Targetowanie behawioralne czy kontekstowe? (znamy odpowiedź)

Pozyskiwanie leadów, lead quality (jak zwiększyć jakość leadów)
Jak pozyskiwać leady tworząc ciekawy content
3 maja, 2022
eye tracking marketing seo
Eye tracking UX i marketing – Jak śledzenie ruchu gałek ocznych może pomóc w optymalizacji witryny
3 maja, 2022
targetowanie reklam klientów
targetowanie reklam klientów

Targetowanie behawioralne czy kontekstowe? (znamy odpowiedź)

Zachowania czy miejsca?

Zanim rozważymy te kwestie najpierw wyjaśnijmy czym są targetowanie behawioralne i targetowanie kontekstowe.

Co to jest targetowanie behawioralne

Targetowanie behawioralne definicja: odnosi się do kierowania reklam na podstawie zainteresowań i zachowań ludzi w sieci.

Co to jest targetowanie kontekstowe

Targetowanie kontekstowe definicja: to technika wyświetlania reklam tam, gdzie reklamodawca określa, w jakich miejscach powinny się one wyświetlać.

Profil behawioralny co to

Profil behawioralny, to nasze zainteresowania i to co wyszukujemy w internecie (co nas interesuje). Mając ta wiedzę możemy prognozować na temat treści, które mogą potencjalnie zaciekawić daną osobę.

Rodzaje targetowania

 • Targetowanie kontekstowe.
 • Targetowanie demograficzne.
 • Targetowanie autorskie.
 • Targetowanie bahawioralne.
 • Retargeting, remarketing.

Skoro już znamy podstawowe różnice to chodźmy dalej, bo widzisz…

targetowanie reklam klientów

Na początku marketerzy częściej używali kierowania kontekstowego (jak już wiesz jest to umieszczanie reklam w miejscach, w których najchętniej będą spędzać czas online „najlepiej dopasowani” potencjalni klienci), aby przyciągnąć więcej odwiedzających i przekonwertować ich na kupujących. Jednak wraz z pojawieniem się technologii śledzenia w sieci, kierowanie behawioralne zastąpiło kierowanie kontekstowe.

Oprócz segmentacji odwiedzających opieramy się na ich zachowaniu podczas przeglądania stron internetowych. Czyli targetowanie behawioralne pomaga osiągnąć większe zaangażowanie w czasach, w których ludzie mają coraz większą tzw. ślepotę reklamową.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Co więcej, stosowane razem z personalizacją, targetowanie behawioralne może pomóc firmom rozwijać się w tempie wykładniczym. Nie trzeba dodawać, że giganci rynkowi, tacy jak Netflix, Amazon, airbnb, czy Booking, są przykładami firm intensywnie wykorzystujących targetowanie behawioralne w celu zwiększenia zaangażowania i współczynnika konwersji.

Poniżej zrozumiesz jak wykorzystać targetowanie behawioralne na swoją korzyść.

Proces kierowania behawioralnego

Najpierw gromadzenie i analiza danych

Dane dotyczące targetowania behawioralnego odwiedzających są zazwyczaj gromadzone z wielu źródeł, w tym z witryn internetowych, systemów CRM, aplikacji mobilnych, social media, youtube i wielu innych. Dane te obejmują najczęściej:

 • Witryny/strony odwiedzane przez użytkowników w Twoim sklepie lub portalu
 • Informacje o logowaniu (w przypadku zarejestrowanych użytkowników), np częstotliwość logowań, poszczególne godziny logowań, liczba urządzeń używanych do logowania itp.
 • Dane demograficzne
 • Czas trwania sesji
 • Zaangażowanie w treści

Chociaż zbieranie takich danych wydaje się stosunkowo prostym zadaniem, obecne borykamy się z problemami z prywatnością użytkowników. Blokowanie cookies, update’y ios. W przeszłości wiele rodzajów pikseli śledzących lub plików cookie stron trzecich było wykorzystywanych do zdobycia tych informacji które są niezbędne. Teraz jest to zdecydowanie trudniejsze.

Ale co dalej?

Otóż zebrane dane są następnie wykorzystywane do analizy i tworzenia segmentów odbiorców.

Segmentacja

Na tym etapie odwiedzający są połączeni w różne segmenty na podstawie ich zachowania. Na przykład osoby, które często kupują w Twoim sklepie karmę dla psów, są zaliczane do jednej kategorii, a ci, którzy kupują karmę dla kotów, do innej.

Stosowanie i aplikacja danych

Na tym etapie, projektujemy unikalne i dostosowane kampanie. Wszystko po to, aby dopasować się do potrzeb i wymagań określonych segmentów odbiorców i sprawić, by każda reklama była dla nich bardziej spersonalizowana, czyli odpowiednia . Pomaga to nie tylko nadać indywidualny charakter Twoim kampaniom, ale także zwiększa szanse na więcej odpowiedzi i konwersji.

Jednak tworzenie kampanii to dopiero początek. Równie ważne są pomiary i weryfikacja rezultatów.

Powinieneś korzystać narzędzi jakościowych i ilościowych, takich jak:

 • google analytics,
 • mapy ciepła,
 • analiza zachowań odwiedzających,
 • analiza ruchów gałek ocznych,
 • a także testowanie A/B kampanii w określonych segmentach,

…aby zrozumieć, czy zmierzasz we właściwym kierunku. To ma bardzo ważne znaczenie dla biznesu.

Personalizacja reklam i targetowanie behawioralne

Gdybyśmy mieli iść o krok dalej, to co by to było?

Mam na myśli personalizację strony internetowej. Najważniejsze teraz z powodu MEGA ostrej konkurencji i rosnących kosztów reklamy, stało się traktowanie każdego odwiedzającego witrynę jako oddzielnej i niepowtarzalnej szansy na sprzedaż. Musimy osobiście angażować się z taką osobą w bardziej złożoną interakcję niż konwencjonalna masowa strategia „wszystko takie samo dla wszystkich”.

Tak więc, interpretując to czego szuka odwiedzający w czasie rzeczywistym za pomocą targetowania behawioralnego, możemy reagować na każdą intencję w spersonalizowany sposób.

Oto kilka technik personalizacji, w których kierowanie behawioralne odgrywa znaczącą rolę:

 • Ukierunkowane kampanie e-mailowe oparte na zachowaniu użytkownika: bardzo często stosowane przez amazon i zalando. Przekonaj się samemu. Po przeczytaniu tego artykułu zaloguj się na jakiejś z tych platform i poprzeglądaj przez kilka minut produkty BEZ KUPOWANIA. Zobaczysz jakie wiadomości email dostaniesz.
 • Algorytmy rekomendacji, które pokazują produkty/usługi na podstawie wcześniej oglądanej treści przez odwiedzającego: TikTok, Faecbook i Youtube są świetnymi przykładami. Czasem jest tak, że specjalnie pomijam jakieś treści, bo coś może Ciebie na chwilę zainteresować viralowo, a później będziesz ciągle to widywał.
 • Dynamiczne strony docelowe: określają trafnie treści dla użytkownika/odwiedzającego. Jest to wyższa szkoła jazdy, ale wersją „podstawową” mogą być kampanie DSA w google które kierują na różne landing page w Twojej witrynie. Może nie do końca jest to ta technika, bo pokazujesz różne strony (czyli różne URL’e), a nie dynamiczną treść, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

Korzyści z targetowania behawioralnego

Oprócz tego, że jest to dobra technika marketingowa, zalety korzystania z targetowania behawioralnego stają się z czasem znacznie bardziej zachęcające do dalszego eksplorowania.

Tworzenie kampanii z wykorzystaniem danych o zachowaniach odwiedzających nie tylko przynosi korzyści firmie, ale także sami odwiedzający mają tutaj szereg benefitów jak np. lepsze dopasowanie produktu.

Poniżej kilka zalet reklamy behawioralnej:

Rozpoczynasz budowanie świadomości

Korzystając z mocy jaką daje targetowanie behawioralne, zyskujesz możliwości angażowania się w różnego rodzaju segmenty odwiedzających. Na przykład, jeśli planujesz kierować reklamy do odwiedzających z różnych krajów, to możesz tworzyć spersonalizowane landing page, newslettery, reklamy remarketingowe i inne. Taka metoda nie tylko pomaga zainicjować długotrwałą komunikację, ale także przyciągnąć więcej odwiedzających.

Domknij niezdecydowanych

Pamiętaj, że „niezdecydowane zachowanie” można rozpoznać po liczbie stron, które odwiedza użytkownik, czasie spędzonym w witrynie i wielu innych podobnych wzorcach. Zwykle do Ciebie należy ustalenie danych, które chcesz przeanalizować zgodnie z profilem i celem Twojej witryny.

Zwiększa zaangażowanie i interakcje

Kierowanie behawioralne to jedna z najlepszych technik ponownego kierowania i/lub ponownego angażowania użytkowników, którzy opuścili Twoją witrynę z jakiegoś powodu. Pokazując produkty/usługi, którymi się zainteresowali, ale odeszli bez zakupu, możesz przekierować ich z powrotem do swojej strony, pokazując treści (wiadomości, produkty/usługi itp.), które domkną sprzedaż.

Podczas przechodzenia przez Twoją witrynę niektórzy użytkownicy mogą wykazywać zachowania sugerujące, że są zainteresowani Twoją ofertą, ale jednocześnie mają wątpliwości, czy kontynuować. Jeśli tak jest, to popchnij ich w kierunku finalizacji. Zwabiaj ich rabatami, a nawet pokazuj spersonalizowane rekomendacje, aby mogli podjąć decyzję.

Zwiększ średnią wartość zamówienia

Za każdym razem, gdy odwiedzający przegląda Twoją witrynę, pozostawia pewne informacje o sobie. To okazuje się korzystne i pomaga polecać produkty/usługi odpowiadające preferencjom odwiedzającego. Pomagając odwiedzającym Twoją witrynę odkryć podobne, czy komplementarne produkty/usługi, możesz nie tylko zwiększyć liczbę otrzymywanych zamówień, ale także ich ogólną wartość.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

Podsumowując, targetowanie behawioralne jest potężnym narzędziem, które stwarza firmom możliwość lepszego zrozumienia i zaspokojenia potrzeb docelowych odbiorców. Jednocześnie osiągasz cele biznesowe, zwiększasz ROAS i ROI.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)