiem moc sztucznej inteligencji. Co to mniej więcej oznacza? Wystarczy, że podamy główne informacje dotyczące rodzaju firmy i nazwy portalu oraz kilka fraz kluczowych, a wtedy system sam przetworzy szybko te dane i użyje ich do automatycznego utworzenia strony. Brzmi idealnie, prawda?

Jeżeli jednak to nie Wix Adi, tylko druga opcja zostanie przez nas wykorzystana do zbudowania od podstaw profesjonalnej witryny, to cała praca także okaże się bardzo prosta i przyjemna. Kierujemy się więc bezpośrednio do opcji o nazwie „Utwórz nową witrynę”.

Łatwo taką opcję znaleźć w odpowiednim menu. System zapyta, jakim rodzajem ma być nasza strona. W kolejnych etapach przechodzimy do bloków treści oraz elementów całego projektu. Dodajemy tekst, obrazy i galerię. Co więcej, dołączamy dane o firmie. Chodzi o jej adres, nazwę e-maila itd. Nie można też zapomnieć o ustawieniu w panelu edycji tego, jak będą widoczne poszczególne podstrony (ciekawą funkcją jest tutaj sprawdzanie podglądu Google).

Podsumowanie: Czy warto zdecydować się na Wix?

Wiemy już jak zrobić stronę na Wix. Mimo powyżej przedstawionych minusów miliony ludzi w 190 krajach i tak wybiera tę platformę, aby zbudować wymarzoną stronę internetową, która zaintryguje innych ludzi. Intuicyjny interfejs, łatwa praca polegająca na tym, aby w kilku krokach stworzyć portal i inne zalety sprawiają, że nadal opisywana tutaj platforma cieszy się wielkim zainteresowaniem użytkowników (szczególnie mowa o właścicielach firm i sklepów online).

Trzeba też nadmienić, że w przypadku Wix nie otrzymamy własnego systemu śledzenia danych na temat wszystkich odwiedzających. W tym celu system musi zintegrować się z Google Analytics. Ale nawet to nie odstrasza ludzi do skorzystania z takiej nowoczesnej, chwalonej platformy.

Szablon – to słowo kluczowe. Sprawiające, że tak mnóstwo osób chce skorzystać z tego kreatora. Wspominaliśmy, przecież że dostępnych jest aż 500 modułów. Właśnie dlatego przy pomocy Wix każdy (muzyk, fotograf, szef restauracji, właściciel hotelu) stworzy taką stronę, jaką tylko sobie wymarzy – dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Kreator, o którym mowa w tym obszernym artykule, pozwala także na szybkie i bardzo łatwe zbudowanie: internetowego forum, profesjonalnej wizytówki firmowej oraz portfolio.

Jednak najbardziej stawianie stron na Wix opłaca się, gdy mamy do czynienia z mniejszymi sklepami internetowymi i blogami niż z wielkimi platformami biznesowymi i rozbudowanymi stronami komercyjnymi. Biorąc pod uwagę wady i zalety, Wix okazuje się znakomitym narzędziem służącym do konstruowania krok po kroku, w krótkim czasie, ładnie wyglądającej witryny.

Warto też dodać, że Wix oferuje takie moduły, jak: automatyzacje, chat, email marketing oraz kreator logo i video. Na pewno ten konstruktor staje się jeszcze łatwiejszy dla tych wszystkich osób, które wcześniej tworzyły portale internetowe przy pomocy WordPressa. Jednak nawet ludzie całkowicie pozbawieni doświadczenia zaprzyjaźnią się z niezwykle czytelnym interfejsem. Nie ma mowy, że ktoś nagle straci cierpliwość, twierdząc, że nie poradzi sobie z tym narzędziem.

Trzeba też nadmienić, że platforma ta jest cały czas w fazie rozwoju. Stąd należy oczekiwać nowych, ciekawych, jeszcze bardziej ułatwiających pracę przy konstruowaniu witryn, aktualizacji. Nie powinno zatem dziwić, że Wix zajmuje wysokie miejsce w zestawieniach najlepszych kreatorów, dzięki którym budowanie stron internetowych to przysłowiowa bułka z masłem. Samodzielna robota, bez potrzeby zatrudniania utalentowanych programistów. Jak to mówią, w prostocie siła. I w tym wypadku to powiedzenie sprawdza się w stu procentach.

Darmowy kreator stron internetowych wix

Aplikacja wydaje się bardzo ciekawa. Ciekawym konceptem są wix filters app. A ty gdzie masz swoją stronę www, a może posiadasz własny sklep e-commerce?

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)