Specjalista marketingu internetowego oferta i opis stanowiska pracy (zakres obowiązków)

Strategie marketingowe
Strategie marketingowe, czym jest marketing strategiczny w Twojej firmie (skuteczne przedsiębiorstwo)
24 sierpnia, 2021
Słowa kluczowe
Słowa kluczowe do pozycjonowania, seo, google ads, fraza
24 sierpnia, 2021
Specjalista marketingu internetowego
Specjalista marketingu internetowego

Czym zajmuje się specjalista marketingu internetowego?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że specjalista marketingu internetowego jest odpowiedzialny nie tylko za wdrażanie, ale również koordynowanie poszczególnych projektów w sieci. Zajmuje się także badaniem skuteczności podejmowanych działań czy tworzeniem kampanii reklamowych. Należy mieć świadomość, że bardzo często tworzy mailingi i newslettery.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Strategia marketingowa na facebooku

Jakie umiejętności musi posiadać specjalista marketingu internetowego?

Osoba na omawianym stanowisku powinna przede wszystkim rozumieć specyfikę reklamy w internecie. Specjalista musi wiedzieć, dlaczego dla określonego klienta e-mail marketing będzie korzystniejszym rozwiązaniem niż działania content marketingowe. Bardzo istotne znaczenie mają także umiejętności analityczne. Godny uwagi jest fakt, że w marketingu nie ma jednej właściwej drogi. Zadaniem specjalisty jest bowiem zarówno szukanie różnych możliwości, jak i analizowanie rezultatów poszczególnych kampanii. Do wspomnianych umiejętności analitycznych trzeba także zaliczyć przewidywanie skutków podjętych decyzji.

Osoby, które chcą wykonywać omawiany zawód muszą doskonale rozumieć procesy biznesowe. Trzeba bowiem łączyć fakty, a następnie wykorzystywać je w trakcie kreowania różnych strategii marketingowych. Ponadto specjalista powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu HTML. Dzięki temu zespół, w którym pracuje będzie miał gwarancję, że w przypadku ewentualnych problemów, marketingowiec samodzielnie wprowadzi modyfikacje. Kolejną ważną kompetencją jest umiejętność pisania językiem korzyści. Należy oczywiście dobrać właściwe słowa kluczowe do określonych tematów.

Ile zarabia specjalista marketingu internetowego?

Warto wiedzieć, że mediana zarobków osoby wykonującej omawiany zawód wynosi 4800 złotych brutto. Godny uwagi jest również fakt, że 75% osób pracujących w omawianym zawodzie zarabia powyżej 3200 złotych, a 25% – ponad 5880 złotych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem przeważnie zarządzają kilkuosobowymi zespołami i mają znacznie szerszy zakres obowiązków. Nikogo nie powinien także dziwić fakt, że mediana ich zarobków wynosi 6040 zł brutto.

Należy mieć świadomość, że na wyższą pensję mogą liczyć liderzy zespołów wdrażający strategię marketingową. Przeciętnie zarabiają bowiem 6850 złotych. Warto również zaznaczyć, że duże korporacje płacą specjalistom marketingu internetowego ponad 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Co dokładnie będzie wpływało na zarobki?

Pierwszym aspektem, który ma wpływ na wysokość zarobków jest oczywiście zajmowane stanowisko. Bardzo istotne znaczenie maja takie kwestie, jak zakres odpowiedzialności, doświadczenie i zakres obowiązków. Ponadto osoby zatrudnione na umowę o pracę będą miały inne wynagrodzenie od osób rozliczających się w modelu B2B. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większa liczba ekspertów decyduje się na wspomniane rozwiązanie. Mogą pracować wtedy dla kilku klientów. Z kolei umowa zlecenia w przeważnie będzie wiązała się z niższą pensją.

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że na zdecydowanie najwyższe pensje mogą liczyć specjaliści marketingu internetowego pracujący w Warszawie. Należy mieć świadomość, że nie istnieje zależność polegająca na tym, że pracownicy w większych firmach zarabiają więcej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najlepiej zarabiają pracownicy w przedsiębiorstwach zatrudniających od 50 do 100 osób. Jest to spowodowane tym, że w największych korporacjach zespoły marketingowe są bardzo duże. Oznacza to, że obowiązki są podzielone na większą liczbę osób.

Warto wiedzieć, że przeważnie wynagrodzenie dotyczy pensji podstawowej. Pracownicy mogą w zdecydowanej większości przypadków liczyć na dodatkowe benefity. Doskonałym przykładem mogą być premie za wyniki zespołowe i indywidualne. Oczywiście są one przyznawane w systemie rocznym, kwartalnym lub miesięcznym. Ponadto pracownicy większych firm otrzymują karnety na siłownię. Specjaliści mają możliwość uczestniczenia w kursach, szkoleniach.

Jak można znaleźć pracę, jako specjalista marketingu internetowego?

Doskonałym rozwiązaniem może być uczestniczenie w targach pracy, które są regularnie organizowane w większych miastach w Polsce. Należy mieć świadomość, że z roku na rok uczestniczy w nich coraz większa liczba przedsiębiorstw. Istnieje dzięki temu możliwość porozmawiania z przedstawicielami danego przedsiębiorstwa jeszcze przed złożeniem aplikacji. Nie wszyscy wiedzą, że dzięki wspomnianym targom można być zauważonym przez rekruterów, złożyć CV bezpośrednio u przedstawiciela firmy, a także lepiej poznać organizację.

Kolejną opcją będzie szukanie zatrudnienia w najbardziej popularnych serwisach z ofertami pracy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duża liczba korporacji podejmuje decyzję o organizacji konkursu na specjalistę marketingu internetowego. Przeważnie pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego jest wykonanie zadania, które będzie sprawdzało predyspozycje do pracy na danym stanowisku. Dopiero później odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. Można zaobserwować, że obecnie media społecznościowe stały się bardzo istotnym kanałem komunikacji między firmami, a potencjalnymi pracownikami.

Warto wiedzieć, że na portalu LinkedIn ogłoszenia różnych pracodawców w zdecydowanej większości przypadków można znaleźć bez większego problemu w wyszukiwarce ofert pracy. Bardzo często przedsiębiorstwa informują o poszukiwaniu pracownika na swoim profilu. Godny uwagi jest również fakt, że z roku na rok coraz więcej organizacji wykorzystuje Instagram do komunikacji z potencjalnymi kandydatami. Ponadto na oficjalnej stronie firm znajduje się dedykowana zakładka, na której zamieszczane są informacje o ewentualnych otwartych aplikacjach.

Jak pracuje specjalista marketingu internetowego?

Należy mieć świadomość, że marketing internetowy jest realizowany w różnych formach. Reklama obejmuje m.in. kampanie Google Ads, SEO, e-mailing czy video marketing. Osoby pracujące na omawianym stanowisku muszą posiadać wiedzę z każdego rodzaju marketingu online. Ich zadaniem jest bowiem odpowiednie dopasowanie przekazu do branży, a także klientów danej firmy. Specjaliści przeważnie pracują w agencjach marketingowych i realizują zlecenia dla klientów z różnych branż. Bardzo często podejmują decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie przedsiębiorstwa coraz rzadziej zatrudniają specjalistów marketingu internetowego na etat. Zlecają bowiem marketing firmom zewnętrznym.

Osoby na omawianym stanowisku pracujące w agencji przeważnie tworzą lejek sprzedażowy dla konkretnego klienta. W najprostszym możliwym ujęciu polega on na stworzeniu reklamy np. w Social Mediach, która będzie przekierowywała do oficjalnej strony internetowej danej organizacji. Jest to bowiem najbardziej skuteczna forma reklamy. Istotne znaczenie będzie miało napisanie treści językiem korzyści, a także dopasowanie odpowiedniej grafiki, tytułu czy określenie grupy docelowej.

Specjaliści doskonale wiedzą, że kluczem do sukcesu jest testowanie. Grafika, która doskonale sprawdziła się w jednej kampanii, może nie zdać egzaminu w innej kampanii firmy z tej samej branży. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzanie różnych kreacji reklamowych. Osoba na omawianym stanowisku musi zatem poinformować klienta, że w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić na mniejszym budżecie największą możliwą liczbę kombinacji reklam z różnymi grafikami, tytułami itp. Następnie na kreację z najlepszą konwersją można przeznaczyć większy budżet.

Specjalista marketingu internetowego potrafi także odpowiednio stworzyć komunikat na oficjalnej stronie firmy, na którą będzie przekierowywała reklama z mediów społecznościowych. Treść musi być napisana językiem korzyści. Zadaniem reklamy jest pomoc klientowi w podjęciu właściwej decyzji.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że specjaliści, którzy są liderami zespołów mają ułatwione zadanie, ponieważ współpracują z ekspertami e-mail marketingu, SEO czy Social Media marketingu. Jeżeli klient ma zbudowaną dużą bazę mailingową, wystarczy stworzyć odpowiednią kampanię. W przypadku, gdy firma specjalizuje się w sprzedaży poduszek terapeutycznych należy w pierwszej kolejności stworzyć artykuły związane zaletami prawidłowego snu. Następnie można wysłać e-mail dotyczący konsekwencji związanych z jego zaniedbaniem. Dopiero w kolejnym etapie zalecane jest przedstawienie oferty poduszek terapeutycznych.

Specjalista marketingu internetowego może zlecić ekspertowi SEO pozycjonowanie na określone frazy związane z daną branżą. Oczywiście trzeba poinformować klienta o tym, że jest to proces, który będzie wymagał czasu. W zależności od branży satysfakcjonujących efektów można spodziewać się nawet po pół roku. Zadaniem osoby na omawianym stanowisku jest także uświadomienie klienta, że dany rodzaj reklamy w jego przypadku się nie sprawdzi. Doskonałym przykładem może być sklep komputerowy, który chce pozycjonować się na określone modele laptopów. Specjalista powinen wyprowadzić właściciela firmy z błędu i zaproponować np. Google Ads lub kampanię w Social Mediach.

Jak zostało już wspomniane wcześniej osoby, które chcą pracować jako specjaliści powinno posiadać minimalną wiedzę z każdego rodzaju marketingu internetowego. Bardzo często osoby, które najlepiej znają się na e-mail marketingu uczestniczą w projektach, gdzie wykorzystywana jest reklama na YouTube. W ten sposób mogą zdobyć cenne doświadczenie, które będą mogli później wykorzystać w innych kampaniach.

Specjaliści marketingu internetowego regularnie uczestniczą w szkoleniach i czytają blogi najlepszych marketerów na świecie. Godny uwagi jest fakt, że cały czas powstają nowe rozwiązania czy portale internetowe, które można wykorzystać do reklamy. Doskonałym przykładem może być Tik Tok, który jeszcze kilka lat temu nie był w Polsce w ogóle znany. Bardzo istotne znaczenie ma także umiejętność wyciągania wniosków. Specjalista nie powinien popełniać tych samych błędów w kolejnych kampaniach.

Sem, e-commerce czy social manager?

Specjalista ds facebook ads, czy specjalista ds seo, lub specjalista ds google ads to nie jest łatwa praca. Efektywność jest tutaj kluczowa. Młodszy specjalista ds digital, sem , czy e-commerce mimo małego stażu posiada duże zobowiązania co do klienta.W dodatku nie istnieje idealne narzędzie. Trzeba znać ich całkiem sporo: google search console, google analytics, interfejs google ads (dawniej google adwords) i inne.mimo to zachęcamy do pracy w marketingu, tak aby każdy manager był z Ciebie dumny!

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)