Tworzenie Strony WWW – Projektowanie i budowa stron – co można z nimi zrobić?

Wizytówki NAP
Wizytówki NAP – ważna strategia w pozycjonowaniu lokalnym (lista google)
4 kwietnia, 2022
Google informacje – użyteczne i uporządkowane z całego świata (wiadomości Google News Polska)
4 kwietnia, 2022
Strony WWW
Strony WWW

Tworzenie Strony WWW – Projektowanie i budowa stron – co można z nimi zrobić?

Co można zrobić ze stronami WWW? Większość osób odpowie, że można je przeglądać, a także korzystać z ich możliwości i funkcjonalności.

Jest to jak najbardziej prawdą, gdyż właśnie po to zostały one zaprojektowane i napisane.

Niestety, większość właścicieli stron WWW nie dba o ich bezpieczeństwo. Oznacza to, że można z nimi zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie… okraść je.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Po co komu strona WWW?

Jakakolwiek nieupoważniona ingerencja w treść stron WWW jest czynem karalnym i – nie da się ukryć – słusznie piętnowanym. Trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia cyberprzestępcy jest to akurat najmniej istotne. Jego celem jest zaatakowanie danej witryny, a to oznacza konieczność skutecznego zabezpieczenia jej przed ingerencją z zewnątrz. Pół biedy, jeśli jest to strona wyłącznie informacyjna.

Ai marketing
Jeśli interesuje Ciebie tworzenie stron internetowych to skontaktuj się z nami

Jeśli ktoś prowadzi autorską stronę publikującą swoje zawodowe dane osobiste, to trudno okraść go z danych, które są przecież opublikowane. Problem pojawia się wówczas, gdy strona ma sama na siebie zarabiać. Bardzo źle pod względem bezpieczeństwa prezentują się te strony, które wyposażone są w automatyczne oprogramowanie do generowania produktu.

Kto może paść łupem cyberprzestępcy?

Nie ma idealnych zabezpieczeń. Ich skuteczność weryfikują cyberprzestępcy, którzy – niestety – zwykle zyskują na tzw. „czynniku ludzkim”. To ludzie są odpowiedzialni za włamania na strony WWW.

Brak weryfikacji przeglądanych treści, zapisywanie haseł w przeglądarkach, a także zbyt pochopne korzystanie ze zwykłej klawiatury to czynniki, które mogą stać się furtką dla internetowych włamywaczy.

Poniżej kilka przykładów stron, których właściciele dużo tracą nie tyle na zautomatyzowaniu swoich usług, co raczej na braku ostrożności.

  1. Każdy, kto ma dzieci w wieku maksymalnie kilku lat wie, że na oddziałach noworodkowych bardzo często pojawiają się fotografowie. Namawiają oni świeżo upieczonych rodziców do sesji zdjęciowej bobasa, a następnie udostępniają te materiały na swoich stronach WWW w celu ich późniejszej odsprzedaży. Faktem jest, że dostęp do zdjęć jest weryfikowany poprzez (często dwupoziomowe) zabezpieczenie. Problem w tym, że udana weryfikacja udostępnia zdjęcie, które dość łatwo można wykraść i zapisać na dysku komputera. Chcąc tego dokonać, wystarczy w pewnym stopniu znać kod HTML. A w związku z tym, że zdjęcia te są wyceniane dosyć drogo, to straty wynikające z ich wykradzenia mogą być dość znaczne.
  2. Niektóre strony WWW umożliwiają stworzenie swojego własnego, profesjonalnego CV. Obsługa interfejsu takiej witryny jest dość prosta. Wystarczy przesłać plik tekstowy (np. doc), by już po kilku sekundach otrzymać „świeży” PDF z własnym, ładnie zaprojektowanym CV. Można też skorzystać z formularza on-line, za pomocą którego zdalnie będzie można dokładnie określić to, jak ma on wyglądać w przyszłości. Problem w tym, że wygenerowany w ten sposób plik PDF jest bardzo często słabo zabezpieczony. Ba, można go nawet pobrać i zapisać na własnym dysku. Faktem jest, że często jest on dostępny w innym formacie, ale nie oznacza to, że nie można go przekonwertować do PDF-a. Oczywiście by to zrobić, trzeba posiadać podstawową wiedzę nt. kodu HTML i… tyle!

Po co to wszystko?

Oczywiście nie chodzi tu o to, by kogoś straszyć. Problem polega na tym, że wielu właścicieli „samozarabiających” stron WWW nie ma pojęcia o tym, że ich platformy są – mówiąc kolokwialnie – dziurawe.

Co ciekawe, to samo dotyczy znacznie bardziej popularnych portali. Cóż z tego, że ich interfejs zabezpiecza zdjęcia przed nieautoryzowanym pobraniem, skoro można to zrobić za pomocą dokładnej weryfikacji kodu strony.

Ciekawostką niech będzie fakt, że bardzo pomocne w tym wszystkim są… popularne programy, czyli tzw. przeglądarki internetowe.

Fakt, brzmi to jak sarkazm, ale nie da się zaprzeczyć, że zawartość strony WWW jest dzięki nim dużo łatwiej dostępna.

Mowa tu oczywiście o apletach zawierających narzędzia dla programistów. Dziś posiada je praktycznie każda przeglądarka, dzięki czemu można nie tylko dużo łatwiej wykraść określone treści, ale też skopiować kod strony pod własny użytek.

Tworzenie strony internetowej
Jeśli interesuje Ciebie tworzenie stron www to skontaktuj się z nami

Jak chronić zawartość własnej strony WWW?

Naturalnie nikt nie ma wpływu na sposób działania największych portali internetowych. Jeśli jednak ktoś jest właścicielem strony WWW i nie chce, by np. zapisane na niej multimedia trafiały do osób trzecich (np. fotografowie, artyści itd.), warto zadbać o kilka prostych kwestii.

  1. Brak możliwości obsługi prawego klawisza myszy, po kliknięciu w który otwiera się m.in. aplet Zapisz lub Zapisz jako.
  2. Oparcie treści multimedialnych na innym środowisku (np. Javie).
  3. Udostępnianiu najbardziej wrażliwych treści tylko po zweryfikowaniu tożsamości usera.
  4. Zapisywaniu multimediów (np. zdjęć) w sposób losowy, a nie za pośrednictwem kolejnych numerów, znaków itd.

Podsumowując, to tylko niewielka garść porad dotyczących bezpiecznego zarabiania i udostępniania treści w Sieci.

Dlatego zakładając strony WWW, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów ds. bezpieczeństwa danych w Internecie.

Microsoft Azure
Tworzenie Strony WWW – Projektowanie i budowa stron – co można z nimi zrobić?

Co sądzisz o wpisie pt. Tworzenie Strony WWW – Projektowanie i budowa stron – co można z nimi zrobić? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)