Topical Authority – czym jest i jak wpływa na SEO stron w internecie? (przykłady, definicja)

Topical Authority – czym jest i jak wpływa na SEO stron w internecie? (przykłady, definicja)

Mapa ciepła w analityce internetowej heatmap
Topical Authority

Topical Authority – czym jest i jak wpływa na SEO stron w internecie

Topical Authority na język polski moglibyśmy przetłumaczyć jako „autorytet tematyczny”, lub „Autorytet w danym temacie”. Czyli „głęboka wiedza ekspercka”. Osiąga się to poprzez konsekwentne pisanie wysokiej jakości, oryginalnych, kompleksowych treści, które obejmują dany temat i podzbiór zagadnień.

Kiedy mówimy o Topical Authority w kategoriach SEO, większość myśli że chodzi o budowanie backlinków z tematycznych względem swojej strony domen. Linki zwrotne były historycznie najważniejszym czynnikiem w budowaniu autorytetu domeny (wszyscy z doświadczeniem pamiętamy page rank). Chociaż do pewnego stopnia nadal tak jest, istnieje bardziej skuteczny i organiczny sposób budowania autorytetu witryny. Jest to metoda, która nie wymaga budowania linków ani stosowania niedozwolonych technik black hat seo.

Udowodniono w wielu testach seo, że budowanie autorytetu tematycznego poprawia ranking istniejących fraz kluczowych na które chcemy rankować jak najlepiej. To także świetny sposób na zwiększenie liczby wszystkich słów kluczowych (tzw. pozycjonowanie szerokie), według których pozycjonowana w google jest nasza witryna.

I wiesz co jest w tym świetne w porównaniu do budowania linków zwrotnych?

Osiągnięcie autorytetu tematycznego (Topical Authority) za pomocą treści jest w 100% pod Twoją kontrolą. Nie musisz kupować publikacji sponsorowanych ale stosować manual outreach’u.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

W tym artykule opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć o Topical Authority. Poruszymy, co to oznacza dla twórców treści, dlaczego jest to tak ważne i jak to osiągnąć. Najpierw przyjrzymy się, jak wyszukiwarki identyfikują witryny o wysokim Topical Authority. Następnie zagłębimy się w szczegóły algorytmu Hummingbird, który dał podwaliny pod tematyczność domeny.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Co to jest Topical Authority?

Jak już wiesz ze wstępu Topical Authority to postrzegany autorytet nad daną tematyką. Czyli jest to zestaw, a nie poszczególna idea, czy wycinek tematu.

Weźmy na przykład witrynę z doskonałym opisem pomarańczowych rowerów na stronie o rzeczach, które są pomarańczowe.

Teraz porównajmy to z kimś, kto ma stronę o tej samej liczbie linków, z tych samych domeno, o tej samej jakości, ale pisze na blogu głównie o rowerach.

I teraz pytanie.

Która z tych witryn będzie wyżej dla hasła „pomarańczowy rower”?

Witryna poświęcona wszystkim rzeczom i kolorom pomarańczowym może mieć dobrą stronę na temat pomarańczowych rowerów, ale nie jest autorytetem w tym temacie.

Mają pojedynczą stronę, która może odpowiadać na grupę pytań, ale nic nie sygnalizuje Google ani użytkownikom, że właściciel witryny ma bogatą wiedzę na temat rowerów, ani nie ma stron uzupełniających, które ilustrują, że odwiedzający znajdzie odpowiedzi na inne, powiązane pytania, chyba że te pytania dotyczą koloru pomarańczowego i innych elementów tego typu.

Witryna z pojedynczą stroną o pomarańczowych rowerach w witrynie z rowerami będzie miała więc wyższą pozycję w google na te frazy, ponieważ jej Topical Authority będzie dotyczyło rowerów, a nie koloru.

Tak więc, jak sama nazwa wskazuje, Topical Authority to postrzegany autorytet nad tematem lub obszarem tematu.

Topical Authority to poziom wiedzy i ekspertyzy danej strony internetowej w określonym temacie lub dziedzinie. Oznacza to, że strona jest uznawana za autorytatywną w danym temacie i może dostarczać wartościowych informacji związanych z nim.

Topical Authority ma wpływ na strategię SEO, ponieważ Google i inne wyszukiwarki chcą wyświetlać w wynikach wyszukiwania najbardziej trafne i wartościowe strony internetowe dla danego zapytania użytkownika. Dlatego im większa jest ekspertyza i wiedza strony w określonym temacie, tym większa jest szansa, że Google uzna ją za wartościową i wyświetli ją na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

W praktyce, aby osiągnąć Topical Authority, należy stworzyć wysokiej jakości i wartościowe treści związane z danym tematem, publikować je regularnie na stronie internetowej i innych platformach online (np. w mediach społecznościowych), a także zdobywać linki zwrotne od innych stron internetowych, które uznają Twoją witrynę za wartościową w danym temacie.

Ważne jest również, aby wykorzystać odpowiednie słowa kluczowe i terminy związane z tematem, które pomogą Google zrozumieć, o czym jest Twoja strona i jakie informacje przekazuje użytkownikom.

Podsumowując, Topical Authority jest ważnym elementem strategii SEO, ponieważ pozwala na zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania poprzez stworzenie wartościowych treści związanych z danym tematem, zdobycie linków zwrotnych i użycie odpowiednich słów kluczowych.

Chodźmy dalej…

Dlaczego Topical Authority jest ważne?

Autorytet tematyczny jest obecnie jednym z najsilniejszych konceptów w SEO i słusznie.

Praca nad tematem Topical Authority może zapewnić szerszą liczbę słów kluczowych. Warunkiem jest oczywiście, że będziesz generował duże ilości wysokiej jakości treści wokół określonego tematu.

Co przez to rozumiem?

 • Kiedy ludzie szukają miejsc, do których można się odwoływać na zasadzie jak do encyklopedii/wikipedii
 • Gdy użytkownicy szukają odpowiedzi na różne pytania dodatkowe i nie muszą szukać w innych miejscach.
 • Kiedy algorytm Google szuka odpowiedzi na pytanie w feature snippet lub knowledge graph.
 • Kiedy Google ustala, czy masz dodatkowe informacje, aby spełnić intencje (przeczytaj nasz wpis na temat search intent)

Dzięki temu że mocno skupisz się na danym temacie to sporo zyskasz. Oprócz większej liczby słów kluczowych, przyciągniesz więcej linków i poprawisz w efekcie swoje rankingi.

Jak budować Topical Authority

U podstaw Topical Authority dotyczy treści. Autorytet uzyskuje się dzięki przekonaniu, że Twoja witryna zawiera wystarczająco dużo informacji, aby można ją było uznać za autorytet w danej dziedzinie.

Częściowo jest to związane z jakością treści, ale najważniejszą kwestią jest to, ile istotnych informacji i pytań użytkowników zostało przez Ciebie uwzględnionych.

Hummingbird, a topical authority

Przed Hummingbirdem algorytmy wyszukiwarki opierały się głównie na słowach kluczowych. Liczba linków przychodzących ze słowami kluczowymi jako tekstem zakotwiczenia (anchor text) odgrywała ważne zadanie. Inne ważne czynniki obejmowały lokalizację słowa kluczowego (np. słowa kluczowe w tytułach i h1, pierwszych 100 słowach i podtytułach), jakość witryn z linkami przychodzącymi, i szybkość witryny.

Algorytm google jak na tamte czasy bazujący na tych czynnikach był wtedy wydawało się najlepszym rozwiązaniem.

Niestety google nie było zbyt dobrze w rozumieniu treści na poziomie semantycznym. Problem z algorytmem Google polegał na tym, że można było nim manipulować. Aby wykorzystać te luki w systemie, niektórzy stosowali taktyki black hat. M.in. działania takie jak kupowanie linków, keyword stuffing (upychanie słów kluczowych) czy cloaking.

Google zdało sobie sprawę, że istnieje lepsze podejście. Opracowali nowy sposób oceny jakości treści i trafności tematycznej.

Pierwsze wskazówki dotyczące tej nowej metodologii znalazły się w Hummingbird.

Zapytania to już nie tylko słowa kluczowe, ale często konwersacyjne frazy i pytania.

Po ustaleniu zamiaru wyszukiwania (search intent), udostępnianie na czas, trafnej i dokładnej treści stanowi podstawę jaką google chce serwować swoim użytkownikom. Robienie tego dobrze wymaga analizy semantycznej.

Więc po prostu potrzebujesz więcej wpisów na blogu?

Nie. Samo tworzenie treści nie jest wystarczająco dobre, a czasami to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Nie chodzi tylko o treści, ale odpowiedzi.

Zasadniczo Google chce zmaksymalizować prawdopodobieństwo, że wyniki organiczne, do których wysyłają użytkownika, spełnią jego zamiary.

Więc zasadniczo – twórz treści i odpowiedzi na pytania, które ludzie mają na dany temat, twórz je dobrze (i jeśli to możliwe w różnych formatach – nie tylko tekst na blogu, ale także infografiki, obrazy, wideo itp.), a radykalnie zwiększysz szanse, że będziesz postrzegany jako aktualny autorytet.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak tworzyć content o wysokim topical authority?

Tworzenie wartościowego contentu o wysokim Topical Authority wymaga przede wszystkim dogłębnej wiedzy na temat danej dziedziny lub tematu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć treści o wysokiej jakości i Topical Authority:

 1. Wybierz właściwy temat – wybierz temat, na którym masz głęboką wiedzę i doświadczenie. Staraj się wybierać tematy, które są ważne i interesujące dla Twojej grupy docelowej, aby zwiększyć ich wartość.
 2. Przeprowadź badania – przed napisaniem tekstu, przeprowadź badania, aby poznać najnowsze informacje na temat swojego tematu. Wykorzystaj różne źródła informacji, takie jak raporty branżowe, badania rynkowe, artykuły i blogi.
 3. Określ słowa kluczowe – określ słowa kluczowe, na których chcesz się skupić i które są związane z Twoim tematem. Pamiętaj, że słowa kluczowe muszą być naturalnie wkomponowane w tekst, a nie wprowadzone sztucznie.
 4. Stwórz wartościową treść – opisz temat z różnych perspektyw, dostarczając czytelnikom nowych informacji. Postaraj się dostarczyć wartościową treść, która będzie przyciągała i angażowała Twoją grupę docelową.
 5. Zwróć uwagę na prezentację – dbaj o prezentację tekstu. Staraj się, aby artykuł był czytelny, estetycznie zaprojektowany, a grafiki i ilustracje były dobrze dobrane i dostosowane do treści.
 6. Poprawność językowa i gramatyczna – staraj się unikać błędów językowych i ortograficznych. Poprawność językowa i gramatyczna ma duże znaczenie dla wizerunku Twojej firmy i jej wiarygodności.
 7. Zdobywaj linki zwrotne – zdobądź linki zwrotne od innych stron internetowych, aby zwiększyć wartość Twojej treści. Linki zwrotne od innych autorytetów w Twojej branży pomogą Ci w uzyskaniu wyższego Topical Authority.

Podsumowując, aby stworzyć wartościowy content o wysokim Topical Authority, musisz mieć dogłębną wiedzę na temat swojego tematu, wykorzystywać odpowiednie słowa kluczowe, dostarczać wartościowe treści, dbać o prezentację, poprawność językową i zdobywać linki zwrotne.

Podsumowanie

Ponieważ Google staje się coraz mądrzejsze w zakresie semantyki, nowy PR który określa „seed”, czyli odległość linków prawdopodobnie z czasem się zmniejszy. Prawdopodobnie linki w sygnałach rankingowych nigdy nie znikną. Linki przychodzące są sygnałami znaczenia i autorytetu. Pierwsza lepsza domena ie pozyska linków z wikipedii czy stron rządowych. Ale prognozuję że w przyszłości dodatkowy nacisk na topical autority będzie się zwiększał.

Topical Authority równa się głębokości omówienia tematu. Na przykład marketing to szeroki temat z wieloma istotnymi podtematami, takimi jak SEO, wideo, sms, email, blogowanie i generowanie leadów. Każdy z tych tematów ma inne istotne tematy. Jeśli więc tworzysz stronę o blogowaniu, powinieneś między innymi wspomnieć o tworzeniu treści, zatrzymywaniu uwagi czytelnika, , CMS i SEO. Ponieważ „marketing” to tak obszerny temat, lista odpowiednich tematów jest ogromna.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Topical Authority – czym jest i jak wpływa na SEO stron w internecie?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 333

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!