Co to jest ROAS? (zwrot z wydatków na reklamę, kampania i ROI)

roas
roas

Co to ROAS?

ROAS oznacza „Return On Ad Spend” (po polsku „zwrot z wydatków na reklamę”). Czyli zwrot jaki otrzymujemy z wydanego budżetu, lub każdej złotówki.

Jak się liczy Roas?

ROAS formuła – obliczamy wynik według wzoru: przychód/koszt*100%.

docelowy roas
docelowy roas

Roas i roi możesz stosować zarówno w google ads, jak i facebook ads. Zwrot z inwestycji powinien być zawsze jak największy, a Ty musisz dążyć do roas na poziomie czołowych graczy w branży advertising.

Więc jak osiągnąć poziom docelowego roas i zwiększać wartość konwersji?

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

ROAS i ROI (reklama, kampania i zwrot z nakładów na reklamę)

Czy cpc to dobry wybór? Z jakiej strategii ustalania stawek korzystać żeby generować zadowalające wartości roas.

Te, a także inne informacje o e-commerce, czy jakie działania marketingowe wybrać do konkretnej kampanii reklamowej content marketing wybrać znajdziesz w tym artykule.

Jeśli zgłosisz się do nas na bezpłatną konsultację odnośnie prowadzenia kampanii otrzymasz również ciekawe case study.

Do dzieła z tym ROAS!

Influencer-marketing

Wskaźnik roas

Obecnie istnieje wskaźnik pokazujący nam zwrot z sprecyzowanych kampanii reklamowych.

Obliczymy dzięki niemu przychód, który został wygenerowany poprzez budżet jaki przeznaczyliśmy na naszą kampanię reklamową. Ten wskaźnik nazywa się roas a jest to skrót od Return On Ad Spend. Za jego pomocą przedstawimy zysk z każdej akcji reklamowej w Google Ads.

Jest to świetne narzędzie, niezbędne do pokazywania przychodów wykorzystanych na kampanię reklamową. Informuje nas też o tym czy ceny ustalonych produktów są dopasowane do celów finansowych zaplanowanych do osiągnięcia oraz czy reklama jest należycie skuteczna a jej wyświetlania przekładają się dostatecznie na konwersję. Miernik ten można w skrócie podsumować jednym zdaniem: to narzędzie przyglądające się proporcji, która zachodzi pomiędzy przychodem a wydatkami z kampanii w internecie.

Przez przychód rozumie się wartość brutto ze sprzedaży, jednak należy pamiętać, że od ceny zakupionego towaru należy odjąć parę czynników takich jak koszty przeprowadzonej kampanii, marżę, koszty logistyczne, opłaty za działalność pracowników i dodatkowe opłaty, które wiążą się ze sprzedażą. Dlatego też kiedy odejmiemy to wszystko może się okazać, że zwrot z naszej inwestycji ani trochę nie jest aż tak zadowalający jakbyśmy tego chcieli. Zaletą tego wskaźnika jest to, że nie musimy sami wyliczać jaki przychód przyniesie nam kampania, ponieważ poprawnie skonfigurowane Google Ads udostępni nam te dane automatycznie.

Można również korzystać z odpowiednich strategii, które ustalają stawki kampanii poprzez bazowanie na minimalnej wartości wskaźnika. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ pokazuje nam efektywność konwersji i dzięki niemu analiza naszej pracy przynosi lepsze efekty.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Sprawdza się w sprzedaży usług i pozwala na korzystniejsze przemyślanie budżetu na reklamy i kampanie, koncentrację na maksymalnie opłacalnym marketingu internetowym, usunięcie niepotrzebnych kosztów oraz realizowanie lepszych działań sprzedażowych poprzez inwestycję wyłącznie w te zabiegi marketingowe, które wyglądają na najbardziej opłacalne. Z tego wskaźnika najbardziej ucieszą się reklamodawcy, dla których najważniejsza jest wydajność i potencjał danej kampanii.

ROAS definicja, wzór i formuła

Najprostsza definicja tego wskaźnika to opisany procentowo zwrot z kosztów na reklamę.

Wzór na ROAS: Obliczamy ten wskaźnik według wzoru przychód/koszt *100%.

Za zadowalającą wartość akceptuje się tą o pułapie 300 procent. Warto również wziąć pod uwagę takie elementy jak wielkość działalności i dziedzina danej firmy.

Google Ads daje możliwość aby skorzystać ze strategii, które są automatyczne i ustalenia stawki danej kampanii opierając się przy tym na minimalnej wartości wskaźnika.

Pozwala to bardzo dokładną kontrolę wydatkowań poszczególnych reklam na przykład na Facebooku. Czasem jednak po prostu nie opłaca się trwać przy twardo założonym wskaźniku za każdym razem, gdyż dzięki elastyczności kampanii unikniemy zniżkowania udziałów, stagnacji w rozwoju oraz spadku skali. To zadanie dla kogoś kto zrozumie tajniki kampanii, zbuduje odpowiednią strukturę i nie dopuści do powstania trudności podtrzymywaniu zadowalającego wskaźnika.

Kiedy kampania naprawdę zarabia

Ważne są również składowe i działania konkurencji oraz oczekiwania użytkowników. Pozwoli to zatwierdzić należyte cele i wypracować najlepszy rezultat całościowy kampanii. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że gdy ustawimy wskaźnik na nieosiągalnym poziomie może to wywołać ograniczenie kliknięć a przy tym i konwersji. Należałoby więc wprowadzić adekwatną strategię uwzględniającą kontekst naszej kampanii, jej części składowe, wspomniane już oczekiwania użytkowników i postępowanie konkurencji.

Przygotowując się do strategii na najbardziej efektowny wynik, powinno się wziąć pod uwagę następujące czynniki: typ kampanii i jej cel, historię relacji z klientami, algorytmy, sezonowość, posunięcia konkurencji i promocje. Ten ostatni czynnik może jednak odbić się negatywnie na wskaźniku. Receptą na to jest ulokowanie celu sprzedażowego poniżej ostatecznego wskaźnika ponieważ w dniu promocji będzie to nam się po prostu kalkulować. Przykładem może być ogłoszenie przez nas promocji czasowej i klient, który chciał kupić produkt już teraz, ale zachęcony promocją postanawia poczekać z zakupem na niższą cenę.

To z kolei spowoduje spadek wskaźnika, dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem jest nastawienie naszego celu niżej docelowego wskaźnika. W celu sprzedaży czegokolwiek konieczne jest koordynowanie założeń względem realiów, które panują na rynku. Biorąc pod uwagę to, że w każdym sezonie możliwości na konwersję mogą się różnić, warto dostosować wskaźnik tak, aby usprawnić go do danej sytuacji.

lejek content marketingowy sales funnel

ROI a ROAS. Na czym polega różnica?

Przykładem może być tu rower, który najlepiej będzie sprzedawać się w miesiącach letnich. Należy zdać sobie sprawę z tego, że marketing internetowy nie jest gromadą przypadkowych działań, to odpowiednio kierowany proces pozwalający na wypracowanie szczegółowych danych, które z kolei pozwalają sprawdzić czy zainicjowane czynności przyniosły oczekiwany rezultat, a to wszystko dzięki omawianemu wskaźnikowi. Można zatem śmiało stwierdzić, że ten wskaźnik jest jednym z najważniejszych w marketingu online. Jeśli chcemy stwierdzić które działania reklamowe są dla nas opłacalne pod względem czasu i pieniędzy, możemy użyć wskaźnika do zweryfikowania kampanii, które przynoszą największy zysk.

Możemy również oszacować czy wprowadzane optymalizacje albo aktualizacje materiałów wpływają korzystnie na rentowność i skuteczność naszych reklam. W celu obliczenia wskaźnika dla kampanii reklamowych musimy obserwować konwersje oraz komunikaty sprzedażowe dla naszych kampanii. Dla przykładu: jeżeli nadzorujemy wskaźnik kampanii Google Ads, możemy dowiedzieć się potrzebnych informacji na stronie Grupy reklam w głównym panelu. Po nagromadzeniu danych odnośnie konwersji i sprzedaży z Google Ads możemy obliczyć zwrot z nakładów na reklamę dzięki wskaźnikowi.

Im więcej konkurencji i atrakcyjniejsza branża, tym marketing więcej kosztuje

ROAS marketing

To bardzo proste, w przeciwieństwie do innych wskaźników marketingowych. Wystarczy podzielić przychód netto z kampanii reklamowej przez koszty wydane na kampanię. Dzięki wskaźnikowi nie musimy zgadywać czy nasza reklama wytwarza więcej przychodów czy kosztów, ponadto wskaźnik określa jaki wpływ ma kampania na wyniki naszej marki. Ponadto jeżeli któraś reklama ma wysoki wskaźnik, możemy sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Wpłynie to pozytywnie na różne aspekty, powodując wzrost zwrotu z naszych przyszłych kampanii.

Dzięki wskaźnikowi lepiej wykorzystamy nasz budżet niezależnie od tego jaki prowadzimy biznes. Pragnąc zwiększyć wskaźnik powinniśmy zwiększyć przychody nie zmieniając przy tym kosztów, zmniejszyć koszty reklam przy jednoczesnym zachowaniu przychodów oraz zwiększyć przychody i zarazem obniżyć koszty. Oczywiście najlepsze metody polepszenia wskaźnika zależą ostatecznie od poszczególnych kampanii.

ROAS jaki jest dobry

7p marketing mix

Zdecydowanie jedną z najłatwiejszych metod na zmniejszenie niepotrzebnych wydatków na poprawę i reklamy wskaźnika jest wplecenie wykluczających się słów kluczowych. Pomaga to pomnożyć konkretny ruch który generują reklamy, tym samym poprawiając zwrot z wydatków na reklamy. Musimy również upewnić się, że nasze strony docelowe są dopracowane w odniesieniu do konwersji.

Strona ta powinna być dopasowana do odbiorców, których chcemy sobie zjednać oraz przystosowana do przekazu który został użyty w reklamie. Warto również żeby zawierała treści, które płynnie przechodzą z tekstu reklamy. Jeśli nasz wskaźnik jest wysoki powinniśmy zastosować zwiększenie wydatków na reklamy, dzięki czemu pozyskamy większy ruch na naszej stronie i liczbę konwersji.

Jeśli zaś wskaźnik jest niski powinniśmy pomyśleć o podniesieniu przychodu i obniżeniu kosztów. Możemy to uzyskać zmieniając stawki, budżety oraz sprawdzając czy parametry konwersji są na dobrym miejscu. Każdą kampanię powinniśmy optymalizować pod kątem poprawy wskaźnika.

Obecnie nie ma chyba firmy, która nie korzystałaby z tego wskaźnika i metody wyliczenia stawek w celu uzyskania jak największej konwersji zachowując przy tym konkretny zwrot nakładów poniesionych na reklamę. Nie jest tajemnicą, że im wyższy jest wynik jakości Google, tym samym niższy jest koszt kliknięcia i wyższa klasyfikacja reklamy. Jeśli chcemy poprawić adekwatność reklam, możemy podzielić kampanie na mniejsze i bardziej wyspecjalizowane reklamy.

Wskaźnik służący do nadzoru kosztów kampanii reklamowej i początkowej ocenie skuteczności jest narzędziem pomocnym wielu przedsiębiorstwom, które coraz częściej i chętniej z niego korzystają. Wartość i świadomość firmy obecnie określa się przez wyniki jakie uzyskują kampanie reklamowe w internecie, a co za tym idzie, ważna jest profesjonalnie zbudowana strona która jest sprawnie odbierana i pozycjonowana w wyszukiwarce przez algorytmy Google.

Chcąc aby nasza kampania wytwarzała zyski musimy na początku w nią zainwestować a przydatność i sektor tych inwestycji zoptymalizuje wspomniany wskaźnik. Trzeba zwrócić uwagę, iż sam wskaźnik nie rozpatruje marży i kosztów produktu, a pokazuje zwrot brutto nakładów na reklamę. Wszystko tak naprawdę bazuje na wysokości marży którą otrzymujemy za poszczególny produkt.

Należałoby wiedzieć, że podniesienie wskaźnika zwiastuje zmianę całej strategii marketingowej dla danego produktu lub marki. Zazwyczaj wiąże się to z uszczupleniem kosztów ujednoliconej kampanii reklamowej na rzecz powiększenia przychodów.

Jest to sprawa dyskusyjna, ponieważ z jednej strony zmniejszenie liczby reklam może fatalnie wpłynąć na sprzedaż, a z drugiej strony mniejsza ilość reklam to słabsza dostrzegalność produktów w internecie. Bez przemyślanej strategii i weryfikacji mierników sprzedaży nie zdobędziemy rzeczywistych danych o przychodach przedsiębiorstwa. Musimy zatem dobrze poznać oraz opanować wskaźnik, aby osiągnąć sukces.

Bezbłędna strategia marketingowa dopasowana do naszych potrzeb pozwoli nam zachować wzrost przychodów na stabilnym poziomie bez pogrążania pieniędzy w reklamach, które nie zawsze przynoszą zyski. Wskaźnik to wspaniały sprzymierzeniec w prowadzeniu szeregu działalności.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jakie są najlepsze praktyki w celu maksymalizacji ROAS?

Optymalizacja kampanii poprzez segmentację rynku, testowanie A/B i skupienie się na najbardziej dochodowych kanałach.

Czy ROAS różni się w zależności od branży?

Tak, ROAS może się różnić w zależności od branży ze względu na różnice w kosztach kliknięcia i konwersji.

Jak wpływ zmian algorytmów wyszukiwarek na ROAS?

Zmiany w algorytmach mogą wpływać na widoczność reklam i koszty, co z kolei wpływa na ROAS. Ważna jest ciągła optymalizacja i dostosowanie strategii.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 556

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!